Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Da bi napunili 300 sedišta u ekonomiji i 50 u biznisu mislim da će morati prilično jako™ da uđu u cenovni rat. Biće lep happy hour za putnike dok bude trajalo.

Link to comment

treba jos videti da li ce doci do long haula ovog leta na relaciji usa-zag, mada je taj izvor navodno bio u pravu za emirates. ako dodje do toga airserbia lf bi mogao opasti za koji %, ali mi,i dalje nije jasno ko bi zeleo da leti na usa-balkan ruti i gubi novac?

 

sto se tice croatie, ako se ovo odigra mozda i odu u plus na kraju 2017.

drugo, ta prodaja hrleathrow slotova im je mozda i najbolji potez do sada. po kučku su gubili 1+mil€ godisnje na toj ruti jer ih je british klao sa mnogo nizom cenom karte, gubitak koji je british mogao da istrpi.

 

mislim da je ta prica o servisiranju motora dosta cudna. Obicno se placa tokom godina maintenance reserve koji se gomila i kada motor dodje na popravku imas sklonjeno dovoljno kesa za tu namenu. E sada to ne vazi kod letelica koje su u tvom ownershipu, pa ako si raspad kompanija sa balkana onda mozda i ne vodis racuna o tome. Tako da je moguce da je to u pitanju za airbuse, a dashove croatia leasuje i verujem da za njih redovno coluje maintenance.

drugo, niko ne zna koliko kesa treba za popravku dok se ne otvori sam motor.

No dobro, kada servisiraju motore bice dobri za sledecih 5-7g, u proseku.

Link to comment

Pa ima ta teorija da je Delta dobila LHR slotove ispod cene uz uslov da otvori gubitašku ZAG liniju. Agencijska vest kaže da su prodali 5 od 9 nedeljnih parova za 19 miliona $ što deluje prejeftino. Njihovi slotovi su dobri i mogli su da izvuku barem 30-40 milijuna za 5 parova. Oman je pre par meseci platio 75 milijuna za 7 nedeljnih parova.

 

Ali nikako se ne slažem da im je ovo iole dobar potez. Kučko je korumpirana lažovčina, kompanije prodaju LHR slotove samo ako su u bezizlaznoj finansijskoj situaciji - niko ih se ne odriče zbog profitabilnosti jer praktično nema prevoznika koji nije profitabilan na LHR. Ja sam prošle godine dva puta leteo LHR-ZAG i to van letnje sezone, oba puta je avion bio prepun a karta sve samo ne jeftina. Po svemu što sam pročitao na forumima i blogovima, Croatia je na LHR liniji prodavala prilično skupe karte i ostvarivala odlična punjenja tako da je BA mogao do mile volje da ih kolje sa nižom cenom ali im nije naneo nikakvu štetu. Priča da je linija gubitaška je uvreda za zdrav razum, slotovi se prodaju jer je firma izložena brutalnim obavezama koje nema odakle da finansira.

 

Priča sa njihovim motorima je tipična balkanska muljavina. Prodali su deo flote u sell&leaseback - ali uz uslov da nastave da održavaju motore o svom trošku, i sad niko ne zna tačno u čijem su vlasništvu motori koji ove godine idu na servis. Jedino što je izvesno je da je plaćanje Croatijina obaveza. Ima tu još dosta muljavina a cela priča se na kraju svodi na to da kompanija polako ali sigurno rasprodaje sve što ima (i to ispod cene) i da za par godina više neće imati šta da proda i to je to, doviđenja prijatno. Prodaja LHR slotova je tu nepogrešiv indikator, istu stvar je uradio Cyprus Airways u očajničkom pokušaju da se spase propasti (nisu se spasli), istu stvar je uradila Adria pa je vlada na kraju morala da plati nekom levom fondu da je preuzme i svede na malog regionalnog feedera Luftike. Croatia je ostavila sebi još 4 nedeljna para LHR slotova koje će prodati ove ili sledeće godine ali sve to je odlaganje neizbežnog. Ništa od te love neće biti investirano, to sve služi samo da se pokriju obaveze i ne proglasi bankrot. Ako im ne uskoči neki Etihad u poslednji čas oni su svoje odsvirali, baš kao i Jat onomad.

 

Imaš ovde Purgerovu širu analizu te prodaje (uključujući motore i druge muljavine, konekcije, restrukturiranje i prostalu srebrninu) a meni je ovo jedan od omiljenih detalja:

 

Postavlja se i pitanje zašto Zračna luka Zagreb ne reagira i pokuša zaštiti svoje „interese“ u slotovima na Heathrowu i Croatiji Airlines. Vrlo jednostavno. Aneksi koncesijskih ugovora su osigurali ZAIC-u da u slučaju bankrota ili ozbiljnog smanjenja prometa Croatie Airlines ZAIC ne mora plaćati koncesijsku naknadu, a ima i druge metode kompenzacije gubitka. Stoga bi se mogao ponoviti scenario Maleva i Budimpeštanske zračne luke u kojoj je koncesionar od mađarskog proračuna naknadio gubitak nastao bankrotom Maleva, a sama Vlada je otvorila poseban ured sa top prioritetom dovlačenja kompanije u Budimpeštu da što manje mora plaćati zračnoj luci. Zračna luka je tako, zapravo, dobivala novac iako nije radila, imala je izgovor otpuštanja viška ljudi, zatvorila je stari i neisplativi terminal 1, te je dovukla kompanije koje su joj financijski dugoročno odgovarale umjesto Maleva koji je imao velike popuste i dugove. U kratkom vremenu promet se vratio na staro, a čak se i povećao. Mađarska je bankrotom Maleva izgubila povezanost sa regijom, konektiranost, a sam grad poslovno-političku dominaciju u regiji, ali koncesionar je na bankrotu Maleva ozbiljno zaradio.

 

Link to comment

 istu stvar je uradila Adria pa je vlada na kraju morala da plati nekom levom fondu da je preuzme i svede na malog regionalnog feedera Luftike.

 

Meni se to odavno cini kao sudbina Croatie - mislim ili to ili katanac

Link to comment

Imaš ovde Purgerovu širu analizu te prodaje (uključujući motore i druge muljavine, konekcije, restrukturiranje i prostalu srebrninu) a meni je ovo jedan od omiljenih detalja:

ajde 70% ozbiljno, 30% đavoloadvokatisanje. i jako mi se u tekstu ne sviđa to pominjanje srebrnine 0.7 puta po pasusu.

 

Da stvar bude gora, moj izvor tvrdi da ovi motori uopće nisu u vlasništvu Croatie, nego su to oni prodani motori, ali uz uvjet da ih Croatia održava.

održavanje motora je uvek obaveza lesee-a (onoga ko je rentao avione i vozi ih). pitanje je samo kako ćeš plaititi - da li gomilaš keš kroz maintenance reserve ili ideš na sve odjednom plaćanje, kako sam već objasnio. croatia je očigledno otišla na ovo opciju 2. 

drugo koliko znam croatia je uradila sell and leaseback za 1 a320 i 3 motora, a ako su 7 motora za remont, onda mu očigledno ni taj deo nije tačan.

 

 

e sada alen dalje fura tu priču da je nemoguće da je bilo gubitaka na toj ruti, ali mi deluje neverovatno da vlada hrvatske posle toliko pregovaranja nije maksimalno iscedila analitiku te rute i potvrdila te nalaze. stvarno nije lako isfabrikovati gubitak od 37mil€ za 13god. to je skoro 3mil/y. ako nemaš uvid u analitiku, teško je pričati o ovome, ali sasma je moguće da gube pare.

superisplativost hitroa koja se pominje sa "kažu drugi" možda postoji kod transatlanskih letača, kod mališana je moguće da gube keš, jer oni ne žanju atlanske benefite.

 

 

 

Ovdje je potrebno spomenuti veliko čuđenje nad činjenicom da je u tri godine Croatijine profitabilnosti, dok su se obavljale te prodaje (2013-2015) zračni promet cvao i ogromna većina kompanija je nakon dugih godina negativnog poslovanja, zbog niske cijene goriva, iskazivala ogromne profite. Vrlo su rijetke kompanije koje su u te tri godine iskazivale gubitak, dok su ostale iskazivale milijunske profite. Kako je onda moguće da je Croatia Airlines iskazala toliko slabe rezultate poslovanja, pa čak i sa multimilijunskim prodajama obiteljskog srebra?
ovo iznad bi isto mogao da postavi pitanje za sve kompanije u evropi. otprilike samo ameri i dobro lcc-s zarađuju keš trenutno. zapravo, obrt iz minusa u plus su napravili jedino ameri. 95% onih koji su gubili pare sa naftom na 100$/bbl su nastavili i da gube pare sa naftom na 50 $/bbl. 

po meni je ovde na delu ista stvar kao i za profitabilnost heathrowa, svodi situaciju na neuporedive primere 

drugo, niko ne zna koliko je bilo tranzitnih, a koliko p2p putnika na heathrow liniji. ako su mu velikom većinom bili gastosi i load factori biznis kabine su bili bulja onda gubitak atraktivnosti linije neće biti toliko veliki. ne znam zašto pominje da su tranzitni toliko značajni. kada lete hrvatska-london onda ih preuzima druga kompanija sa kojom ovi možda imaju code share, ali mislim da se velika većina code share prometa dešava u lufthansinim centrima, a manje u londonu. kada lete london hrvatska zagreb je skoro pa uvek krajnja destinacija. teško da ih transferišu dalje po evropi jer putnik za bilo gde u evropi mogao uhvatiti iz londona.

da ovo za monarh se slažem. to će biti interesantno gledati u budućnosti.

 

što se tiče cene slotova. i meni deluje nisko. samo to nisu baš idealni slotovi za koje možeš da zalegneš brdo keša i zadržali su hit linije petak-ponedeljak. nije baš za izravno upoređivanje sa omanovom cenom. recimo, kroz istoriju je jedan od osnovnih računa avionske karte bio uslov da li ostaješ za vikend. ako ostaješ plaćaš više, toliko je to atraktivno. a koliko se sećam ranije je bilo pominjano da će dati svih 9 za 30miliona. stvarno ne znam koja je računica, ali nisu ovi iz vlade ama baš toliki retardi. plus treba da vidimo da li će delta poleteti do hrvatske za leto. to bi moglo objasniti naizgled nižu cenu.

 

---

 

šta ja znam, ja ne doživljavam ovo toliko tragično, čak kao protivnik premium letenja i legacy kerijera navijam da ovaj potez uspe. kao što sam nekoć napisao, mislim da je budućnost industrije kao i kod svakog transporta - da bude jeftin, tačan i razumno konforan.

 

što se tiče budućnosti croatie, ona samo deli sudbinu celog regiona, ali je verovatno najbolja udavača od svih. jbg imaju viši standard od nas i taj turizam, ali ni to nije dovoljno da bi se napravile pare.

 

montenegro - samo čekaju da milo popizdi i ugasi ih

b&h - bankrot svega što je pokušalo da se uradi na tom prostoru

makedonija - ne postoji nacionalna kompanija

srbija - gubljenje para. kada se donese politička odluka kreće pad. sa tehnikom ko zna šta će se desiti. bilo bi šteta da propadne jer može da se napravi dobra baza ovde.

slovenia - adria je rasparčana kako bi se lakše prodala LH. moram primetiti da je prodaja tehnike izgleda bila dobar deal.

Edited by Ravanelli
Link to comment

Pazi, ja još nisam čuo da se neki prevoznik (minijaturni, mali, srednji, veliki, ogroman) povukao sa LHR zbog neprofitabilnosti linije. Ovo je prvi put da ja čujem da neko javno obznanjuje da je generisao gubitke na LHR i to sa pet odličnih jutarnjih slotova. Taj aerodrom je svima zlatna koka, čak je pokojni Jat u vreme onog terminalnog raspada razvaljivao na LHR. Ali eto, Croatia je uspela da napravi gubitašku liniju uprkos izvorima koji kažu da su bili em skupi em puni u šta sam se i ja lično uverio - i to u mesecu martu.

 

Sa LHR odlaze samo oni koji ostanu kompletno bez slotova i nemaju novca da makar uzmu nove na lizing od nekog. Čak i oni koji su prodavali slotove to su činili u leaseback kombinacijama. Recimo, Jet je Etihadu prodao slotove i odmah ih iznajmio nazad, Kenya je prodala Omanu svoj dnevni par za onih čuvenih 75 miliona $ ali je odmah iznajmila jedan par od KLM kako bi ostala na aerodromu. Potpuno su se povlačili samo raspadači kojima je očajnički trebao keš da premoste godinu.

 

Da uprostim: kome LHR nije profitabilan njemu nijedna linija nije profitabilna i nema šta da traži u ovom poslu.

 

Što se tiče cene, ovo što je Croatia prodala nisu najtraženiji slotovi ali su odmah do njih. Najtraženiji su oni rano ujutro i tu za dnevni par može da se dobije 10 milijuna opušteno. Posle 10 ujutro cena pada nekih 30%, ajde da kažemo da u Croatijinom slučaju to bude i 50% jer su prodali pet nedeljnih slotova bez ponedeljka i petka. Opet bi morali da izvuku 5 milijuna po slotu a oni su izvukli 4. Slabo je to, mada u situaciji u kojoj se nalaze nije ni tako čudno da imovinu rasprodaju ispod cene.

 

PS iz ovoga bi i naš Radulo mogao da nauči nešto, pre nego što sledeći put krene da nagađa o vrednosti Jata i njegovih slotova. Slotovi Er Srbije na LHR su midday (sletanje u podne) i ako bi prodali svih 7 nedeljnih slotova koje imaju to bi bilo plafon nekih 30-40 milki. Tek da se zna kada sledeći put krene priča o stotinama miliona dolara vrednim slotovima.

Link to comment

veoma lako mozes gubiti kes na lhr. iznenadio bi se

inace, koliko sam citao, jetovi slotovi su bili preplaceni jer su bili deo transakcije da etihad udje u ownership.

Link to comment

Daj mi jedan primer, jednog prevoznika koji se raspao na LHR.

 

 

Edit: a da je imao dobre slotove tj. nije sletao u pola noći ili nešto slično.

Edited by Redoran
Link to comment

 

:mellow:  :o  :blink:

 

je l' to po lunarnom arapskom kalendaru 1. april, ili sta

 

mada sada na linku pise da su demantovali

 

 

Germany's Lufthansa (LHAG.DE) is not in talks about Etihad Airways taking a stake in the German airline, two sources familiar with the matter said on Tuesday, denying an Italian newspaper report that said it was.
 
"A financial stake is out of the question at the moment," one source, who is familiar with Lufthansa's plans, said. A source familiar with state-owned Etihad also said Abu Dhabi would not want to pay for a stake in Lufthansa.

 

mada je ovaj deo interesantan

 

 

Etihad's local rival Qatar Airways has built up a 20 percent stake in British Airways-owner IAG (ICAG.L) by purchasing shares on the open market. That has boosted links between Europe and the Asia-Pacific region. Credit Suisse said Lufthansa, though, already had joint ventures with Singapore Airlines (SIAL.SI), Air China (601111.SS) and All Nippon Airways (9202.T) covering the region.
 
However, greater cooperation with Lufthansa could help Etihad, especially given the growth of Qatar Airways, CAPA-Centre for Aviation senior analyst Will Horton said.
 
"The rapid growth of Qatar Airways and its future expansion will make it harder and costlier for Etihad to stay relevant on its own - everything else aside," he said in an emailed comment.
Link to comment

e pa i to je gotovo. hogan definitivno odlazi, a sa njim i cfo, za sada.

 

od nereda koji je ostao pretpostavljam da će prvi zadatak budućeg ceo da bude izlazak iz AB (ili prodaja cele kompanije, obzirom da su već ozbiljno smanjili kompaniju) i izlazak iz alitalije.

 

potom sledi odlazak u airbus i boeing i renegotiation isporuke ~180 aviona koje jednostavno neće moći da podnesu.

 

sa airsrbijom ne smem da špekulišem šta će se dogoditi

 

 

http://uk.reuters.com/article/us-etihad-airways-ceo-idUKKBN1580K5?il=0

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-01-24/etihad-ceo-hogan-to-quit-as-carrier-struggles-with-investments

Edited by Ravanelli
Link to comment

nešto o čemu smo pričali ranije. split croatia airlines putnika na LHR-ZAG. ako dobro čitam (OU nema direktne letove iz splita i rijeke za london, nego ide preko zagreba, što znači da se samo računa ZG onda), negde oko 27% bi bilo afektirano ako bi se potpuno obustavili letovi za heathrow.

 

 

lhr.png

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...