Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Treba mi mala pomoć. Kaže Živka u Nušićevoj "Gospođi Ministarki": ....."Bunio se vaš ministar, kaže: dobili ste klasu pre tri meseca. Ali sam ja navaljivala i nisam mu nikako dala mira, pa sam čak naterala i svoga muža te ga je on okupio. Da, da, i on ga je okupio."

 

Ovo "okupio" - šta znači?

Link to comment

Nije, ne akcentuje se tako, gledao sam sad odlomak iz predstave u Narodnom, sa Radmilom Živković, pre će biti to što kaže živana.

Link to comment

Treba mi mala pomoć. Kaže Živka u Nušićevoj "Gospođi Ministarki": ....."Bunio se vaš ministar, kaže: dobili ste klasu pre tri meseca. Ali sam ja navaljivala i nisam mu nikako dala mira, pa sam čak naterala i svoga muža te ga je on okupio. Da, da, i on ga je okupio."

 

Ovo "okupio" - šta znači?

 

To je ono što bi klinci rekli "startovao ga", ali više u nekom nametljivom smislu. Zaokupio, "okupirao", gnjavio, davio.. vršio pritisak na njega.

Link to comment

Kobni, ovo ti je replika iz Sumnjivog lica:

 

ŽIKA: Uh, majku mu, i jest velika stvar. Dužan sam ti sto dinara, pa okupio svaki dan: ona hartija kod mene, ona hartija kod mene...

 

Kao i ove dve replike iz iste drame:

 

ŽIKA: Ama zar vi još niste telegrafisali gospodinu ministru?
JEROTIJE: Pa nisam, dabome, kad onaj gospodin-Vića okupio (...)

 

Mislim, da je u oba slučaja prilično jasno da je ovo što je napisala vinska musica.

 

Bio sam banovan, pa nisam mogao ranije da ti odgovorim...

Link to comment

Naravno, ovo je vezano isključivo za tvoje pitanje. Nipošto nije univerzalno primenljivo kao u slučaju diskutabilne Klajnove analize dijaloga: Biti ili ne biti...

 

Onako, čisto da dodam za svaki slučaj...

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...