Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Imam ja jako puno razumevanja za putnike (kao jedan od njih), stvar je u tome koji ljudi i u kojem broju? Koji broj ljudi zaista uspeva da otputuje negde a ranije nije mogao a koji broj jednostavno samo ima ustedu u odnosu na ranije stanje? Oces da se kladimo da nikakva cost-benefit analiza nikada nije uradjena? Da li je to najpametnije trosenje ogranicenih drzavnih para koje nemamo? Da li se mogu bolje utrositi negde drugde?

 

Mislim, posto te podatke nemamo (niti cemo ih, po svemu sudeci, imati) i ako zanemarimo patetiku o ,,zivljenju normalno kao u Evropi na kasicicu" (mislim, daj molim te, u Srbiji ima toliki broj ljudi koji toliko lose zivi, kojima je problem prehraniti se, u takvoj situaciji u drzavi da li uopste mislis da je relevantno razmisljati o onima kojima letovanje predstavlja problem? mene to malo, dizvinis, vredja) ovde se svodi sve na licni dojam: ja bi recimo seo u Wizzov avion pod onim uslovima koje je Vasa gore izdiktirao za Er Srbiju, pa me realno zabole, Vasa i Manc su mozda fino proputovali svugde Wizzom pa su sada gnevni (mada, ako ne putujete za Oslo ili Brisel, nemate nesto narocito razloga jer ce kao sto sam covek iz Viza kaze karte poskupeti 5-10%).

Edited by hazard
Link to comment

Ma ja cak i nisam licno nesto wizzom putovao, ali gledam oko sebe ljude koji konacno mogu da si priuste neki vikend u rimu ili briselu itd. Nemam naucnu analizu, ali jednostavno imam masu ljudi kojima recimo usteda od 150 evra za dve osobe pravi ogromnu razliku. sto se tice drzavnih para, sto se mene licno tice opet, ne treba da se trose nigde. sve mi jedno da li ce jat i kako da opstane. ako moze bez ovakve zastite drzave (a tek tu nema nikakve analize, ni teoretski ne moze da se napravi jer nemamo podatke) super, ako ne zalim slucaj. a onda da vidimo kolike tarife treba da budu na bgd aerodromu kako bi imali sto veci promet uz sto vecu zaradu. 

 

a ovo "gledaj one koji nemaju sta da jedu" - obicno ne dolazi takav populisticki argument sa tvoje strane. najbolji su onda cisti racuni - nema para za air serbiu, nema popusta (ako ih je bilo) za wizz i nek trosi svako svoje pare kako ume. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Ma ja cak i nisam licno nesto wizzom putovao, ali gledam oko sebe ljude koji konacno mogu da si priuste neki vikend u rimu ili briselu itd. Nemam naucnu analizu, ali jednostavno imam masu ljudi kojima recimo usteda od 150 evra za dve osobe pravi ogromnu razliku. sto se tice drzavnih para, sto se mene licno tice opet, ne treba da se trose nigde. sve mi jedno da li ce jat i kako da opstane. ako moze bez ovakve zastite drzave (a tek tu nema nikakve analize, ni teoretski ne moze da se napravi jer nemamo podatke) super, ako ne zalim slucaj. a onda da vidimo kolike tarife treba da budu na bgd aerodromu kako bi imali sto veci promet uz sto vecu zaradu. 

 

a ovo "gledaj one koji nemaju sta da jedu" - obicno ne dolazi takav populisticki argument sa tvoje strane. najbolji su onda cisti racuni - nema para za air serbiu, nema popusta (ako ih je bilo) za wizz i nek trosi svako svoje pare kako ume. 

 

Bold1 - gledam i ja, ali vodjen iskustvom da je oko mene mikrokosmos koji veze sa prosecnom slikom ove zemlje nema, zakljucujem da je to mali broj i da je to u sustini subvencija za srednju klasu. I realno ne vidim sta ima drzava tim ljudima da pomaze da sebi obezbede vikend i Rimu ili Briselu (btw Wizzom u Rim vise ne mogu, jer su jos prosle godine ukinuli tu liniju - nije mi islo u glavu zasto, a sad mislim - mozda im je tamo aerodrom ukinuo neke popuste/subvencije koje su imali). Koliko god imao razumevanja za te price na licnom nivou (a imam, jer imam okruzenje predpostavljam prilicno slicno tvom), nemam razumevanja za to da drzava ima razumevanja za njih.

 

Bold2 - meni je bitno jedino u kontekstu vec spucanih drzavnih para, jer slutim da je ugovor takav da ako ne opstane, da ce drzava spiciti jos para. Ja se nadam da ce Air Serbia da uspe kao projekat bar u srednjem roku, pa da ce se naci neko pametan u nekoj buducoj vladi da proda tih 51% sto je ostalo u drzavnom vlasnistvu pa da se ratosiljamo drzavne aviokompanije kao koncepta.

 

Bold3 - pa ne dolazi, ali u ovom slucaju stoji. Kao sto znam ljude kojima je super sto mogu Wizzom negde za 50 evra, tako znam ljude koji ne znaju da li ce ovog meseca zaraditi 50 evra, pa je shodno trosenje istih na Wizzovu kartu misaona imenica. Hocu samo da kazem da je bilo kakvo subvencionisanje cene karata avioprevoza naopaka politika (a i u slucaju Srbije, i nemoralna), i da ako smo se vec obavezali idiotskim ugovorom na tu naopaku politiku na sledecih par godina kod dragog nam ex-Jata, ne moramo to da sirimo tamo gde nismo u obavezi.

 

Bold4 - slazem se u potpunosti.

Link to comment

 

Ne, nego bi neke stvari prepakovao u druge kofere (npr. onaj veliki ciji sam check-in platio unapred) a neke ne bi poneo sa sobom vec bi ostavio familiji koja me je dovezla na aerodrom. Ajde sad jos jedna kratka dosetka, sazdana na osnovu informacija koje nemas? To ti super ide.

a cek, jel si ti to negde putovao, ili se selio? sta ce ti familija na aerodromu? jel si to pravio ispracaj, sa sve pucanjem u vazduh i "danas majko pratis svoga sina"?

Link to comment

 

 

Bold3 - pa ne dolazi, ali u ovom slucaju stoji. Kao sto znam ljude kojima je super sto mogu Wizzom negde za 50 evra, tako znam ljude koji ne znaju da li ce ovog meseca zaraditi 50 evra, pa je shodno trosenje istih na Wizzovu kartu misaona imenica. Hocu samo da kazem da je bilo kakvo subvencionisanje cene karata avioprevoza naopaka politika (a i u slucaju Srbije, i nemoralna), i da ako smo se vec obavezali idiotskim ugovorom na tu naopaku politiku na sledecih par godina kod dragog nam ex-Jata, ne moramo to da sirimo tamo gde nismo u obavezi.

 

Pa da, ali nije tako islo hronoloski, prvo su ovde bili lou kosteri pa su onda tek dosli arapi, a iz barkodovih kvotova vidimo da su vladajuci politicari ovako nesto malo duze imali na umu. I nije tacno da je opcija letenje iz Temisvara ili negde slicno win-win za sve. Prvo nije win za sam aerodrom jer ima smanjeni promet. A nije bogami ni za putnike. Za Air Serbiu mu dodje isto jer oni koji nemaju da plate 50-100 evra vise za, recimo dvoje, nemaju pa nemaju, jedino se okoriste minibusevi. A to sve iz perspektive cistih finansija. Ako nastave da teraju lou kostere, mnogima ce (da, tzv. srednjoj klasi, ali i potencijalnoj srednjoj klasi, a ne moram valjda tebe koji si odrastao na zapadu da podsecam sta za jednu zemlju znaci srednja klasa), biti teze da odu negde dalje od madjarske i grcke.

 

Ako ostane na ovome ok, ali - videcemo. Ukoliko je ovo pocetak nekog trenda suzavanja i ovako mizernog poslovanja LCC iz beograda, a sto se da nasutiti ("gde to ima da jedna kompanija leti na 14 destinacija iz jednog grada"), onda je to katastrofa. To onda znaci da se interesi jednog sirokog sloja ljudi podredjuju interesu onih u Air Serbia i politicara oko nje, a o onima sto nemaju sta da jedu - za njih je vlast svejedno savrseno bas briga. I btw, supalj ti je prilicno taj argument. Od onih koji "nemaju da jedu" u principu se nista ne uzima da bi se "dalo" Wizzu. Prosto ne postoji taj novac koji se uzima gladnima i daje Wizzu. Koji je to novac koji se tako preliva preko budzeta?

Link to comment

sto se tice drzavnih para, sto se mene licno tice opet, ne treba da se trose nigde.

 

nikakve državne pare se nisu trošile na wizz.

nula dinara.

ovde se pravi fundamentalna greška te se mešaju termini subvencije Vs. povlastice.

subvencije su kada država, regija, opština daje pare na ruke nekoj kompaniji da održava jednu ili više linija. Pare kompanija dobija po prevezenom putniku ili jednostavno po liniji godišnje. Primeri Niš ili Skoplje. Subvencija je i ovih subvencionisanih 50% (!!!!) kerozina države Srbije prema Er Srbiji..

Beneficije (popusti) jednoj kompaniji koja otvori na nekom aerodromu svoju bazu postoje svuda u svetu - osim sada na BEGu. Beneficije (popusti) proporcionalne broju prevezenih putnika isto tako postoje svuda u svetu. Osim na BEGu.

I bez tih beneficija jedna LCC ima dosta manje aerodromske troškove od legacy kompanije. Osim na BEGu.

Po eminentnim novinama tipa Kurir samo se spinuje koliko je BEG "izgubio" para od dolaska WIzza (to je valjda ta razika u odnosu na ono šta plaća recimo LH - što je neuporedivo). Nigde ne piše koliko je zaradio na njima. Pola miliona putnika prošle godine (!!!), 2 bazirana aviona. To su ogromne zarade za ovih nekoliko godina koliko su na BEGu.

Ali taj spin je skroz super- 2 muve jednim udarcem. Opet se kao bori protiv korupcije, opet se mulja u nekoj dimnoj zavesi po tim tabloidima, a usput se ostvaruje taj neki cilj (dil sa arapima)- uništavanje glavnog takmaca, koji je ostvario četvrtinu ukupnog broja putnika prošle godine na BEGu. Posle njih će doći na red i ostali easy, pegasus.... i svesti ih sve zajedno na meru pukog simboličnog prisustva na BEGu (nešto kao Germanwings). Pa onda kada ove neodrživo niske damping cene er srbije odlete u nebo, ima samo da kukate.

Wizz je povukao 1 avion. Šta ih briga. Puna Evropa aerodroma koji se nadaju da će ovi tamo otvoriti HUB. Eno ga ode u Rigu. Latvija će profitirati. Mi gubimo.

 

No neće ovih 17e Vs. 33e taksi po putniku, a naročito neće tih 50% subencionisanog kerozina da prođe tek tako kod EU Komisije. Jebaće ih zbog diskriminacije, nelojalne konkurencije, a meni će biti drago.

Link to comment

ne znam što meni odgovaraš kad se vidi da mislim isto. i na kraju ovog mog prethodnog posta sam lepo pitao - koje su to pare koje preko budžeta (od gladnih) idu wizzair-u. Nidje veze. 

Edited by MancMellow
Link to comment

ne znam što meni odgovaraš kad se vidi da mislim isto. i na kraju ovog mog prethodnog posta sam lepo pitao - koje su to pare koje preko budžeta (od gladnih) idu wizzair-u. Nidje veze. 

nisam mislio da ti odgovaram, samo sam se poslužio tvojim postom.

Izvini.

Link to comment

Ma ja cak i nisam licno nesto wizzom putovao, ali gledam oko sebe ljude koji konacno mogu da si priuste neki vikend u rimu ili briselu itd.

 

Za Rim sada leti EasyJet. Eno povratna karta u maju za 60 evra (Ženeva i Milano za 70 evra). Wizz se povukao sa Rima mnogo pre ovog mučkog napada na njihovu posvećenost srpskom turizmu i srpskim putnicima.

 

Po tonu njihovog saopštenja od juče čovek bi rekao da su motkom najureni iz Beograda za vijek i vijekov. U stvari su ukinuli dve linije, pet linija je ostalo potpuno nepromenjeno a na još pet linija su smanjili frekvenciju za po jedan polazak nedeljno (sa 18 na 13 letova ukupno). Koliko su one dve linije (Oslo i Brisel) ukinute zbog ničim izazvanog skoka troškova za 40% a koliko zbog toga što su svejedno planirali da ih ukinu, to verovatno nećemo saznati. Norwegian ih je razvaljivao na Oslu, karta kod njih evo i dalje košta 100 evra a po kvalitetu i udobnosti su daleko iznad Wizza koji je btw pre bilo kakvih nesporazuma sa aerodromom samoinicijativno ukinuo Rim, Krf i Rodos. Njihova jedina stategija je bila da kopiraju najprofitabilnije Jatove linije pa da ih kolju pomoću subvencija koje im je obezbedila ekipa čiji plan je bio da ugase Jat. Na kraju je druga ekipa prevladala, napravila svoj dil i sada kreće da kolje pomoću istih tih subvencija. Zbog čega tačno treba da žalim Wizz?

 

 

najbolji su onda cisti racuni - nema para za air serbiu, nema popusta (ako ih je bilo) za wizz i nek trosi svako svoje pare kako ume. 

 

Ovo je apsolutno ono čemu treba da težimo. Maksimalna deregulacija i jednaki uslovi za sve. Stvaranje okvira koji omogućuje alternative (Niš i Kraljevo pre svega), a ko će gde da leti neka sami prevoznici odluče na osnovu istih uslova odnosno troškova koje im država ispostavlja.

Link to comment

Ma ne žalim ja Wizz... Ok, videćemo da li će ostati na ovome, mislim, ne samo što se tiče Wizza, neko inače sa LCC. 

 

Edit: i da, stvarno nisu subvencije, mislim, neka je i popust to nije isto što i subvencija, to je nešto drugo. prosto nisu pare iz budžeta išle u wizz, ne vidim kako je to bio slučaj.

Edited by MancMellow
Link to comment

Nije šija nego vrat. Država se odriče svojih prihoda u korist nekog pravnog lica. To je čašćavanje na račun poreskih obveznika a usput je i nelojalna konkurencija. Još više nelojalan je bio Jat koji je na činjenicu da mu aerodrom nije odobrio ni dinara popusta (iako je bio i ostao najveći prevoznik, ako ćemo da potežemo argument o popustima po osnovu broja prevezenih putnika) odgovorio tako što je jednostavno prestao da plaća aerodromu pa je taj dug na kraju preuzela država.

 

Srbija nema mehanizme da spreči lowcost prevoznike iz CEAA zone da otvaraju linije iz Beograda. Može samo da im ne odobrava povlastice.  Uvek će biti prevoznika koji će moći da naprave računicu i rade iz Beograda. Wizz je imao poseban biznis model koji je bio politički pa je tako i skončao.

Link to comment

Nije šija nego vrat. Država se odriče svojih prihoda u korist nekog pravnog lica. To je čašćavanje na račun poreskih obveznika a usput je i nelojalna konkurencija. Još više nelojalan je bio Jat koji je na činjenicu da mu aerodrom nije odobrio ni dinara popusta (iako je bio i ostao najveći prevoznik, ako ćemo da potežemo argument o popustima po osnovu broja prevezenih putnika) odgovorio tako što je jednostavno prestao da plaća aerodromu pa je taj dug na kraju preuzela država.

 

Srbija nema mehanizme da spreči lowcost prevoznike iz CEAA zone da otvaraju linije iz Beograda. Može samo da im ne odobrava povlastice.  Uvek će biti prevoznika koji će moći da naprave računicu i rade iz Beograda. Wizz je imao poseban biznis model koji je bio politički pa je tako i skončao.

 

Ne, znam, ali vidi. Ako neko kaže po toj i toj ceni ću leteti toliko, a po toj i toj ceni toliko i držaću Hub, ti ne gubiš ništa ako daš popust, nego dobijaš, kao Aerodrom, zar ne? Jer, sad ce AB isto para, tj verovatno manje, da dobija od Wizzaira. U tom slucaju je popust (ako ga je, kao takvog bilo) posledica ekonomse logike i za sam aerodrom. To se možda ne sviđa konkurenciji, ali jbg, ako se sviđa aerodromu, a ne vidim zašto ne bi ako tako u konačnom zaradi više para (a time i država), onda šta ima veze? Dakle ja uopšte ne vidim kako je budžet udebljan ovakvim postupkom?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...