Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

a jbg skrob je skrob, više zavisi od kvasca i vode

Pa očigledno da nije, čim se pokušava "zataškati" tj. kad ih navataju.
Nije sve baš samo hemija suva...





...shiit has hit the fan
Link to comment

meni je fascinantno koliko ste svi besmisleni i koliko svi pišete bez ikakvog znanja, samo na osnovu nekih predubeđenja

 

ne daj bože da neko nešto pročita, ako već ne zna

Link to comment

Pre neki dan se mene, koja može da popije 1malo najklasičnijeg mogućeg (Staropramen ili Hainiken) vodilo u neku Dogmu gde sam bila prinuđena probat bar 6 piva, mahom neka citrusna, bačeni resursi i težak maltretman moje malenkosti u nastojanju obesnih prijatelja da me od vinopije pretvore u pivopiju, sve uz usklike "PIJ! to je kraft!" ko da sam ja ikad čula za taj kraft.

Samo da javim, misija nije uspela.

  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment
meni je fascinantno koliko ste svi besmisleni i koliko svi pišete bez ikakvog znanja, samo na osnovu nekih predubeÄ'enja
 
ne daj bože da neko nešto pročita, ako već ne zna

Pa nauči nas...
Ili te već dovoljno fascinira, pa ne bi da menjaš?





...shiit has hit the fan
  • +1 1
Link to comment
27 minutes ago, Braća Strugacki said:

meni je fascinantno koliko ste svi besmisleni i koliko svi pišete bez ikakvog znanja, samo na osnovu nekih predubeđenja

 

ne daj bože da neko nešto pročita, ako već ne zna

Zato je i postavljeno pitanje na diskusionom forumu da bismo saznali 

Link to comment
1 minute ago, Lezilebovich said:

Zato je i postavljeno pitanje na diskusionom forumu da bismo saznali 

 

napisao sam šta je osnova za dobro pivo, ali mi je odgovoreno argumentima sa kojima ne umem da diskutujem

 

kukuruz je izvor skroba, baš kao i ječam

 

da bi skrob fermentisao, potrebni su enzimi koji će da ga iseckaju na kraće šećere

 

tih enzima nema u kukuruzu, a u ječmu se aktiviraju u toku procesa proizvodnje

 

zato se kukuruz koristi u manjem procentu

 

pored toga, kukuruz je bitan za određene vrste piva, zato što ima drugačije organoleptičke osobine i daje lakša piva

 

tako da potpuno prihvatam argument - ne sviđa mi se

 

ne prihvatam argument - to oni muljaju

 

pored kukuruza koriste se i druge žitarice, u zavisnosti kako su gde dostupne i kakvi ukusi se žele

 

ove reklame "mi pravimo samo od jećma, mi smo super" samo udaraju na predrasude koje su posledica različitih stvari, da ne ulazim preterano u detalje, ali možda najviše posledica nemačkom pristupu pravljenju piva koji je posledica nekih njihovih zakona koji su stari više vekova, kada nije bilo poznato ni šta su enzimi, ni zašto ostale sirovinu utiču kako utiču

  • +1 1
  • Hvala 4
Link to comment

Ne gledam i generalno me smara bilo kakva priča o čistoći piva. Jasno je da su veliki proizvođači orijentisani na kvantitet a ne kvalitet i raznorazne uštede, ali čak to mi uglavnom bolje legne nego neko zanatsko™. Oni možda imaju želju za kvalitetom, ali je upitno da li umeju.

Link to comment
3 minutes ago, Braća Strugacki said:

 

napisao sam šta je osnova za dobro pivo, ali mi je odgovoreno argumentima sa kojima ne umem da diskutujem

 

kukuruz je izvor skroba, baš kao i ječam

 

da bi skrob fermentisao, potrebni su enzimi koji će da ga iseckaju na kraće šećere

 

tih enzima nema u kukuruzu, a u ječmu se aktiviraju u toku procesa proizvodnje

 

zato se kukuruz koristi u manjem procentu

 

pored toga, kukuruz je bitan za određene vrste piva, zato što ima drugačije organoleptičke osobine i daje lakša piva

 

tako da potpuno prihvatam argument - ne sviđa mi se

 

ne prihvatam argument - to oni muljaju

 

pored kukuruza koriste se i druge žitarice, u zavisnosti kako su gde dostupne i kakvi ukusi se žele

 

ove reklame "mi pravimo samo od jećma, mi smo super" samo udaraju na predrasude koje su posledica različitih stvari, da ne ulazim preterano u detalje, ali možda najviše posledica nemačkom pristupu pravljenju piva koji je posledica nekih njihovih zakona koji su stari više vekova, kada nije bilo poznato ni šta su enzimi, ni zašto ostale sirovinu utiču kako utiču

ja imam argument da ne pijem sa kukuruzom jer me boli glava od takvog piva, i to baš jako, recimo od Običnog kukuruznog Lav piva, Ili Meraka, Ili banjalučke Barabe

Ali od Lav Premijum, ili Banjalučkog ne

Nevezano za reklama i njihova smatranja

  • +1 1
Link to comment

Men’ se čini da su piva sa kuruzom nešto sladja od ovih bez.

urkel, bitburger i nastro azuro su mi fejv trenutno, od “običnih” hajneken, carlsberg i bud.

ne vidim da su naveli rižu u sastojke za bud…

Link to comment
1 minute ago, Braća Strugacki said:

 

 

ove reklame "mi pravimo samo od jećma, mi smo super" samo udaraju na predrasude koje su posledica različitih stvari, da ne ulazim preterano u detalje, ali možda najviše posledica nemačkom pristupu pravljenju piva koji je posledica nekih njihovih zakona koji su stari više vekova, kada nije bilo poznato ni šta su enzimi, ni zašto ostale sirovinu utiču kako utiču

 

Nemački zakoni nisu stari više vekova, to je manje više izmišljeno početkom prošlog veka u Bavarskoj, ali nije imalo nikakvog efekta. Poziva se na nekakvu uredbu od pre 500 godina, ali takvih uredbi ima milion i različito su restriktivne. Posle drugog svetskog rata je bilo korisno da bi se sprečilo (ili pokušalo) da se "slatka piva" (npr. nešto nalik kvasu) prodaju pod tim imenom u Bavarskoj. Posle su se i ostali tome priključili jer je bilo zgodno u borbi protiv uvoznih piva kad je osnovana evropska ekonomska zajednica.

 

Drugim rečima manje tradicija, a više borba na tržištu, bajke i folklor.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...