Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

37 minutes ago, Luther said:

 

Ja te pitam koje dao ponudu da kupi Google i kada.

Nebitno da li je dao, pitam principski.

 

Link to comment
15 minutes ago, Budja said:

 

 

Osvrnucu se samo na boldovano i dodati "Probaj to u US". Zabole ih za Srbiju kao strateskog saveznika. Moze Jelena Milic to da pokusa ako dodje do predsednika drzave, ali nesto sumnjam da ce joj uspeti.

 

Naravno zato i jeste neuporedivo. Mada dobra je JM možda nešto i izbunari za nas.

image.png.99886762cc77b0350222e7ab06764240.png

Link to comment
14 minutes ago, Budja said:

 

Moj odgovor.

 

Normativno: Da, zasto da ne.

 

Pozitivno: Kako je Google deo "strateskog sektora" nedavno proglasenog svaka promena njegovog kontrolnog vlasnistva ce se stavljati pod lupu u SAD.

Znaci u praksi ne moze da ga kupi ko hoce.

 

Link to comment
7 minutes ago, brusli said:

Nebitno da li je dao, pitam principski.

 

 

21 minutes ago, Budja said:

 

Moj odgovor.

 

Normativno: Da, zasto da ne.

 

Pozitivno: Kako je Google deo "strateskog sektora" nedavno proglasenog svaka promena njegovog kontrolnog vlasnistva ce se stavljati pod lupu u SAD.

 

"Principski" kad se neko pojavi sa tom idejom možemo da razgovaramo. Ali neće se pojaviti.

Edited by Luther
Link to comment
29 minutes ago, Shan Jan said:

Offtopic, samo da kazem da razlog moci svih tih danasnjih giganata je monopol koje su im zemlje dozvolile. Sad su vec postali toliko jaki da mogu oni da uslovljavaju drzave i prete. 

 

Ovaj, prouči malo ekonomsku istoriju 19. i početka 20 veka. Vidi koju su moć imali Rokfeler, Vanderbilt, Nikolas Bidl, J.P.Morgan, Karnegi, Henri Ford. Ili Rotšildi u UK početkom 19 veka.

From London in 1813 to 1815, Nathan Mayer Rothschild was instrumental in almost single-handedly financing the British war effort, organising the shipment of bullion to the Duke of Wellington's armies across Europe, as well as arranging the payment of British financial subsidies to their continental allies. In 1815 alone, the Rothschilds provided £9.8 million (equivalent to about £710 million in 2019) in subsidy loans to Britain's continental allies.[24].

 

J.P.Morgan je spasao US ekonomiju u panici 1907. Danas vlasnici i CEO-i najvećih svetskih korporacija odgovaraju pred kongresnim odborima, Kompanije plaćaju visoke penale za navodno nezakonit rad itd. Ne kažem da ne treba da bude tako samo je jasno da je moć "države" u odnosu na korporacije ogromno porasla. 

 

Nikome nisu dozvoljeni monopoli (ako tako nešto uopšte postoji i može da opstane), naprotiv korporacije stalno proganjaju državni organi zbog "monopola" i sprečavaju spajanja i ukrupnjavanja.

 

 

Link to comment
1 hour ago, Luther said:

 

Ovaj, prouči malo ekonomsku istoriju 19. i početka 20 veka. Vidi koju su moć imali Rokfeler, Vanderbilt, Nikolas Bidl, J.P.Morgan, Karnegi, Henri Ford. Ili Rotšildi u UK početkom 19 veka.

From London in 1813 to 1815, Nathan Mayer Rothschild was instrumental in almost single-handedly financing the British war effort, organising the shipment of bullion to the Duke of Wellington's armies across Europe, as well as arranging the payment of British financial subsidies to their continental allies. In 1815 alone, the Rothschilds provided £9.8 million (equivalent to about £710 million in 2019) in subsidy loans to Britain's continental allies.[24].

 

J.P.Morgan je spasao US ekonomiju u panici 1907. Danas vlasnici i CEO-i najvećih svetskih korporacija odgovaraju pred kongresnim odborima, Kompanije plaćaju visoke penale za navodno nezakonit rad itd. Ne kažem da ne treba da bude tako samo je jasno da je moć "države" u odnosu na korporacije ogromno porasla. 

 

Nikome nisu dozvoljeni monopoli (ako tako nešto uopšte postoji i može da opstane), naprotiv korporacije stalno proganjaju državni organi zbog "monopola" i sprečavaju spajanja i ukrupnjavanja.

 

 

Samo da dodam ATnT je bio monopolista, i kad su isticali patenti osnovao je Bell Labs, finansirao ih kroz 1% revenua (ne profita) da bi zadrzao primat. Kao posledicu toga imamo 10 nobelovaca, radioteleskope, tranzistore, Unix, C, itd... 

 

Link to comment
11 hours ago, Budja said:

 

I sta mislis, da niko nije pokusao isto sto i Juzna Koreja. Tajvan i Japan?

 

Prava pitanja su:

1. Zasto druge ekonomije (Meksiko, Brazil) koje su pokusale isto nisu uspele?

2. Sta je zajednicko a sta drugacije u modelima razvoja Juzne Koreje, Japana, Tajvana, Singaupara, Malezije, i, u novije vreme, Vijetnama i Kine?

 

Iz odgovora na ova dva pitanja moze da se zakljuci da li je juznokorejsko iskustvo ono sto moze da se "replicate" u Srbiji.

 

 

Naravno da je nemoguće da se replicira bukvalno u taktičkom smislu, ali bi bilo dobro da se čeri-pikuju elementi strategije. U zavisnosti od tih glavnih ciljeva trebalo bi da se napravi prioritetna lista koraka. Trenutna strategija je hod guske u magli tj "dobro jutro čaršijo na sve četiri strane".

 

 

 

Edited by Lord Protector
Link to comment
12 hours ago, Luther said:

 

Jao opet, po ko zna koji put, Južna Koreja koja je sa Srbijom neuporediva iz milion razloga. I to se ciklično ponavlja.

 

Nego kojim bi ti Chaebol-ima tj. Porodicama raspodelio ukupno bogatstvo i resurse Srbije? Jel može: Karić, Mišković, Kostić, Cepter, a zašto ne i Vučić ili Milošević.

 

Luthere, ne zajebavaj, vrlo dobro znaš da  smo mi taj voz propustili početkom sedamdesetih (seča tehnokrata), pa onda proces oourizacije i soourizacije što je Srbiju i SFRJ urnisalo. Mi se od tada nikad nismo oporavili, eventualno kratak period za vreme Ante Markovića, sve ostalo je lutanje i katastrofa, i u političkom i u ekonomskom smislu. Zadnjih pedeset godina.

 

Genex, Inex, Montex bi ti bili "chaeboli", Miki Savićević i veliki broj privrednika koji su znali da rade svoj posao, oni bi bili u vrhu. Tajkuni iz devedesetih ne bi ni isplivali u tom sistemu.

 

Imali smo idealnu poziciju, možda čak bolju i od Južne Koreje

Edited by Lord Protector
Link to comment
10 hours ago, Budja said:

 

"ljudi koji ih sprovode" moze da znaci kvalitet obrazovanja i kompetencija i/ili kultura i drustvene norme, koje uticu na formalne ustanove drustva.

 

Sad, ja ne znam i pitam da li su juznokorejska, kineska i vijetnamska kultura i drustvene norme slicne?

 

 

 

Može da znači mnogo toga, ali se svodi na to da li umeš ili nešto ne umeš. Komunisti su i Crveni Kmeri i Sovjeti i Kinezi. Od jednih smo dobili jedan od većih genocida u istoriji gde su ljudi ubijani gladni, od drugih iscrpljenu kolabiranu ekonomiju i od trećih najveći ekonomski napredak zemlje od Amerike pre 100 godina. A da, to nisu praaaaaavi komunisti, verovatno zato što su ekonomski uspešni. Drugim rečima, sve može da bude uspešno, bitnije je ko to sprovodi i kako. Suština svakog odrađenog posla je grind, bavljenje najsitnijim detaljima koji te ubijaju u pojam i koje moraš da rešiš uspešno od slučaja do slučaja.

Link to comment
25 minutes ago, Lord Protector said:

 

Luthere, ne zajebavaj, vrlo dobro znaš da  smo mi taj voz propustili početkom sedamdesetih (seča tehnokrata), pa onda proces oourizacije i soourizacije što je Srbiju i SFRJ urnisalo. Mi se od tada nikad nismo oporavili, eventualno kratak period za vreme Ante Markovića, sve ostalo je lutanje i katastrofa, i u političkom i u ekonomskom smislu. Zadnjih pedeset godina.

 

Genex, Inex, Montex bi ti bili chaeboli, Miki Savićević i veliki broj privrednika koji su znali da rade svoj posao, oni bi bili u vrhu. Tajkuni iz devedesetih ne bi ni isplivali u tom sistemu.

 

Imali smo idealnu poziciju, možda čak bolju i od Južne Koreje

 

Pa ako je voz propušten čemu onda priča o vozu. Nema ga, otišao. Tzv. seča tehnokrata i ZUR jesu bili pogubni. Da se tada krenulo ka tržišnoj ekonomiji moguće da bi danas bili kao J.Koreja pod uslovom da se SFRJ ne raspadne (možda i ne bi da je ekonomska situacija bila znatno bolja). Ali okretanje tržištu znači i politički pluralizam, jedno bez drugog ne ide, a to komi hardlajneri nikako nisu želeli. Kome se uopšte dobrovoljno daje tako velika vlast koju koju su imali. I tako smo zadržali "komunizam" iz koga se uplovilo u nacionalizam a znamo šta je tome sledilo. A opet pitanje je da li je Jugoslavija mogla da postoji bez diktature, Kraljeve ili Titove, velike su tu uvek bile sile razdvajanja, unutrašnje i spoljne.

 

Što se tiče priče Genex, Inex itd. situacija mi je veoma dobro poznata jer sam u toj inkarnaciji radio u tom sektoru. Nije to tako bajno kao što predstavljaš. Jesu ti ljudi bili sposobni  ali sposobni u određenom sistemu zatvorene ekonomije, partijske države, posredovanja između SEV država i Zapada itd. Pitanje je kako bi se snašli u otvorenoj tržišnoj privredi. 

 

Sve to više nije važno, tu smo gde smo, a niko ne kaže da neke dobre ekonomske politike J.Koreje ne mogu da se iskoriste ako su primerene našem sadašnjem položaju. Što se mene tiče meni je od svih tih "strategija" za početak važnije da se uspostavi kakva-takva pravna država, da se odrede konačne granice Srbije a ne mašta o "srpskom svetu", da se reformišu i profesionalizuju velika javna preduzeća (neka i privatizuju) itd. Sve ono što većina ekonomista inače traži. Pa onda možemo da guslamo o strategijama.

 

 

  • +1 1
Link to comment
11 hours ago, Luther said:

 

 

"Principski" kad se neko pojavi sa tom idejom možemo da razgovaramo. Ali neće se pojaviti.

Odkud znas da neko nije imao tu ideju ?

To sto se ne zna u javnosti ne znaci da je nije ni bilo.

Evo da sam ja na mestu Kineza vrlo rado bih se iskesirao za Google i Intel.

 

Zato pitam za tvoje misljenje, sta ako se sutra neko pojavi i stavi kamaru para na sto.

 

Link to comment

Stvarno ne bi spekulisao o fantazijama o kojima se u javnost ne zna ali ne znači da ih nije bilo kao što ne znači da ih je bilo.

 

Ti nisi na mestu kineza a ja nisam na mestu nekoga ko će beskonačno da se raspreda šuplje priče. Na ovo tvoje pitanje neću više odgovarati. 

Link to comment

Dobro, ovo je bila teorijska rasprava, ali vidim da nisi raspolozen da podelis svoje misljenje.

Obicno svi pisu sta misle tj "smatraju", cak i kad ih ne pitaju :)

 

Link to comment
1 hour ago, Luther said:

Sve to više nije važno, tu smo gde smo, a niko ne kaže da neke dobre ekonomske politike J.Koreje ne mogu da se iskoriste ako su primerene našem sadašnjem položaju. Što se mene tiče meni je od svih tih "strategija" za početak važnije da se uspostavi kakva-takva pravna država, da se odrede konačne granice Srbije a ne mašta o "srpskom svetu", da se reformišu i profesionalizuju velika javna preduzeća (neka i privatizuju) itd. Sve ono što većina ekonomista inače traži. Pa onda možemo da guslamo o strategijama.

 

"Srpski svet" je Vulinova julovska podmetačina. Njemu je "srpski svet" potreban jer mu je projekat levičarenja sa rahmetli baba julom propao, ovo mu je nova niša u kojoj traži prostor.

Sa druge strane, postoje legitimni interesi naroda, međunarodni ugovori, rezolucije koje su pravna stvar i koje se ne mogu bagatelizovati lakonski i pejorativno "srpskim svetom". Sudbina miliona ljudi je u pitanju. 

Treće, tajming za njihovo rešavanje je totalno nepovoljan, i međunarodno i unutarpolitički. Insistirati sada na rešavanju je dobar izbor kao odlazak u četnike 44-te.

 

 

 

 

 

Edited by Lord Protector
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...