Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

jbt kakvo lupetanje...Z A K O NO VANREDNIM SITUACIJAMA Ministarstvo odbrane i Vojska SrbijeČlan 12.U uslovima kada druge snage i sredstva sistema zaštite i spasavanja nisu dovoljni za zaštitu i spasavanje ljudi,materijalnih i kulturnih dobara i životne sredine od katastrofa izazvanih uticajem elementarnih nepogoda i drugih nesreća,na zahtev Ministarstva–organizacione jedinice nadležne za vanredne situacije (u daljem tekstu: nadležna služba),Ministarstvo odbrane obezbeđuje učešće organizacionih delova Ministarstva odbrane, komandi, jedinica i ustanovaVojske Srbije za pružanje pomoći u zaštiti i spasavanju, u skladu sa zakonom.Kada u zaštiti i spasavanju učestvuju jedinice Vojske Srbije, njima komanduju njihove nadležne starešine, u skladu saodlukama štaba za vanredne situacije koji rukovodi i koordinira zaštitom i spasavanjem. Odjavljujem se iz ove iskusije, postalo je gubljenje vremena.

Link to comment
jbt kakvo lupetanje...Z A K O NO VANREDNIM SITUACIJAMAMinistarstvo odbrane i Vojska SrbijeČlan 12.U uslovima kada druge snage i sredstva sistema zaštite i spasavanja nisu dovoljni za zaštitu i spasavanje ljudi,materijalnih i kulturnih dobara i životne sredine od katastrofa izazvanih uticajem elementarnih nepogoda i drugih nesreća,na zahtev Ministarstva–organizacione jedinice nadležne za vanredne situacije (u daljem tekstu: nadležna služba),Ministarstvo odbrane obezbeđuje učešće organizacionih delova Ministarstva odbrane, komandi, jedinica i ustanovaVojske Srbije za pružanje pomoći u zaštiti i spasavanju, u skladu sa zakonom.Kada u zaštiti i spasavanju učestvuju jedinice Vojske Srbije, njima komanduju njihove nadležne starešine, u skladu saodlukama štaba za vanredne situacije koji rukovodi i koordinira zaštitom i spasavanjem.Odjavljujem se iz ove iskusije, postalo je gubljenje vremena.
Molim te ostani i objasni kako MIG spašava kulturna dobra.
Link to comment

Ajd' kad lepo moliš. :)Ti misliš da MIG(ovi) čini RV? Da je RV samo i isključivo lovačko-presretačka avijacija?Da li diskutujemo da li nam treba takav vid ratnog vazduhoplovstva ili diskutujemo na tvoje pitanje "što uopšte lete naši piloti?"Misliš da piloti koji ne lete na MIG-ovima ne trebaju obuku, sate naleta i sl?

Link to comment
...Ne znam zašto je glupo diskutovati o 1941. i 1999....Dakle helikopteri RV nam trebaju za potrebe građanskog (verskog) rata ili naše agresije na drugu zemlju (zavisi kako ko to tumači)....(napomena: ne zalažem se a priori za ukidanje RV, samo pokušavam da shvatim zašto nam treba. Svojom diskusijom ne opovrgavam ni stručnost ni požrtvovanost ljudi koji se nalaze u RV)
zato što ako gledaš '91 i '41 kako su se desile možeš odmah da zaključiš da treba ukinuti vazduhoplovstvo jer "nisu ništa uradili". i vojsku takođe. koliko je to realno?
Elementarna nepogoda i požar ne spadaju u nadležnost vojske.Novi rat - samo ako nađemo nekog slabijeg (primer 1999.)
ako ukinemo oružane snage može "neko" da nađe i nas.
Link to comment

U Srbiji ukinuti vojsku: vrlo nerealno. (Doduše dugo nam je trebalo da prihvatimo da granica nije stvar koju obezbeđuje vojska)Ali zaista ne vidim opravdanja da postoji RV. Osim za sukob sa: CG, BIH, Makedonijom i Kosovom. (Sve ostalo je NATO).Ekonomska situacija u Srbiji je katastrofalna. Pozajmljujemo pare za ručak. Mislim da je dosta glupo da pozajmljujemo pare i za benzin za kola jer zaboga uvek smo vozili kola i trebaju nam kola.Ako razvoj nekih školskih aviona ima svoje ekonomsko opravdanje (izvoz!) onda to menja čitavu stvar.Argumenti (terorizam, NLO, katastrofe, patroliranje itd) čini mi se da nisu osnovani.

Link to comment

zašto je ukinuti vojsku nerealno ako je NATO svuda oko nas?mislim da brkaš celo vazduhoplovstvo sa nadzvučnim avionima potrebnim za air policing i eventualnu borbu sa protivničkim avionima. slovenija ne patrolira svojim nebom ali ima avijaciju. nešto helikoptera, podzvučnih aviona osposobljenih za dejstvo po zemaljskim ciljevima i par transportnih su preko potrebnih armiji za koju se slažeš da je ne treba ukidati u sukobu sa, recimo, kosovom ili nekakvim teroristima odatle. takođe, dobro dođu u slučaju vanrednih situacija.sve to ne važi za nadzvučnu avijaciju. neka me ispravi neko ko zna bolje ako grešim ali to je i najmanje koristan (za druge svrhe) i najskuplji deo vazduhoplovstva. ne pratim dovoljno ove stvari i ne znam kolika je ušteda kada se plaća drugome da pokriva vazdušni prostor.zaključak: vazduhoplovstvo svakako da a za nadzvučno-lovački deo pažljiva analiza i biranje najboljeg rešenja koliko nam se dozvoli. jer, ne verujem da bi samo tako mogli da uzmemo eskadrilu nekih jeftinih kineskih lovaca, politika je odlučujuća kod izbora paradnih konja svake avijacije u svetu.

Edited by eoten
Link to comment
Samo u tebisličnim™ mozgovima. Ko konkretno zapišava Baltik, kad tamo idu na smjene? Jel možda Portugalci zapišavaju Island kad nad njim patroliraju?Apsolutna potreba za vlastitim zrakoplovstvom je luksuz, i meni je apsolutno više stalo da u ovoj zemlji malo manje trokira npr. zdravstvo nego da nad njom patroliraju šahovnićasti a ne recimo mađarski avioni, ako do toga dođe..
Pa Nato. Nemaju Ugari ni za sebe. Pola iznajmjenih im je na popravkama.
Link to comment
Sta ti znaci patrolirano?Kakve veze imaju nescrecni slucajevi sa"patroliranjem"?
Pa pitam u vezi sa ovim:
Razlog je obaveza kontrole i čuvanja vazdušnog prostora. Ili ga čuvaš ili ti ga neko čuva za novce.Ako se malo potrudiš mislim da možeš naći dovoljno informacij da nekontrolisan vazdušni prostor u Evropi nije opcija.Razlog je transport, Razlog je podrška kopnenim jedinicama... Šta je tu teško razumeti...
Koja obaveza?
Link to comment
Ali zaista ne vidim opravdanja da postoji RV.
Kada se već pozivaš na 1941, VVKJ je pored obaranja švaba nad Beogradom bombardovalo aerodrome u Rumuniji i Austriji (Rodžer verovatno bolje zna da ti kaže za Zadar). Deo pilota je uspeo da pređe saveznicima i da se bori do kraja rata. Piloti su iz ndh prelazili u partizane a saveznici nam ne bi davali avione u zadnje dve godine rata da nismo imali obučene posade koje mogu da njima upravljaju.Što se tiče 1999, RV ne čini desetak migova.Tu je i VOJIN kao i PVO. Kada usled dejstva npr. 250. raketne brigade u sledećem napadu pilot baci bombe u jadran pri povratku jer nije imao uslova da ih istovari meni na glavu ja smatram da su IZUZETNO dobro odradili svoj posao.
sve to ne važi za nadzvučnu avijaciju. neka me ispravi neko ko zna bolje ako grešim ali to je i najmanje koristan (za druge svrhe) i najskuplji deo vazduhoplovstva. ne pratim dovoljno ove stvari i ne znam kolika je ušteda kada se plaća drugome da pokriva vazdušni prostor.
Zato se i uvodi lasta (i nadam se u doglednoj budućnosti bar jedna nova eskadrila galebova), jer je sat obuke na njoj mnogo jeftiniji od sata obuke na nadzvučnom lovcu. Imaš osnovi, zatim prelazni avion (mada, sada su tendencije da se koriste samo dva, prvo avion sa elisom a onda mlazni pre sedanja u rasni lovački avion). Beše članak pre više godina o tome da su Bugari lovom koju su dobili od Makedonije kupili još dva aviona i izvršili remont još par komada. Uopšte nisu pare za bacanje.
zašto je ukinuti vojsku nerealno ako je NATO svuda oko nas?
Jer živimo u gradu koji je razaran 40+ puta u poslednjih 2000 godina a u istom periodu nije bilo generacije koja nije doživela bar jedan rat. Pacifizmom možeš da se baviš na pacifiku.
Koja obaveza?
Pa eto, evropske avio kompanije nisu voljne da šalju svoje letelice vredne desetine miliona evra u oblasti gde bi kontrolu avio saobraćaja imale bande kriminalaca sa avionima starim par decenija, kupljenim na crno. Nema državne kontrole neba = nema avio saobraćaja.
Link to comment
...Jer živimo u gradu koji je razaran 40+ puta u poslednjih 2000 godina a u istom periodu nije bilo generacije koja nije doživela bar jedan rat. Pacifizmom možeš da se baviš na pacifiku....
to o ukidanju vojske je napisano zbog tvrdnje da nam je vazduhoplovstvo nepotrebno jer je svuda oko nas nato.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...