Jump to content
IGNORED

O serijama


Mr.Smith

Recommended Posts

Slomljene anđele nisam čitao ( drugi deo trilogije ). Prvi deo je OK, kvalitetno štivo, ali ništa epski nezaboravno. Meni je lično bolja knjiga ali što se tiče redosleda, mislim da nije preterano bitno. 

Link to comment
3 hours ago, Jean-Luc Picard said:

Ne znam da li je netflix to isticao, ali je među ljubiteljima moderne sf književnosti to  toliko poznato da je neophodnost isticanja te činjenice otprilike na nivou neophodnosti isticanja da je film/serija Braća Karamazovi rađena po delu F.M.Dostojevskog. Btw. iako se sledi osnovna nit, knjiga je u seriji poprilično izmenjena. Prva dva dela su prevedena u Srbiji, s tim da se drugi deo žanrovski razlikuje od prvog. Prvi je klasični cyberpunk dok je drugi deo military SF.

 

Inače, sad kad vraćam film, čini mi se da je u trailerima navedeno da je serija rađena po književnom delu dobitniku P.K.D. nagrade, ali nisam siguran...uostalom to je lako proverljivo. 

porediti ruske klasike sa sf šundom???? zar je moguće?

 

Link to comment
On 3/3/2018 at 12:12 PM, MilenaS said:

porediti ruske klasike sa sf šundom???? zar je moguće?

 

 

On 3/3/2018 at 8:49 AM, Jean-Luc Picard said:

Ne znam da li je netflix to isticao, ali je među ljubiteljima moderne sf književnosti to  toliko poznato da je neophodnost isticanja te činjenice otprilike na nivou neophodnosti isticanja da je film/serija Braća Karamazovi rađena po delu F.M.Dostojevskog.

Nigde nema poređenja ova dva književna dela, sem ako je tebi svetogrđe što su pomenuti u istoj rečenici.

 

BTW, Altered Carbon (knjiga), je vrh svog žanra.

Edited by Arkadija
Link to comment
1 minute ago, Arkadija said:

 

Nigde nema poređenja ova dva književna dela, sem ako tebi nije svetogrđe što su pomenuti u istoj rečenici.

 

BTW, Altered Carbon (knjiga), je vrh svog žanra.

zašto toliko tih anti ženskih motiva ima?

Link to comment

dobar je altered carbon i bio bi jos bolji da je  ~ 300 strana umesto 500.

sledeci deo trilogije je losiji, a treci nisam uspeo da zavrsim, naravno i ta dva su po 500 strana

Link to comment
2 hours ago, MilenaS said:

zašto toliko tih anti ženskih motiva ima?

 

Stvarno, zašto nije sve fino i pristojno i woke u jednom distopijskom svetu.

Link to comment

uzasno me je smorila troja u trecoj epizodi. bas su resili da sve okrenu naopako, pa sad ahil ispade mirotvorac a umesto age of heroes rokacine gledamo sapunicu o odnosima zena u palati. zali boze onakve kamere, scenografije, kostima... 

Link to comment

To zvuči kao Sulejman, očekuješ njegova osvajanja, pohode na Peštu, Beč, kuda je sve bio, šta je prošao, snimke kako on jaše na čelu bezbrojne vojske, a ono 90% vremena dvorske spletke :D

Edited by James Marshall
Link to comment
13 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Stvarno, zašto nije sve fino i pristojno i woke u jednom distopijskom svetu.

zašto su žene antagonisti u SF žanru? Ili su muškarače operisane od ženstvensti, ili su prenaglašeno seksualne, ili su neka velika zla. Postojili neka knjiga SF žanra, gde se normalno prikazuju ženski likovi?

Link to comment
5 hours ago, MilenaS said:

zašto su žene antagonisti u SF žanru? Ili su muškarače operisane od ženstvensti, ili su prenaglašeno seksualne, ili su neka velika zla. Postojili neka knjiga SF žanra, gde se normalno prikazuju ženski likovi?

 

Zato što beletristika uglavnom ne pokušava da bude reprezentativna. Ne pokušava da prikazuje likove "normalno", jer niko ne bi čitao o životima "normalnih", ma kog pola bili. Likovi uglavnom imaju narativnu funkciju koja ih definiše, nisu identitetska tabula raza da na nju čitaoci projektuju svoj doživljaj ženstvenosti ili bilo koje druge karakteristike po Zlatokosa principu (ni premalo, ni previše, nego baš taman kako ja zamišljam da treba).

 

Negativci su nekad žene a nekad muškarci jer imamo samo dva biološka pola, svaki zastupa oko 50% čovečanstva. Apsurdno je prilaziti literaturi, televiziji, bilo kom vidu umetnosti sa stavom da moja polovina ljudskog roda ne bi smela da sadrži antagoniste. (Zna se valjda ko su antagonisti - oni Drugi, fuj, znaš već kakvi su oni. ) Još apsurdnije ako se kritikuje konkretno SF žanr, u kom su pisci tradicionalno bili muškog pola pa obično i protagoniste tako slikali, ali daleko od toga da izuzetaka nema.

Link to comment
42 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Zato što beletristika uglavnom ne pokušava da bude reprezentativna. Ne pokušava da prikazuje likove "normalno", jer niko ne bi čitao o životima "normalnih", ma kog pola bili. Likovi uglavnom imaju narativnu funkciju koja ih definiše, nisu identitetska tabula raza da na nju čitaoci projektuju svoj doživljaj ženstvenosti ili bilo koje druge karakteristike po Zlatokosa principu (ni premalo, ni previše, nego baš taman kako ja zamišljam da treba).

 

Negativci su nekad žene a nekad muškarci jer imamo samo dva biološka pola, svaki zastupa oko 50% čovečanstva. Apsurdno je prilaziti literaturi, televiziji, bilo kom vidu umetnosti sa stavom da moja polovina ljudskog roda ne bi smela da sadrži antagoniste. (Zna se valjda ko su antagonisti - oni Drugi, fuj, znaš već kakvi su oni. ) Još apsurdnije ako se kritikuje konkretno SF žanr, u kom su pisci tradicionalno bili muškog pola pa obično i protagoniste tako slikali, ali daleko od toga da izuzetaka nema.

Science fiction 22% 78%

 muškarci, pisci vode. zašto? e sada u tih 20 posto, na primer Oktavie Batler, koja piše naučno fantastične priće ali ipak prizemne, koncizne i predstavlja realne likove. Dok kod ovih koji se sve prenaglašava, kao kod altered carbona. Gde je sestra zlo i gde je supruga sve zakuvala. Gde pomočnica biva žrtvovana zbog toga što je glavu visoko podigla, kao pogledaj ovu umišljenju jadnicu. 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...