Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Kakvo trosenje vremena i para. Po koji put vise...Jatu su potrebne neke druge stvari, a ne novi logo.
Naša posla... <_< Kad krava ne daje mleko, ti joj promeniš ime... ;)
Link to comment
Stvarno dare, sta je sa tim parama, jel imas informaciju da li ce uskoro Jat raspolagati istim za predvidjene svrhe, posto koliko ja znam ljudi su vec otisli na program?
Evo sad čujem da je 3,5 mil evrića uplaćeno za delove i da bi delovi trebali da pristižu... Prizemljeno zbog delova je bilo 7 aviona i 6 avionskih motora od jesenas do sad... To otprilike znači da će trebati od par nedelja, do par meseci da se sve to osposobi... Mada je to po meni još uvek malo para, ako hoće sve da se završi... Kod aviona otprilike negde između 20-25 godine letenja, vrednost godišnje propisanih radova i zamena, premašuje vrednost samog aviona i tu je krajnje vreme da aviokompanija pazari ili iznajmi na lizing noviju flotu... Mi smo negde tu blizu... Još nekoliko godinica...Naravno, ostaje i priča da bi direktori hteli da delovi stignu danas, a avioni izađu juče... <_< A što se tiče programa, znam da se ljudi šalju da iskoriste GO, a onda normalno rade (i primaju platu), sve dok im otpremnina ne bude uplaćena na račun... I tada prestaju da rade...Ostatak tehnološkog viška, po sadašnjem zakonu o radu ne može biti viši od 10% i može biti proglašen/otpušten tek krajem kalendarske godine. U celoj priči mahom će se ići ka uvaljivanju ljudi u bočne delatnosti... Na primer deo radnika iz ground handlinga će se pridružiti JAT Supportu, a ne bi me začudilo i osnivanje zasebne turističke firme u okviru komercijale... A opet Mrka je rekao da niko neće ostati bez posla...Videćemo kako će cela priča teći do sledeće godine u ovo vreme... Edited by dare...
Link to comment
Kod aviona otprilike negde između 20-25 godine letenja, vrednost godišnje propisanih radova i zamena, premašuje vrednost samog aviona i tu je krajnje vreme da aviokompanija pazari ili iznajmi na lizing noviju flotu... Mi smo negde tu blizu... Još nekoliko godinica...
ovaj ce 24 u avgustu, YU-ANF isto, ima jos par koji ce toliko u decembru...1176240.jpgako vec imaju skoro pola flote koja ne leti, zar ne bi mogli da ih prodaju u zamenu za neki lizing? [posto dok stoje prizemljeni, samo ce da im opada vrednost vremenom]da li neko ima okvirno ideju za koliko bi mogao da se proda jedan 20-godisnji B733, a koliko bi kostao godisnji dry lease nekog mladjeg B734/735 na primer?ili, da li se za 2-3 ova starija, moze kupiti jedan mladji? Edited by jms_uk
Link to comment

Tih naših objektivnih 24 je u stvari oko 20 u održavanju, zbog malog broja ciklusa i naleta, a sve to zbog dugog perioda nepravedno nam nametnutih sankcija... ;) Inače tih 20togodišnjaka imaš kolko hoćeš parkiranih i konzerviranih u tamo nekoj USA pustinji, tako da je u pitanju neka bedna cena... Doduše ovi naši imaju sve te nove elektronske modifikacije, metalna vrata kokpita i motore koji su ok za buku i izduvne gasove, što bi značilo da su u voznom stanju i dali bi se tapnuti u neku Afriku da lete još jedno 5 god + još jedno 5 na Iračkim i Avganistanskim linijama gde se traži što jeftiniji avion zbog visokog osiguranja...Ne razumem se u cene... Ali planovi za sledeću godinu Menadžmenta JATa su sasvim OK, ako naprave sve što su planirali...

Edited by dare...
Link to comment
  • 1 month later...

Predstoji interesantih godinu dana za JAT...Ako se sve bude odvijalo prema planu, sledece godine u ovo vreme imacemo potpuno drugaciju kompaniju, kojom ce se mnogi ponositi verujem. JAT menja ime u ?Er Serbija?T. S, 25.05.2009 20:29:07 Ocena: 4.50 (Glasova: 30) Komentara: 3 MENADžMENT nacionalnog avio-prevoznika doneo je odluku da se istovremeno sa nabavkom nove flote, podmlađivanjem svih struktura zaposlenih, a posebno stjuardesa i stjuarda, promeni i naziv kompanije. Tako će ?Jat ervejz? najverovatnije biti zamenjen sa ?Er Serbija? ili ?Serbija erlajns?, ?Serbija ervejz?...Prema rečima v. d. generalnog direktora ?Jata? Saše Vlaisavljevića, veliki je pritisak javnosti i putnika da se u naziv nacionalnog avio-prevoznika uvrsti ime naše zemlje. Dogovoreno je da se naziv kompanije promeni dolaskom prvih novih aviona, koji se očekuju u proleće naredne godine. Svaka nova letelica nosiće ime jednog grada u Srbiji.Konkurs za novi identitet ?Jata? trebalo bi da bude raspisan na proleće 2010. Promeniće se logo i kompletna dokumentacija. Procena je da će novi identitet koštati ?Jat? oko 250.000 evra, ali, kažu u nacionalnoj avio-kompaniji, to je neminovnost koju je menadžment odlagao. Sadašnji vizuelni identitet ?Jata?, koji je ?koštao? oko pola miliona evra, datira iz 2003. godine.Na sednici Upravnog odbora ?Jata?, koja će biti održana u petak, biće usvojena nova sistematizacija i organizacija radnih mesta sa 1.200 zaposlenih. Biće imenovana i tročlana komisija koju će UO ovlastiti da otpočne pregovore u vezi sa nabavkom nove flote. Komisiju će, kako saznajemo, voditi potpredsednik UO kapetan instruktor Nenad Petrović.Očekuje se da će na predstojećem aeromitingu u Buržeu (Francuska), koji se održava od 15. do 21. juna, komisija ?Jata? postići i konkretne dogovore oko nove flote. Za početak u planu je zamena tri stara aviona tipa ATR novim, tišim, bržim i ekonomičnijim avionima tipa ?ATR 72-500?.Inače, od ponedeljka je u saobraćaju i prvi kompletno obnovljen avion ?boing 737-300? sa potpuno novim enterijerom.

Link to comment
Inače, od ponedeljka je u saobraćaju i prvi kompletno obnovljen avion „boing 737-300“ sa potpuno novim enterijerom.
YU-A??Da li se zna koji je i da li ima neka fotka negde? Edited by jms_uk
Link to comment
YU-A??Da li se zna koji je i da li ima neka fotka negde?
ANJ izašla sa dužih radova negde za vikend.Nema. Ajd videću na poslu jel ima neka fotka, ali tek četvrtak i petak radim... Nešto nisam čuo ništa o tom revolucionarnom enterijeru, ali nisam bio ni zainteresovan... Pogledaću...
Link to comment
Predstoji interesantih godinu dana za JAT...Ako se sve bude odvijalo prema planu, sledece godine u ovo vreme imacemo potpuno drugaciju kompaniju, kojom ce se mnogi ponositi verujem. JAT menja ime u ?Er Serbija?T. S, 25.05.2009 20:29:07 Ocena: 4.50 (Glasova: 30) Komentara: 3 MENADžMENT nacionalnog avio-prevoznika doneo je odluku da se istovremeno sa nabavkom nove flote, podmlađivanjem svih struktura zaposlenih, a posebno stjuardesa i stjuarda, promeni i naziv kompanije. Tako će ?Jat ervejz? najverovatnije biti zamenjen sa ?Er Serbija? ili ?Serbija erlajns?, ?Serbija ervejz?...Prema rečima v. d. generalnog direktora ?Jata? Saše Vlaisavljevića, veliki je pritisak javnosti i putnika da se u naziv nacionalnog avio-prevoznika uvrsti ime naše zemlje. Dogovoreno je da se naziv kompanije promeni dolaskom prvih novih aviona, koji se očekuju u proleće naredne godine. Svaka nova letelica nosiće ime jednog grada u Srbiji.Konkurs za novi identitet ?Jata? trebalo bi da bude raspisan na proleće 2010. Promeniće se logo i kompletna dokumentacija. Procena je da će novi identitet koštati ?Jat? oko 250.000 evra, ali, kažu u nacionalnoj avio-kompaniji, to je neminovnost koju je menadžment odlagao. Sadašnji vizuelni identitet ?Jata?, koji je ?koštao? oko pola miliona evra, datira iz 2003. godine.Na sednici Upravnog odbora ?Jata?, koja će biti održana u petak, biće usvojena nova sistematizacija i organizacija radnih mesta sa 1.200 zaposlenih. Biće imenovana i tročlana komisija koju će UO ovlastiti da otpočne pregovore u vezi sa nabavkom nove flote. Komisiju će, kako saznajemo, voditi potpredsednik UO kapetan instruktor Nenad Petrović.Očekuje se da će na predstojećem aeromitingu u Buržeu (Francuska), koji se održava od 15. do 21. juna, komisija ?Jata? postići i konkretne dogovore oko nove flote. Za početak u planu je zamena tri stara aviona tipa ATR novim, tišim, bržim i ekonomičnijim avionima tipa ?ATR 72-500?.Inače, od ponedeljka je u saobraćaju i prvi kompletno obnovljen avion ?boing 737-300? sa potpuno novim enterijerom.
Ha ha ha jos jedan genijalni potez, ajde sada i da menjamo ime, i to u bas inventino "Air Serbia"! Ovi ce ako ovako nastave nadmasiti Zastavu, koja je 25 godina pravila iste automobile ali im menjala svako malo imena. I kao da je ime najbitnije, a ne tacnost, bezbednost, ljubaznost, i cena karte.Inace ako menjaju ime mogli i za to da raspisu konkurs, realno. Da se smisli nesto interesantno. Npr. RAS (kao Raska, Rascia) sto moze biti neka skracenica (predlog koji sam ranije cuo je Royal Airlines of Serbia, ali posto nismo kraljevina...moze nesto slicno).
Link to comment

Ako vec menaju zasto ne vrate staro ime iz 1927. koje je nesto znacilo,skann0001pe2.jpgZasto ljudi nemaju pojma istoriju avio saobracaja u Srbiji pa nije ovo neka instant drzavica koja je tek sada nastala i da nista nije imala ranije.Evo sta je Yoyogi napisao na 1. strani,

Aeroput je bio prvi komercijalni operater Lockheed Electra aviona. Nesto kao danas Singapore Airlines, prvi sa A380.Prvi komercijalni nocni let u istoriji civilnog vazduhoplovstva bio je Aeroput Beograd-Bukurest, ne secam se koje godine.Firma je bila na nivou svetskih.
Nemojte da se sramotite sa tim "Er Srbijama" i er orlovima vec postoji tradicija. Edited by No7
Link to comment

A 'Aeroput'? mada zvuci malo cudno na engleskom ... pre x godina sam upoznao tipa koji je tvrdio da je otkupio/registrovao ime 'Aeroput', navodno je imao neki avio-taksi, da li je leteo ili nije ne znam...(edit - No7 za prsa...)

Edited by Mr.Smith
Link to comment
A 'Aeroput'? mada zvuci malo cudno na engleskom ... pre x godina sam upoznao tipa koji je tvrdio da je otkupio/registrovao ime 'Aeroput', navodno je imao neki avio-taksi, da li je leteo ili nije ne znam...
Mislis da je cudnije od Česk? aerolinie?Ma moze da otkpljuje koliko hoce to je nacionalno dobro ;)
Link to comment

@ No7-Aeroput je bila aviokompanija KSHS i Kraljevine Jugoslavije, a ne Srbije.A drugo, mislis da je CSA cudnije od OK Jet?Za ovaj drugi naziv CSA ima neka prica da se lik koji je trebalo tada da bude C.E.O., na osnivackoj skupstini napio ko svinja i dao ime kompaniji OK Jet ili tako nesto, znam da sam je cuo od gomile kevinih kolega i koleginica, znaci, od vise osoba...:unsure:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...