Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

5 hours ago, Cane Vukic Prebranac said:

Нису ли сви тад? :D


Verovatno jesu, sa razlogom :). Nego fazon je bio sto bi on imao u mnogim tekstovima neku vrsta posvete, nista banalno kako se danas sve radi. A komentari su mu za mnoge bili u stilu ovoga koji je Frenk napisao za Stevu Sumadinca.
Ja sam Dzuboks i citala zbog godina malo unazad (tri -cetiri godine) na letnjim raspustima. Bila velika kolekcija starih brojeva kod babe i dede na «selu». Kremer i Lukovic su imali, ajde da se kaze poseban stil.

 

Istrolovah ovde za :kecman:. Necu vise.

 

  • +1 2
Link to comment
 
Preciznije, loš muzički kritičar, još iz vremena Džuboksa.
Prikoči malo, neodmereno je to što pišeš.

Dragan Kremer i Dragan Ambrozić su dva preostala autoriteta muzičke kritike u Srbiji, Kremer je u najmanju ruku najnezavisniji i najduhovitiji.

Jedini od koga su veliki muzičari osamdesetih iskreno strahovali uprkos drugovanju, jer je bio dovoljno naslušan da bez straha dovede u pitanje neke trenutke sa Bistriji ili tuplji čovek biva kad, prvi je skrenuo pažnju na odlične debije Zabranjenog pušenja(u vreme kad smo ih arogantno smatrali za bosanske seljane), prvi je primetio tabloidizaciju ekv tragedije (bezbedna rokerska roba za malograđane novih naraštaja), o cepanju albuma Dugmeta sa Tifom pred zabezeknutim Bregovićem ne bih, to je već opšte mesto.

Prosto, novih kremera danas nema i njegovo zatvaranje u okvire Geopoetike i Vremena je iz te perspektive potpuno razumljivo. Premda mi se ne dopada njegov stav u vezi akcije Kavčiča, čitam svaki novi tekst koji izađe, jer se nije jednom desilo da posle čitanja promislim o njegovim temama.

Sent from fav toy

  • +1 2
Link to comment

Nemam pojma možda je za "opštu populaciju" Kremer potreban[emoji769].
No kažem meni je on na nivou zabave više.
No ove današnje ne mogu ni da primetim a kamoli poredim...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
On 15.3.2021. at 22:06, radisa said:

Pa dobro... :D

 

Nego nešto me kopka, možda nije pravo mesto, kad već dotičemo muzičke kritičare, ti si malo stariji, pa da pitam... Ili možda @April zna...

 

Balašević je u knjizi "Tri posleratna druga", poprilično precizno opisao nekog muzičkog kritičara koji je bio govno od čoveka i lažov, koji je izmišljao kako se druži Bowiem, Claptonom i ostalim likovima u UK i imao je emisiju na radiju u kojoj je to kenjao... Dao mu je ime Pavle Radović u knjizi, ali čisto sumnjem da je to pravo ime... Na koga je mislio, da li imaš ideju?  Kontam da je stvaran lik, jer dosta likova, vezanih za NS su u knjizi stvarni, i mogu ih prepoznati, pa mi deluje da je ovako nešto stvarno postojalo...

 

 

 

Ne sećam se na žalost, a kandidata je bilo onoliko.

 

On 15.3.2021. at 22:17, Moonwalker said:


Ja se secam (citao se tetkin Dzuboks) da je imao gadno pero i da se lozio na Kim Wild :D.

 

Uvek sam se pitala sta se sa njim dogodilo. Sto ti se nije dopadao njegov rad?

 

Mislim da si sama odgovorila zašto mi se nije dopadao.

 

36 minutes ago, April said:

Prikoči malo, neodmereno je to što pišeš.

Dragan Kremer i Dragan Ambrozić su dva preostala autoriteta muzičke kritike u Srbiji, Kremer je u najmanju ruku najnezavisniji i najduhovitiji.

Jedini od koga su veliki muzičari osamdesetih iskreno strahovali uprkos drugovanju, jer je bio dovoljno naslušan da bez straha dovede u pitanje neke trenutke sa Bistriji ili tuplji čovek biva kad, prvi je skrenuo pažnju na odlične debije Zabranjenog pušenja(u vreme kad smo ih arogantno smatrali za bosanske seljane), prvi je primetio tabloidizaciju ekv tragedije (bezbedna rokerska roba za malograđane novih naraštaja), o cepanju albuma Dugmeta sa Tifom pred zabezeknutim Bregovićem ne bih, to je već opšte mesto.

Prosto, novih kremera danas nema i njegovo zatvaranje u okvire Geopoetike i Vremena je iz te perspektive potpuno razumljivo. Premda mi se ne dopada njegov stav u vezi akcije Kavčiča, čitam svaki novi tekst koji izađe, jer se nije jednom desilo da posle čitanja promislim o njegovim temama.

Sent from fav toy
 

 

Ne mogu da uđem u raspravu kad se sa boldovanim uopšte ne slažem: Bistriji ili tuplji biva čovek kad je odlična ploča, Zabranjeno pušenje (i čitava pojava) je meni katastrofalno, o tabloidizaciji EKV-a ne znam ništa, povodom Dugmeta i Tife jebi ga, to više nije ni bilo Dugme.

 

Jednostavno nemamo isto mišljenje.

 

Džaba sad priča kad sam davno u trenutku ludila pobacao sve Džuboksove, a imao sam ih sve.

  • Hvala 1
Link to comment
10 hours ago, April said:

Dragan Kremer i Dragan Ambrozić su dva preostala autoriteta muzičke kritike u Srbiji, Kremer je u najmanju ruku najnezavisniji i najduhovitiji.

 

Peca Popović..?

 

Meni Kremer nije nikad bio ništa posebno, suviše "uravnotežen" i odmeren u kritikama... ne kažem da je bio loš, samo da sam kao klinac tada više osećao da Kremer piše "za starije" (možda nešto kao što je 202 bila u etru u odnosu na mene koji sam inklinirao ka Studiu B)

 

Odavno nemam svoje Džuboksove :( tj. jedine relevantne do početka 80ih... ali sam od svih najradije čitao pismo iz Londona Saše Stojanovića :)

Link to comment

Iznervirah se, jaoo koji lopovi! Ovde svako moze bilo gde javno da istrtlja sta god i to prodje.

Evo insajd info:

Cena stampe po komadu je 0.8 - 3 evra, dakle za knjigu od 600 din stampa je svega 100 din.

Troskovi preloma, dizajna, lektora, autora itd. na toliki tiraz ne mogu da opravdaju tu cifru.

Oni su minimum 40% na dobitku, tj. ukupna zarada.

Edited by fren
  • +1 3
Link to comment
14 hours ago, April said:

Prikoči malo, neodmereno je to što pišeš.

Dragan Kremer i Dragan Ambrozić su dva preostala autoriteta muzičke kritike u Srbiji, Kremer je u najmanju ruku najnezavisniji i najduhovitiji.

Jedini od koga su veliki muzičari osamdesetih iskreno strahovali uprkos drugovanju, jer je bio dovoljno naslušan da bez straha dovede u pitanje neke trenutke sa Bistriji ili tuplji čovek biva kad, prvi je skrenuo pažnju na odlične debije Zabranjenog pušenja(u vreme kad smo ih arogantno smatrali za bosanske seljane), prvi je primetio tabloidizaciju ekv tragedije (bezbedna rokerska roba za malograđane novih naraštaja), o cepanju albuma Dugmeta sa Tifom pred zabezeknutim Bregovićem ne bih, to je već opšte mesto.

Prosto, novih kremera danas nema i njegovo zatvaranje u okvire Geopoetike i Vremena je iz te perspektive potpuno razumljivo. Premda mi se ne dopada njegov stav u vezi akcije Kavčiča, čitam svaki novi tekst koji izađe, jer se nije jednom desilo da posle čitanja promislim o njegovim temama.

Sent from fav toy
 

jel bila neka radio emisija, možda na radio indexu, koju su vodili kramer i još jedan muški glas? 

ko je vodio emisiju, pacovi iz podruma?

Link to comment
15 hours ago, April said:

Dragan Kremer i Dragan Ambrozić su dva preostala autoriteta muzičke kritike u Srbiji, Kremer je u najmanju ruku najnezavisniji i najduhovitiji.

 

:laugh:

Link to comment
7 minutes ago, slepa živana said:

jel bila neka radio emisija, možda na radio indexu, koju su vodili kramer i još jedan muški glas? 

ko je vodio emisiju, pacovi iz podruma?

 

Kremer i Pera Janjatović su na B92 vodili nedeljom od 12 emisiju ex-yu muzike na različitu temu svake nedelje - npr. pesme na temu mora, pa brdo nekih egzotičnih snimaka od najgrđeg treša do ljute alternative. 

Link to comment
29 minutes ago, April said:

 

Kremer i Pera Janjatović su na B92 vodili nedeljom od 12 emisiju ex-yu muzike na različitu temu svake nedelje - npr. pesme na temu mora, pa brdo nekih egzotičnih snimaka od najgrđeg treša do ljute alternative. 

aaaa ovo kao da je bilo u nekom drugom životu. obožavala sam to. bilo je smešno.

al ovi pacovi iz podruma su nešto još starije... možda je to bio neko drugi.

Link to comment
Quote

Emisija To je samo rokenrol je postojala od 1987. do 2000. godine. Emitovana je nekoliko godina petkom pre podne, pa onda nedeljom pre podne, uvek od 10 do 12h, na Drugom programu Radio Beograda. Emitovala je domaće bendove, s tim što su, u prvih nekoliko godina emitovanja, u domaće bendove spadali i bendovi iz Hrvatske, Slovenije, Makedonije i drugih republika Jugoslavije. Posebnost te emisije je u tome što ona nije bila isključivo muzički program, nego je, raznim rubrikama, pokušavala da afirmiše pogled na svet karakterističan za rokenrol i ono što se zove „sviđa mi se da ti ne bude prijatno”. To je bila prva emisija (mnogo pre Utiska nedelje) u kojoj su slušaoci glasali za predloge koji nisu muzički. Centralna rubrika, koja se provlačila kroz celu emisiju, zvala se Ko je bolji. U njoj su slušaoci birali između dva ponuđena predloga: Rusi ili Amerikanci, građani ili seljaci, Zvezda ili Partizan, Dobrica Ćosić ili Matija Bećković... Tokom emisije gledaoci su se uključivali u program, davali svoj glas i obrazlagali svoje mišljenje. Većina muzičkih numera je bila iz domaćeg rokenrola. Muzički urednik je bio Petar Janjatović, a stalni saradnik Dragan Kremer. Radoman Kanjevac je bio urednik i voditelj. Jedno vreme emisiju je vodila Nataša Devetaković.

http://www.fil.bg.ac.rs/mmd_27/mmd_2015/Radio/tojesamornr.html

 

Quote

Početkom 1993. [Janjatović] je otišao sa Drugog programa Radio Beograda, pa je sa Draganom Kremerom radio na stanicama: Politika, Zrenjanin i Pančevo, realizovao emisiju Igra rokenrol treća Jugoslavija.

https://www.naxi.rs/petar-janjatovic-u-mojih-50

Edited by vememah
Link to comment
1 hour ago, April said:

 

Kremer i Pera Janjatović su na B92 vodili nedeljom od 12 emisiju ex-yu muzike na različitu temu svake nedelje - npr. pesme na temu mora, pa brdo nekih egzotičnih snimaka od najgrđeg treša do ljute alternative. 

sad sam se setila. bila je emisija juboks. ali to su vodili toma grujić i pera.

  • +1 1
Link to comment

Samo bih hteo da se vratim na temu - Kremer je u UN verovatno pozvan kao stari ortak koji je kroz rad u Geopoetici upoznat sa temom autorskih prava. Pratim viber grupu u kojoj je dosta pre emisije suprotstavio svoje mišljenje na temu udžbenika i naveo razlog, koji se krije u posebnom zakonu o odnosu autora prema digitalnoj štampi odnosno pdf. 

 

Apsolutno se ne slažem s tim: ako autor jednom proda svoja prava  Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva, sa kojim pravom može da spreči dalju preprodaju tih prava? To više ne može biti predmet spora autora i Kavčića, već autora i Zavoda, autori valjda znaju šta su sa njima potpisivali. Takođe, tretirati pdf samo kao pripremu za štampu je besmisleno: za to Kavčić nije morao da plati milion i koliko već evra. Na stranu što je postojanje zakona u takvom obliku samo još jedan ustupak izdavačima monopolistima.

 

Vidim da i prisutno ppp građanstvo olako prihvata zatečenu situaciju da svaki nastavnik može da preporuči udžbenik po svom izboru. A zbog čega to? Prvo i prvo, sva ta deca dolaze na isti prijemni ispit u srednju ili faks, zašto bi u prijemni ispit ulazila različito pripremana? Drugo, moji su roditelji bili prosvetni radnici, majka je čak pisala planove i programe za mlađe razrede za tadašnji Prosvetni zavod(danas je to Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja), svi su išli po istim programima i metodici, knjige su se rutinski nasleđivale, povremeno nadopunjene u novim izdanjima. Setite se samo zbirki zadataka Bogoslavov Vene koji su se godinama raspadali od ruke do ruke i ne sećam se da smo imali probleme u koraku sa evropskim školama. Na kraju, to je neprijatno zaduženje samih nastavnika koji odjednom postaju dileri udžbenika.

 

Poseban problem je ironijom Kovida pokazalo uvođenje online nastave - program na RTS za decu koja nastavu prate online ritmom ne prati program koji imaju deca koja pohađaju nastavu u školama! Haos u školskom izdavaštvu porodio je kompletan haos u programu pojedinačnih odeljenja. Zbog čega, bre? 

 

Last but not least, meni je drago da je Kavčić lagano pronašao mogućnost da deca dobiju skoro pa besplatne udžbenike. Ali ko se iole nekad bavio štampom zna da nikad i nijedna privatna štamparija ne može da da cenu štampe koju bi mogao da da Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, kada bi država direktno od njih otkupila udžbenike i rasporedila ih po školama. Jednostavno - kupiš udžbenike preko škole, to košta 50% od cene koju su do sada plaćali, država vrati pare u džep. To je toliko jednostavno, ali jbg kome to treba?

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...