Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

33 minutes ago, Sludge Factory said:

https://www.tehnomedia.rs/it-uredjaji/laptop/dell-inspiron-3502-15-6-n5030-8gb-128gb-ssd-yu-win10home-crni-5y5b.html#data

 

Jel nije ovo tragican laptop za ove pare? Jeste pentium, ali zahtevi korisnika nisu veliki, poslovni, word, excel, power point, video tu i tamo. 

 

Za te pare , ako stvarno nećeš raditi ništa više od surfa, worda i PPok...

 

Ako su malo veće Exceli, već će da ima problem...

  • Hvala 1
Link to comment

Hvala. Da li je onda bolje gledati bolji procesor nego ram? Npr, ima jedan sa intelovim i3 procesorom (znam da ni to nije bog zna sta, ali opet kapiram da je bolje od pentiuma i celerona i onih sa N oznakom) ali sa 4 GB rama. Jel to bolja varijanta? 

Link to comment

Ajd pomagajte....
Koji laptop za video montažu?
Čisto ako neko ima iskustva neka.
Pita me prijatelj, računa da ja na poslu imam koga da pitam.
A ono svi ovi rade na firminim desktopovima i na kraju je fazon " tuđim k.... po koprivama mlatiti".
Jbga oni i tezge rade na firminim mašinama tako da mi nisu od pomoći.
Zna ortak da mora da odvoji kintu.



....shiit has hit the fan.

Link to comment
On 17. 3. 2023. at 12:30, Sludge Factory said:

 

Nije. Pre par godina sam uzeo Inspiron sa N4000 procesorom i 4/128 za 30ak hiljada.

Za 10ak tabova u Hromu, Office paket, HOMM3 ili hd film radi posao. Na otpakivanje zip fajla od par GB, eksel od 50+redova i sl počinje da ispušta dušu.

 

Najjača fora mu je garancija i ovaj moj nema kulere i bešuman je.

  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, Frank Pembleton said:

Ajd pomagajte....
Koji laptop za video montažu?
Čisto ako neko ima iskustva neka.
Pita me prijatelj, računa da ja na poslu imam koga da pitam.
A ono svi ovi rade na firminim desktopovima i na kraju je fazon " tuđim k.... po koprivama mlatiti".
Jbga oni i tezge rade na firminim mašinama tako da mi nisu od pomoći.
Zna ortak da mora da odvoji kintu.



....shiit has hit the fan.

 

Za rad s videom je najbitniji procesor, pa memorija pa hard pa grafika tako da može relativno komotno da se radi na mašinama slabijim od gejmerskih. Ako nije neka desktop riplejsment varijanta nego je ideja da se radi ozbiljan editing baš na mobilnom uređaju gledo bih samo ovo sa dodatnim ScreenPad ekranom, ergonomija mi je revolucionarna za sve kreativne alate, ima džog ima sve.

 

 

Jebiga kod nas su 3K+ pa i do 5k evra, 14-ka sa 32GB/1TB (po meni taman) može napolju i za 2K, ja bih lovio čim se pojavi na KP za oko hiljadu ili ispod

 

 

  • +1 3
Link to comment
  • 4 weeks later...
On 24.3.2023. at 6:12, Tale said:

Vredi li ovo, kao gejming laptop, 88.000?

 

HP Laptop Gaming 15-fb0047nm (79K40EA) 15,6"/AMD Ryzen 5/ 16 GB DDR4/ 512 GB SSD/ GeForce GTX 1650

Uz ogradu da se ne razumem baš detaljno u cene na domaćem tržištu i ne mogu da dam sud da li možda ima ista konfiguracija 10 000 jeftinija, ili nešto bolja za istu cenu, mogu samo reći da za tu cifru teško da možeš kupiti bog zna šta za gejming, posebno ne laptop... Ryzen 5 je neki mid-range procesor za gaming. 16GB je OK, a 512GB je dovoljno za instalaciju nekoliko modernih igrica. GTX1650 je entry level gaming grafika , može terati većinu igrica u 1080p (što i jeste native rezolucija monitora) i nekom mid-high detaljima - ako je uporedim sa grafikama na popularnim Playstation gaming konzolama ona je negde između PS4 koji je izašao krejem 2012 i PS4 Pro sa kraja 2016. i daleko je slabija od PS5 iz 2020.

Jbg, gaming je skupa zanimacija. Verujem da je ovo OK nekom relativnom početniku (mada njima je možda bolji desktop da mogu da upgrade-uju komponente posebno) ili nekome ko ne igra toliko često (mada u drugom slučaju možda su konzole bolji izbor, jer su jeftinije ako se ne kupuje puno igara) koji ne pati od toga da mu svi detalji budu naj naj.

  • Hvala 1
Link to comment
On 5. 3. 2023. at 18:44, BlackGeorge said:

Zdravo drugari. Da li može mala konsultacija sa Vama? :)

 

Planiram uskoro da uzmem jedan laptop, da zamenim ovaj 10-ogodišnji Samsung NP300E5X koji je radio na WIN 7 64 BIT  sa svega 4GB memorije i hard diskom koji nije SSD već običan.

 

E sad, prvo - nisam spreman da dam više od 50.000 (dobro, 1 - 2.000 više nije problem).

 

Drugo, najbitnije, potreban mi je prevashodno za obradu video zapisa kroz program Filmora. Ostatak rada na tom laptopu bi bila klasika - Internet, Office itd. Nikakve igrice, autokedovi i slično.

 

Sa ovim matorim, prastarim Samsungom mi je trebalo nekih 3 - 3,5 sata da napravim 4K video od 8 minuta.

 

Ono što me interesuje koji od sledećih procesora će mi najviše uštedeti vreme prilikom pravljenja video zapisa preko te Filmore. Podrazumeva se da ću uzeti 8GB memorije i minimum 256 ili 512 ssd hard disk i Full HD ekran.

 

Ako možete da mi rangirate/izaberete procesore od 1. do 7. mesta po uštedi vremena za tu Filmoru + manje opterećenosti/kočenja istovremenog otvaranja nekoliko tab-ova na nekom od pretraživača.

 

Procesori, odnosno Laptopovi sa njima unutra o kojim razmišljam su sledeći:

 

Athlon Silver 3050U

Intel Pentium Silver N5030

Ryzen 3 3250U

Intel i-3 1005G1

Intel i-3 1115G4

Ryzen 3 5300U

Ryzen 5 3500U

 

Grafike su, naravno, sve integruše.

 

Najviše mi se nudi Acer, Lenovo i HP.  Imam Lenovo, odnosno kupio sam ženi Lenovo sa Intel N5000, 8/256 i stvarno radi fino. Nisam pokušavao Filmoru na njega ali sam siguran da je brži od ovog mog prastarog Samsunga.

 

 

 

Na kraju sam odlućio da uzmem ovaj: https://support.hp.com/us-en/document/c08390300#AbT0

Rezervisao sam ga, uzimam ga u toku dana.

 

Ryzen 5 5500

IPS

Memorija ddr 4 3200 4 + 4 - ukupno 8 GB

SSD 256

 

Jedino me malkice nervira što je bela tastatura ali mi je bitnije da je ram oko ekrana crn

 

Košta 53.999, memoriju mogu da nadogradim kad hoću, kao i da uzmem veći hard ali ekran ostaje isti za ceo život.

 

Mislim da je ovo OK deal. Šta vi mislite?

Edited by BlackGeorge
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...