Jump to content
IGNORED

Trčanje


Pixie

Recommended Posts

Malo trkacke patkometrije: uspeo sam na zvanicnoj trci da spustim 5km ispod 20 minuta, prosle srede 19:27, sto je prvi put da sam trcao ispod 20 minuta. To mi je i bio cilj, ali nisam bio siguran da cu uspeti, a pogotovo ne 33 sekunde ispod 20 minuta. 

U ovoj "mrtvoj" sezoni izmedju Beograda i jesenjih maratona sam poceo da radim na brzini. Ima neka "nova" metoda, procitao sam o tome u runners world i iskopacu i ime trenera koij to propagira, koja kaze da se u prvoj fazi priprema fokusira na brzinu (intervali i slicno), sa dosta manje kilometara, a da se kilometraza posle dodaje. Dok "klasicne" pripreme obicno prvo dizu kilometrazu, a onda kada se dostigne izvestan broj km nedeljno, ubacuju brzinu. Ko ce ga znati, sto trenera dvesta metoda, ali ja zadovoljan ovim malim rezultatom. 

Na jesen se spremam za Berlin i NY back to back, 6 nedelja razmaka, imam startni broj za oba, bice zarko leto sa puno kilometara mislim, samo zdravlje da posluzi. Imam ludu zelju da u Berlinu istrcim boston qualifying, sto je za moje godiste 3:20 i 7 minuta brze od mog najboljeg vremena (od prosle godine), ali ne i nedostizno. A onda ocekujem u NY samo zurku, mahanje publici i prolazak kroz cilj, bez ikakvih drugih planova ili ocekivanja. 

 

A ako se za Bston strpim jos 2 godine vec sam na 3:25. Doduse mogu i da se prijavim kao non-binary, onda mi je norma 3:50 :D.

  • +1 6
Link to comment
On 23. 5. 2024. at 15:20, burekdzija said:

 

U ovoj "mrtvoj" sezoni izmedju Beograda i jesenjih maratona sam poceo da radim na brzini. Ima neka "nova" metoda, procitao sam o tome u runners world i iskopacu i ime trenera koij to propagira, koja kaze da se u prvoj fazi priprema fokusira na brzinu (intervali i slicno), sa dosta manje kilometara, a da se kilometraza posle dodaje. Dok "klasicne" pripreme obicno prvo dizu kilometrazu, a onda kada se dostigne izvestan broj km nedeljno, ubacuju brzinu. Ko ce ga znati, sto trenera dvesta metoda, ali ja zadovoljan ovim malim rezultatom. 

 

 

tzv obrnuta periodizacija. funkcionise samo kod trkaca poput tebe, koji imaju jako razvijenu bazu (aka puuuno kilometara u nogama). da to nemas, ne bi mogao izgurati prvu fazu bez povreda i burnouta. ne preporucuje se pocetnicima.

 

moj 5k u pripremama za BQ je bio 19:15, nakon toga maraton 3:18. cisto da imas nesto za poredjenje. Tako da verujem da si tu negde. ali znas i sam da 5k i nije neki indikator za maraton, puno bolji indikatori su tempo treninzi (tolerancija laktata). to ti je sad kljucno. 

  • +1 2
Link to comment
36 minutes ago, Djuro said:

@burekdzija kako si upao na NY, lutrija?

 

:blush:imam neki deja vu da sam te ovo vec pitao :blush:

Ne lutrija, preko agencije sa garantovanim brojem. Broj te kosta duplo skuplje nego sto bi platio na lutriji, ali to je najmanji trosak puta u NY. Imas obavezu da preko njih uzmes i hotel, ali je jeftinije nego kad bih ja taj isti na bookingu platio. I najbitnije: unapred znas da ces startovati i mozes let dosta ranije da izaberes. Kad se to sve sabere, recimo da dodje na isto.

 

p.s. nisi me pitao, ali smo se nekoliko puta cudili mojoj sreci na lutriji za Berlin.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Juce na potsdamskom 1/2 novi pb: 1:31:06.

 

Medjutim i pored tog (za mene odlicnog) rezultata osecam se uzasno. Oko 20. km sam video relativno mladog trkaca, kako lezi na zemlji, zatvorenih ociju, dok mu dva redara i jedan trkac pruzaju 1. pomoc, a onda i stotinak metara kasnije i tri lekara kako trce. Danas sam saznao da je umro u bolnici, bez detalja. Koje sranje.

  • Tužno 1
Link to comment

Sto se tice nesretnog mladica, to je stvarno uzas. 
jbg, desava se i onima koji sede u fotelji, gde nece nama… mene keva uvek zove da me sjebe, cim neko umre na bilo kojem svetskom maratonu/ironmanu..

Link to comment
26 minutes ago, Djuro said:

Sto se tice nesretnog mladica, to je stvarno uzas. 
jbg, desava se i onima koji sede u fotelji, gde nece nama… mene keva uvek zove da me sjebe, cim neko umre na bilo kojem svetskom maratonu/ironmanu..


Znam o cemu pricas, ja sam mojoj prestao da govorim kad su trke pa joj se samo javim posle „kako si majko, sta ima, ja trcao maraton danas“. 
 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Da li je neko probao ili vec trci u carbon patikama? Ja sam neodlucan, iz razloga povrede (trcim godinama u asics cumulus modelima i prezadovoljan sam, imao sam i strasnu povredu ahilove tetive pre nekih godina),a zatim cene i trajanja. A na kraju se pitam i cemu to, tih par minuta poboljsanja, ako ih uopste bude, su patika a ne ja. Pa ipak, zvuci primamljivo “ukrasti” tih par minuta.

 

Iskustva, misljenja?

Edited by burekdzija
Link to comment

@burekdzija
 

Trcim ja, ponekad. 

Nalazim se sa obe strane, i kao prodavac i kao kupac, pa mi je malo nezgodno preporuciti ti bilo sta.

 

Long story short (za tebe, konkretno): vredi pokusati.

 

Odgovori na tvoja pitanja:

- ove karbon patike nisu vise one od pre par godina (danasnje su manje opasne)

- vreme trajanja je takodje duze

- povrede su moguce ali ne ahilova (uglavnom stopalo), mada se i to poboljsalo novim konstrukcijama.


 

Pitaj konkretna pitanja, prica je uzasno dugacka i komplikovana.

 

 

Edited by Djuro
Link to comment

Pa ovako, za pocetak da li sada poceti, sa ciljem da trcim krajem septembra Berlin? Ili zavrsiti ovu sezonu pa preko zime probati? Ako sada, model? Ja posto vec odavno trcim asics, bez ikakvog drugog razloga bih uzeo metaspeed sky, to je valjda njihov aktuelni carbon model. I najvaznije: sta raditi s njom, tj koje treninge trcati u carbon a koje u “obicnom” cumulusu?

 

p.s. znam da je ovo pitanje za model skoro nemoguce ovako odgovoriti, ali ipak pitam.

Edited by burekdzija
Link to comment

vidi ti @burekdzija nije ti dovoljno sto si vec prilicno brz, vec hoces da bude superbrz :D

salim se, probaj :) dok ne probas ne znas

mada je @Djurosvakako prava osoba za postaviti pitanje

je l se trci po vrucini? 

kod mene trenutno smanjeni intenzitet ali redovno radim treninge do kraja meseca a onda 10-ak dana odmora

jos uvek trazim trku za drugi deo sezone... 

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, burekdzija said:

Pa ovako, za pocetak da li sada poceti, sa ciljem da trcim krajem septembra Berlin? Ili zavrsiti ovu sezonu pa preko zime probati? Ako sada, model? Ja posto vec odavno trcim asics, bez ikakvog drugog razloga bih uzeo metaspeed sky, to je valjda njihov aktuelni carbon model. I najvaznije: sta raditi s njom, tj koje treninge trcati u carbon a koje u “obicnom” cumulusu?

 

p.s. znam da je ovo pitanje za model skoro nemoguce ovako odgovoriti, ali ipak pitam.


za septembarski maraton je malo rano ali nije nemoguce. 
ako ti asics odgovara, prvo svakako treba da probas metaspeed. pored njega bi jos preporucio alphafly od nike (nije za usko stopalo, kratko traje ali je brza patika), endorphine od saucony i hoka cielo.

 

ne bih bas preporucio on running echo (kvalitet), adidas adio pro (grub/neudoban gornji materijal), brooks hyperion (uzak kod prstiju) ove decathlone, under armoure i sl.

 

kad ih isprobas u radnji, neka te ne zabrine onaj wobbling - nestabilnost, stopalo ce ti se mrdati levo/desno. na to se covek navikne vremenom.

 

u pocetku, trci samo jednom nedeljno u njima - npr intervale ili tempo. Sve ostalo u cumulusu.
postepeno se navikavaj, prvo samo pola sata, posle 45 min, sat itd. ako osetis bilo kakvu neprijatnost, prekini, pa pokusaj opet za nedelju/dve. treba telu malo vremena da se prilagodi.

ako je sve ok, nemas nikakvih problema, probaj da otrcis i trening duzine u njima. npr 2 sata.  ako i to funkcionise, onda ne bi trebao da imas problem ni sa 3 sata.

 

nema smisla trcati u karbon patikama vise od jednom nedeljno. stavise, jednom kada se naviknes na njih, cuvaj ih samo za trke. tako ce ti trajati duze. eventualno ih isprobaj jednom/dvaput pre trke, cisto da ti se vrati osecaj.

 

ja sam probao i da trcim sve treninge u njima (3x nedeljno) i nisam imao vecih problema. mada je to - realno - glupost, i ne bih to nikome preporucio. ni profesionalci ne trce svaki trening u njima.

 

sto se benefita tice, na polumaratonu od 1:30 se moze biti brzi za minut, a na 3:15 maratonu za oko 4-6 minuta. To su iskustva mojih trkaca iz kluba.

”može” je kljucna rec. ima ljudi koji nisu brzi u karbon patikama. 

benefit je i brža regeneracija.

 

  • Hvala 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Кад сте код патика, време ми је мало је рећи за нове, имао сам сад и неку повреду зглоба рекао бих потенцијално проузроковану овим баш изаканим које тренутно фурам.

 

Ако имате неку препоруку ту сам да саслушам, оно да нису 20+ сома, не занима ме никаква брзина, трчим рекреативно, 10ак-12 км рецимо, 3-4 пута недељно. Носио сам nike pegasus и одслужиле су ме за све паре, разматрао сам да узмем само новији модел ал можда бих ипак да прошарам мало. 
 

Brooks ghost 14/15 сам исто нешто разматрао, баш драстично су другачије од најкача кад их пробаш, требало би ми неко време да се навикнем сигурно. Можда бих могао да пробам и тај cumulus рецимо.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...