Jump to content
IGNORED

Mačke


Recommended Posts

44 minutes ago, DejanMilč said:

Da li neki naši prevoznici dozvoljavaju prevoz ljubimaca? Ovo je baš kul, vožnja sa ovakvim putnicima. 😄

Ima ih, moja sestričina je išla sa psom u Hrvatsku pre dve godine.

  • Wub 1
Link to comment
2 hours ago, DejanMilč said:

Da li neki naši prevoznici dozvoljavaju prevoz ljubimaca? Ovo je baš kul, vožnja sa ovakvim putnicima. 😄

 

ne znam koje destinacije te zanimaju. blue line (subotica-herceg novi kao krajnje stanice) najcesce dozvoljava prevoz malih zivotinja. putovala sam sa maltezerkom 3-4 puta, morala sam da najavim da imam psa i pitam je li u redu, sto mozda znaci da odluku donosi vozac, ali problema nikad nisam imala.

 

air serbia i air montenegro dozvoljavaju mislim samo po jednu zivotinju u avionu. karta je prosle godine kostala 30% ljudske.

 

Edited by morgana
  • Hvala 1
Link to comment

dajte neki savet kako da "sprijateljim" odraslu macku od godinu dana i mace od oko 3 meseca

macka je na spratu izlazi napolje preko dana, a mace za sad u prizemlju

pokusavao da ih upoznam 3puta zavrsi se tako sto se starija macka ponasa kao da ce zakolje mace, krene da "sisti" onda mace isto "sisne", sto je sve ocekivano, ali onda ona krene da ga juri i tu zaustavljamo akciju, jer ne deluje obecavajuce

pokusavao sam sa jastukom na kom mace spava, stavljao ga pored njene hrane da "usvoji" miris, ali ne vidim da je pomoglo

 

inace ovo mace je sestra od maceta koje smo uzeli pre nesto manje od mesec dana

debili ga ostavili na terasi ispred kuce, bilo tu ceo dan, jelo, macka ga videla frljuknula onako standardno na njega i otisla svojim putem, pretpostavili da se donekle priviklo

i odjednom nestalo bez ikakvog objasnjenja, ja kosio napolju, nista nisam cuo, dvoriste je veliko, sa jedne strane je pas djuro :) i ja sam najvise tu bio, sa druge strane ulica, ali bas dosta prostora do nje, sa trece ogromna livada i sa cetvrte odmah uz kucu, komsije sa kojima nismo bas ok

ja se nadam da je preslo/pobeglo do njih, da su ga uzeli i dali deci

 

pisem ovo, jer je jedna od teorija da ga je mozda macka oterala, ali je cudno da niko nista nije video i da je pobeglo bas tako daleko i da nije pokusalo da se vrati

trazio sam ga okolo u nadi da cu ga makar cuti odnekud ali nista

a drugi razlog je sto je mace neverovatno lepo

svi volimo svoje ljubimce i mahom mislimo kako su najlepsi, al ovo mace je bas bilo nekako neobicno, neka kombinacija braon i crne boje, cupavo, sa debeleim krznenim smesnim nogama, dlakama iz usiju :D i nekim neobicnim pokretima

danima smo trazili, cekali da se vrati, razvijali moguce nacine sta se desilo, jer bas je cudno nestalo

u tom peridou kad je nestalo, svracao je samo lik koji ocitava struju, mogao je da ga uzme, ali to mi bas deluje suludo

 

kako god,  nadam se da je lepotan ziv, zdrav i negde srecan

 

Link to comment
On 29. 1. 2022. at 15:43, Indy said:

...

 

Evo ga upravo došo kući, sad na oporavak. :heart:

 

20220129-135413.jpg

 

Kao da je bilo davno, a u stvari samo godinu i po dana... Posle perioda super zdravlja, mačak Šerlok je ponovo dopao muka (druge vrste). Nekako mu se pojavio dijabetes (bez obzira što ima samo 7.5 god, a nikad nije bio bucko.) Primetio sam prve simptome pre oko mesec i po, odmah to izguglao i sve što sam našao onda na netu to mi sad govore veterinari (ali za pare.) Na stranu to, pored šećera imao je i gadnu infekciju Ešerihijom koli (a to hoće da se desi sa visokim šećerom u mokraći.) Bile su to muke da ga isčistimo od infekcije. Čak su nam prvo rekli da je taj soj Ešerihije "rezistentan" (našta sam se prepao), međutim ipak su antibiotici radili. Prvo smo dobili tečni antibiotik koji je užasno gorak (nisam ja probao, ali izvesno)... od toga mu je popadala pena na usta, bio je to šok i za njega i nas. Onda su se smilostivili i dali nam to isto u vidu tablete (ni to nije bilo lako uvek dati, ne sme da zagrize u tabletu - inače, ponovo pena na usta...) Sad je konačno stigao insulin, i to ćemo početi sledeće nedelje (kad nas obuče kako da ga bodemo, 2x dnevno.) Stanje mu je varijabilno, ali generalno je malaksao i jako je smršao (premda jede kao vuk.) Biće bolje kad krene insulin... :)

  • +1 3
  • Wub 3
Link to comment
54 minutes ago, Indy said:

 

Kao da je bilo davno, a u stvari samo godinu i po dana... Posle perioda super zdravlja, mačak Šerlok je ponovo dopao muka (druge vrste). Nekako mu se pojavio dijabetes (bez obzira što ima samo 7.5 god, a nikad nije bio bucko.) Primetio sam prve simptome pre oko mesec i po, odmah to izguglao i sve što sam našao onda na netu to mi sad govore veterinari (ali za pare.) Na stranu to, pored šećera imao je i gadnu infekciju Ešerihijom koli (a to hoće da se desi sa visokim šećerom u mokraći.) Bile su to muke da ga isčistimo od infekcije. Čak su nam prvo rekli da je taj soj Ešerihije "rezistentan" (našta sam se prepao), međutim ipak su antibiotici radili. Prvo smo dobili tečni antibiotik koji je užasno gorak (nisam ja probao, ali izvesno)... od toga mu je popadala pena na usta, bio je to šok i za njega i nas. Onda su se smilostivili i dali nam to isto u vidu tablete (ni to nije bilo lako uvek dati, ne sme da zagrize u tabletu - inače, ponovo pena na usta...) Sad je konačno stigao insulin, i to ćemo početi sledeće nedelje (kad nas obuče kako da ga bodemo, 2x dnevno.) Stanje mu je varijabilno, ali generalno je malaksao i jako je smršao (premda jede kao vuk.) Biće bolje kad krene insulin... :)

ne znam čime ga hraniš, ali probaj da prebaciš neko vreme samo na meso, bez granula i ostale hrane za mačke iz radnji, pa vidi za jedno par nedelja da li to pomaže, trebalo bi...da ne morate da mu dajete insulin do kraja života.

Link to comment
Just now, igoraki said:

ne znam čime ga hraniš, ali probaj da prebaciš neko vreme samo na meso, bez granula i ostale hrane za mačke iz radnji, pa vidi za jedno par nedelja da li to pomaže, trebalo bi...da ne morate da mu dajete insulin do kraja života.

Pa da 100%, evo ispod citat od veterinara:

 

Quote

In the mean time, keep feeding him wet food and keep with the daily monitoring

 

Njemu nikad nije išlo meso kao takvo, ali voli sosove i tome slično. Sad mu jako lepo idu ta sitno seckana mesa u sosovima (grejvi). To je ranije slabo jeo, tj. olizao bi grejvi, ali bi meso ostavio... Sad kao da sam zna da treba to da jede. Inače je ranije jeo hranu prema preporuci (Royal Canin Urinary Health, ali je to na žalost bila suva hrana... postoji i "vlažna" formulacija).

 

I sad mu ostane mrvičak mesa (tj. ovde na slici ribe - ja viljuškom prikupim to što ostane na centar, pa mu ponovo dam i tamo mic po mic on to uglavnom pojede) ... pojede najveći deo... Ali pošto je sad dijabetičar ima povećani apetit i može da pojede nekoliko ovih porcija dnevno... Sad suvu hranu aktivno odbija (okrene glavu), skroz neverovatno.

 

20230803-101912.jpg

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...