Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

sumljam za ns, realno to je second tier city. ne postoji taj kapacitet jednostavno. jedino gde može da se igra na turizam je beograd, ostalo je usput.

ako uspu™ da dovedu turiste da sitibrejkuju onda se možda popravi i očajna popunjenost kabine van sezone, ali sa druge strane biće i više keša od turizma za grad i ugostiteljstvo.

to je karta na koju će verovatno jako zaigrati uskoro u udruženom poduhvatu sa gradom beogradom i turističkim organizacijama, koliko se dalo razumeti iz malijevih intervijua.

ali do sitibrejkovanja bi se došlo znatno brže i bolje puštanjem ryanaira na beogradski aerodrom.

 

što se tiče računice šta je profitabilnije - nisam baš siguran zašto se radi kako se radi, kada je očigledno da je sadašnji model igranja na kartu nacionalnog avio-prevoznika upitan.

deluje da je neki konsultant vučiću izvukao prezentaciju iz ranih 90's i sa "find-replace" opcijom zamenio "mozambik" sa "srbija" i objasnio mu da razvoj zemlje kreće sa razvojem aviosaobraćaja. 

ta strategija je iz jedne stare ere i pitanje da li je uopšte ikada radila. realno, američki biznismeni će da lete u srbiju i da ulažu samo zato što postoji direktni let? čija je to fantazija? da ne pričam da se vučić izblamirao onom izjavu kako će ameri sada moći da sitibrejkuju do beograda.

 

airserbia model na duge staze verovatno nije održiv u smislu da će praviti novac, a razvoj/koncesija aerodroma počiva na saobraćaju koji ona kreira.

jedino što ostaje da pokušaju jeste da naprave turnaround, zatvore laundž, batale priču premium segmenta i postanu lowcost-hibrid i moožda tek onda počnu da imaju smislene rezultate.

 

plus mislim da bi bila velika blamaža da se vučić sada odrekne svog egzemplarnog projekta.

 

moguće je da su postali too important to fail iako će uvek generisati gubitke.

Edited by Ravanelli
Link to comment

 

 

jedino što ostaje da pokušaju jeste da naprave turnaround, zatvore laundž, batale priču premium segmenta i postanu lowcost-hibrid i moožda tek onda počnu da imaju smislene rezultate.

 

 

 

 

to bi vec bila druga prica. ali ryanair dovodi citybreakere. A sto se tice NS, neko možda dođe na 2 i po dana u BGD, ako postoji kvalitetna železnička veza, a sad nije tragična, može da skokne i na 3-4 sata do NS-a. Plus, imidž grada se nadam da će i malkice bar porasti sa ovim ECoC stvari. Generalno nema minusa, samo je plus. 

Link to comment

sve ce biti dosta jasnije nakon sto saznamo sta ce se desiti sa aerodromom. tj da li ce i po kom modelu biti privatizovan.

kako to ide? koji su okvirni datumi za sledeće korake? lazard je trebao da izađe sa nekim predlogom pred vladu u januaru 2017?

Link to comment

. A sto se tice NS, neko možda dođe na 2 i po dana u BGD, ako postoji kvalitetna železnička veza, a sad nije tragična, može da skokne i na 3-4 sata do NS-a. 

 

Ovo sam hteo da kazem, ali malo drugacije. NS ce moci da se ,,kaci" na beogradski city break turizam onda kada bude postojao brzi voz koji ce pouzdano odvesti od centra BGa do centra NS za max. 30 minuta. Veza trenutno nije tragicna ali nije na tom nivou. Niti ce biti u skorije vreme. Da ne pricamo o tome da zbog BnV i prebacivanja vozova na Prokop to onda zavisi od veze centra grada s Prokopom, koja je trenutno ocajna. Citam pre neki dan da je na linijama za NS koje su vec prebacene sa Glavne zel. na Prokop zestoko opao promet, jer je doci do Prokopa nezgodno.

 

Dakle zasto bi neko ko je na 2 dana dosao u Beograd potrosio ceo jedan dan na Novi sad (ta 3-4 sata + putovanje tamo i nazad ti izadje na ceo dan)? Da vidi malo drugacije konfigurisanu pesacku zonu i malo drugaciju tvrdjavu?

Link to comment

Ovo sam hteo da kazem, ali malo drugacije. NS ce moci da se ,,kaci" na beogradski city break turizam onda kada bude postojao brzi voz koji ce pouzdano odvesti od centra BGa do centra NS za max. 30 minuta. Veza trenutno nije tragicna ali nije na tom nivou. Niti ce biti u skorije vreme. Da ne pricamo o tome da zbog BnV i prebacivanja vozova na Prokop to onda zavisi od veze centra grada s Prokopom, koja je trenutno ocajna. Citam pre neki dan da je na linijama za NS koje su vec prebacene sa Glavne zel. na Prokop zestoko opao promet, jer je doci do Prokopa nezgodno.

 

Dakle zasto bi neko ko je na 2 dana dosao u Beograd potrosio ceo jedan dan na Novi sad (ta 3-4 sata + putovanje tamo i nazad ti izadje na ceo dan)? Da vidi malo drugacije konfigurisanu pesacku zonu i malo drugaciju tvrdjavu?

:mad:

 

NS tvrđava je lepša...

 

Ali, jbg, ima dvojnike u Evropi, jer je projektant valjao jedan projekat više puta...

Link to comment

 

jedino što ostaje da pokušaju jeste da naprave turnaround, zatvore laundž, batale priču premium segmenta i postanu lowcost-hibrid i moožda tek onda počnu da imaju smislene rezultate.

 

 

a? kakve rezultate? Na trzistu na kom postoji Wizz, Ryan, i easy? Pa to je tek recept za propast. Broj takvih kompanija koje su propale je povelik.

 

Mislim i Wizz postoji jos uvek fakticki samo zato sto trzista na kojim je nisu dovoljno interesantna Ryanu i Easyiju. Kada bi hteli, ta dva dzina bi ubili Wizz za godinu dana. Mada ja mislim da je exit strategije Wizza da ih neko od te dvojice kupi onda kada im ta trzista postanu interesantna.

 

Air Serbia moze da bude uspesna* kao legacy carrier koji je deo velike alijanse i da ima svoj segment u toj alijansi. To znaci ili

 

a) ovo sto se pokusava sada sa Etihadom, tj. da pokusa da zivi od transfernih putnika; ili

b) da bude feeder Lufthansa grupi i da leti 50 puta nedeljno za Frankfurt, Minhen, Bec, i Cirih (vidi pod - Croatia Airlines)

 

* - ,,uspesna" je relativan pojam - ugl. znaci da prezivi na necemu iznad pozitivne nule bez drzavne pomoci

 

I opet, po milioniti put - nase trziste je gastosi (i njihova rodbina) + letnji carteri, to dominira, potencijal za citybreakere (dolaze i odlazne) je vrlo ogranicen i to nema neke veze sa Er Srbijom. Mislim, ja uopste ne vidim koliko to moze vise da se poveca broj turista u Bgdu preko ovoga sto sada postoji - sta to grad ima tacno da ponudi? 80% ponude se svodi na nocni zivot, a trenutno tu imamo tendenciju suzbijanja istog (vidi pod rusenje Savamale, Cetinjska). I imamo do daljnjeg gradsku vlast ciji je koncept turizma dva miliona Bugara za NG zbog osvetljenja koje cemo okaciti u oktobru

Link to comment

:mad:

 

NS tvrđava je lepša...

 

Ali, jbg, ima dvojnike u Evropi, jer je projektant valjao jedan projekat više puta...

 

znao sam da ce neko biti uvredjen :lol:

 

Ovako, da je aerodrom u NS, isto bih rekao za Beograd.

Link to comment

jedino što ostaje da pokušaju jeste da naprave turnaround, zatvore laundž, batale priču premium segmenta i postanu lowcost-hibrid i moožda tek onda počnu da imaju smislene rezultate.

 

Molio bih ne pre sredine decembra -_-

 

Link to comment

a? kakve rezultate? Na trzistu na kom postoji Wizz, Ryan, i easy? Pa to je tek recept za propast. Broj takvih kompanija koje su propale je povelik.

 

Mislim i Wizz postoji jos uvek fakticki samo zato sto trzista na kojim je nisu dovoljno interesantna Ryanu i Easyiju. Kada bi hteli, ta dva dzina bi ubili Wizz za godinu dana. Mada ja mislim da je exit strategije Wizza da ih neko od te dvojice kupi onda kada im ta trzista postanu interesantna.

 

Air Serbia moze da bude uspesna* kao legacy carrier koji je deo velike alijanse i da ima svoj segment u toj alijansi. To znaci ili

 

a) ovo sto se pokusava sada sa Etihadom, tj. da pokusa da zivi od transfernih putnika; ili

b) da bude feeder Lufthansa grupi i da leti 50 puta nedeljno za Frankfurt, Minhen, Bec, i Cirih (vidi pod - Croatia Airlines)

 

* - ,,uspesna" je relativan pojam - ugl. znaci da prezivi na necemu iznad pozitivne nule bez drzavne pomoci

 

I opet, po milioniti put - nase trziste je gastosi (i njihova rodbina) + letnji carteri, to dominira, potencijal za citybreakere (dolaze i odlazne) je vrlo ogranicen i to nema neke veze sa Er Srbijom. Mislim, ja uopste ne vidim koliko to moze vise da se poveca broj turista u Bgdu preko ovoga sto sada postoji - sta to grad ima tacno da ponudi? 80% ponude se svodi na nocni zivot, a trenutno tu imamo tendenciju suzbijanja istog (vidi pod rusenje Savamale, Cetinjska). I imamo do daljnjeg gradsku vlast ciji je koncept turizma dva miliona Bugara za NG zbog osvetljenja koje cemo okaciti u oktobru

Malo mi se ne svidja koliko samouvereno nastupas sa tim resenjem, dok sebi u sledecem pasusu skaces u usta i (pravilno) primecujes da je ovde gastos (point to point) trziste.

Resenje JU problema dakle nije da bude deo feed sistema, jer nema sta da se feeduje sa ovih prostora.

 

Ova tvrdnja oko Wizza je jednostavno neistinita, pogotovo je interesantno da je iznosis u trenutku kada imamo pravi trzisni rat izmedju wizza i ryanaira za see trziste.

Link to comment

Malo mi se ne svidja koliko samouvereno nastupas sa tim resenjem, dok sebi u sledecem pasusu skaces u usta i (pravilno) primecujes da je ovde gastos (point to point) trziste.

Resenje JU problema dakle nije da bude deo feed sistema, jer nema sta da se feeduje sa ovih prostora.

 

Ova tvrdnja oko Wizza je jednostavno neistinita, pogotovo je interesantno da je iznosis u trenutku kada imamo pravi trzisni rat izmedju wizza i ryanaira za see trziste.

 

Pa upravo zato sto je gastos trziste imas ili opciju a) da pokusas da od BEG napravis nekakav hab za transferne putnike i da tako vise ne zavisis od gastosa, sto je otprilike Etihadova strategija, jer koliko se secam cifara i najveci rast imaju medju transfernim putnicima, ali je pitanje koliko je to odrzivo i uopste izvodljivo da bude profitabilno na duzi rok; ili imas opciju b) da gastose feedujes tamo gde inace ih i najvise ima (DE, AT, CH) i gde su habovi preko kojih mogu da dolaze/odlaze gastosi iz Severne Amerike i da preko toga imas jos po koju point-to-point liniju koja je odrziva samim gastosima i/ili turizmom (Pariz, Skandinavija, Rim, Milano, London, Amsterdam), a samom cinjenicom da si nakacen na veliku alijansu i da samo saljes putnike dalje ti omogucava da ,,posisas" i sve ostalo sto nije dijaspora, tj. da privuces i ostale putnike, kojih kod nas nema bas mnogo, i da tako budes stabilan.

 

Sto se tice Wizza, mislim da je rat sa njihove strane u funkciju podizanja cene i prodavanje koze sto skuplje, moguce je da gresim, ne tvrdim da sam upravu :D

Link to comment

može se pričati o postepenom takeoveru koji će uslediti.

 

videćemo čega će se sledećeg crnogorci odreći

 

madaaa, etihad je upravo odustao od preuzimanja air malta jer se i sami raspadaju, a to je mislim prvi put da su odustali od jednog preuzimanja

 

Air Serbia and Montenegro Airlines are to finalise a major codeshare agreement in the coming days, which is expected to have an impact on both comapnies.

 

The Montenegrin national carrier believes the new partnership with its Serbian counterpart will bring it closer to Etihad Airways and improve its finances following a record loss in 2015. "This deal will better position Montenegro Airlines on a number of large markets which have already been conquered by Etihad and secure better use of the company's resources. Signing this agreement will open up 32 new destinations which will act as an important catalyst to the entire Montenegrin economy and especially the tourist sector, which was one the management's main goals", the company said. It added, "The realisation of this agreement will boost passenger numbers during the winter season, which will generate additional revenue during the slow months when we operate fewer flights compared to the summer season. Our calculations show that we will have growth of at least 1.3 million euros in revenues next summer".

 

 

Air%2BSerbia%2BMontenegro%2BAirlines%2Bt

Edited by Ravanelli
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...