Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Nije. Dijametar je prečnik. Antipodalne, ili dijametralno suprotne tačke na kružnici su na krajevima prečnika, tj duži koja ih spaja i prolazi kroz centar kružnice i tako do ujutru.

Link to comment

Ah, kad je doktor, šta ljude ne liječi? Takima ne vrijedi objašnjavat. Reci mu da sam ga puno poselamio i da to prostudira malo kad se nađe za kakvijem okruglijem kafanskijem stolom.Ma, isto vako ko ja u postu gore, ili slično. No, naći će ti on već zamerku, sigurno mu je još nešto poput ovoga promaklo.

Edited by MachineGunEtiquette
Link to comment
Po meni jeste, pa nek' priča ko šta hoće.
meni je tzv radijus vektor polozaja zadavao istu glavobolju, prilichnu, al sam se sirota priklonila gomili, sta cu :(ali sad mi muchite mozak <_<tachke na kruznici mogu biti suprotne samo ako su na dijametru, ako nisu na dijametru, kako da budu suprotne? tj u odnosu na shta. prashtajte, mrak je, a tastatura je crna :P Edited by thermal bug
Link to comment
hm..da li je 'dijametralno suprotan' pleonazam?
Ovo me podsetilo na "vremenski period", neki kazu da je pleonazam, neki ne.Edit :
dobro, a kako to da objasnim dr. sci. koji mi je to zamerio u pismenom radu?! angry.gif
Da, ti dr sci. (usput, ne treba ti tacka iza dr, jer to znaci drugi, a u lekarskim titulama dr sc., pogledala u Klajna :P ) znaju da zezaju.Ja sam branila diplomski kod dr sc. i znam da mi je rec "nit" koja se pojavljivala 100 puta u radu, prepravio u "vlakno", kao "nit" je hrvatski, a "vlakno" srpski, a ja moram da pisem na cistokrvnom srpskom . Jos tad nisu postojali kompjuteri nego pisaca masina :isuse: . Salim se, jesu, ali ih nije imao svako, nego su bili oglasi po novinama : Kucam seminarske, diplomske i sl. , pa trc kod one zene sto kuca, a neka "nit" uvek zaostane, kratka rec, tri slova.Davno bijah studentkinja :D . Edited by Krotka
Link to comment

estanherosi stavljaju iza dr tachku (Dr.Sc.), ali mi je svakaKO i u scI vishak!elem, neki kazu jeste pleonazam, drugi kazu ne..a kome da verujem?gde su sad bus i rasejani?! :unsure:

Edited by Sara Goldfarb
Link to comment
estanherosi stavljaju iza dr tachku (Dr.Sc.), ali mi je svakaKO i u scI vishak!elem, neki kazu jeste pleonazam, drugi kazu ne..a kome da verujem?gde su sad bus i rasejani?! :unsure:
Za sada, veruješ važećem pravopisu, koji u pravilu 103.b kaže da se tačka ne piše iza nekih sažetih skraćenica sastavljenih od prvog i poslednjeg slova ili sloga, pri čemu se za primer daju gđa (gospođa), gca (gospođica), dr (doktor) i mr (magistar). Za sci. bih rekao da je tačka potrebna, jer je reč o skraćenici od scientiae. Kada je već o tačkama reč, važeći hrvatski pravopis veli da se tačka obavezno piše i iza rimskog broja. Je li ovo retkost, ili ima još nekih poznatijih jezika gde pravopis propisuje pisanje tačke i kada se redni broj napiše rimskim brojevima? Edited by ajgor
Link to comment

E za ovu dijametralnu suprotnost pitajte ove matematicare i matematicarke. Pleonazam ionako nije pitanje za lingviste. Posebno ne za psiholingviste. Eventualno za filozofe jezika, teoreticare knjizevnosti, stiliste, mozda ponekog semioticara (druzim se s jednim, ali i dalje ne znam sta oni to dovraga rade :D). Ja teram ljude, zene, i decu da pritiskaju dugmice i izvode razne druge cirkuske trikove i sve te podatke uchukavam u gigantske spreadsheetove. Ne znam vam ja o pitanjima stila, sestre slatke i braco slatka. ^_^ Osim kad se radi o APA stilu, dakuћe.

Edited by bus
Link to comment
Je li ovo retkost, ili ima još nekih poznatijih jezika gde pravopis propisuje pisanje tačke i kada se redni broj napiše rimskim brojevima?
Nisam siguran koliko je poznat, ali i u češkom se stavlja toćka. Baš su šašavi!
Link to comment
hm..da li je 'dijametralno suprotan' pleonazam?
Dijametralno suprotan je kolokvijalna fraza. Rekla bih da je to zasmetalo profesoru. Dakle, suštinski, suprotne mogu biti samo dve tačke koje su jedna naspram druge, te je, u tom smislu, pleonazam. Zato nije preporučljiva upotreba ove fraze u nekom radu, seminarskom, diplomskom, naučnom. U običnom govoru, značenje se proširuje, kako to obično biva, te onda ima smisla da je nešto suprotno ili "baš suprotno", tj. dijametralno suprotno.
Link to comment
Dijametralno suprotan je kolokvijalna fraza. Rekla bih da je to zasmetalo profesoru. Dakle, suštinski, suprotne mogu biti samo dve tačke koje su jedna naspram druge, te je, u tom smislu, pleonazam. Zato nije preporučljiva upotreba ove fraze u nekom radu, seminarskom, diplomskom, naučnom. U običnom govoru, značenje se proširuje, kako to obično biva, te onda ima smisla da je nešto suprotno ili "baš suprotno", tj. dijametralno suprotno.
jasno, suprotno do jaja ^_^nego ne sme tako u tezu :(
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...