Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Ako se potpiše ugovor posle nešto više od godinu dana pregovora, to se u sferi kupovine borbenih aviona može smatrati za ubrzanu nabavku.

 

A šta bi bilo jasno iz takve nabavke? Meni bi npr. bilo jasno da se sprema ozbiljan pičvajz izvan Ukrajine.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Redoran said:

A šta bi bilo jasno iz takve nabavke? Meni bi npr. bilo jasno da se sprema ozbiljan pičvajz izvan Ukrajine.

 

Problem je sto sa SNS na celu nema logike. Ne bih ja izvlacio ovakve scenarije, shodno Alekovoj vidovitosti ne bi me cudilo da rat stane par dana nakon potpisanog ugovora. 

  • +1 3
Link to comment
8 hours ago, Redoran said:

Ako se potpiše ugovor posle nešto više od godinu dana pregovora, to se u sferi kupovine borbenih aviona može smatrati za ubrzanu nabavku.

 

A šta bi bilo jasno iz takve nabavke? Meni bi npr. bilo jasno da se sprema ozbiljan pičvajz izvan Ukrajine.

Meni to miriše već par godina, nismo mi jedina sirotinja koja pumpa u vojsku, proverava se oprema centara za uzbunjivanje i neke druge aktivnosti...

Mislim da baš, baš, neće valjati. 

Edited by Zaboravan
Link to comment
8 hours ago, bags said:

 

Problem je sto sa SNS na celu nema logike. Ne bih ja izvlacio ovakve scenarije, shodno Alekovoj vidovitosti ne bi me cudilo da rat stane par dana nakon potpisanog ugovora. 

 

Ovde moram da budem malkice jeretik i da kažem da ne verujem da bi se Srbija čisto na osnovu Vučićevih tripova upuštala u hitnu nabavku borbenih aviona vrednu par milijardi dolara. Jedno je kada ojačavaš veze sa Francuskom tako što im daš aerodrom u koncesiju, ili kupiš oružje i vojnu opremu za neke skromnije pare (radari i Mistral sistemi), ili ih ubaciš u kombinu za metro koja će se otezati 30 godina, a druga stvar je kad na ovu krizu i skupoću odlučiš da hitno nabavljaš nove i veoma skupe igračke pri čemu je ono što imaš u inventaru više nego dovoljno za mirnodopske potrebe. I ne radi se samo o avionima - mi već nekoliko godina ozbiljno nabavljamo helikoptere i idemo na još, dali smo finu kintu čak i za napadne dronove, istresli skoro milijardu dolara za različite PVO sisteme... Vučić svakako ima konačnu reč u svemu tome ali meni stvarno deluje neverovatno da je on taj koji se ujutro probudi pa onako dokon počne da razmišlja o npr. višenamenskim helikopterima, pa ode na Wiki ili neki drugi sajt, pa pročita par članaka i odluči da ćemo da kupimo H-145 i Mi-35 i to saopšti vojsci a ovi klimnu glavom. Pa se sledećeg dana probudi sa PVO vizijama i odluči da nam trebaju Pancir i FK-3 i pozove generalštab. Pa sledećeg dana on odluči da nam trebaju dronovi i on odluči koji tačno model. I sad još Rafali. Nisam sklon da mu pridajem toliku moć i značaj. On donosi odluke o kupovini gvožđurije ali ih donosi na osnovu informacija i tipova koje dobija od daleko ozbiljnijih igrača nego što je on. A ima i vojska neki glas u svemu tome, ima ga čak i u Severnoj Koreji kod debelog Kima pa ga isto tako ima i u Srbiji.

 

Srbija je planirala (i to nije bila neka tajna) da one remontovane 29-ke što smo sakupili od Rusije i Belorusije lete do 2030-te, a da 2025-te krene proces odluke o njihovoj zameni, ulazak u pregovore sa mogućim dobavljačima itd. Rat u Ukrajini je to sam po sebi poremetio jer je ruska opcija sada praktično ispala iz igre a američka je na veoma dugačkom štapu jer Kongres teško da bi odobrio da se Srbiji proda bilo šta ozbiljno, a ako bi i odobrio to bi bilo u nekoj najsiromašnijoj mogućoj konfiguraciji i sa paketom ograničenja koji bi sve kupljene avione praktično učinio beskorisnim za bilo šta osim za air policing. Kineska i južnokorejska opcija su realno nerealne, Švedska nam ne bi poslala čak ni katalog za Gripena a kamoli prodala isti, Eurofighter je ludački skup plus se pitaju Britanci, tako da je francuski avion isplivao kao najrealnija opcija iako i on košta đavo i po, pogotovo u ful paketu.

 

Ako bi plan bio da se ugovor potpiše sada, pa se onda stane u red sa ostalim kupcima i preuzima po 2-3 aviona svake godine tamo negde do 2030-te, onda i da kažemo da to pre svega ima političku težinu i neko dalje približavanje Francuskoj. Ali ako potpišu neku ubrzanu nabavku i ako tu upadne ful oprema sve sa vođenim bombama velikog dometa, to meni neće delovati kao da se Vučiću nešto priviđa već mnogo više kao da mu je neko dojavio da mu je bolje da se spremi za neke stvari koje nailaze.  

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Redoran said:

Vučić svakako ima konačnu reč u svemu tome ali meni stvarno deluje neverovatno da je on taj koji se ujutro probudi pa onako dokon počne da razmišlja o npr. višenamenskim helikopterima, pa ode na Wiki ili neki drugi sajt, pa pročita par članaka i odluči da ćemo da kupimo H-145 i Mi-35 i to saopšti vojsci a ovi klimnu glavom. Pa se sledećeg dana probudi sa PVO vizijama i odluči da nam trebaju Pancir i FK-3 i pozove generalštab. Pa sledećeg dana on odluči da nam trebaju dronovi i on odluči koji tačno model. I sad još Rafali.

 

Ja sam skoro imao takvu sliku u glavi. :smiley_hail: Samo sa puno vise panike i prenemaganja.

 

Vise sam mislio da ce promasititi strateski momenat nabavke aviona. (Mada sigurno ima i ona da nikad nije lose da ih nabavis)

Iskreno ne vidim kakav scenario moze da se dogodi u Ukrajini da bi se desio picvajz u kom ovi Rafale avioni donose neku veliku korist. Mislim da su vec neki drugi ljudi pisali na tu temu. Meni deluje da koristi moment kad su se ljudi setili da neka vojska postoji i da pravi dil radi svoje materijalne korisiti. Na obrazlozenje zasto bas francuski nemam zamerki.

 

  • +1 1
Link to comment

Pa ako su planirali da do 2023. imaju vec zamjenu za Migove sada je vrijeme kupovine novih aviona. Ovi Rafali bi trebali poceti dolaziti od 2027. Nisu polovni avioni a jo i pregovaraju za najnoviju verziju (F4 koja je do sada jedino prodata emiratima). Da li ce ga kupiti sa ful opremom to je pitanje. Sistem SPECTRA kosta kao pola aviona.

 

Link to comment

Jasno je da francuzi pokušavaju da "ostvare uticaj" ovde, mislim da su čak ovi avioni tu periferni.
U smislu ostvarenja te nabavke, meni kao laiku to izgleda ipak mnogo visok nivo za ove naše pijačare.
Pristalica sam teorije da je Pariz "dozvolio" da ovi to lupetaju za domaću upotrebu, a da će stvarna realizacija biti stvari mnogo manje komplikovane i kratkoročnije.



....shiit has hit the fan.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...