Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

33 minutes ago, Redoran said:

Lete i Orao i Supergaleb (koristimo ga kao trenažera) ali je njihova upotrebna vrednost u nekom sukobu veoma upitna. To su SFRJ proizvodi čiji resursi neumitno ističu i mora im se naći zamena.


Jasno je za orla i sg, orao je kod nas prakticno deo porodicne price, tata je radio kao vazduhoplovni inz. u vti od 1980. (pre toga Rajlovac) i prosao u Zarkovu sve od orla do na (dok nije zaustavljen). Ja sam kao klinac „setao“ u podzvucnom tunelu (onom vecem), sedeo u simulatoru sa kacigom i hud-om, i jos svasta nesto. Na zidu sam cak imao poster vipera u nekom preseku. Prosla neka vremena.
 

Zato sam pitao za orla da li je zaista prestao da leti, jer bi to bio na jedan nacin kraj te price. 

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
3 hours ago, Redoran said:

Rafale je apsolutno racionalan izbor u ovoj situaciji. Da li će do njega da se dođe senzacijom ili tenderom koji bi trajao tri godine, pa onda bio poništen, pa ponovo pokrenut dok se sva gladna usta ne namire, i onda ti prvi avion stigne tamo negde 2030-te, nije toliko bitno sa praktične strane. Bitno je da vojska dobije ono što smatra da joj treba ili da može da završi posao, a u vojsci ne sede baš sve same budale pa da im nije jasno da je priča sa ruskom opremom završena, da američka/švedska/britanska priča nosi mali milion zamki i nedostataka, da je azijska/dalekoistočna priča nerealna, i da se na kraju sve svodi na francusku priču. Nismo džabe krenuli da uzimamo od Francuza svašta nešto.

 

Što se tiče one "polovne eskadrile", ja i dalje dajem nekih 30% šanse da bi tu mogao da utrči Mirage2000 iz UAE. Oni imaju  najnabudženiju verziju tog aviona i hoće da je polako menjaju, a nama bi to opet bio povelik iskorak u odnosu na rahmetli Orla i Supergaleba.

Mislim stvarno...

Da poslednjih nekoliko strana ovog topika ne lice na adolescentsko gadjanje verzijama, motorima, opremama, generacijama, raketama i macetama, mirne duse bi moglo da se pomisli da se radi o botovanju za vucica...

Onako usput, nabavka vojne opreme, pa i aviona je pre svega politicko pitanje: posaotm vojske je analogija poslu (nadati se dobrog automehanicara) koji ce da vam kaze sta autu fali, sta je od delova potrebno, sta treba da se radi, a posao domacina, gazde u kuci (poreske obveznike kada je Srbija u pitanju ne smem ni da pomenem) je da odmeri i vidi sta mu je ciniti...

E, sad, neograniceno i nicim sputano poverenje u to mitsko bice - Vojsku.

Koja zna sta radi: mozda ona zna sta radi, ali gradjani Srbije ne znaju.

Ko je bre ta Vojska, ima li JMBG, adresu, ime, prezime?

Jel' ona Vojska, kada smo vec na avionima, ciji delovi lete iznad mamine kuce pa se sruse, omaklo im se?

Jel' ona Vojska ciji piloti helikoptera - njima se jos ponajmanje ima sta zameriti - ginu slusajuci ministre, Vojska u kojoj se ni jedno jedino lice viseg cina nije stavilo u odbranu izginulih, a na kraju, koliko se secam, prakticno optuzenih za katastrofu...

Jel' to ona Vojska ciji ni jedan jedini general nije podigao glas, o ostavci na funkciju da ne govorim na vojno ministrovanje 1 Vulina...

Jel' to ona Vojska pripadnici cije VOA ucestvuju u projektima razvoja poljoprivrede poput neke tamo Jovanjice bese?

Na stranu cinjenica da je vojska slika i prilika drzave kojoj pripada: jel' strano treba da verujemo da, eto, u moru korupcije i svastaneceg sto je zadesilo Srbiju, negde tamo postoji neka Vojska koja zna sta radi, onako bas, bas...

U zemlji Srbiji u kojoj se poslednjih 30-ak godina - dok su se svet i Evropa menjali onoliko - nisu promenila cak ni imena nosilaca vlasti mi treba da verujemo da je Vojska ostala neokaljana... :D 

Ili cemo da dozvolimo da nas se zatrpava decenijama usadjivanim u glavu zna vojska sta radi....

I da se primamo na bajke kao: 

Quote

u vojsci ne sede baš sve same budale...

 

Na stranu sustina price, opet zatrpana motorima, verzijama, raketama..., i ostalim idimidodji mi periferijama: nikoga da nam kaze, pouci nas pre svega sta to Srbija hoce, sta moze, kuda bi i kako sto se eventualnog bijenja u regionu i sire tice, na stranu odsustvo bilo kakvog javnog uvida, a kamoli uticaja na takve, zivotno vazne odluke, na stranu bacanje (tudjih) para, tek:

Quote

 

Da li će do njega da se dođe senzacijom ili tenderom koji bi trajao tri godine, pa onda bio poništen, pa ponovo pokrenut dok se sva gladna usta ne namire, i onda ti prvi avion stigne tamo negde 2030-te, nije toliko bitno sa praktične strane.

 

Da na bilo kom topiku, da ostanemo samo na forumu, neko ovoliko, pravdajuci se prakticnom stranom omalovazi, skrajne tender kao jedan od najvaznijih do sada smisljenih mehanizama javne kontrole trosenja javnih para, bio bi promptno upitan gomilu stvari vezanih, recimo, za BnV, sansu za uredjenje Savskog amfiteatra koja se pruza jednom u 100 godina, provucenim mimo javnosti uz gomilu, lavinu nezakonitih postupaka i krsenja zakona od strane onih koji bi zakon trebali da sprovode...

Sa gomilom u nacionalni interes skrivenih projekata koji su kao takvi oslobodjeni tenderisanjatm i prepusteni na milost i nemilost secikesama od zla oca i jos gore majke...  

 

Ili je ipak, najbitnije:

Quote

 

...Bitno je da vojska dobije ono što smatra da joj treba...

 

Muzicka zelja nista?

 

I da, ko smo to mi?

Quote

Nismo džabe krenuli da uzimamo od Francuza svašta nešto.

Koji smo od Francuza krenuli da uzimamo svasta nesto?

  • +1 2
Link to comment

Dobro sta je alternativa, da ugasimo lovacku avijaciju i placamo zabarima ili grcima ili zlocestim susjedima air policing 

Da nismo odustali od bijenja pokazuje primer sa autoputem koji sam naveo pre neki dan, drzava nije zalila novca i vremenskog kasnjenja da bi udovoljila vojsci

Ko god je sluzio vojsku zna kakve teorije zavere moze da smisli :happy:

Link to comment
5 hours ago, burekdzija said:


Zato sam pitao za orla da li je zaista prestao da leti, jer bi to bio na jedan nacin kraj te price. 

 

Razumem te skroz :)

 

Pre nekoliko godina su odlučili ne samo da do samog kraja teraju ovo što je ostalo od Orlova, nego da im urade i neku nazovi modernizaciju. Mislim da su na jednom sajmu naoružanja u Beogradu izložili kokpit sa unapređenom avionikom, izgledalo je ne baš obećavajuće. Mislim da na kraju čak ni takva modernizacija nije otpočela i sve je ostalo na tim nekim namerama i najavama. Čak su razmišljali da se bakću sa osposobljavanjem nekoliko Orlova koji već godinama rđaju na otvorenom ispred vazduhoplovnog muzeja.

 

Orao je pošteno odslužio svoje i vreme mu je da zauzme svoje mesto u knjigama i muzejima.

  • +1 2
Link to comment
 
Orao je pošteno odslužio svoje i vreme mu je da zauzme svoje mesto u knjigama i muzejima.


Još samo da od starta nije bio industrijski pobačaj, da i mi pravimo supersonik (ali samo u poniranju), sve bi bilo tiptop.

Rumuni su veću upotrebnu vrednost našli u nabudženom MiG-21 nego u Orlovima, i svoje oterali na staro gvožđe početkom devedesetih.

A ovde je Orao razvijan nauštrb Supergaleba G-4, aviona koji je mogao imati perspektivu i koji je (pored G-2) jedini ikome prodat van zemlje.

I od oba duplo golo.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Link to comment




Što se tiče one "polovne eskadrile", ja i dalje dajem nekih 30% šanse da bi tu mogao da utrči Mirage2000 iz UAE. Oni imaju  najnabudženiju verziju tog aviona i hoće da je polako menjaju, a nama bi to opet bio povelik iskorak u odnosu na rahmetli Orla i Supergaleba.


Meni pre neki dan to pade na pamet.

Mislim da sam pročitao negde da su Francuzi uslovljavali Induse da uz nabavku novih Rafala kupe i neki od polovnih emiraćanskih Miraža, i izgleda da daju neki paket aranžman.

Miraži iz Emirata su najbolja njihova varijanta, multirole, i otprilike nešto najbliže onome što nama treba. Čudi me da varijanta 40 aviona nije tako realizovana, verovatno bi bila jeftinija od ove Rafal+Miraž, a Emiraćani su prilično novi (isporučivani krajem prošle decenije). No, čudni su putevi vojno-političke trgovine.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment
On 22.10.2022. at 8:46, burekdzija said:


Jel Orao vise ne leti? Pitam jer mi je nesto u glavi da sam ga letos video u Batajnici. Ali mozda sam pobrkao godinu i to je bilo ranije.

Leti Orao i leteće do isteka resursa.Ozbiljnija je modernizacija je odbačena kao ekonomski nesiplstiv poduhvat.Bio je jedan primerak koji je imao modernizovano okruženje ali samo za slikanje.Na kraju je ispalo da se to ne isplati.

 

Pa se prešlo na drugu opciju da se od postojećih izdvoje oni koji imaju još dosta naleta,ali samo one verzije sa forsažom,jer osnovna verzija bez forsaža nema šta da traži na nebu sem ako nije neka školska aktivnost.

 

Orlu mnogo fali i poprilično je laka meta bez modernizacije.A na kraju se ta modernizacija svela na čist komfor pilota,dodavanje HUD koji će da olakša instrumentalni let jer su do sad to radili po starom sistemu vizuelnog praćenja instrumenata što zna da bude pogubno kad se nadje u vatri.Traži dosta iskustva da se izvuče.Samo upravljanje vatrom je poprilično zastarelo i iziskuje dobro obučenog pilota pa su rekli da će i tu nešto da modernizuju.

 

Sistem samozaštite na Orlu ne postoji,tako pilot nema povratnu informaciju da li je ozračen radarom i da li je u zahvatu nekog sistema PVO.Što svaki borbeni let u ova vremena čini rizičnim.Manevarske sposobnosti su prilično slabe što ga trenutno čini izuzetno lakom metom čak i za sisteme trupne PVO.

 

Rekoše da u prvoj fazi ide okruženje tj taj modernizovani HUD,pa tek onda u nekoj drugoj fazi dolazi na red sistem samozaštite koji uključuje i IC mamce.

 

Sistem veze je očajan i odavno je zastareo tako da je lagan za ometanje.

 

Konstrukcija kao konstrukcija je ok,nema lošu autonomiju leta kad ga potpaše sa zemlje nekim manjim kalibrom.Prenosni sistemi trupne PVO tipa Igla i Strela 2M su mu već Bog i batina sa zemlje a te sisteme mogu da nabave i malo "imućnije" terorističke organizacije.

 

  • Hvala 1
Link to comment




Leti Orao i leteće do isteka resursa.Ozbiljnija je modernizacija je odbačena kao ekonomski nesiplstiv poduhvat.Bio je jedan primerak koji je imao modernizovano okruženje ali samo za slikanje.Na kraju je ispalo da se to ne isplati.
 
Pa se prešlo na drugu opciju da se od postojećih izdvoje oni koji imaju još dosta naleta,ali samo one verzije sa forsažom,jer osnovna verzija bez forsaža nema šta da traži na nebu sem ako nije neka školska aktivnost.
 
Orlu mnogo fali i poprilično je laka meta bez modernizacije.A na kraju se ta modernizacija svela na čist komfor pilota,dodavanje HUD koji će da olakša instrumentalni let jer su do sad to radili po starom sistemu vizuelnog praćenja instrumenata što zna da bude pogubno kad se nadje u vatri.Traži dosta iskustva da se izvuče.Samo upravljanje vatrom je poprilično zastarelo i iziskuje dobro obučenog pilota pa su rekli da će i tu nešto da modernizuju.
 
Sistem samozaštite na Orlu ne postoji,tako pilot nema povratnu informaciju da li je ozračen radarom i da li je u zahvatu nekog sistema PVO.Što svaki borbeni let u ova vremena čini rizičnim.Manevarske sposobnosti su prilično slabe što ga trenutno čini izuzetno lakom metom čak i za sisteme trupne PVO.
 
Rekoše da u prvoj fazi ide okruženje tj taj modernizovani HUD,pa tek onda u nekoj drugoj fazi dolazi na red sistem samozaštite koji uključuje i IC mamce.
 
Sistem veze je očajan i odavno je zastareo tako da je lagan za ometanje.
 
Konstrukcija kao konstrukcija je ok,nema lošu autonomiju leta kad ga potpaše sa zemlje nekim manjim kalibrom.Prenosni sistemi trupne PVO tipa Igla i Strela 2M su mu već Bog i batina sa zemlje a te sisteme mogu da nabave i malo "imućnije" terorističke organizacije.
 


Orao je oduvek imao Head Up Display (HUD) i to Thomson CSF VE-120T licencno pravljen u fabrici "Rudi Čajavec" Banja Luka, signalizator radarskog ozračenja tada domaće proizvodnje Iskra SO-1 i dispenzere radarskih i IC mamaca u kontejneru ispod trupa na repnom delu.

Ključni problem Orla je bio i ostao motor.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Imao je HUD ali sa prilično šturim informacijama,modernizacijom su obećali da će davati više informacija.

 

O SO-1 ne vredi trošiti reči,lako se ometa,a i informacije koje daje su prilično ograničene.Nažalost dokazano u praksi kada je oboren Djuric.

 

 

A i na vežbama se video problem sa SO-1 koji se izuzetno lako ometa,pa se pilot lako navede na očekivani pravac ili ga zbuniš zračenjem sa dva položaja.Jer je sistem vrlo primitivan kombinacija 4 indikatora koji u zavisnosti od sistema koji ga zrači daju kombinaciju svetlosnih upozorenja.

 

 

Tako recimo pilot dobije indikaciju zračenja prednje sfere sa leve strane (lažni položaj) manevrom kreće nisko da se skloni sa slike,u tom trenutku ga sa zemlje lovi trupna PVO i epilog je poznat .

 

SO-1 je funkcionalan do 250km u dobrim atmosferskim prilikama i kada je 100% ispravan.Tako da se lako izvidjački uočava i prati bez povratne informacije pilotu.

 

A kod nas je održavanje sistema oduvek bio problem.Od 6 Migova 99 tri su pogodjena zbog otkaza SPO uredjaja.

 

Edited by Bambula
Link to comment
Imao je HUD ali sa prilično šturim informacijama,modernizacijom su obećali da će davati više informacija.
 
O SO-1 ne vredi trošiti reči,lako se ometa,a i informacije koje daje su prilično ograničene.Nažalost dokazano u praksi kada je oboren Djuric.
 
 
A i na vežbama se video problem sa SO-1 koji se izuzetno lako ometa,pa se pilot lako navede na očekivani pravac ili ga zbuniš zračenjem sa dva položaja.Jer je sistem vrlo primitivan kombinacija 4 indikatora koji u zavisnosti od sistema koji ga zrači daju kombinaciju svetlosnih upozorenja.
 
 
Tako recimo pilot dobije indikaciju zračenja prednje sfere sa leve strane (lažni položaj) manevrom kreće nisko da se skloni sa slike,u tom trenutku ga sa zemlje lovi trupna PVO i epilog je poznat .
 
SO-1 je funkcionalan do 250km u dobrim atmosferskim prilikama i kada je 100% ispravan.Tako da se lako izvidjački uočava i prati bez povratne informacije pilotu.
 
A kod nas je održavanje sistema oduvek bio problem.Od 6 Migova 99 tri su pogodjena zbog otkaza SPO uredjaja.
 
Ma dobro, ali svakako je imao HUD, za razliku od žiroskopskog nišana na G-4. HUD bez računara i ne može mnogo, a taj deo je falio pa falio.

Što se tiče SO-1 nije bio mnogo gori od SPO Berjoze na MiG-ovima, a za svoje vreme je radio posao.

Uopšte priče o modernizaciji Orla su smejurija, jer otprilike na Fiću kačiš bord kompjuter i LCD ekran. Vidiš ti sve mnogo bolje, ali to je i dalje Fića i "juri" 80 km/h i s punim rezervoarom prelazi 300 km.

Orlu je od samog početka falio ozbiljan motor, a 30 godina posle na od početka zastarelu platformu kačiti gedžete, to je bacanje para koje samo SDPR može da smisli.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

  • +1 1
Link to comment

Orao se modernizuje na osnovu sentimentalnosti,a i da imamo brojno stanje.Neće on ni imati priliku za borbena dejstva.Pogotovo kad smo okruženi zemljama kojima jesmo.

 

Srbija i RV su završili početkom 90ih,a ekser u sanduk je bila '99.Sve nakon toga je bacanje para i mazanje očiju,ali hleba i igara nikad dosta.

Link to comment
On 22.10.2022. at 12:19, gone fishing said:

Dobro sta je alternativa, da ugasimo lovacku avijaciju i placamo zabarima ili grcima ili zlocestim susjedima air policing 

 

Pitanje svih pitanja. Ofrlje pratim temu i u principu kapiram da ubijanje lovačke avijacije povlači dosta pratećih problema i troškova, ali i kada bi se zanovila i održavala, voleo bih da to bude na nekakvom minimumu minimuma, čisto zbog mirnodopskih obaveza. Koliko je Rafala dovoljno u tom slučaju, 6, 10, 12?

Link to comment

Nema tu preciznog odgovora,treba ti dežurna para 356 24/7.Dakle u tom periodu treba da imaš uvek lovački par u punoj borbenoj gotovosti,što znači potpuno ispravan i spreman za let.Dakle više od 2 manje od 50 :D 

 

Nekih većih incidenata u VaP nije bilo godinama,sem Italijana koji nije znao da Srbija nije u EU.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...