Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

On 5.7.2021. at 17:25, chandra said:

Od svih njihovih linija, ja bih pre izabrao Latitude nego XPS

 

Latitude je (samo) u biznis klasi kod Dell-a, XPS je i u Home i biznis klasi. Ja bih (od Dell-a) takodje pre birao Latitude, ali ovde su cene za to ozbiljne (tj. to i jeste bas laptop striktno za poslovnu namenu, gde onda nije problem sto kosta oko npr 3000 AUD.) Ovaj model npr. bih svakom preporucio (na bazi notebookcheck, koji su, sto rekoh "zlatni standard" za recenziju laptopa... Oni su mu dali 89%, sto je kod njih vrh.) To izadje skoro 3000 u austrl. dolarima, nesto oko 1900 eu, tako da nije maciji kasalj. I to je "samo" sa 16GB RAM i zaista mizernih 256 GB SSD. (WTF Dell?)

 

Mi smo zeni uzeli Inspiron (po svemu izgleda "spolja" slicno kao taj Latitude, tj. 2-in-1 convertible od aluminijuma.) On je isto vrlo dobro prosao na notebookcheck (81%), uglavnom Inspiron linija je miljama ispred onoga sto su bili pre npr. 5 ili 10 godina. I da, kosta 1/2 para od Latituda (a takodje sa 16 GB RAM-a i 500 GB SSD. Naravno, nesto zaostaje u performansu...) Kao i XPS, Inspiron postoji i u Home i u biznis klasi.

 

Biznis i home klasa laptopa su kod Della (i uglavnom i drugih proizvodjaca, osim Applea) odvojene kategorije. Ponekad imaju slicne (ili nominalno iste modele - recimo HP ima x360 i u Home klasi i takodje i u biznis klasi; ali je ovaj drugi mnogo tougher. Bukvalno je od jace legure napravljen.) Biznis laptop je generalno mnogo servisibilniji i apgrejdabilniji.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Jest, neko mi vec pricao da se Inspiron dramaticno popravio. Pre 15ak godina je bio neopisivno los.

 

My baby -

https://www.notebookcheck.net/Dell-Latitude-7400-Laptop-Review-Even-the-high-end-is-not-free-from-weaknesses.435025.0.html

 

Ko sto kaze tekst, nije bez mana. Zapravo unutra je genijalan. Apsolutni mamojeb. Tastatura meni odlicna, ima dubinu za ovu klasu. Ali kutija!? Hrkljus. Bukvalno feeling uporediv sa Asusom koje smo za par stotina evra uzeli detetu. Ima nekoliko soft spots. Par gumenih delova se razlepilo, nakon par meseci vec izgleda strokavo i neuredno (ok, i do mene je, ali prasincina se bukvalno lepi za materijal.

 

I skoro se uopste ne greje, ali kad se ugreje zvuci kao antonov an-22 da polece. Prvi put sam pomislio - to je to, eksplodirace. :D

Edited by chandra
Link to comment

da nema slucajno neko iskustva sa ovim modelom: omen 15-ek0706nz? vrlo malo stvari nalazim o njemu. uopste o hp omen seriji. koliko je uopste star model? pretpostavljem 2020 ali tacno nisam nasao. na jednom mestu vidoh da moze ram upgrade do 64 gb, ali ni u to nisam 100% siguran.

video sam prilicno povoljan sa dobrim specifikacijama, ali ne znam nista o njima i previse sam nesiguran pa se neckam.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Upravo sam prosuo kafu, dobar splash odleteo na Della. Sto po tastaturi, sto se izlilo ispod gde su otvori za fen. Na srecu izgleda da sve radi nakon temeljnog brisanja. Sta preporucujete - da ga ipak otvorim i ocistim iznutra ili da se pomolim bogovima da je to to? Kod ovih modela je uzasno zajebano prici tastaturi (mora ploca da se vadi, tako da bi akcija ciscenja mogla da bude ǜeca dara nego mera.

 

 

(a da sam se razbudio i bez kafe, razbudio sam se. pritisak mi otisao na milion.)

Edited by chandra
Link to comment

Ja bas juce videh jedan Macbook Air - ista situacija, ranije prosuta kafa (pogotovo ako je bilo mleka i secera) i sad jedno desetak slova/tipki deluju 'lepljivo'. Kad se pritisne radi, ali nekako sporije se vraca u pocetni polozaj.

  • +1 1
Link to comment
30 minutes ago, jms_uk said:

Ja bas juce videh jedan Macbook Air - ista situacija, ranije prosuta kafa (pogotovo ako je bilo mleka i secera) i sad jedno desetak slova/tipki deluju 'lepljivo'. Kad se pritisne radi, ali nekako sporije se vraca u pocetni polozaj.

 

Da, sad kad se prosusio deluje da ce i ovde biti tako. Samo caps lock primetno lepljiv, pomalo tab, ostalo ne bih ni primetio (a mozda se i tripujem). Znaci, zivot mi prosao pred ocima. Imam redovne backupa, ali ne iz poslednjih 8-9 dana, a u zurbi sam da nesto zavrsim pre deadlinea. Otuda i kolicine kafe na radnom stolu.

 

Link to comment
On 22.8.2021. at 14:56, notenoughreasonsforclaire said:

Društvo, imate li preporuku za neki cooler/postolje za laptop do 2k?

Ja podmetnem metalni poslužavnik, ne znam dal je dovoljno.

Link to comment

Naložim se da osvježim prastari Asus K70AB iz 2010. jer mi je u kućnom rasporedu tokom pandemije dopalo da opet redovno radim na njemu, pa prvog dana pobrišem sve nepotrebne softvere (igrice i Avast), drugog precizno naručim novi ventilator za procesor sa Aliekspresa, trećeg poručim u lokalu SSD, kupim termalnu pastu i četvrtog dana - laptop crkne. :isuse:

 

Davao je mjesecima naznake da mu nije dobro, zamrzavala se slika, teško se dizao Win, pojavljivale se neobične duge na ekranu. Nadao sam se da je problem u HDD-u i da će ove intervencije uz fizičko čišćenje srediti stvar, ali sad vidim po netu da su ovo simptomi crknute grafike.

 

Sad sam se zainatio i na oglasima našao istu takvu grafičku kartu (jedva ih ima u ponudi, a samo nju može da primi), pa pravim dogovor da idem da je isprobam i pazarim. Nije baš jeftino za davno prevaziđeni hardver, ali nemam sad budžeta za ove novotarije, plus sam navikao na 17,3 ekran, a tek je to skupo. Suština je da je taj dinosaurus sjajno radio kada je radio u posljednje vrijeme, meni sasvim dovoljno za Office, surf sa 6-7 tabova i Foobar ili onlajn radio u pozadini.

 

Na kraju pitanje za stručnije - ukoliko ga osposobim - da li je OK da umjesto optičkog uređaja ubacim SSD kao sistemski uz pomoć onog uglastog adaptera, a da stari HDD ostane na svom mjestu? Koliko sam vidio iz dokumentacije, na matičnoj je sav saobraćaj SATA 1, pa je svejedno na kom je konektoru SSD (znam da neću imati maksimalan benefit u brzini, ali kažu da se i to isplati). Ili griješim?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...