Jump to content
IGNORED

Prehrambena YU nostalgija


FranziskaKafka

Recommended Posts

meni sva ta prehrambena nostalgija ko iz prošlog veka. ne sećam se šta sam juče jeo, a kamo li pre nekoliko decenija

 

svaka vam čast

ја сам се сетила са носталгијом неког голф сока у флаши од литар и по, наранџаст као радиоактиван... па сам везала то време за посао који сам тад радила, па то је увелико прошла двехиљадита...

Link to comment

ako su u pitanju sećanja babe s nožem. onda se sećam kako mi baba secka jabuku i onda ja te kriške umačem u med. a košnice iza kuće.

ima još prehrambene baba nostalgije. zvala je to listići, a bilo je neko testo prženo u ulju/masti.

rano sam ostao bez baba pa samim tim i te prehrambene ljubavi. malo sam nadoknađivao sad tazbinskim babama, al evo ova mlađa je sad prodala i poslednju kravu. nema više sira :(

Link to comment

meni dan danas strina pravi listice kad dolazum u posetu. sebi przi hrskave a meni gumaste - kako ko voli. zamesi, izdeli na kuglice i ceka da dodjem. pa dok ne provri voda za kafu, ona izvalja, isprzi (na masti, naravno) i naslaze gomilu. koja je to zaraza, bogo moj. 

 

nikad nisam voleo boze, kabeze, sokove na razmucivanje, domace sokove od zove, grozdja, visnje... pio ili vodu ili gaziranu hemiju. najvoleo gaziranu pomorandzu nezavisno od proizvodjaca mada mi je najdrazi bio jupi. sad gazirane sokove, kokakole, tonike i ostalo ne mogu nikako, valjda preterao u detinjstvu. 

 

matori je uvek drzao pakovanje peperminta u autu da ne bazdi na alkohol na prvu ako ga zaustave panduri kad popije koju. ne zajebavam, ozbiljno. posle mu preslo u naviku pa bi, cim sedne za volan odmah ubacivao po jednu u usta. jednom isao da vadi krv rano ujutro i maznuo par komada dok je vozio do doktora pa mu rekli da ima bitno povisen secer. pa se setio sta je radio pa isao opet, bilo sve ok. 

Link to comment

Ti listici su simple i brzinski ja to cesto pravim jer zahteva manje jebade od ustipaka, manje je tesko i brze.

To je testo kao za pastu / 50/50 jaja+vode , malo soli, brasno, kaska ulja/ umesi se malo samo mekse nego za rezance, taljatele i sl. i malo deblje se razvije ali ipak prilicno tanko, sece se na pravougaonike i malo zareze u sredini. Pece se u tiganju na dosta ulja ali ne mora da bude u dubokom, pa ako je veci tiganj moze po nekoliko odjednom. Posle se pospe prah secerom ... et voila. 

Link to comment

moja strina pravi okrugle, velicine kao palacinke i bez rupe u sredini. testo ne znam kakvo je, samo znam da napravi kuglice i kad je mast vruca, razvlaci oklagijom na zeljenu velicinu i przi jedan po jedan. dok jedan przi, razvlaci drugi u tako redom. 

 

0338_1423833016_670x0.jpg

Link to comment

Ti listici su simple i brzinski ja to cesto pravim jer zahteva manje jebade od ustipaka, manje je tesko i brze.

To je testo kao za pastu / 50/50 jaja+vode , malo soli, brasno, kaska ulja/ umesi se malo samo mekse nego za rezance, taljatele i sl. i malo deblje se razvije ali ipak prilicno tanko, sece se na pravougaonike i malo zareze u sredini. Pece se u tiganju na dosta ulja ali ne mora da bude u dubokom, pa ako je veci tiganj moze po nekoliko odjednom. Posle se pospe prah secerom ... et voila. 

i moja baba tako pravila

Link to comment

moja strina pravi okrugle, velicine kao palacinke i bez rupe u sredini. testo ne znam kakvo je, samo znam da napravi kuglice i kad je mast vruca, razvlaci oklagijom na zeljenu velicinu i przi jedan po jedan. dok jedan przi, razvlaci drugi u tako redom.

 

0338_1423833016_670x0.jpg

Ovo na slici su savijačice (Banat, u Bačkoj ih zovu drugačije), potpuno drugačije testo - umesi se ukiselo, pacse tanko razvuce oklagijom, onda urola, seče na komade kojima se krajevi zavrnu poput papira na bomboni, pa istanje u disk i prže. Mogu i da se pune sirom.

 

Savijačice su najjebačkija od svih prženih stvari u univerzumu

Link to comment

Ovo na slici su savijačice (Banat, u Bačkoj ih zovu drugačije), potpuno drugačije testo - umesi se ukiselo, pacse tanko razvuce oklagijom, onda urola, seče na komade kojima se krajevi zavrnu poput papira na bomboni, pa istanje u disk i prže. Mogu i da se pune sirom.

 

Savijačice su najjebačkija od svih prženih stvari u univerzumu

ne znam, samo znam da bas ovako izgledaju listici koji su meni poznati kad se naredjaju na tanjir. doduse, mislim da su ovi listici sto moja strina pravi isto od kiselog testa. 

 

e, da - uvek su slani, jedu se ili sami ili sa sirom, kajmakom, pavlakom... i kao sto ime kaze, listaju se, ne mnogo jer su prilicno tanki ali dovoljno da bude zanimljiva struktura. 

Edited by adam
Link to comment

kod moje babe su bili rombovi il trokuti ne sećam se. 

 

u banatu ovo nisam jeo. tamo gibanicom zovu nešto što najviše liči na štrudlu sa sirom, a gibančice su nešto poput piroški sa sirom samo hrskavije. 

Edited by nisam ja
Link to comment

sad gledam recept uz onu sliku sto sam postavio, moguce da je to to.  evo ga, mozda nekom bude poznato. 

 

1/2 kg brasna, malo soli i tople vode da se zamesi polutvrdo twsto , ostaviti da odstoji oko 1/2 sata i razvaljati u koru. Zagrejati ulje i premazati testo.Povlaciti rukom i rolati. Uviti u krug i ostaviti da odstoji 15 minuta. Tako tri puta. Posuti brasnom ponovo razvaljayi . premazati uljem , opet urolati povlaceci i tanjeci testo prema sebi , uviti i opet 15 min, da odstoji.Nakon toga kada se ponovo uvije odvajati male loptice.Razvaljati tanko.Zagrejati ulje i prziti po par sekundi sa obe strane.i Uzivanje. Cela porodica doruckuje za samo 50 din.

 

a seca li se neko onih plasticnih loptica koje su glumile jojo? loptica se sastojala od dve polovine, otvarala se i u njoj je bilo nesto jestivo, ne mogu se tacno setiti da li zvaka ili bombona. onda se to pojede a u lopticu se stavi tanka bela gumica, pa se zatvori, pa se drugi kraj gumice zaglavi izmedju prstiju i drnda gore dole. mozda je unutra bila ta gumica a ne zvaka/bombona, nisam vise siguran.  ali se jasno secam da je gumica pucala posto je bila prikljestena pa smo je skracivali dok ne bi dosla do prstiju. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...