Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

Treba mi novi laptop kao backup i evt za (retka) putovanja pa u skladu sa tim nije potrebno da bude previse mali, ali ne bih ni neki 17 inca.
Moze li neko da da predlog za
-radnju (da su pouzdani, da ne zavrsim sa nekcim sto ce da se odmah pokvari ili problemima sa garancijom ...

-model, tip? Lenovo znam da je ok, ili nesto drugo ako mislite da ima bolje. preferiram da radim sa misem, oni dugmici i postolja po kojima treba da vucem prstom ne koristim ni na ovom laptopu jer mi je osecaj blago iritantan. Recimo da mi treba nesto klasicno.
-treba mi i dodatni (drugi) ektran koji bih da nakacim na ovaj sadasnji Lenovo laptop koji koristim. Karakteristike ekrana da budu pristojne do kvalitetnije u smislu prijatnosti za vid itd.

-kablovi, eksterni disk, sta mi jos evt treba (ovo 'glupo' pitanje jer sam imala primer kupovine HP stampaca koji nije ukljucivao USB kabl pa nisam mogla da ga koristim dok nismo nasli jer neki ljudi nemaju milion tih dodatnih kablova po kuci :(

-nezavisno od svega ovoga - jel ima neko preporuku za one platforme za laptop? Gledala sam nesto po netu, ne mogu da procenim sta je smisleno, robusno itd pa u medjuvremenu koristim kutiju od papira za printer :D

 

Mnogo pitam ali recite ako imate sugestiju za bilo koje od pitanja.

 

Link to comment
2 minutes ago, Milosh76 said:

Koliko para bi dala za laptop? :D  

 

Pa nisam sigurna, do 700-800 evra? Tesko mi je da kazem posto nikad nisam sama kupovala do sad... i htela bih novi ovaj put.

Link to comment

Oko 600e

https://gigatron.rs/laptop-racunari/lenovo-ideapad-3-15aba7-82rn0081ya-493112

 

oko 700e

https://gigatron.rs/laptop-racunari/dell-vostro-3510-not19432-473516

 

oko 800e

 

https://gigatron.rs/laptop-racunari/lenovo-ideapad-315aba7-82rn0083ya-493118

 

Lenovo ima 16GB RAMa sto ti je dovoljno sta god radis, ovaj najskuplji ima zver od procesora, a ovaj intel je odlican, ali ima "samo" 8GB RAM.

 

 

Savet, ako ti se neki svidi, googlaj model pa vidi gde je jeftinije, posto je Gigatron verovatno najskuplji od svih prodavaca, a bc group medju povoljnijim, recimo.

 

 

Edited by Milosh76
Link to comment

DELL Monitor 24 UltraSharp IPS U2422H, ima podešavanje po horinzontali, vertikali i mogućnost rotacije ekrana za 900 panel je ips, što znači verovatno najverniji mogući prikaz boja, ima i usb hub, što znači da se jednim usb kablom poveže sa desktopom ili laptopom i onda imate 4 usb izlaza na monitoru u koje možete da priključite miša, tastaturu ili telefon, umesto na kućište,  e sad i cena je pristojnatm   36k da li vredi tih para, hm za neko surfovanje i rad u ofisu pa čak i profi rad sa fotografijom da, najbolje je kada bi mel otišla do prodavnice i direktno uporedila monitore iz delove ultra sharp-ove serije sa konkurencijom, pa da sama proceni da li joj se dopada kakva je slika i vredi li to doplate u odnosu na druge mofele iste veličine ekrana....

Link to comment
  • 4 weeks later...

Zdravo drugari. Da li može mala konsultacija sa Vama? :)

 

Planiram uskoro da uzmem jedan laptop, da zamenim ovaj 10-ogodišnji Samsung NP300E5X koji je radio na WIN 7 64 BIT  sa svega 4GB memorije i hard diskom koji nije SSD već običan.

 

E sad, prvo - nisam spreman da dam više od 50.000 (dobro, 1 - 2.000 više nije problem).

 

Drugo, najbitnije, potreban mi je prevashodno za obradu video zapisa kroz program Filmora. Ostatak rada na tom laptopu bi bila klasika - Internet, Office itd. Nikakve igrice, autokedovi i slično.

 

Sa ovim matorim, prastarim Samsungom mi je trebalo nekih 3 - 3,5 sata da napravim 4K video od 8 minuta.

 

Ono što me interesuje koji od sledećih procesora će mi najviše uštedeti vreme prilikom pravljenja video zapisa preko te Filmore. Podrazumeva se da ću uzeti 8GB memorije i minimum 256 ili 512 ssd hard disk i Full HD ekran.

 

Ako možete da mi rangirate/izaberete procesore od 1. do 7. mesta po uštedi vremena za tu Filmoru + manje opterećenosti/kočenja istovremenog otvaranja nekoliko tab-ova na nekom od pretraživača.

 

Procesori, odnosno Laptopovi sa njima unutra o kojim razmišljam su sledeći:

 

Athlon Silver 3050U

Intel Pentium Silver N5030

Ryzen 3 3250U

Intel i-3 1005G1

Intel i-3 1115G4

Ryzen 3 5300U

Ryzen 5 3500U

 

Grafike su, naravno, sve integruše.

 

Najviše mi se nudi Acer, Lenovo i HP.  Imam Lenovo, odnosno kupio sam ženi Lenovo sa Intel N5000, 8/256 i stvarno radi fino. Nisam pokušavao Filmoru na njega ali sam siguran da je brži od ovog mog prastarog Samsunga.

 

 

Edited by BlackGeorge
Link to comment

Znam da su matori ali jbg mlađi koštaju dosta više, pa makar bio Acer. U svakom slučaju su svi oni zveri za moj Samsung od pre 10 godina. :)

 

 

Evo recimo uporedjivanje R3 3250U vs Intel Pentium N5030  vs Athlon 3050U :

 

https://www.notebookcheck.net/R3-3250U-vs-Pentium-N5030-vs-Athlon-3050U_12255_11531_11695.247596.0.html

 

Ako neko zna da mi dešifruje ove brojke šta to meni u realnosti znači, gde će mi manje biti potrebno vremena za obradu video zapisa preko Filmore.

Link to comment

Hvala Miloše, ali ja bi se zadržao do ovih ponuđenih. :)

 

Hteo sam neki Intel N5030 koji bi me koštao nekih 42.000 pa sam polagano podizao lestvicu, a šta ako uzmem ovaj, ili ovaj .... i stigoh do 50.000. Tu sam se zaustavio, pa da vidim da li mnogo ili malo dobijam ako uzmem, makar na papiru, ovde najjači Intel i-3 1115G4.

 

https://cpu-comparison.com/intel-core-i3-1005g1/intel-core-i3-1115g4/

 

https://www.cpu-world.com/Compare/418/AMD_Ryzen_3_Mobile_3250U_vs_Intel_Core_i3_Mobile_i3-1115G4.html

 

 

Edited by BlackGeorge
Link to comment
Just now, gone fishing said:

uh 2c/4t je bio core i5 standard pre 14 godina, da li je moguće da se toliko dugo tapka u mestu...

U idu sa 2/4, normalni idu su 4/8, nabudženi u desktop varijanti sa 6/12

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...