Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

bice da je sve u nijansama. ode sluh, vid i njuh, ode i to... pa su slova linije, hrana bezukusna a devojke iste.

 

 

Ma i paradajz nije sto je nekada bio. Sve ode u qratz:(

 

 

Evo i Bojan Đurić se uključio, ne znam da li je ovde pratio raspravu ili se ista vodi još na nekom mestu:

 

Najgori su ovi ljudi koji sad pridikuju maturantima kako nista ne valjaju... ajde paljba

 

Nekako mi toplo oko srca kada vidim da sam na pravoj strani ^_^

Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

 

 

meni je gore kad klinci u osnovnoskolskim horovima pevaju ekv.

niti su mogli da cuju, niti je blisko njihovom uzrastu, samo se uciteljice slihtaju roditeljma.

tinejdzeri (u gomili) od muzike traze ritam, pevljivu melodiju, nesto da skacu i deru se. i narocito ne onu koji slusaju njihovi roditelji, identifikacija sa vrsnjacima je vaznija. a tu vec nastupa okruzenje, mediji, internet...

 

p.s. pretpostavljam da u svim generacijama postoje introvertniji klinci koji se gnusaju grupnih akcija i bas zele da se razikuju od svih, ali oni su pojedinacni slucajevi i ne vide se kao ovi glasni na gomili.

Ovo pitanje zasluzuje mnogo ozbiljniju analizu koja ce uzeti u obzir drustvenu krizu i drustvenu borbu koja se vodi i na ovom polju (muzike).

 

"Introvertniji klinci koji se gnusaju grupnih akcija" nisu samo to - "introvertniji klinci" - vec i cinilac u borbi koja se permanentno vodi izmedju "gomile" i nekih drugih segmenata drustva. Ta borba za sada uzima oblik iskljucivo jednog kulturnog rata protiv nizih slojeva. "Introvertnost" ovde nije samo to, vec borba za vidljivost bele srednje klase kroz sklonost "individualnosti", "originalnosti" i sl.

Link to comment

CGMkSC7W0AEPtwh.jpg

 

Sve je to normalno, tako je svuda u svetu.

 

Ne radi se bre ljudi ovde o tome dal će da se dernjaju i da budu goli i išarani.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Ovo pitanje zasluzuje mnogo ozbiljniju analizu koja ce uzeti u obzir drustvenu krizu i drustvenu borbu koja se vodi i na ovom polju (muzike).

 

"Introvertniji klinci koji se gnusaju grupnih akcija" nisu samo to - "introvertniji klinci" - vec i cinilac u borbi koja se permanentno vodi izmedju "gomile" i nekih drugih segmenata drustva. Ta borba za sada uzima oblik iskljucivo jednog kulturnog rata protiv nizih slojeva. "Introvertnost" ovde nije samo to, vec borba za vidljivost bele srednje klase kroz sklonost "individualnosti", "originalnosti" i sl.

 

Daj bre, fernoux, kakva te sad "bela srednja klasa" spopala? Šta treba svi da duvaju u istu tikvu? Razni su ljudi, razni ukusi, ne možeš da klince smatraš neprijateljima zato što hoće da budu individualci. Pojedinac je pojedinac, a čopor je čopor, nema to nikakve veze s bogatstvom, a kamoli nekakvim klasama sa početka 20. veka koje više ne postoje.

Link to comment

Daj bre, fernoux, kakva te sad "bela srednja klasa" spopala? Šta treba svi da duvaju u istu tikvu? Razni su ljudi, razni ukusi, ne možeš da klince smatraš neprijateljima zato što hoće da budu individualci. Pojedinac je pojedinac, a čopor je čopor, nema to nikakve veze s bogatstvom, a kamoli nekakvim klasama sa početka 20. veka koje više ne postoje.

Podele izmedju uzivalaca vrsta muzike koje se ovde spominju, posebno u periodu u kojem su moje a narocito neke ranije (mozda vase) generacije rasle de fakto su klasne podele. Pojedinac nikada nije samo "pojedinac" sto si vec sad uspeo da demantujes pokazujuci da se taj tvoj "pojedinac" odnosi prema "coporu".

 

Jos jedno bitno pitanje je postavio Takeshi a to je "sta su klinci u gomili trazili" (od muzike) Time bi se trebalo baviti.

Edited by FERNOUX H
Link to comment

Podele izmedju uzivalaca vrsta muzike koje se ovde spominju, posebnu u periodu u kojem su moje a narocito neke ranije (mozda vase) generacije rasle de fakto su klasne podele. Pojedinac nikada nije samo "pojedinac" sto si vec sad uspeo da demantujes pokazujuci da se taj tvoj "pojedinac" odnosi prema čoporu.

 

Jos jedno bitno pitanje je postavio Takeshi a to je "sta su klinci u gomili trazili" (od muzike) Time bi se trebalo baviti.

Ok, znači krimos u džipu koji sluša cecu je radnička klasa, a neko ko sluša klasičnu muziku je nekakva buržoazija, bez obzira što je nezaposlen i nema leba da jede? Pretpostavljam da se to uklapa u tvoju klasnu podelu?

 

A Takeši je lepo rekao šta misli, nije petljao nikakve klase tamo gde im mesto nije.

Inače, sutra imaš u 11 prepodne besplatan koncert lp dua na Kolarcu, dakle, kao pripadnik siromašne radničke klase možeš slobodno da odeš.

 

edit - usput, pitanje ukusa se naravno može i posmatrati kauzalno, ako hoćeš. Samo ti propuštaš da vidiš da je dominacija turbo kulture i pratećeg nacionalizma direktna posledica novca kao jedine vrednosti u društvu - ona je ono što kapitalizmu treba i što kapitalizam želi.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

meni ne bi palo na pamet da pridikujem, ali bi mi bilo žao mene da sam bio takav maturant

 

objasnio čovek. zaključavajte. 

Link to comment

 

 

Ok, znači krimos u džipu koji sluša cecu je radnička klasa, a neko ko sluša klasičnu muziku je nekakva buržoazija, bez obzira što je nezaposlen i nema leba da jede? Pretpostavljam da se to uklapa u tvoju klasnu podelu?

Sad ti pokusavas da na sve moguce nacine opstruises taj jednostavni zakljucak. "Krimosi u dzipu" tj. ljudi koji su "mutnim" poslovima dosli do takve imovine i uopste mladi koji se identifikuju sa ciljem brze zarade dolaze, bar u 90% slucajeva iz radnickih porodica. Naravno ima i onih 10% i lako ces naci nekog pojedinca koji nema takvu pozadinu, ali to ne obara ovu prostu cinjenicu.

 

Vec sam rekao to sto je neko "siromasan" ne znaci nuzno da pripada radnickoj klasi: "siromasno" dete iz profesorske porodice i sin tekstilne radnice koji moze materijalno i bolje da stoji od ovog prvog naravno ne pripadaju istoj klasi.

 

 

 

A Takeši je lepo rekao šta misli, nije petljao nikakve klase tamo gde im mesto nije.

Zato sam i rekao da nam treba malo ozbiljnija analiza, a ne samo ovo neki ljudi su prosto originalniji, a neki glupaci prosto vole da se utapaju u gomilu.

 

Samo ti propuštaš da vidiš da je dominacija turbo kulture i pratećeg nacionalizma direktna posledica novca kao jedine vrednosti u društvu - ona je ono što kapitalizmu treba i što kapitalizam želi.

Pa ja to zapravo ne negiram, rast turbo-folka i jeste omogucen otpustanjem stega koje su postojale u Jugoslaviji (guranje zapadne muzike i kulture po svaku cenu, cak i ako je to u potpunosti trzisno neisplativo) i tim nekim trzisnim razmisljanjem. Jedino sto ja za razliku od tebe ljude ne posmatram kao idiote i imam jedan naucan pogled na ideologiju i procese o kojima ovde govorimo.

Link to comment

Sad ti pokusavas da na sve moguce nacine opstruises taj jednostavni zakljucak. "Krimosi u dzipu" tj. ljudi koji su "mutnim" poslovima dosli do takve imovine i uopste mladi koji se identifikuju sa ciljem brze zarade dolaze, bar u 90% slucajeva iz radnickih porodica. Naravno ima i onih 10% i lako ces naci nekog pojedinca koji nema takvu pozadinu, ali to ne obara ovu prostu cinjenicu.

 

Vec sam rekao to sto je neko "siromasan" ne znaci nuzno da pripada radnickoj klasi: "siromasno" dete iz profesorske porodice i sin tekstilne radnice koji moze materijalno i bolje da stoji od ovog prvog naravno ne pripadaju istoj klasi.

 

 

 

 

Zato sam i rekao da nam treba malo ozbiljnija analiza, a ne samo ovo neki ljudi su prosto originalniji, a neki glupaci prosto vole da se utapaju u gomilu.

 

 

Pa ja to zapravo ne negiram, rast turbo-folka i jeste omogucen otpustanjem stega koje su postojale u Jugoslaviji (guranje zapadne muzike i kulture po svaku cenu, cak i ako je to u potpunosti trzisno neisplativo) i tim nekim trzisnim razmisljanjem. Jedino sto ja za razliku od tebe ljude ne posmatram kao idiote i imam jedan naucan pogled na ideologiju i procese o kojima ovde govorimo.

 

Ja mislim da ti upravo posmatraš ljude kao idiote, jer im odričeš pravo na idividualnost. Niko nije rekao da su ljudi koji imaju većinski ukus glupi, već da postoje ljudi koji imaju drugačiji ukus i da na to imaju pravo, bez da ih se posmatra kao neprijatelje.

 

I dalje mi nije ovo jasno - dakle - ispravi me ako grešim - kod krimosa sa džipom je bitno iz kakve je porodice došao, a ne to kakav on lajftstajl ima i koliko ima para i bogatstva koje je stekao kriminalom.  Meni ovo, u suštini miriše na poziv na linč intelektualaca i individualaca. Neko ko je "iz profesorske porodice" ne može ni na koj način da se iskupi, nije dovoljno što je, recimo, siromašan i bez posla, uvek će biti "druga klasa" suprostavljena ovom konglomeratu koji jedino ti vidiš kao celinu.

U stvari, umesto da žaoku uperiš protiv bogatih, ti si je uperio u pravcu mislećih ljudi, koji ističu svoje pravo na različitost. Kako zgodno, to bi i u Nemačkoj tridesetih pilo vodu.

 

A ovo za "guranje zapadne muzike i kulture po svaku cenu u Jugoslaviji" ćeš da me izvineš - čak i kad ne računaš "narodnjake" koji su bili najpopularniji i najviše medijski zastupljeni i tada, i u nečemu što se zvalo rok i pop muzika si imao dominaciju struje koja se bazirala etnosu (Bjelo dugme, Čola, itd). Sem, ako nemaš neke statistike koje podržavaju tu tvoju "naučnu" tvrdnju, get the fuck out of here.  Problem je nastao u devedesetim, kada se ova dominacija pretvorila u monolitnost, sve ostalo je bilo na nivou statističke greške.

Link to comment

Ja mislim da ti upravo posmatraš ljude kao idiote, jer im odričeš pravo na idividualnost. Niko nije rekao da su ljudi koji imaju većinski ukus glupi, već da postoje ljudi koji imaju drugačiji ukus i da na to imaju pravo, bez da ih se posmatra kao neprijatelje.

Ajde da se ne bavimo time ko ima pravo na sta.

 

I dalje mi nije ovo jasno - dakle - ispravi me ako grešim - kod krimosa sa džipom je bitno iz kakve je porodice došao, a ne to kakav on lajftstajl ima

Pa taj lajfstajl, nevezano za klasno poreklo krimosa, u sebi sadrzi sve aspiracije i ideale radnicke omladine.

 

 

 

Meni ovo, u suštini miriše na poziv na linč intelektualaca i individualaca. Neko ko je "iz profesorske porodice" ne može ni na koj način da se iskupi, nije dovoljno što je, recimo, siromašan i bez posla, uvek će biti "druga klasa" suprostavljena ovom konglomeratu koji jedino ti vidiš kao celinu.

Antiintelektualizam podrazumeva ideju da je intelektualni rad kao takav parazitski. Da li sam ja to negde rekao? Nisam. Inace, mislim da intelektualci kao socijalna grupa ostaju nepopravljivo sitnoburzoaski (govorim o svesti), dok individualni intelektualci mogu biti organski intelektualci i mogu preci na revolucionarne pozicije. To je upravo ono na sta ja pozivam - moj cilj u ovakvim raspravama sa ljudima iz tog miljea nije da pocnu da slusaju narodnjake i oblace se kao dizelazi, vec da sprovedu jednu revoluciju svojih ideja i bave se klasnom teorijom.

 

Ovo sa "ne moze da se iskupi, gradjanin drugog reda" je zapravo tvoj neurotski strah od dominacije jedne socijalne klase (u ovom trenutku to moze biti samo posledica paranoje), inace svaka revolucija se desava kroz autoritarnu i nasilnu dominaciju jedne klase. Bilo koja ugrozena socijalna grupa se oslabadja kroz dominaciju, tako sto iz podredjenog polozaja prelazi u vladajuci. Ko je previse osetljiv na to i to mu stvara bojazan nacice se na drugoj strani kad do toga dodje. (Inace, naravno da nije tacno da neko "ne moze da se iskupi" - svi znaju da kod komunista svako moze da se iskupi ;) a uostalom pogledaj prethodni pasus. Nema za sta da se "iskupi", sama takva logika vodi jednoj stranputici, dao bih neke primere iz psihoanalize ali nemam prostora - ukratko, mislim da svako ko hoce da se "opere" od svog klasnog porekla samo se jos dublje ukopava. Jedino sto govorim je da neko takav ne moze da govori za sebe da je proleter jer to prosto nije.)

 

 

 

U stvari, umesto da žaoku uperiš protiv bogatih, ti si je uperio u pravcu mislećih ljudi, koji ističu svoje pravo na različitost

To si upravo ti uradio. Kao primer bogatih si dao prvo seljobera u dzipu, umesto nekog postenog kapitalistu. A ti posteni kapitalisti (bez navodnika) su upravo vladajuca klasa.

 

A ovo za "guranje zapadne muzike i kulture po svaku cenu u Jugoslaviji" ćeš da me izvineš - čak i kad ne računaš "narodnjake" koji su bili najpopularniji i najviše medijski zastupljeni i tada, i u nečemu što se zvalo rok i pop muzika si imao dominaciju struje koja se bazirala etnosu (Bjelo dugme, Čola, itd). Sem, ako nemaš neke statistike koje podržavaju tu tvoju "naučnu" tvrdnju, get the fuck out of here. Problem je nastao u devedesetim, kada se ova dominacija pretvorila u monolitnost, sve ostalo je bilo na nivou statističke greške.

Novokompovana muzika, koja je neka prethodnica turbofolka bila je u Jugoslaviji prilicno problematicna za vladajucu birokratiju. (Iako su voleli porez od nje.) Svi znamo da je Titova orijentacija bila prozapadna i da se zapadna kultura koristila da bi se legitimizovala ova orijentacija. Jugoslovenska preduzeca izdaju zapadnu pop, rok pa i pank muziku. Domaci rok, iako neisplativ, propagira se na sve strane. A za to vreme novokomponovana muzika je ako nista drugo prilicno stigmatizovana. No u ovo vreme desava se i jedna liberalizacija u YU, koja vremenom ipak pocinje sve vise diktirati trzisnu orijentaciju... Edited by FERNOUX H
Link to comment

sve to o čemu pričaš je poprilično anahrono 

 

klasna teorija se sve ubrzanije svodi ili pojednostavljuje, kako god ti bilo drago, prodaja buduće vrednosti tj trgovina obećanjima sve brže uzima danak, tako da se bliži krešendo, najviše kao posledica sve bržeg generisanja virtuelnih para

 

pusti tu klasnu teoriju o kojoj pričaš nazad na police neke prašnjave biblioteke, nema nje više nigde

Link to comment

 

 

sve to o čemu pričaš je poprilično anahrono

 

pusti tu klasnu teoriju o kojoj pričaš nazad na police neke prašnjave biblioteke, nema nje više nigde

Pa ovako ne mozemo da pricamo.

Link to comment

Ajde da se ne bavimo time ko ima pravo na sta.

Zašto, hajde da se bavimo. Ti si klince koje je Takeshi nazvao introvertnijim smestio u rezervat nekakve "bele srednje klase". Ja sam za to da se bavimo pravima u smislu da se ona ne smeju ograničavati - ni onima koji vole drugačiju muziku, ni onima koji imaju drugačiju seksualnost, na primer. A ti?

 

Pa taj lajfstajl, nevezano za klasno poreklo krimosa, u sebi sadrzi sve aspiracije i ideale radnicke omladine.

 

Ne, nego je taj lajfstajl ideal ovog buržoaznog vremena. U SFRJ si imao radničku klasu i pravu radničku omladinu, pa nije bilo takvog čemernog ideala

 

 

Antiintelektualizam podrazumeva ideju da je intelektualni rad kao takav parazitski. Da li sam ja to negde rekao? Nisam. Inace, mislim da intelektualci kao socijalna grupa ostaju nepopravljivo sitnoburzoaski (govorim o svesti), dok individualni intelektualci mogu biti organski intelektualci i mogu preci na revolucionarne pozicije. To je upravo ono na sta ja pozivam - moj cilj u ovakvim raspravama sa ljudima iz tog miljea nije da pocnu da slusaju narodnjake i oblace se kao dizelazi, vec da sprovedu jednu revoluciju svojih ideja i bave se klasnom teorijom.

 

Ovo sa "ne moze da se iskupi, gradjanin drugog reda" je zapravo tvoj neurotski strah od dominacije jedne socijalne klase (u ovom trenutku to moze biti samo posledica paranoje), inace svaka revolucija se desava kroz autoritarnu i nasilnu dominaciju jedne klase. Bilo koja ugrozena socijalna grupa se oslabadja kroz dominaciju, tako sto iz podredjenog polozaja prelazi u vladajuci. Ko je previse osetljiv na to i to mu stvara bojazan nacice se na drugoj strani kad do toga dodje. (Inace, naravno da nije tacno da neko "ne moze da se iskupi" - svi znaju da kod komunista svako moze da se iskupi ;) a uostalom pogledaj prethodni pasus. Nema za sta da se "iskupi", sama takva logika vodi jednoj stranputici, dao bih neke primere iz psihoanalize ali nemam prostora - ukratko, mislim da svako ko hoce da se "opere" od svog klasnog porekla samo se jos dublje ukopava. Jedino sto govorim je da neko takav ne moze da govori za sebe da je proleter jer to prosto nije.)

 

Pa da, ti si slobodan da procenjuješ svest intelektualaca i da je nazivaš sitnoburžoaskom, dok kriminal koji je eksplodirao u tranzicionom, ratnom i post-ratnom društvu aboliraš i prihvataš apriori, jer je to po tebi "ideal radničke klase". Nije nego. Zaigrao si se u svojoj providnoj želji da delaš oportuno, pa si sve vrednosti pobrkao. U teoriji se zalažeš za radničku klasu, a u praksi podržavaš navijače i mandrile koji prekidaju predavanja sa lgbt temom. Jebo onda takvu revoluciju.

 

To si upravo ti uradio. Kao primer bogatih si dao prvo seljobera u dzipu, umesto nekog postenog kapitalistu. A ti posteni kapitalisti (bez navodnika) su upravo vladajuca klasa.

 

Naprotiv, ja sam uzeo seljobera u džipu kao paradigmu ovdašnjeg uspešnog biznismena. Manje bitno da li je white collar ili nosi crnu jaknu i zlatan lanac, to nisam pominjao.

 

 

Novokompovana muzika, koja je neka prethodnica turbofolka bila je u Jugoslaviji prilicno problematicna za vladajucu birokratiju. (Iako su voleli porez od nje.) Svi znamo da je Titova orijentacija bila prozapadna i da se zapadna kultura koristila da bi se legitimizovala ova orijentacija. Jugoslovenska preduzeca izdaju zapadnu pop, rok pa i pank muziku. Domaci rok, iako neisplativ, propagira se na sve strane. A za to vreme novokomponovana muzika je ako nista drugo prilicno stigmatizovana. No u ovo vreme desava se i jedna liberalizacija u YU, koja vremenom ipak pocinje sve vise diktirati trzisnu orijentaciju...

 

Ovo što pričaš prosto nije tačno - čoveče, u sfrj je najveća zvezda bila prvo Lepa Lukić, a posle nje Lepa Brena. Ne znam ko ti je to ispričao, tvrdiš nešto što je sumanuto, daj lepo statistike ili podatke, ili bar neki primer kako je to narodna muzika bila stigmatizovana. Jedino što je prosto kulturi dato više prostora, da, forsirala se kultura mimo tržišta, je li to nešto loše?

Link to comment

sve to o čemu pričaš je poprilično anahrono 

 

klasna teorija se sve ubrzanije svodi ili pojednostavljuje, kako god ti bilo drago, prodaja buduće vrednosti tj trgovina obećanjima sve brže uzima danak, tako da se bliži krešendo, najviše kao posledica sve bržeg generisanja virtuelnih para

 

pusti tu klasnu teoriju o kojoj pričaš nazad na police neke prašnjave biblioteke, nema nje više nigde

 

Naravno da je anahrono, sve to imamo kao poznat demagoški trik - nasilni i u suštini duboko retrogadni elementi društva se poistovećuju sa pozitivnim simbolima iz prošlosti, da bi se moglo njima manipulisati. Epilog je da manipulant na kraju biva izmanipulisan, blago rečeno.

Link to comment

 

 

Ovo što pričaš prosto nije tačno - čoveče, u sfrj je najveća zvezda bila prvo Lepa Lukić, a posle nje Lepa Brena. Ne znam ko ti je to ispričao, tvrdiš nešto što je sumanuto, daj lepo statistike ili podatke, ili bar neki primer kako je to narodna muzika bila stigmatizovana. Jedino što je prosto kulturi dato više prostora, da, forsirala se kultura mimo tržišta, je li to nešto loše?

Tako je. Probao sam jednu jako dugu i kompleksnu temu da gurnem u jedan pasus pa sam malo zbrljao. Odnos je bio ambivalentan. To se posmatralo kao nesto nazadno i prilicno problematicno (iz vise razloga), dok se ipak veliki deo radnicke klase primao upravo na to. Nije novokomponovana muzika bila skrajnuta, imala je ona sigurno neku podrsku od strane drzave, ali je istovremeno bila stigmatizovana i birokratija bi vise volela da se nikada nije desila. Borba protiv ove muzike je trajala permanentno, dok je trend liberalizacije odrzavao.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...