Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

1 minute ago, Venom said:

 

Jasno ti je da sam kompetentniji i imam naučne radove, tako da si ipak u dilemi. Logički zaključak forumskog Vujovića. Šta bi bilo da nisam kompetentan, verovatno ne bi bio u dilemi. Možda zato tako voliš naprdnjake.

 

Nisam govorio o Vujoviću nego o tvojoj mitomaniji da Amerikanci nekog šalju da nešto sredi. Putin rek'o da je bilo dosta čačkanja mečke, Vučić udario pesnicom o sto, a Amerikanci šalju Vujovića da sredi javne finansije Srbije. Ne umeju svoje finansije da srede, a ne Srbije, a i što bi mogli, njihov nivo trenutno je da im elitna kompanija proizvede avion kojem otpadnu vrata u toku leta. Ali Amerika bajo, ozbiljna zemlja.

 

Dobro, sve si u pravu, idi smaraj nekog drugog.

  • Haha 1
Link to comment

Šta mi uopšte imamo od industrijske proizvodnje, intelektualne svojine, brendova a da je naše?

Koliko naših državljana je prijavilo patente, koliko ICT firmi ima svoj proizvod, ne bavi se outsourcingom?

Koliko ima biotech i pharma startupova?

Koja je struktura izvoza ako se izuzmu strane firme koje su dobile subvencije za zapošljavanje?

Koliko imamo domaćih banaka, osiguravajućih kuća, trgovinskih lanaca?

Koliko domaćih firmi učestvuje u infrastrukturnim projektima?

Ko su vlasnici poljoprivredne, naftne i hemijske industrije?

 

Odgovore na ova pitanja naši ekonomisti, čast izuzecima, ne smatraju bitnim. A porazni su.

 

Nije u pitanju da li je domaći vlasnik ili ne, već kome ide profit. 

 

 

 

  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment

Ne znam za druge sektore ali mogu da pricam za IT - prakticno ceo sektor je u sluzbi stranih firmi, neki kao podizvodjaci, neki kao integralni deo tih kompanija. Nista IT sektor ne drzi cvrsto za Srbiju. Sto se tice kompanija - mi nismo vise neka jeftine evropska radna snaga, sto se tice zaposlenih - Srbija nije vise zemlja gde mozes za iste pare da zivis bolji zivot. 

  • +1 2
Link to comment

Za naše ekonomiste je to isto, da li si vlasnik ili si podstanar, bitno je da se prikazuje ukupna vrednost dobara i usluga, ukupna privredna aktivnost. Jer tržište odlučuje svemu, how yes no.  Kome ide profit nije bitno i ko odlučuje gde će kapital da se plasira, takođe.

 

Edited by Lord Protector
Link to comment

Samo da napomenem, nije Vujović "otišao odavde" samo je promenio metod delovanja.

Pre određenog vremena u sedištu NALED drže neki "brifing" za medije oko nekih zakona koje kao oni "predlažu" (ovo u navodnicima jer su kasnije ti "predlozi" zakona svi usvojeni, za neke čak postoje indicije da nisu ni bili "na sednici Vlade" nego pravo na usvajanje) kad ono opa evo ga "znaš ti ko sam ja?!" Vujović.

Među tim zakonima je i zakon u kom je "olakšana" konverzija prava na zemljištu od korišćenja u vlasništvo.

Eto da bi se premostio zastoj na koji nailaze investitori.

Posle opširnog izlaganja izlaganja bivšeg ministra koji se "nadao" da će ovi razumni predlozi naići na podršku Vlade RS, u opuštenom ćaskanju jedan novinar pita ove iz NALED-a :

Otkud Vujović ovde, pola ovih zakona i nisu iz njegove "struke"?

Žena iz organizacije mu odgovara uz smešak: 

Pa šta misliš ko će da nam "progura" ove zakone ne radimo mi to da bi nam vratili nazad...

Tako da tu je on, samo se malo sklonio sa svetla...

Link to comment

Ekipa oko Naleda, bivšeg G17+, regularacatm drži dizgine srpske ekonomije već 2 decenije, na ovaj ili onaj način. SNS je samo populistička ljuštura u koju su se uselili/kontrolišu je.

Edited by Lord Protector
  • +1 3
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
17 minutes ago, Lord Protector said:

Za naše ekonomiste je to isto, da li si vlasnik ili si podstanar, bitno je da se prikazuje ukupna vrednost dobara i usluga, ukupna privredna aktivnost. Jer tržište odlučuje svemu, how yes no.  Kome ide profit nije bitno i ko odlučuje gde će kapital da se plasira, takođe.

 

U neoliberalnom svetu, ovo pitanje nije bitno.

Osim ako Kinezi hoce da kupe strateske USA (tehnoloske) firme.

 

Link to comment
50 minutes ago, Lord Protector said:

Ekipa oko Naleda, bivšeg G17+, regularacatm drži dizgine srpske ekonomije već 2 decenije, na ovaj ili onaj način. SNS je samo populistička ljuštura u koju su se uselili/kontrolišu je.

Realno "vlada u senci"...

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
12 minutes ago, Luther said:

 

Ništa, EBRD daje kredite, ne investira. To rade privatne kompanije.

Kazu krediti za telekom tornjeve. Da li je to kredit dat onoj stranoj firmi da klupi telekom tornjeve?

Nevezano za prethodno: da li se kupovina domace firme/imovine od strane korpiracije vodi kao SDI ili ne?

To su me podstakli ovi tornjevi da pitam..

 

Link to comment
3 minutes ago, gsb said:

...

Nevezano za prethodno: da li se kupovina domace firme/imovine od strane korpiracije vodi kao SDI ili ne?

 

...

 

Vodi

Link to comment
57 minutes ago, brusli said:

U neoliberalnom svetu, ovo pitanje nije bitno.

Osim ako Kinezi hoce da kupe strateske USA (tehnoloske) firme.

 

 

Tačno i ne treba da bude bitno.

I u Evropi se štite strateške tehnološke firme i ne dozvoljava kinezima da ih kupe. Kao što ni Kina to ne dozvoljava. Ništa čudno.

Edited by Luther
Link to comment
1 hour ago, Lord Protector said:

Šta mi uopšte imamo od industrijske proizvodnje, intelektualne svojine, brendova a da je naše?

Koliko naših državljana je prijavilo patente, koliko ICT firmi ima svoj proizvod, ne bavi se outsourcingom?

Koliko ima biotech i pharma startupova?

Koja je struktura izvoza ako se izuzmu strane firme koje su dobile subvencije za zapošljavanje?

Koliko imamo domaćih banaka, osiguravajućih kuća, trgovinskih lanaca?

Koliko domaćih firmi učestvuje u infrastrukturnim projektima?

Ko su vlasnici poljoprivredne, naftne i hemijske industrije?

 

Odgovore na ova pitanja naši ekonomisti, čast izuzecima, ne smatraju bitnim. A porazni su.

 

Nije u pitanju da li je domaći vlasnik ili ne, već kome ide profit. 

 

 

 

 

Šta mi uopšte imamo od industrijske proizvodnje, intelektualne svojine, brendova a da je naše?

Definiši naše. Naše može biti samo državno. Sve drugo stalno menja vlasnika, a i tzv naši imaju poprilično vlasništvo u inostranstvu.

 

Koliko naših državljana je prijavilo patente, koliko ICT firmi ima svoj proizvod, ne bavi se outsourcingom?

Onoliko koliko je bilo moguće za malu zaostalu državu od 6.5 miliona stanovnika razorenu ratovima koje su izazvali nacionalisti.

 

Koja je struktura izvoza ako se izuzmu strane firme koje su dobile subvencije za zapošljavanje?

Izvoz je nebitan, fetiš ranijih vremena, bitno je da svoj proizvod negde, bilo gde, prodaš. A normalno je da će strane firme koje su došle u Srbiju i već imaju međunarodno tržište više "izvoziti"

 

Koliko imamo domaćih banaka, osiguravajućih kuća, trgovinskih lanaca?

Onoliko koliko u antikapitalističkoj atmosferi kod nas mogu da prikupe kapitala. Npr. AIK banka, Alta banka, BPŠ, Srpska banka.

 

Koliko domaćih firmi učestvuje u infrastrukturnim projektima?

Koliko hoćeš, recimo Milenijum tim (khm, khm) itd.

 

Ko su vlasnici poljoprivredne, naftne i hemijske industrije?

Oni koji su to i kupili, možeš i ti da budeš vlasnik. Za naftnu znam da su Rusi, jel imaš nešto protiv?

 

Sve u svemu tipišno dveraško lamentiranje nad zlehudom sudbinom globalizma i neoliberalizma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...