Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

ab je prodao niki etihadu, koji će ga dalje fuzionisati sa TUIfly u valjda neku charter i low cost kompaniju. verovatno ovo drugo.

 

pretpostavljam da su morali nešto ponuditi tuiju jer ab leasuje deo njihove flote, a hteli su da raskinu taj ugovor, pa su nekako došli do ovoga.

 

e sada etihad je ab dao 300mil€ za 50%, što znači da je evaluacija 600mil€, dok je tržišna kapitalizacija celog ab 70mil€. smejurija.

Link to comment

Znaci Etihad je uzeo ABovih 50% u Nikiju (ostatak imaju Lauda i drustvo, zar ne?) pa ce da to spoje sa TUIfly (koji je 100% u vlasnistvu TUI Grupe, ako nisam pobrkao) i...koliko ce onda Etihad imati u zajednickoj kompaniji? Cini mi se da ulaze u "kombinaciju" tu sa previse igraca.

Link to comment

Pa hogan je pukao kada je ab pukao i kada su morali da se vade. Ab je taj koji je gubio oko 1.2 mil€ na dnevnom nivou, dok je alitalia na skromnih 500k/e dnevno

Link to comment

Meni nikada nije bio jasan njihov tie-up sa AB, nisam video poentu u vezi premium legacy carrier-a (Etihad) i "hybrid low-cost" carrier-a (Air Berlin), sta li su uopste mislili s tim da rade na duge staze

Link to comment

Meni nista oko etihada nije jasno.

Ima nekog smisla optimizovati troskove na zajednickom nivou, sinhronizovati mreze i unaprediti operacije manjih kerijera koji imaju nekakve prirodne monopole.

Ali ovo sto su oni radili u evropi sa propalim firmama je posebna vrsta ludila

Link to comment

Slažem se, da su se držali sebe ne bi prolazili kroz ova sranja.

 

Valjda ce izaći neko objašnjenje negde, jednog dana.

 

 

Fabrizio imaš li negde source za ove gubitke po danu, jako me zanima da iscitam o tome više.

Link to comment

Meni nista oko etihada nije jasno.

Ima nekog smisla optimizovati troskove na zajednickom nivou, sinhronizovati mreze i unaprediti operacije manjih kerijera koji imaju nekakve prirodne monopole.

Ali ovo sto su oni radili u evropi sa propalim firmama je posebna vrsta ludila

 

Pa oni su hteli da prave novu alijansu, da budu konkurencija postojecim. Kako su postojece manje-vise usisale sve sto valja, nije im nista preostalo nego da kupuju propale firme koje niko nije hteo i da se nadaju da su bar neke od njih neizbruseni dijamanti takoreci. Ali opet Air Berlin mi iskace iz te price, kao hybrid low cost kompanija oni su nesto sto je trebalo da bude van alijansi (plus su kupili Niki, koji je klasicna low cost kompanija). Mislim da AB pokazuje slabost tog hibridnog modela, il si loukoster ili nisi, nema izmedju. Problem je kada krenes sa prekookeanskim letovima (kao AB), tu izgleda jos uvek ne sljaka low cost pristup, ljudi nece da sede u avionu 6-9 sati bez neke bazicne usluge ukljucene u cenu karte, nisu dzabe svi loukosteri "kontinentalci". Meni se cini da je Etihadova kupovina udela u AB bila tada jedini nacin da udju na EU trziste, ako kazes da gube pare k'o blesavi, pitanje je sta ce im sada ako su vec kupili jedan etablirani EU legacy carrier (Alitaliju).

 

Mozda se jednostavno samo Etihad nije snasao sa tim low cost (Niki) i hybrid (AB) modelom jer su oni navikli da se takmice po usluzi i kvalitetu (vidi pod Air Serbia).

Edited by hazard
Link to comment

Valjda ovde pripada:

U Beogradu je u 67. godini preminula stjuardesa "Jata" Vesna Vulović, koja je 1972. godine jedina preživela pad aviona sa visine od 10.000 metara.

Link to comment

Pa oni su hteli da prave novu alijansu, da budu konkurencija postojecim. Kako su postojece manje-vise usisale sve sto valja, nije im nista preostalo nego da kupuju propale firme koje niko nije hteo i da se nadaju da su bar neke od njih neizbruseni dijamanti takoreci. Ali opet Air Berlin mi iskace iz te price, kao hybrid low cost kompanija oni su nesto sto je trebalo da bude van alijansi (plus su kupili Niki, koji je klasicna low cost kompanija). Mislim da AB pokazuje slabost tog hibridnog modela, il si loukoster ili nisi, nema izmedju. Problem je kada krenes sa prekookeanskim letovima (kao AB), tu izgleda jos uvek ne sljaka low cost pristup, ljudi nece da sede u avionu 6-9 sati bez neke bazicne usluge ukljucene u cenu karte, nisu dzabe svi loukosteri "kontinentalci". Meni se cini da je Etihadova kupovina udela u AB bila tada jedini nacin da udju na EU trziste, ako kazes da gube pare k'o blesavi, pitanje je sta ce im sada ako su vec kupili jedan etablirani EU legacy carrier (Alitaliju).

 

Mozda se jednostavno samo Etihad nije snasao sa tim low cost (Niki) i hybrid (AB) modelom jer su oni navikli da se takmice po usluzi i kvalitetu (vidi pod Air Serbia).

Deluje mi da ako bi ekstrapolirao gubitke airserbia po obimu saobracaja dosao bi do cifara ab.

 

Inace ne mislim da je do toga da li su hibrid/legacy. Sa ovakvim gubitcima je vidljivo da je problem u strukturi mreze i biznisa. Jeste smetalo, ali ne znam koliko je bilo odlucujuce. Ab je nastao i razvijao se izuzetno haoticno i ko zna cega je tu sve bilo. Alitalija je drzavno preduzece, italijansko drzavno preduzece sa 12 sindikata. Ko zna cega sve tu ima sto ovi nisu stigli ni da zagrebu.

 

Inace sada je krenula opsta generali posle bitke pljuvacina po hoganu kako je unistio gulf air i ko je njemu uopste dozvolio da vodi ey.

Edited by Ravanelli
Link to comment

RIP Vesna Vulović. Šteta što nije poživela duže, ispisala je delić istorije avijacije (makar i tuđom voljom).

 

 

Pa oni su hteli da prave novu alijansu, da budu konkurencija postojecim. Kako su postojece manje-vise usisale sve sto valja, nije im nista preostalo nego da kupuju propale firme koje niko nije hteo i da se nadaju da su bar neke od njih neizbruseni dijamanti takoreci. Ali opet Air Berlin mi iskace iz te price, kao hybrid low cost kompanija oni su nesto sto je trebalo da bude van alijansi (plus su kupili Niki, koji je klasicna low cost kompanija). Mislim da AB pokazuje slabost tog hibridnog modela, il si loukoster ili nisi, nema izmedju.


Mozda se jednostavno samo Etihad nije snasao sa tim low cost (Niki) i hybrid (AB) modelom jer su oni navikli da se takmice po usluzi i kvalitetu (vidi pod Air Serbia).

 

Nisam baš siguran da je Etihad hteo da pravi alijansu poput postojećih (sam Hogan je x puta ponovio da ne veruje u taj koncept). Ulazak u AirBerlin je imho bio optimističan pokušaj da se udari na Luftiku u srcu njenog dvorišta i pokupe long haul putnici iz njenog dvorišta. Problem je od početka bio u tome što AirBerlinu nije promenjen poslovni model i njegov proizvod nije doveden na nivo Etihadovog, niti je uloženo u Berlin i Diseldorf kao alternativna long haul čvorišta Luftikinom Frankfurtu i Minhenu. Zašto to nije urađeno i zašto je Hogan mislio da bez de facto kontrole u AirBerlinu može da napravi preokret, to je pitanje na koje bi on trebalo da odgovori upravnom odboru.

 

Turkish je, na primer, imao mnogo bolju strategiju za udar na Luftiku. Jer Luftika želi da long haul putnici iz Nemačke i okoline presedaju u Frankfurtu i Minhenu, ne žele da im za daleke destinacije nude više polaznih tačaka od te dve (teško da bi bilo isplativo). I onda je Turkish u jednom trenutku krenuo da leti iz svakog nemačkog sela za Istanbul, i odjednom je masa putnika krenula da koristi Istanbul za long haul presedanja umesto Frankfurt i Minhen. Luftika je u jednom trenutku stvarno imala ozbiljan problem sa tim ali onda im se kolo sreće nasmešilo i politička/bezbednosna situacija u Turskoj im je skinula Turkish sa grbače a oni su se sa zadovoljstvom okrenuli pokojnom AirBerlinu da ga lagano iskrckaju za dezert.

 

Edit: ulazak u Alitaliju je bio očajnički pokušaj da se sa boka prodre u evropsko dvorište kada je postalo jasno da od AirBerlina nema ništa. Ovog puta su uzeli veći udeo i pobrinuli se da imaju mnogo veću moć odlučivanja (mada je to i dalje strogih 49% a ne de facto upravljanje kao u Er Srbiji) ali izgleda da je podrška italijanske vlade u nekim ključnim stvarima (vraćanje čvorišta u Milano, racionalizacija radnih mesta, obuzdavanje sindikata) dogovorena usmeno ili u nekom poluzvaničnom tonu a potpisa i pečata baš i nije bilo. I sad ispada da od realizacije tog usmenog dela priče nema ništa.

Edited by Redoran
Link to comment
  • 3 weeks later...

mmmda komentari, napisah 2 tu, lako ćeš skapirati i koja.

 

iskreno malo mi smeta što je alenu dosta bitno da bude voljen, pa podilazi ljudima u tim komentarima. sa druge strane je šupalj na par mesta jer nikada nije radio ekonomiku u avioindustriji, pa mu analize ostaju na nekom entuzijastičnom nivou.

no dobro, super je da pokreće diskusiju o dobrim temama, a boljeg analitičara koji sme tako da piše nemamo na ovim prostorima.

 

malo je bolje na T6 je nego na ex-yu aviationu, gde neverovatan šum stvaraju gomile likova koji pišu svakakve gluposti i svađaju se, pa i zaposleni u kompanijama,

ali tamo ima par jakih likova sa jako interesantnim mišljenjima. nažalost nisu registrovani nego pišu kao anoni pa onda treba pročitati svašta da bi se pročitalo i nešto pametno.

Edited by Ravanelli
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...