Jump to content
IGNORED

Pivo


alberto.ascari

Recommended Posts

7fc27a713e90dcf05b878857c9404070.jpg

 

Levo mi je postalo omiljeno iz marketa, bas mi lezi kombinacija ukusa banane, secera i alkohola. 6% al je izuzetno pitko.

Desni hipster mi presladak, najvise se osete bilje tj korijander i banana. Sreca pa sam ostavio malo ovog levog da isperem usta

Link to comment

zanatsko pivo uvek najbolje ide uz zanatsku debrecinu i bavarsku perecu

Ti mi trebas da napravimo najbolji festival u suburbiji - festival hrane i muzike a piva nek bude radi reda
Link to comment

Pio juče Tektonik zanatsko™ u Ljubljani. Nisam poznavalac te scene, ali (dr.) Iggy bio odličan. Malo je jači 6,3, ali se baš lepo pije i lepo udari

 

iggy.png

 

dok mi Nelson nije baš prijao, previše kojekakvih ukusa i mirisa

nelson-small.png

 

posle 2 igija i jednog nelsona, sam zaboravio kofer u kafiću, srećom nisam daleko odmakao :D

Edited by Lezilebovich
Link to comment

nema utisaka sa ns festivala zanatskog piva?

nije mi se svidela vishka ipa, malo bolje mi je bila medvedgradova fakin ipa, vishki porter mi legao, kasnije se nasao pored vraninog shanka, uzeo sunshine i skenjao se sto je citrusan, kabinetovo plavo mi bilo ok za kraj, kasnije sam presao u kafanu i stukao 5-6 budova.

meni se baš prva viška najviše i svidela. konkretno, njihov saison i gose. možda su mi samo nedostajala takva piva na tržištu. btw. viška ima super priču. norvežanin koji drži sjajnu pivaru nøgne ø je prodao za lepe pare i na visu osnovao novu pivaru sa onim likovima koji su u NSu točili pivo, a inače su carevi, producenti koji su ranije pisali za feral tribune, playboy, klik...

 

svidelo mi se od crow pivare black ipa, tronov matador (red ipa), onaj zebrew sansho baš ubija, a inače mi je super i kabinetova kolaboracija 02 sa karamel stautom koji je ležao u buradima arkanj rakije. od novih, ovaj kabinetov helles lager je ok, single hop mandarina dosadnjikava.

 

najgora piva, po običaju - brauhaus brauerei, kum, sindikat i black turtle. black turtle se baš izblamirao onim green ipa bućkurišem koji su pravili od svežeg centennial hmelja iz bačkog petrovca. 

 

ali verujem da će festival vrteška (kako iritantno ime!) da bude super jer donose zaista ooozbiljan lajnap svetskih pivara i neke sjajne baš male lokalne pivare. a i hrani se baš radujem. ali se unapred spremio za lupanje po ušima...

Link to comment

sjebao me scab :(

 

moje pivo najgore :D

sori nisam znao da si uključen. ako je tvoj onaj green ipa onda jebga jednostavno nije uspelo. ako je brauhaus onda je to neispravno pivo koje ne bi smelo ni da se toči. ako si kum, onda zna i da bude dobro ponekad ali se previše štedi na sirovinama i oseti se da su plastični fermentori. a sindikat je tu i najbolji ali mi lično baš nešto ne leži.

Link to comment

i oseti se da su plastični fermentori

 

molim te, objasni ovo. misliš, osetiš aromu plastike u pivu koje je fermetisalo u njima ili je u pitanju slaba kontrola temperature ili higijenskih procesa, pa zato to provaljuješ

Edited by banatjanin
Link to comment

molim te, objasni ovo. misliš, osetiš aromu plastike u pivu koje je fermetisalo u njima ili je u pitanju slaba kontrola temperature ili higijenskih procesa, pa zato to provaljuješ

ne znam tačno kakvu bi razliku moglo da ima da li je pivo ležalo u plastičnim ili inox (il štagod) fermentorima, ali se oseti 'amaterizam'. pre svega, kvalitet piva veoma varira i pretpostavljam da je to baš zato što ne mogu da kontrolišu toliko ceo proces kao kada rade sa 'pravim' fermentorima većih zapremina. ovi pivari pričaju da osete baš ukus plastike, ali ja to ne osetim i mislim da to baš nema smisla, s obzirom da je u pitanju ipak kvalitetnija plastika za prehrambenu namenu pravljena, al aj, možda grešim...

Link to comment

ne znam tačno kakvu bi razliku moglo da ima da li je pivo ležalo u plastičnim ili inox (il štagod) fermentorima, ali se oseti 'amaterizam'. pre svega, kvalitet piva veoma varira i pretpostavljam da je to baš zato što ne mogu da kontrolišu toliko ceo proces kao kada rade sa 'pravim' fermentorima većih zapremina. ovi pivari pričaju da osete baš ukus plastike, ali ja to ne osetim i mislim da to baš nema smisla, s obzirom da je u pitanju ipak kvalitetnija plastika za prehrambenu namenu pravljena, al aj, možda grešim...

 

U pravu si. Plastika ne utice na ukus. Ali govori o celom sistemu i nacinu rada, kontrolabilnosti, itd. Ja veoma cenim kuvara Kuma, medjutim to je i osmisljeno kao low-cost zanatska pivara.

Link to comment

Nabo sam po netu neko kukanje kabineta kako im ne plaćaju neki i da će da se povuku iz nekih lokala/prodavnica...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

ne znam tačno kakvu bi razliku moglo da ima da li je pivo ležalo u plastičnim ili inox (il štagod) fermentorima, ali se oseti 'amaterizam'. pre svega, kvalitet piva veoma varira i pretpostavljam da je to baš zato što ne mogu da kontrolišu toliko ceo proces kao kada rade sa 'pravim' fermentorima većih zapremina. ovi pivari pričaju da osete baš ukus plastike, ali ja to ne osetim i mislim da to baš nema smisla, s obzirom da je u pitanju ipak kvalitetnija plastika za prehrambenu namenu pravljena, al aj, možda grešim...

 

slažem se, ne može da se oseti, jer se ti sudovi za industriju vina, piva, mleka... prave od polipropilena koji je apsolutno inertan i bez mirisa. drago mi je a si dao ovakav odgovor (izvini iskreno što sam posumnjao) pošto sam se svega naslušao

 

U pravu si. Plastika ne utice na ukus. Ali govori o celom sistemu i nacinu rada, kontrolabilnosti, itd. Ja veoma cenim kuvara Kuma, medjutim to je i osmisljeno kao low-cost zanatska pivara.

 

još mi je draže da pročitam ovakav komentar, to znači da pivska scena sazreva i da smo se odmakli od stava da mora da je dobro samo zato što je zanatsko. isti slučaj je bio (i dalje je ponegde) i sa vinima, gde imate ono "ej, odlično domaće vino, pravljeno bez hemije..." i slične budalaštine, zbog kojih ljudi ne umeju da razlikuju defektna vina od zdravih (na pamet mi pada i "domaće dalmatinsko/crnogorsko/grčko maslinovo ulje)

 

elem, dakle konzumenti sazrevaju, kao i proizvođači, još samo da publika shvati da je ipa, kao stil, sranje, i da američki hmeljovi svemu daju isti ukus i da gorko ne znači dobro. kao i da parfemisanje piva mangom i bananom svodi to piće na nivo čokine sangrije.

 

naravno, nikad se neće desiti da zanatska piva ozbiljno ugoze industriju, zato što će industrija odgvoriti i promeniti se pod pritiskom (što je jako dobro). generalno, industrijska piva jesu postala uniformna, jednolična i manje kvalitetna , ali novonastala situacija će ih, po moj proceni, naterati da se promene. opet vučem analogiju sa vinskom industrijom, ali to je kao što je u Istri recimo, nekadašnji kombinat Agrolaguna, koji proizvodio najjeftinije špriceraško smeće, danas vinarija koja pravi odlična vina u više kvalitativnih kategorija. ili tikveš u MK ili gde god po svetu...

 

sa druge strane, nije daleko ni dan kada će najpoznatije kraft pivare po proizvedenoj količini da se približe velikim pivarama, jer tehnologija je u principu ista. tada će i granica polako da se izbriše i kao rezultat imaćemo diversifikovanu, uzbudljivu globalnu pivsku scenu na kojoj je bitno samo koliko je pivo dobro a ne da li ga proizvodi istetovirani bradonja u dedinom sakou koji izgleda kao drvoseča iz Vajominga kad krene nedeljom u crkvu. i naravno da će uvek biti piva za svaki dan, za ožderati se, za uživatio u njemu, za posebne prilike, za zimu i leto...

 

i to je sve zapravo najpozitivnije u kraft beer pokretu

 

Nabo sam po netu neko kukanje kabineta kako im ne plaćaju neki i da će da se povuku iz nekih lokala/prodavnica...

 

....shit has hit the fan...

 

pa šta su očekivali? da li postoji bilo koja grana trgovine u ovoj zemlji u kojoj nije tako?

 

posebno ugostitelji, od kojih je dobar deo najnepismeniji džiber koji ni pekaru 'leba neće da plati. radio sam sa ugostiteljima pet godina i pobegao iz toga prekasno, kad sam već ostao kratak za solidnu garsonjeru

Edited by banatjanin
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...