Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

ja bih uvek napisao "Klaudiom". Ovo "Klaudijom" sam vidjao često pa sam pomislio da sam ja u krivu

 

Са Клаудијом, ако је она Клаудија. Са Клаудиом, ако је он Клаудио. Са Клаудијем, ако је он Клаудије. Све троје шантави.

Link to comment
  • 4 weeks later...

da li se kaze "na ohridu su uhapsena tri drzavljana srbije" ili "na ohridu su uhapsena tri drzavljanina srbije".

'U Ohridu (gradu)...' bi trebalo u svakom slucaju, osim ako ih nisu ganjali po jezeru...  :)

A cenim da je pravilno boldovano.

Edited by namenski
Link to comment

'U Ohridu (gradu)...' bi trebalo u svakom slucaju, osim ako ih nisu ganjali po jezeru...  :)

A cenim da je pravilno boldovano.

 

Ja bih pre izabrao varijantu troje državljana.

Link to comment

morao sam da prvo pretražim, da vidim da li je ko ranije pominjao ovo što sam juče u tramvaju primetio.

Nejasno mi je ovo "a" na kraju srpskogA jezika. Pomalo para uši arhaičnim prizvukom. Odmah zamišljam kako ga reklamira Vuk Drašković- U knjižarama Službenoga glasnika novo izdanje Pravopissa srpshhkoga jeziikaaaaaa!

na onim panoima što propagiraju negovanje srpskog jezika su prikazane tri knjige

gramatika srpskog jezika

pravopis srpskoga jezika

rečnik srpskoga jezika

 

i meni ovo sa "A" na kraju deluje arhaično. zašto je gramatika bez "A" na kraju onog "srpskog". da li zato što se "gramatika završva sa "A"?

Edited by djordje geprat
Link to comment

zato sto se ne nize vise prideva sa pokretnim samoglasnikom, nego ga samo prvi sme imati (to pravilo mozda i ne vazi vise, ali zasigurno je tada vazilo)

ti oblici nisu strogo arhaicni ali jesu stariji i moze se reci knjiski

Link to comment
  • 2 weeks later...

davno sam u školi učio da su cifre od 0 do 9 a da su već od toga brojevi. dosta dugo čitam i slušam o cifri od 3 mlrd€ za bg na vodi i slično. da ne nabrajam.

 

da li je to neka zvanična promena ili nam mediji diktiraju?

Link to comment

0-9 su brojevi ili cifre, u zavisnosti kako se koriste. 4 jahaca apokalipse je broj a 4 u broju 1024 je cifra.

 

cifra se u slengu koristi kad treba da se pojjaca vrednost ili cena necega: "izvini, molim te, ako nije tajna, o kojoj se cifri radi?" mediji sad to koriste kao stilsku figuru.

Link to comment
  • Krošek changed the title to Jezičke adoumice™
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...