Jump to content
IGNORED

Prehrambena YU nostalgija


FranziskaKafka

Recommended Posts

sad gledam recept uz onu sliku sto sam postavio, moguce da je to to.  evo ga, mozda nekom bude poznato. 

 

1/2 kg brasna, malo soli i tople vode da se zamesi polutvrdo twsto , ostaviti da odstoji oko 1/2 sata i razvaljati u koru. Zagrejati ulje i premazati testo.Povlaciti rukom i rolati. Uviti u krug i ostaviti da odstoji 15 minuta. Tako tri puta. Posuti brasnom ponovo razvaljayi . premazati uljem , opet urolati povlaceci i tanjeci testo prema sebi , uviti i opet 15 min, da odstoji.Nakon toga kada se ponovo uvije odvajati male loptice.Razvaljati tanko.Zagrejati ulje i prziti po par sekundi sa obe strane.i Uzivanje. Cela porodica doruckuje za samo 50 din.

 

a seca li se neko onih plasticnih loptica koje su glumile jojo? loptica se sastojala od dve polovine, otvarala se i u njoj je bilo nesto jestivo, ne mogu se tacno setiti da li zvaka ili bombona. onda se to pojede a u lopticu se stavi tanka bela gumica, pa se zatvori, pa se drugi kraj gumice zaglavi izmedju prstiju i drnda gore dole. mozda je unutra bila ta gumica a ne zvaka/bombona, nisam vise siguran.  ali se jasno secam da je gumica pucala posto je bila prikljestena pa smo je skracivali dok ne bi dosla do prstiju. 

 

 

Obična bijela bombona, tzv. šećerka. Gumica služila za praćku kojom se ispaljuju žičani metkići. Uglavnom sam te loptice uzimao kod poslastičara na proslavama i vašarima, ne sjećam se da sam ih po trgovinama viđao, i uvijek radi te gumice jer bombona i nije bila neki poseban kvalitet.

 

Ova sorta praćke:

 

 20tjwbq.jpg

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

Obična bijela bombona, tzv. šećerka. Gumica služila za praćku kojom se ispaljuju žičani metkići.

jeste, i za to je sluzila gumica. i to nije ni trebala pracka nego se samo smota oko prstiju, zicanci i udri. ti zicanci su bas bili surovi. 

Link to comment

Jesu bili opaki žicanci, baš zaboli kad pogodi. Može i i oko prstiju da se zamota gumica ali je ova sigurnija. Zajebana je bilia i ona samostrel varijanta, kad se praćka montira na komad drveta a štipaljkom ispaljuješ metkiće, začas ze vrati u lice.

Link to comment

Bilo tako nesto slicno i kod moje babe: samo sto je ona slagala po tri tanka testa jedan na drugi i izmedju mazala malo masti pa pekla u tiganju da me ubijes ne mogu da se setim kako se to zvalo samo znam da je to ona zvala babini /ez in akcenat na a/ kolaci jer je deda to voleo ali i to se jelo sa pekmezom. 

 

Btw ja ove moje listice vec odavno ishipsterisala najstrasnije i eksperimentisala, dodavala razna zacine i pravila i na slano /beli lik u prahu, chili, vlasac, sa malo przene sitno seckane slaninice, parmezan/ jer su odlicni za zdroncanje uz film, bude ga dosta a lepse od cipsa ... jos kad nekog imas eto zbudzio si nesto domace ... dodas neki dip i domacica si kao marta stjuart.

Edited by hansolo
Link to comment

mi na dasku ekser, pa tri četiri gumice vezano, pa na kraju štipaljka i onda zrno kukuruza

 

ja sam se s tim igrao kod tetke u Baru. 

naš kakva je municija plod od palme? pa još ako oguliš pa osušiš na suncu. pfff. 

 

i lastiš od gaća smo stavljali. 

Edited by nisam ja
Link to comment

Кад већ спомињемо баке, код моје су за доручак били пексимети, најслађи су били врели. Недавно су ми их правили да се жеља мине.

Link to comment

Кад већ спомињемо баке, код моје су за доручак били пексимети, најслађи су били врели. Недавно су ми их правили да се жеља мине.

 

Mene na moju podsjeća miris sušene boranije. Stara škola, nije voljela zamrznuto pa je vječito sušila ili u turšiji konzervirala povrće. Nizala na konac i sušila boraniju, patlidžane, bamiju... Zimski raspust, igram se na snijegu i promrznem pa onda na gledanje zimskog bioskopa, a kuća topla i miriše na kuhanu suhu boraniju i pogaču. Prošle godine sam od komšinice dobio toga ali nisam uspio ni blizu tako ukusno da je napravim. Ne znam da li je do mene, do vrste boranije i načina sušenja ili do toga da sam zadnju ukusnu pojeo u prošlom vijeku.

Link to comment

mi na dasku ekser, pa tri četiri gumice vezano, pa na kraju štipaljka i onda zrno kukuruza

 

post-408-0-60943300-1510852282_thumb.jpg

 

mi smo to zvali gumpuška, samo nismo mali ovako fensi gumice, nego obične kompotare

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...