Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

5 minutes ago, Budja said:

 

Red je da se prizna da nas Jorgovanka nije zakopala i da je Mali kompetentan. I to na nacin da je budzetska situacija stabilna, a da ima ekonomskog rasta.

 

Korupcija je drugi par cipela.

Ajde da se cujemo kroz godinu-dve...

Edit: moram da dodam - prodavanje family jewelry i netransparentno zaduzivanje nije kompetencija.

Edited by gsb
  • +1 2
Link to comment
15 minutes ago, nenad said:

 

ti onda, pretpostavljam, imas uvid u to da je spanski bdp naduvan trenutnim zaduzivanjem?

 

srbija je ekstremno zaduzena, odnos dug/bdp je sprdnja ako bdp odrzavas konstantinim dodatnim zaduzivanjem i kotrolom kursa. mi sutra da predjemo na evro, za max godinu dana bi imali grcki scenario (imacemo ga svakako).

 

 

 

Postavio sam neke podatke, analize IMFa, ali ne vredi..

Postavih link u kojem DUG PREMA GDPiju PADA od 2020, ali, ne, Nenad zna da smo prekomerno zaduzeni.

 

I to je isti tip ljudi koji ce, je l da, da kuka kako je narod neinteligentan, glup, podlozan manipulaciji, kako glasa za Vucica, Trampa, Orbana, sultana...

 

Isti tip ljudi (Trmapisti) koji ce da kazu kako je Bajden upropastio ekonomiju SAD iako se ekonomski pokazatelji SAD poboljsavaju, i to u svim kategorijama: rast, ali i nejednakost, siromastvo... Znaju oni.

 

 

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, Braća Strugacki said:

mi imamo realno stabilan dinar, a da bi ostao stabilan, potrebne su nam konstantne investicije i to je od suštinske važnosti za svaku vlast, ova je to dobro shvatila

 

negde sam čuo narkomanska ekonomija i taj mi se izraz svideo, zato što dobro predstavlja potrebu za redovnim prilivom stranih investicija kako bi opstali

 

ukoliko pravimo probleme investitorima oko sitnica kao što su prava radnika, zagađivanje životne sredine i tsl, naći će nekog drugog narkomana

 

zato nam zakoni važe za male domaće firme, a malo manje za one od kojih nam zavisi ekonomija

 

bez obzira na to, neke strane firme se drže pravila, a neke nešto manje

 

te koje se drže pravila su uglavnom iz EU, njima je bitna reputacija, ne žele da se piše o njima kao izrabljivačima ili zagađivačima

 

glavni problem je što se one (EU firme) suočavaju sa izazovima koje nisu imale ranije, bar ne u ovolikoj meri, tako da moramo da se oslanjamo na investicije iz nekih drugih krajeva sveta

 

nemam ništa protiv borbe da se spreči rio tinto, ali mi smeta zato što se ne suočavamo sa pravim problemom

 

odlaganjem tog suočavanja stvaramo uslove za novo razočarenje posle neke buduče promene vlasti i mogućnost da ostanemo zarobljeni u radikalskom zagrljalu mnogo duže nego što je to neumitno

 

zato ne želim populizam od opozicije, makar to malo i produžilo vladavinu sadašnjih, mi moramo da ih smenimo na dugo, ne na par godina

 

 

 

U kojim aktivnostima preovladavaju EU kompanije?

 

 

Link to comment
16 minutes ago, Budja said:

 

Postavio sam neke podatke, analize IMFa, ali ne vredi..

Postavih link u kojem DUG PREMA GDPiju PADA od 2020, ali, ne, Nenad zna da smo prekomerno zaduzeni.

 

I to je isti tip ljudi koji ce, je l da, da kuka kako je narod neinteligentan, glup, podlozan manipulaciji, kako glasa za Vucica, Trampa, Orbana, sultana...

 

Isti tip ljudi (Trmapisti) koji ce da kazu kako je Bajden upropastio ekonomiju SAD iako se ekonomski pokazatelji SAD poboljsavaju, i to u svim kategorijama: rast, ali i nejednakost, siromastvo... Znaju oni.

 

 

 

 

 

nenad za razliku od tebe ima neko razumevanje bilansa. ne brini, nisi prvi na ovom forumu koji sustinski ne razume svoju profesiju.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

@Luther

 

Jesi li ti pisao afirmativno o Vujoviću?

 

Stvarno ne provociram, nego sam tad baš slabo pratio pa nisam ni kapirao šta se dešava i ima li osnova za tako nešto.

Link to comment
4 minutes ago, Milošica said:

@Luther

 

Jesi li ti pisao afirmativno o Vujoviću?

 

Stvarno ne provociram, nego sam tad baš slabo pratio pa nisam ni kapirao šta se dešava i ima li osnova za tako nešto.

 

Jesam pisao afirmativno. On je i sproveo (naravno uz ostale državne organe) finansijsku kosolidaciju Srbije na koju se nadovezao Mali. Što to mnoge nervira je njihov problem, ne mogu da im pomognem.

Link to comment
On 29. 1. 2024. at 14:38, nenad said:

 

nenad za razliku od tebe ima neko razumevanje bilansa. ne brini, nisi prvi na ovom forumu koji sustinski ne razume svoju profesiju.

 

E neka si mi rekao.

Samo, nikako da dokucim koje je to tvoje razumevanje bilansa posto samo sipas opste utiske. Ja nikako tu ne vidim neko "razumevanje", ali sam otvren da me ubedis u suprotno.

 

 

Link to comment
On 29. 1. 2024. at 14:20, gsb said:

Ajde da se cujemo kroz godinu-dve...

Edit: moram da dodam - prodavanje family jewelry i netransparentno zaduzivanje nije kompetencija.

 

I onda ce za godinu-dve biti, ajde da se cujemo za godinu-dve. I tako redom. Svakako, jednom cete za neku godinu-dve biti u pravu.

 

Ako cete vec da se igrate analiticara, onda pokusajte da budete precizni i jasni. Ovako kako formuliste prognoze uvek cete biti u pravu kao prorocica iz Delfija. Prosto, u duhu Popera, iskazi "Propasce ekonomija uskoro, mozda za godinu-dve." nisu podlozni falsifikaciji.

 

Uvek treba imati na umu ono poznato:

"He predicted 10 out of 1 last recession."

 

 

Link to comment

budja nakon sto je dokazao da je medijska slika u srbiji odlicna, da je rts neutralan, da nije bilo kradje izbora, uspesno dokazuje i da je sns ekonomija 1 fantasticna stvar

 

alal ti kurac

  • +1 2
  • Haha 3
Link to comment
On 29.1.2024. at 20:48, Luther said:

Jesam pisao afirmativno.

On je i sproveo (naravno uz ostale državne organe) finansijsku kosolidaciju Srbije na koju se nadovezao Mali.

zašto je Vujović otišao?

I zašto ja od njegovih saradnika čujem drugu priču - da je otišao jer nisu hteli da ga slušaju, odnosno da ovo što Mali radi nema veze sa Vujovićevim originalnim zamislima.

 

ne provociram te, ne razumem se u ekonomiju nimalo, samo me ozbiljno zanima tvoj precizan i konkretan komentar na to da li je Mali nastavio Vujovićevim stopama ili nije?

 

On 29.1.2024. at 16:38, Braća Strugacki said:

nemam ništa protiv borbe da se spreči rio tinto, ali mi smeta zato što se ne suočavamo sa pravim problemom

 

odlaganjem tog suočavanja stvaramo uslove za novo razočarenje posle neke buduče promene vlasti i mogućnost da ostanemo zarobljeni u radikalskom zagrljalu mnogo duže nego što je to neumitno

 

zato ne želim populizam od opozicije, makar to malo i produžilo vladavinu sadašnjih, mi moramo da ih smenimo na dugo, ne na par godina

plus milion.

ovo je moj osnovni strah. da će opozicija, ako se ikada i dobaulja do vlasti, da zbog ovakvih stvari vrati klatno ka radikalima, i da smo ugasili zauvek.

mislim na moje zauvek, pošto neću živeti ko kornjača sa galapagosa.

  • Hvala 1
Link to comment
12 hours ago, pt 2.0 said:

zašto je Vujović otišao?

I zašto ja od njegovih saradnika čujem drugu priču - da je otišao jer nisu hteli da ga slušaju, odnosno da ovo što Mali radi nema veze sa Vujovićevim originalnim zamislima.

 

ne provociram te, ne razumem se u ekonomiju nimalo, samo me ozbiljno zanima tvoj precizan i konkretan komentar na to da li je Mali nastavio Vujovićevim stopama ili nije?

 

plus milion.

ovo je moj osnovni strah. da će opozicija, ako se ikada i dobaulja do vlasti, da zbog ovakvih stvari vrati klatno ka radikalima, i da smo ugasili zauvek.

mislim na moje zauvek, pošto neću živeti ko kornjača sa galapagosa.

 

Ne mislim da provociraš, zašto bi. Nikakav precizan odgovor na tvoje pitanje ne mogu da dam jer ne poznajem Vujovića niti Malog a ni bilo koga od njihovih saradnika ko bi mogao nešto o tome da mi kaže. Mogu samo da spekulišem na osnovu svima dostupnih podataka. 

 

Vujović je po znanju tri klase iznad Malog svakako nije prepisao doktorat, bio je student generacije na BU, da ne citiram dalje njegovu karijeru. On je pripreman da dođe u Srbiju, za USAID je objavio ovaj rad 2012 DESIGNING PERFORMANCE INDICATORS FOR IMPROVED BUDGET PROGRAM PERFORMANCE IN SERBIA što me navodi da su ga ovde poslali amerikanci da sredi javne finansije. U tom radu se spominju i šire reforme od puke finansijske konsolidacije (reforma zdravstva, transportnog sistema, subvencija, poljoprivrede itd). Moguće je da je uvideo da od tih reformi nema ništa (kao što i nema), pa zašto bi on u svojim priličnim godinama ovde gubio vreme kad može da uživa u onome što je stekao. Neko na forumu je spomenuo da ima mladu devojku/ženu eto još jednog razloga. Možda mu se zgadila korupcija, ili je imao zdravstvene probleme.

 

Jasno je da Mali ne može da sprovodi originalne zamisli Vujovića, niti je taj kapacitet niti ovde bilo ko želi ili pokušava da sprovede neke značajne refome koje su neophodne da bi Srbija postala moderna evropska država. Vidi se i po tome što ni jedno poglavlje pregovora sa EU ne možemo godinama da zatvorimo. Mali zna dovoljno da nas drži iznad vode da ne potonemo to je sve što se od njega može očekivati. Ukoliko naravno vlast ne poludi pa upropasti kakvu-takvu budžetsku i monetarnu stabilnost.

 

Nažalost ja bolje od ovoga ne mogu, pretpostavljam da ti više detalja mogu saopštiti Vujovićevi saradnici koje si spomenula. 

  • Hvala 1
Link to comment

Sredio javne finansije, uzeo od penzionera i dao višestruko toliko za zapošljavanje kapilarnih glasova. Amerikanci ne mogu da srede svoje javne finansije, svaki put kad mrmot pogleda svoju senku im preti gašenje birokratije jer ne mogu da se dogovore o povećanju duga. Prošle godine američka vojska šesti put zaredom nije prošla reviziju, ne znaju gde su im stotine milijardi, ali zato šalju Danka Bananka iz ulice Akacija da sredi Srbiju. Koja mitomanija, i ispred diskonta pića bi rekli dosta je kume.

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, Venom said:

Sredio javne finansije, uzeo od penzionera i dao višestruko toliko za zapošljavanje kapilarnih glasova. Amerikanci ne mogu da srede svoje javne finansije, svaki put kad mrmot pogleda svoju senku im preti gašenje birokratije jer ne mogu da se dogovore o povećanju duga. Prošle godine američka vojska šesti put zaredom nije prošla reviziju, ne znaju gde su im stotine milijardi, ali zato šalju Danka Bananka iz ulice Akacija da sredi Srbiju. Koja mitomanija, i ispred diskonta pića bi rekli dosta je kume.

 

Ima ih koji se ne slažu sa tobom a ne sede ispred diskonta pića već, zamisli, u studiju N1: Gosti N1: Vujović renomirani stručnjak, odlično radio

 

 

"Šoškić je rekao da je Vujović već nekoliko godina u Vladi, da je renomirani stručnjak s iskustvom, kao i da je pomagao svojim dobrim relacijama s međunarodnim institucijama.

Fiskalna konsolidacija je urađena natprosečno dobro. Vujović je deo pregovaračkog tima sa MMF, imamo najbolji rezultat u poslednjih nekoliko godina, smanjen je budžetski deficit i zaustavljena nepovoljna putanja rasta duga, taj dug prema bdp opada. Uradio je značajn posao i to bi trebalo da bude i standard“, rekao je Šoškić."

 

Jasno mi je da si ti kompetentniji od profesora ekonomskog fakulteta, sigurno imaš i znatan broj naučnih radova iz oblasti ekonomije, tako da sam ipak u dilemi da li da ti poverujem.

 

Link to comment
1 hour ago, Luther said:

 

Ima ih koji se ne slažu sa tobom a ne sede ispred diskonta pića već, zamisli, u studiju N1: Gosti N1: Vujović renomirani stručnjak, odlično radio

 

 

"Šoškić je rekao da je Vujović već nekoliko godina u Vladi, da je renomirani stručnjak s iskustvom, kao i da je pomagao svojim dobrim relacijama s međunarodnim institucijama.

Fiskalna konsolidacija je urađena natprosečno dobro. Vujović je deo pregovaračkog tima sa MMF, imamo najbolji rezultat u poslednjih nekoliko godina, smanjen je budžetski deficit i zaustavljena nepovoljna putanja rasta duga, taj dug prema bdp opada. Uradio je značajn posao i to bi trebalo da bude i standard“, rekao je Šoškić."

 

Jasno mi je da si ti kompetentniji od profesora ekonomskog fakulteta, sigurno imaš i znatan broj naučnih radova iz oblasti ekonomije, tako da sam ipak u dilemi da li da ti poverujem.

 

 

Jasno ti je da sam kompetentniji i imam naučne radove, tako da si ipak u dilemi. Logički zaključak forumskog Vujovića. Šta bi bilo da nisam kompetentan, verovatno ne bi bio u dilemi. Možda zato tako voliš naprdnjake.

 

Nisam govorio o Vujoviću nego o tvojoj mitomaniji da Amerikanci nekog šalju da nešto sredi. Putin rek'o da je bilo dosta čačkanja mečke, Vučić udario pesnicom o sto, a Amerikanci šalju Vujovića da sredi javne finansije Srbije. Ne umeju svoje finansije da srede, a ne Srbije, a i što bi mogli, njihov nivo trenutno je da im elitna kompanija proizvede avion kojem otpadnu vrata u toku leta. Ali Amerika bajo, ozbiljna zemlja.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...