Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

17 hours ago, Braća Strugacki said:

a jbg skrob je skrob, više zavisi od kvasca i vode

 

ječmeni slad nije skrob, već se procesom sladovanja skrob konvertuje u jednostavnije šećere + maltodekstrin. postoje razlike u karakteristikama slada u odnosu na sortu ječma, mesto s kog dolazi, načina na koji je sladovan i fermentioso, itd.  Sve to značajno utiče na konačne karakteristike piva. Ergo, ista voda, isti kvasac i ista tehnologija daće različite rezultate sa različitim sladom.

da je skrob - skrob, tj, da su kururuzna krupica i ječmeni slad kao sirovina isto, ne bi bilo nikakve razlike između burbona i viskija. odnosno, niko ne bi bio lud da baca resurse na skuplji ječam umesto na višestruko jeftiniji kukuruz, pa ni u industriji piva.

 

EDIT - kasno vidim drugi post, objasnio si. jedino što se ne slažemo oko razloga dodavanja kukuruznih šećara u pivo. ne, ne muljaju, to je legitiman tehnološki postupak, ali glavni razlog je ušteda u proizvodnji, e ne težnja ka boljem ukusu

Edited by banatjanin
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

tačno je sve to što pišeš, ponegde je kukuruz skuplji od ječma, pa se ipak dodaje

 

da, ovde se dodaje zbog cene uglavnom, ali to ne prejudicira rezultat, on je takav kakav jeste zbog toga kako vode proces

 

pored toga se previše zanemaruju ostali delovi procesa

 

škotski viski je takav kakav jeste zbog vode, da nije takva kakva jeste tamo, ne bi bili poznati širom sveta po tom piću

 

svojevremeno (devedesetih) smo uzorkovali kvace iz različitih rezervoara jednog poznatog domaćeg proizvođača piva i pola ih je bilo više mrtvo nego živo

 

umešao sam se u blaćenje piva (a ne volim ni jedno) zato što ne mislim da je dovoljno pročitati deklarisani sastav, on ne kaže skoro ništa o konačnom rezultatu

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, renne said:

ja imam argument da ne pijem sa kukuruzom jer me boli glava od takvog piva, i to baš jako, recimo od Običnog kukuruznog Lav piva, Ili Meraka, Ili banjalučke Barabe

Ali od Lav Premijum, ili Banjalučkog ne

Nevezano za reklama i njihova smatranja

Meni najbolje naše pivo.

Link to comment
 
ječmeni slad nije skrob, već se procesom sladovanja skrob konvertuje u jednostavnije šećere + maltodekstrin. postoje razlike u karakteristikama slada u odnosu na sortu ječma, mesto s kog dolazi, načina na koji je sladovan i fermentioso, itd.  Sve to značajno utiče na konačne karakteristike piva. Ergo, ista voda, isti kvasac i ista tehnologija daće različite rezultate sa različitim sladom.
da je skrob - skrob, tj, da su kururuzna krupica i ječmeni slad kao sirovina isto, ne bi bilo nikakve razlike izmeÄ'u burbona i viskija. odnosno, niko ne bi bio lud da baca resurse na skuplji ječam umesto na viÅ¡estruko jeftiniji kukuruz, pa ni u industriji piva.
 
EDIT - kasno vidim drugi post, objasnio si. jedino što se ne slažemo oko razloga dodavanja kukuruznih šećara u pivo. ne, ne muljaju, to je legitiman tehnološki postupak, ali glavni razlog je ušteda u proizvodnji, e ne težnja ka boljem ukusu

Ma sve može ne sporim, no ovde kod nas je to uraÄ'eno da se "uštine" u proizvodnji, zato se prikriva "kukuruzna krupica".
Čovek je pitao "kod nas".
Ovo je situacija "kod nas".
Imao sam više razgovora sa dva poljo tehnologa u užoj porodici od kojih jedan za vrenja.
Situcija iz priče jeste da je "komercijala pobedila tehnologe".
I to je ok.
Samo da je isto nije.





...shiit has hit the fan
  • +1 1
Link to comment

sve žitarice mogu da budu izvor mikotoksina, a među njima aflatoksin nije najgori

 

iz tog razloga je jako važna ulazna kontrola sirovina, svejedno da li je u pitanju kukuruz ili ječam

 

ne sećam se da li postoji neki pravilnik za kontrolu gotovog proizvoda

  • +1 2
Link to comment

Ne ulazeci u tehnologije pravljenja piva, lepo ohladjeno pivo je, makar za mene, pravi uzitak leti. Neka piva ne mogu da pijem jer od par gutljaja dobijem problem sa gorusicom.

Ako ikad stignem do penzije, volela bih da proucim kako se kuva pivo i da pravim sopstveno, zvacu ga Revolt i biće dobro:D. Uz pivo ću, na terasi, služiti dobru muziku i domaće slane galete. Oko nogu će se vrzmati pas po imenu Maksa ili Lana.

Eto, da znate:)

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment
3 minutes ago, LaLinea said:

Ne ulazeci u tehnologije pravljenja piva, lepo ohladjeno pivo je, makar za mene, pravi uzitak leti. Neka piva ne mogu da pijem jer od par gutljaja dobijem problem sa gorusicom.

Ako ikad stignem do penzije, volela bih da proucim kako se kuva pivo i da pravim sopstveno, zvacu ga Revolt i biće dobro:D. Uz pivo ću, na terasi, služiti dobru muziku i domaće slane galete. Oko nogu će se vrzmati pas po imenu Maksa ili Lana.

Eto, da znate:)

Mislim da su likovi iz Slavonskog Broda, sigurno imaju i neke linkove sa literaturom: https://www.svezapivo.hr/ 

  • Hvala 1
Link to comment

Wow, hvala ti, to će mi trebati.
Nikad nisam razumela ljude koji kažu da ne bi znali šta da rade kad odu u penziju.

Ja planiram da probam sve za šta u radno sposobnom dobu nisam imala vremena.
Ko ostane eksperimentima i sitnim uživanjima sklonog duha u to vreme, izvolite na balkonu (gmizavci stop). Dobrodošli su i kućni ljubimci (gmizavci stop).

  • +1 2
Link to comment
6 minutes ago, LaLinea said:

Wow, hvala ti, to će mi trebati.
Nikad nisam razumela ljude koji kažu da ne bi znali šta da rade kad odu u penziju.

Ja planiram da probam sve za šta u radno sposobnom dobu nisam imala vremena.
Ko ostane eksperimentima i sitnim uživanjima sklonog duha u to vreme, izvolite na balkonu (gmizavci stop). Dobrodošli su i kućni ljubimci (gmizavci stop).

Drugar iz Hrvatske nedavno počeo da pravi iz zeze - supruga odvalila jedno veče: koliko pojimo bolje da pravimo svoje pivo. Ovaj se čuo sa pomenutom ekipom iz Sl. Broda i voila! pravi pivo i prezadovoljan je. Jedva čekam da ih posetim i kažem da ne pijem 😂

 

  • Haha 1
Link to comment
24 minutes ago, LaLinea said:

 

Ako ikad stignem do penzije, volela bih da proucim kako se kuva pivo i da pravim sopstveno, zvacu ga Revolt i biće dobro:D.

 

 

Zauzeto... :)

 

spacer.png

  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...