Jump to content
IGNORED

Da Li Volite..


Lavinia Amaldi

Recommended Posts

Miroslav Antić - Bosonoga pesma Ovo je pesma za tvoja usta od višanja i pogled crn. Zavoli me, kad jesen duva u pijane mehove. Ja umem u svakom novembru da napravim jun. I nemam obične sreće. I nemam obične grehove. Moja je sreća srneća, a grešno mi je smešno. Ako me neko čačne u ove oči plačne, nije to neutešno: ja umem od suza da pravim klikere lepe, prozračne. Podeliću sa tobom sva moja šašava zdravlja. Zavoli moju senku što se klati niz dan. Sutra nas mogu sresti ponori ili uzglavlja. Ludo moja, zar ne znaš: divno je nemati plan. Izađi iz tog detinjstva kao iz starih patika. Zavoli moj osmeh, dubok kao jezerske vode. Evo, i ja sam se izuo. Pod vrelim tabanima rastapa mi se asfalt. Budi uz mene kad odem...

Link to comment

*IZLIšNOST DA SE GUšIM U BOGU* Nikada nisam bio vodjen potrebomda se gušim u Bogu.Taj utešni nonsenskako ga naziva Sioranoduvek je potsticao licemerstvo podanikalažna milosrdja strah naduutopije zverstva njegove paklene rekebaš zdušno su nastanjivanesumnjičavcimanjegovi rajevizaludnim skotovimakoji su mu kadili ipodržavali sva prenemaganjazapisana u knjigama prestrašenihsumornika i laskavacasitnijih i krupnijih glupanaotromboljenih biskupabestidnih prelata.Sva zdanja njemu posvećenaodavno su pretvorena urashladne uredjajemesta za svilene miseza čudjenja smernihkojih nigde nema osimna Tajnoj večerisasvim konkretnenimalo tajanstvene smrti.Neko ko se poput Njegaod početka uplašio životaizmislio je smrtnestajanje uz nagradu ili bez njeizdejstvovao ju je odzvezda i paklanju sigurnu vodiljumogućem svetuu jednom nesigurnom trajanju.Tako popišane sjebanei poniženenakon života i neživotaspuštaju nasu mraku trijumf ničegaapsurda i materije.Ne znam možda je Onu najbolju rukumogao bitineko Druginekakav drugačiji cvetlakši teretmoglo je da mu se desida je bio bagrem u prolećelipa koja sanja pod mojimprozorom idonosi mi sliku majkei ocabez kojihni ovog ni onogBoga ne bi biloi to bi bilo više nego utešnoi više nego nagrada.Bio bi to život bez smrtii patnjesvet pre sveta i posle svetajedini svetupravo ono što sam jai ono što toliko zasebe i druge želim.Stogataj utešni nonsensBogodavno je napustio moj životNjegovo Slovopredalo se mojoj Voljimom izborumom jedinompravom životukoji se u ime izbavljenjaživotaodlučio za poezijui stoganikada se nisamdarežljivopoput laskavaca i obesvećenihgušio uNjemumakarza svaki slučajto i poželjnobilo.Bosko Tomasevic

Link to comment

Pretnja To je ljubav. Pokušaću da se sakrijem ili pobegnem. Rastu zidovi njene tamnice, kao u strašnom snu. Lepa maska se promenila, ali, kao i uvek, jednistvena je. Čemu moji talismani: bavljenje književnošću, nepouzdana erudicija, učenje reči koje je koristio oštri sever da opeva svoja mora i svoje mačeve, vedrina prijateljstva, galerije Biblioteke, obične stvari, navike, mlada ljubav moje majke, ratničke seni predaka, bezvremena noć, ukus sna? Biti sa tobom ili ne biti sa tobom je mera moga vremena. Već se vrč razbija na izvoru, već čovek ustaje na cvrkut ptice, potamneli su oni koji gledaju sa prozora, ali tama nije donela spokoj. To je, već znam, ljubav: nemir i olakšanje kad čujem tvoj glas, čekanje i sećanje, užas življenja u budućnosti. To je ljubav sa svojim mitologijama, sa svojim nepotrebnim malim vradžbinama. Ima jedan ulični ugao kojim se ne usuđujem da prođem. Vojske me već opkoljavaju, horde. (Ova soba je nestvarna; ona je nije videla.) Ime jedne žene me odaje. Boli me jedna žena svuda po telu.Borhes

Link to comment

Kad si ljubila istinski onako kako zelis znas kako svijece vino vecera kad si ljubila mozes li se sjetiti koji je mene snijeg pokrivao sad mi je smijesno casna rijec nezamislivo mi je a ima takvih ljubavi koje treba dobro protresti prije svake upotrebe proslo je mjesec dana od tvog rodjendana zao ti je sto ti nisam cestitao ali nisam stigao vjeruj znas da je uvijek neka guzva veceras sjedim sam znam da te cudi ali sam sam cini mi se da pada snijeg i brinem o nekim bezveznim stvarima a ljubio bih te nocas pozelim to nedostaje mi ponekad neka ludost nesto izmedju bola i srece muzika s kasetofona i sjecas li se samo kako smo iskljucili telefon i zvono a bilo te je sram u pocetku ugrizla si mi usnu iscjedila dva limuna u caj i prolila kavu na cistu bijelu plahtu znam tvoj broj i mogao bih te nazvati ali nema smisla mozda si vec zaspala a mozda radis i neke druge stvari mozda si sada i bolje izabrala nisi vise onako neozbiljna ne slusas valjda samo neke gluposti i znam da si govorila kako bi voljela da razumijes Zaratrustu da gledas Shakespearea zapravo ti si nadarena ti to mozes kad hoces a ljubio bih te nocas znam da je nemoguce i kazem to tek tako da shvatis kako mi nije svejedno zbog onih zvijezda nad gradom zbog vjetra nad rijekom i zbog jos puno sitnica koje zivot zaboravlja a one ostaju i lebde u zraku i oko tebe i oko mene kad se sretnemo volio bih da imas onu istu haljinu cini mi se da je bila plava zguzvali smo je bar deset puta i nikad nemoj reci nesto sto bi nas moglo zaboljeti vrijeme je na tvojoj strani i to si mi uzela sad cu otvoriti prozor i viknuti volim te grad spava a snijeg pada volim te Zeljko Krznaric

Link to comment
  • 2 weeks later...

Ljubav na prvi pogled Ti si moj početak Koji me pokrenuo Sveo sam se Na tvoju osovinu Sav sam se usijao Od tvog prvog obrtaja Lepo ću se putem polomiti I sjediniti se zauvek s tobom U kršu i lomu Nisam lud Da baš sada zastanem Da se ohladim I ružno poplavim.Vasko Popa

Link to comment

Tin UjevicMeni bez mene''Ure od smole cure besmisleno,sumorni čovjek snatri bestjelesno,sutonska strast se boji bezimeno,a ljubav jeca, jeca bespredmetno;i sve je danas prazno beskonačno,a vjetar duva, duva bezutješnona gole duše koje neprestanoištu i grle beznadno, beskrajno.''

Link to comment

Moj svet Moj svet se sad sastoji od misli mutnih,od srca pometenoga,od onoga što u bolu dokučim,što naslutim,moj svet se sastoji od nedorečenoga.Moj svet se sastoji od sumnje u Boga,od priželjkivanjada ga ima negde gore,od prigovora njegovim zakonima,njegovoj volji da čovek bude stvoren.Moj svet se sastoji od nespokojstva,od prezanja pred svačim,u njemu se i skrušenosti blage svojstvai pobunašto čovek prođe tek što zakorači.Moj svet se sastoji od onogašto se misli kad je ponoćna tama,nestalniji je moj svet od dima,od tuge tiši.Stotinu vasiona svet sad u meni imai stotinu krugova čistilišnih.Desanka Maksimović

Link to comment

Majstori u kućiMajstore zatekohNa krovu stare kućeMenjaju slomljen crepMajstori na krovuMajstori unutraMajstori, majstoriKo vas je zvaoZašto dirate moj crni krovNa kome stoji roda belaNa kome raste trava kudravaMoj krov u podnožju dugog vekaZašto ste mi kuću napaličekićima, ekserimačetkama, bojamaMajstori, majstoriko vas je zvaoIzlazite, pustite meDa sam kuću uređujemne čuju oniukucavaju moje kostiFarbaju mojom krvljuIznose iz mog srcanameštaj stariNepodnošljivi majstoriNjih 30 sede na meni jednomDoći će, kažu čuven gostLoviće maglu po šumarcimaSa tvojom će se kućom sudaritiMora da bude kao iz bajkeEvo tebi ogledaloČešljaj smeh u njemuLice ti je poduprtoželeznom tugomMajstori, majstorišta ste učiniliTo nije moja kućaTo više nisam jaAleksandar Sekulić

Link to comment

Uvećala si me svojom ljubavlju, mene koji sam samo jedan čovek između drugih, koji plovi običnim tokom, pokretan voljom promenljive milosti sveta. Dala si mi mesto tamo gde pesnici svih vremena donose svoje darove, gde ljubavnici u ime večnog pozdravljaju jedan drugoga kroz stoleća. Ljudi žurno prolaze ispred mene na trgu - ne opažajuci kako je moje telo postalo dragoceno od tvog milovanja, ne znajući da u sebi nosim tvoj poljubac kao što sunce nosi u svojoj lopti vatru božanskog dodira, kojom sija večito.Tagore

Link to comment

spolna vezaspolna veza počinjemeđusobnim nadraživanjem partnerana onim delovima telakoji su osobito osetljivi na dodirspolna veza može seostvariti samo u seksualnoj zajednicibrakuza spolnu vezu važan jezdrav motivseksualni partnermora biti fizički privlačan(dragana mladenović, tvornica)****biografija belog psacipelom po kičmitrljamsvog belog psapo repu vidimda mu godiuzmuvanotrči na ulicuzalajesa hrpicama mrljaraspoređenim u prugenajavljuje tigra(slobodan ilić, biografija belog psa)****---dodijavam sebisvojim motrenjemdodijavam željomsebe da vidimkada zasmejan spavampoguren idem...(miodrag jakovljević, svaki put dođe veče)

Link to comment

eo malo ''nezdrave'' poezije. ekspresionizam je u pitanju, pa (mozda) zato.Lepa mladostUsta devojke koja je dugo ležala u ševaruizgledala su tako izgrickana.Kada su otvorili grudi, jednjak je bio sav izbušen.Naposletku su u kupoli ispod dijafragmenašli leglo mladih pacova.Jedan od male braće bio je mrtav.Ostali su živeli od jetre i bubrega,pili hladnu krv i tuproveli lepu mladost.A lepo i brzo ih je snašla i smrt.Pobacali su ih u vodu.Ah, kako su njuškice skičale!Gotfrid Ben

Link to comment
  • 2 weeks later...

U čas života teški, Kad tuga dušu mori, Molitvu jednu čudnu Napamet srce zbori. Blagodetna je sila U žive reči zvuku, U toj lepoti svetoj Zaboravljam svu muku. Sa duše breme pada, Daleko j' sumnja jako - I verujem, i plačem, I lako mi je, lako . . .

Link to comment
  • 3 weeks later...

Znam da kasno javljam za večeras, OFF OFF PESNIČENJE nedelja, 15. mart, kafe VENTIL (Kapetan Mišina 14), 21h (ex "Radovan)Nekoliko mladih pesnika čita svoje pesme +pesnici namernici... ''''''''''''''''''''''''''''''''''''Najava za dalje:Pesničenje 06, KCB, galerija Artget, subota, 21. mart, 21h(promocija knjige Knap Đorđa Ilića)

Link to comment

IZVESNOSTAko je stvarna svetlost beličastaSvetiljke ove, stvarna Ruka koja piše, da li su tada stvarneOči koje gledaju napisano?Iz jedne reči u druguOno što kazujem raspršava se.Ja znam da živ samIzmeđu dve zagrade.Oktavio Paz

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...