Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Imam dva pitanja za jatovce.1. Koliko otprilike kosta popravka stajnog trapa na 737 nakon manjeg ostecenja pri grubom sletanju?2. Za koje linije se koristi aparat YU-AOS, i ima li taj 737 neku zanimljivu istoriju iza sebe?
JMS kao zaljubljenik u avijaciju barata sa možda više opštih informacija od mene...1) Ne znam. Postoji redovan pregled posle tkzv. događaja npr. tvrdom sletanju (takođe i npr. posle udara groma, ptice ili sl.). Ali pilot mora da prijavi tvrdo sletanje. U zavisnosti od nalaza preduzimaju se akcije. Uglavnom se ne nađe ništa (ili bar retko), pa nema ni akcije... Cena zavisi od radova. Inače broje se ciklusi stajnog trapa i isti se menja posle određenog ciklusa... Takođe se u redovnim intervalima proveravaju grede koje trpe opterećenje prilikom sletanja i poletanja (a i vanredno kod tvrdog sletanja).Inače JAT Tehnika je u prvih godinu dve rada imala problema da naplati pravu cenu radova, formira cenovnik i fakturiše sve radove. Dok smo svi bili JAT nije bilo potrebe za istim. 2) AOS i AON su iznajmljeni avioni (ALS i ALR takođe). AOS je stigao u JAT sa AOO i AOR-om u istom paketu, istog vlasnika. AOO je 2005 vracen vlasniku i potom iznajmljen Adam Air-u u Indoneziji da bi dve godine kasnije pao, o čemu sam na nesrećama pričao. AOR je sada PK-KMF i 2007 je pripreman za taj isti Adam Air. Leti još uvek što mu iskreno i želim...01048497.jpgElem, trenutno niko ne priča dokle će ta 4 aviona biti iznajmljena...Inače moja lična prognoza je da će JAT u 2010/2011 ući u zamenu flote i to sa zamenom 3-4 ATR72 sa istim, samo novim avionima. Cenim da je već dogovoreno da se ipak aktivira onaj davnašnji ugovor sa Airbusom, ali da će nam umesto ugovorenih A319 isporučiti jedno 3-4 A318 koji nešto slabije prodaju, a koji ćemo koristiti kao regional jet (90-100sedišta), iako bi nama pasovao još manji jet sa 70-80 sedišta...I na kraju pretpostavljam da će se lizovati jedno 4-5 komada B737 novije generacije, jedno 5-7 godina starih kojima će se sukcesivno menjati, ovi naši stari 737 koje ćemo utopiti u nekoj Africi, dok još može da se dobije kolko-tolko pristojna kinta za njih...
Link to comment

ima li kakijeh prognoza kada ce se dozvoliti low-costovima da operisu i na Beogradskom Aerodromu ?dokle vise to smaranje sa jatom koji moze biti bezbedan do sutra kada je nepouzdan, otkazuju letove ko od sale, kasne i po 8 sati...postoji li neki rok do kog moze max da se gura pre nego se ukine drzavni monopol.

Link to comment
ima li kakijeh prognoza kada ce se dozvoliti low-costovima da operisu i na Beogradskom Aerodromu ?dokle vise to smaranje sa jatom koji moze biti bezbedan do sutra kada je nepouzdan, otkazuju letove ko od sale, kasne i po 8 sati...postoji li neki rok do kog moze max da se gura pre nego se ukine drzavni monopol.
Prognoze kažu posle Nove Godine, kada izađemo na beli Šengen... Ali za Niš... Za Beograd će biti napeto, jer će ih opaliti sa takvim taksama, da je veliko pitanje, hoće li im se letenje isplatiti... Ovi iz Direktorata se kunu, da su do sada odbili samo Laudu i nikoga više... Međutim činjenica je da će država JAT štititi na svaki način koji EU dopušta...Papirološki je kobajagi sve OK za Low Cost, ali kažu da kompanije još uvek ne nalaze ekonomsku opravdanost...

13.05.2009.Парламент ратификовао ЕСАА СпоразумСкупшина Србије је 13. маја 2009.године усвојила предлог Закона о потврђивању: * Мултилатералног споразума између Европске заједнице и њених држава чланица, Републике Албаније, Босне и Херцеговине, Републике Бугарске, Републике Хрватске, Бивше Југословенске Републике Македоније, Републике Исланд, Републике Црне Горе, Краљевине Норвешке, Румуније, Републике Србије и Мисије привремене управе Уједињених нација на Косову (у складу са Резолуцијом Савета безбедности УН 1244 од 10. јуна 1999.) о успостављању Заједничког европског ваздухопловног подручја (ЕСАА Споразум); * о потврђивању Конвенције о обједињавању извесних правила за међународни превоз ваздушним путем ; * о потврђивању Споразума између Србије и Црне Горе и Европске заједнице о одређеним аспектима ваздушног саобраћаја.

Postojao je neki davnašnji plan da Ryanair izgradi u Batajnici svoj tehnički centar i istovremeno osposobi vazdušnu luku za civilno low cost letenje kojekuda... Međutim, previše je u priči administrativnih i vojnih prepreka... Možda jednog dana kada Tadić lupi rukom u sto...Možda je rešenje Osijek, ili Novi Sad...

Edited by dare...
Link to comment

Tako i Francuska stiti AF, dozvolivsi Easyjet-u letenje samo sa CDG-a...nista novo..Britanije je BA napravila T5, sto bi ovi mogli samo da sanjaju, itd, itd...Da ne pricamo o zabarima i njihovoj zastiti AZ-a :)

Edited by Ledja
Link to comment
Inače moja lična prognoza je da će JAT u 2010/2011 ući u zamenu flote i to sa zamenom 3-4 ATR72 sa istim, samo novim avionima. Cenim da je već dogovoreno da se ipak aktivira onaj davnašnji ugovor sa Airbusom, ali da će nam umesto ugovorenih A319 isporučiti jedno 3-4 A318 koji nešto slabije prodaju, a koji ćemo koristiti kao regional jet (90-100sedišta), iako bi nama pasovao još manji jet sa 70-80 sedišta...I na kraju pretpostavljam da će se lizovati jedno 4-5 komada B737 novije generacije, jedno 5-7 godina starih kojima će se sukcesivno menjati, ovi naši stari 737 koje ćemo utopiti u nekoj Africi, dok još može da se dobije kolko-tolko pristojna kinta za njih...
Нема шта да прогнозираш, слушао сам из уста ПиАра како ће од новца уплаћеног код Ербаса да добију АТР72, као надају се да не буде фрке јер је то ипак 50% власништво Ербаса... О А319 и Б737 ни речи...
Prognoze kažu posle Nove Godine, kada izađemo na beli Šengen... Ali za Niš... Za Beograd će biti napeto, jer će ih opaliti sa takvim taksama, da je veliko pitanje, hoće li im se letenje isplatiti... Ovi iz Direktorata se kunu, da su do sada odbili samo Laudu i nikoga više... Međutim činjenica je da će država JAT štititi na svaki način koji EU dopušta...Papirološki je kobajagi sve OK za Low Cost, ali kažu da kompanije još uvek ne nalaze ekonomsku opravdanost...
Нешто се дефинитивно ваља иза брега и очекујем промену наредних 6-12 месеци. Edited by savindan
Link to comment
Нема шта да прогнозираш, слушао сам из уста ПиАра како ће од новца уплаћеног код Ербаса да добију АТР72, као надају се да не буде фрке јер је то ипак 50% власништво Ербаса... О А319 и Б737 ни речи...
Tja... PR-ovi JAT-a obično nemaju pojma o avijaciji, već pričaju šta im je rečeno...Ne verujem lično u to. To se pokušavalo već prekonekoliko godina, ali ćorak... Jedino ako se Tadić dogovorio sa Sarkozijem u 4 oka, u vezi sa tim i to prođe politički...Francuzi insistiraju da se uzmu neki Erbasovi pa makar i A318...Čak ugovor sprečava kupovanje druge konkuretske avijacije... Tako ga je neko tada državno mudo "stručno" potpisalo... Lizovanje može...A lizovanje B737 novije generacije je realnost jer je cela Letačka i Tehnička delatnost zasnovana i prilagođena B737 i ta priča teško da ima alternativu, jer ne postoje dodatna ulaganja i prilagođavanja, kao kod šeme sa Regional Jet-om.
Link to comment
Francuzi insistiraju da se uzmu neki Erbasovi pa makar i A318...
Ja sam prosle nedelje prvi put leteo na A318 [samo mi je taj falio da kompletiram celu tu familiju aviona], sa AF-om, i ne deluje kao los avioncic [iako sam sedeo napred, gvirnuo sam i pozadi :)] - ali ocigledno je tu najbitniji CASM [a to zavisi dosta i od JATa] - vidim da ga ovi ostali konfigurisu od 107 [2 klase] preko 117 [1 klasa] do 129 [charter] mesta.Mene vise brine da li ce se isplatiti dodatni troskovi odrzavanja tih aviona? JAT Tehnika trenutno nema uslove/znanje/opremu za to?Da li ima u ugovoru nesto koliko dugo moraju da ih zadrze? :lol:
Link to comment
Ne verujem da će preživeti 2010. godinu.
Можда је тако боље за све нас акционаре. Када га Руси нису хтели за милион по постотку власништва (због дугова, музејских експоната од флоте, и посебно прекомерно запослених) у предкризној 2008, неко мора да угаси светло да не бисмо настављали да финансирамо не само губиташа већ и сопствену пропаст зарад националног поноса поседовања авиопревозника.Одатле је већ одавно отишло све што је вредело. Edited by savindan
Link to comment

u srbiji kad penzioner umre, siromasni ukucani ga stave u zamrzivac da bi nastavili da primaju penziju.nisu direktori jata ludi da sahrane firmu koja im donosi veliku lovu svakog meseca.sminkace mrtvaca, malo ce da ga drmusaju da izgleda da se mice.npr:u vreme pregovora sa turcima oko chartera olos je organizovala trke kartinga sa stjuardesama i novinarima.o svemu je detaljno izvestio studio b, televizija koja je u vreme skorasnjih lokalnih izbora dosezala rts nizine iz devedesetih.placacemo mi nesposobnu bagru jos duuuuugo

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...