Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Offtopic:

Dassault ima najbolji cybersecurity team koji sam video u zivotu.

Francuska vlada nam je poslala kao cost free experte cetvoricu iz Dassault-a. Dosla cetvorica klinaca ispod 25.

Za dva dana su nasli nekoliko nacina da probiju sve sisteme zastite. I to samo posle dve nedelje nakon jednog i tri meseca nakon drugog pen-testa od odlicnih security kompanija.

 

  • +1 7
Link to comment
1 hour ago, borris_ said:

Pa ako su planirali da do 2023. imaju vec zamjenu za Migove sada je vrijeme kupovine novih aviona. Ovi Rafali bi trebali poceti dolaziti od 2027. Nisu polovni avioni a jo i pregovaraju za najnoviju verziju (F4 koja je do sada jedino prodata emiratima). Da li ce ga kupiti sa ful opremom to je pitanje. Sistem SPECTRA kosta kao pola aviona.

 

 

Mislim da im pre Ukrajine uopšte nije padalo na pamet da razmišljaju o novom avionu pre 2025. Računica je valjda bila da će do tada na tržištu možda da se pojavi još nešto iz tzv. 5. generacije, a da nije F-35.

Link to comment

Kao sto vidis, treba odprilike 4-5 godina od potpisivanja ugovora da se dobije novi avion. A da bi se potpisao ugovor dodaj jos neku godinu. 

Mozda je proces malo ubrzan (i to ne bas toliko), ali su sigurno uocili povoljan prozor za ovu kupovinu.

 

Kao sti si sam napisao, dokazanih aviona 4++ ili pete generacije (tu ne racunam prvu ili drugu generaciju eurofightera) mozes da pobrojis na prste jedne ruke. Neki novi avioni koji bi se pojavili, em ne bi bili testirani i ne bi nikao bili dostupni do 2030. 

 

Mogli bi se kupiti polovni avioni, to da.

Link to comment
4 hours ago, Redoran said:

 

Mislim da im pre Ukrajine uopšte nije padalo na pamet da razmišljaju o novom avionu pre 2025. 

 

Pre nekoliko meseci ne bih se usudio ovo da napisem ali mozda kod nase politicke strukture postoji, ako Rusija ostane trajno u delovima Ukrajine(sto ce se verovatno i desiti), ne znam kako to da nazovem..strategija za poredak koji bio bio dosta drugaciji od trenutnog, to je ono sto se ovde naziva promena medjunarodnih okolnosti..ne verujem u veliki picvajz, a i ne znam sta bi nam znacili avioni tada..

Jedan od velikih problema, bez da neko baci bombu, koji nastaje agresijom na Ukrajinu je potencijal da se tamo gde ne postoji trajna stabilnost desi raspad ili aktiviranje zakopanog, eventualno eu moze da se raspadne na teritorije, sto kaze jedan od onih sto sedi na tim sastancima il je cuo dovoljno/delimicno da se nalupeta javno u skladu sa mogucnostima, ali generalno je moguce svasta ne teritoriji planete, ako Rusiji prodje da nakon ovoga bude isti ili jaci entitet u medjunarodnim odnosima, tipa ide zivot dalje, bice sledeca zima jos i gora..Ako Ukrajina izgubi, iako ne znam stao treba da znaci, i ako Rusija pobedi sto isto ne znam kako ce da izgleda, za Ukrajinu ne znam ali Rusija sigurno nece prestati da postoji kao drzava, neki odnosi ce se vremenom uspostaviti, vreme ce reci svoje..

Poredak koji postoji, ne posten red vec da nije potpuni haos, ce se odrzati nekim zavrsetkom rata gde Rusija nece biti porazena u klasicnom ww2 smislu, mislim da ekipa oko Putina koja je promisljala napad zna da ne smeju da budu porazeni na takav nacin zbog pretnje globalne nestabilnosti, ali to ipak moze da se desi, 

Ne znamo na sta ce Evropa da lici po zavrsetku rata jedino sto uspeh kradje zemlje nosi sa sobom to da tamo gde ima potencijala za sukob svako puni magacin, kao sto tovarimo drva i ugalj jer mozda nece biti struje.

Sve ovo moze da bude nista, Vucic ima taj magacin mindset jedino sto, secam se, da ekipa(e) koja ima pusku je stanju svasta nesto.

Skroz je legitimno da rade nabavku unapred jer su strucnjaci rekli da tako treba. Ako je ovaj put ipak nekako iskljucio sve sem drzavne strategije ne verujem da on veruje da ce posle njega biti neki posebni evropski entuzijazam, nesto ide prirodno sto pokazju ankete, zbog ovog rata i zbog drugih a puno je inzenjering koji btw radi on i njegovi. Na ulicu u Beogradu moze da izadje sasvim solidno desnicara i taj broj stalno raste. Putinov uspeh u ratu vrv stvara potencijal za sukob na ovim prostorima, mozda tako razmisljaju, mozda znaju da nece biti primirja il smirivanja u narednih nekoliko decenija.

Napisao je neki dan ponovo da je eu strateski cilj, sto je najbolja verzija za te avione, ja samo osecam da od te price medju obicnim svetom nema nista a to znaci da posle njega svako moze da nas preusmeri negde pa ako ruska prica promeni Evropu...

Uvek je tako bilo kod nas, raskrsnica jebena..

Edited by villiem
Link to comment

Ja sam mislio da je ozbiljnije dok nisam procitao da su Hrvati narucili 12 Rafala prosle godine. Sad mi vise deluje kao da ce sluziti rafalometriji sa komsijama i nesto o cemu moze da se prica na konferencijama za stampu.

Link to comment
2 minutes ago, Mos said:

Ja sam mislio da je ozbiljnije dok nisam procitao da su Hrvati narucili 12 Rafala prosle godine. Sad mi vise deluje kao da ce sluziti rafalometriji sa komsijama i nesto o cemu moze da se prica na konferencijama za stampu.

 

Trebao si ranije da napises da ne pletem zaveru, mi njih tim avionima ni ne mozemo da napadnemo jer bi ih preletili po poletanju..evt Sloveniju

A Ceferin nam sredio ligu sampiona, tako da nista

Link to comment
2 hours ago, Mos said:

Ja sam mislio da je ozbiljnije dok nisam procitao da su Hrvati narucili 12 Rafala prosle godine. Sad mi vise deluje kao da ce sluziti rafalometriji sa komsijama i nesto o cemu moze da se prica na konferencijama za stampu.

To bi bilo super™ ali bojim se nije.

Oni ludi preperi sve manje izgledaju ludi. :sad:

Link to comment
11 hours ago, Redoran said:

Kineska i južnokorejska opcija su realno nerealne, Švedska nam ne bi poslala čak ni katalog za Gripena a kamoli prodala isti

 

Nе znam zašto si tako isključiv po pitanju Šveđana, oni svoj proizvod gledaju da prodaju gde god Vašington ne može ili iz nekog razloga baš i ne želi da ima poslednju reč. Brazil, Indija najverovatnije, JAR, Tajland, pa čak i Kanada potencijalno nakon onog pičvajza sa Lokid-Martinom. U najbližem moguće komšiluku Mađari i Česi odavno, i zbog ovoga sam se iskreno i nadao Gripenu.

 

Takođe, ni južnokorejska opcija očigledno nije nedostižna, čim je jedna Poljska, od koje sam očekivao samo i jedino made in USA nabavke, pre mesec-dva potpisala ugovor za 40+ T-50.

 

U principu, ako lovačka avijacija već i mora da se zanavlja zarad nekakvog kontinuiteta, air policing-a ili bilo kog drugog razloga, uvek sam za najjeftinije rešenje - i po nabavci, i po održavanju. Što mu valjda dođu baš ova dva pomenuta.

E da, tu mu dođe i onaj junoša T-7 iz Boing-Saab koprodukcije.

Edited by zorglub
  • +1 1
Link to comment
11 hours ago, Redoran said:

 

Ovde moram da budem malkice jeretik i da kažem da ne verujem da bi se Srbija čisto na osnovu Vučićevih tripova upuštala u hitnu nabavku borbenih aviona vrednu par milijardi dolara. Jedno je kada ojačavaš veze sa Francuskom tako što im daš aerodrom u koncesiju, ili kupiš oružje i vojnu opremu za neke skromnije pare (radari i Mistral sistemi), ili ih ubaciš u kombinu za metro koja će se otezati 30 godina, a druga stvar je kad na ovu krizu i skupoću odlučiš da hitno nabavljaš nove i veoma skupe igračke pri čemu je ono što imaš u inventaru više nego dovoljno za mirnodopske potrebe. I ne radi se samo o avionima - mi već nekoliko godina ozbiljno nabavljamo helikoptere i idemo na još, dali smo finu kintu čak i za napadne dronove, istresli skoro milijardu dolara za različite PVO sisteme... Vučić svakako ima konačnu reč u svemu tome ali meni stvarno deluje neverovatno da je on taj koji se ujutro probudi pa onako dokon počne da razmišlja o npr. višenamenskim helikopterima, pa ode na Wiki ili neki drugi sajt, pa pročita par članaka i odluči da ćemo da kupimo H-145 i Mi-35 i to saopšti vojsci a ovi klimnu glavom. Pa se sledećeg dana probudi sa PVO vizijama i odluči da nam trebaju Pancir i FK-3 i pozove generalštab. Pa sledećeg dana on odluči da nam trebaju dronovi i on odluči koji tačno model. I sad još Rafali. Nisam sklon da mu pridajem toliku moć i značaj. On donosi odluke o kupovini gvožđurije ali ih donosi na osnovu informacija i tipova koje dobija od daleko ozbiljnijih igrača nego što je on. A ima i vojska neki glas u svemu tome, ima ga čak i u Severnoj Koreji kod debelog Kima pa ga isto tako ima i u Srbiji.

 

Srbija je planirala (i to nije bila neka tajna) da one remontovane 29-ke što smo sakupili od Rusije i Belorusije lete do 2030-te, a da 2025-te krene proces odluke o njihovoj zameni, ulazak u pregovore sa mogućim dobavljačima itd. Rat u Ukrajini je to sam po sebi poremetio jer je ruska opcija sada praktično ispala iz igre a američka je na veoma dugačkom štapu jer Kongres teško da bi odobrio da se Srbiji proda bilo šta ozbiljno, a ako bi i odobrio to bi bilo u nekoj najsiromašnijoj mogućoj konfiguraciji i sa paketom ograničenja koji bi sve kupljene avione praktično učinio beskorisnim za bilo šta osim za air policing. Kineska i južnokorejska opcija su realno nerealne, Švedska nam ne bi poslala čak ni katalog za Gripena a kamoli prodala isti, Eurofighter je ludački skup plus se pitaju Britanci, tako da je francuski avion isplivao kao najrealnija opcija iako i on košta đavo i po, pogotovo u ful paketu.

 

Ako bi plan bio da se ugovor potpiše sada, pa se onda stane u red sa ostalim kupcima i preuzima po 2-3 aviona svake godine tamo negde do 2030-te, onda i da kažemo da to pre svega ima političku težinu i neko dalje približavanje Francuskoj. Ali ako potpišu neku ubrzanu nabavku i ako tu upadne ful oprema sve sa vođenim bombama velikog dometa, to meni neće delovati kao da se Vučiću nešto priviđa već mnogo više kao da mu je neko dojavio da mu je bolje da se spremi za neke stvari koje nailaze.  

 

Ovde samo mogu da kažem da je situacija u vezi sa profesionalizmom oko nabavke vojne opreme i naoružanja za Vojsku Srbije mnogo bolja nego što se misli. Da se najviše pitaju oni koji i trebaju da se pitaju, i da se to radi vrlo pragmatično, bez ideoloških i drugih predrasuda. Ovo pričam iz ličnog iskustva. 

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

To samo ako se veruje u nemoguce: da negativna ne samo SMS selekcija nije i u vojsci uzela svoj danak, i da je vojska u srpskom okeanu korupcije, nepotizma i svakojakih voluntarizama, ostala cista i nevina k'o prvi sneg...

Sa sve verovanjem u onu ofucanu bajku da posle SPC vojska uziva najveci ugled i poverenje...

Obaska sto srpsko drustvo, poreski obveznici tacnije, pojma nemaju ko su ti koji i treba da se pitaju: sve da Srbijitm trebaju avioni i sve da ona zna sta bi s njima, njihova nabavka nije posao samo za vojnike, naprotiv: na stranu sto su takve nabavke uvek velikim, ako ne i presudnim delom politicki uslovljene i motivisane, o ovakvim stvarima se vode duge, duge, javne diskusije - po negde i referendumi - pri cemu vojska ima da cuti i primi na revers ono sto joj se kupi.

Price o opstim ratovima koji samo sto nisu, pa se eto, Srbija priprema otvaraju 1 poprilicno znacajno pitanje: jel' moguce da se u toj prici zdravo za gotovo uzimaju odluke vuciceve vlasti cije posledice su trosenje enormne kolicine para, da se ne dovode u pitanje samo one, za razliku od svih ostalih svinjarija koje je ta ista vlast organizovala i sprovela tokom svoje vladavine.

I to pod parolom da taj posaotm vode ljudi koji treba da se pitaju.

I na stranu prosta cinjenica da za Srbiju danas i narednih najmanje 10-ak godina 12 ili 24 aviona, sve i da su novi i najmoderniji :isuse: ne znace ama bas nista.

Osim arcenja tudjih para i cinjenice da se po svoj prilici odvija proces minimalizovanja uloge vojske sa sve ministrom koji je na ledu, a pojacava i to izrazito uloga nekih drugih ministarstava, prica koju je Srbija imala prilike da vidi...

  • +1 4
Link to comment
2 minutes ago, Zverilla said:

Ja ovde vidim samo jedno: našli su način da se ugrade u ove nabavke. 5%od (recimo) 5 milijardi su ooozbiljne pare čak i za ove lopove

:D 

To da, ali pod rednim brojem pa tako, recimo 10.

Niti im je strano, niti - sto se Francuza tice - iskljuceno: oni imaju dugu, dugu tradiciju i iskustvo muljanja sa tim stvarima.

Ima pre toga onoliko, sa sve - na nesrecu po Srbiju i njene avione - toliko toga.

- svaki broj aviona koje Srbija danas moze da nabavi, a to je max cirka 20-ak komada imao bi smisla samo i iskljucivo kao deo, sistemski, neke vojne koalicije, saveza. Nije tesko dosetiti se koje, uostalom postoji samo jedna: dakle u sklopu neke delatnosti koju taj savez negde preduzima;

- za opciju :isuse: potencijalnog sukoba sa nekim od komsija - slaba vajda: okruzena zemljama clanicama NATO, uz imidz koji je prati, sanse da bi bijenje moglo da bude 1 na 1 su nepostojece. Clanstvo u NATO obezbedjuje srpskom komsiluku prakticno apsolutnu sigurnost, dok bi srpski avioni imali u tom slucaju rok trajanja cirka mozda 48 sati, ako i toliko

- za opciju Kosovo, eventualnu oruzanu intervenciju Srbije na Kosovu, bez amina takozvane medjunarodne zajednice, rok trajanja bi bio jos kraci. Obaska sto o pomenutom aminu medjunarodne zajednice nema ni govora...

- za opciju 'ajde ipak da kupimo, niko da pomene da bi recimo 20-ak aviona nuzno zahtevalo nesto vise infrastrukture sa sve aerodromima, ne bi li im se omogucilo kakvo-takvo prezivljavanje. Sklonista, betoni, rupe, jaruge, sve u svemu red velicine vrednosti 1 sasvim pristojne recimo metro linije...

- opcija kad mogu oni da se kurce leteci iznad Zagreba, i mi konja za trku imamo. Benefit, politicki: vucic i nadlezni ljubimci ministri mogu da se slikaju sve u 16...

 

Ima doduse, jos opcijatm: nabaviti optimalan broj borbenih aviona, tako 80 - 100 komada. Odlicno resenje ako si odlucio da postanes Severna Koreja, u tom slucaju moze odmah da se pocne i rad na sopstvenoj atomskoj bombi.

Kada vec Teslino oruzje nije pomoglo...

Link to comment

jedino da bi u slučaju rata ti avioni bili parkirani na aerodromima, šta misliš zašto je na insistiranje min odbrane jedna deonica autoputa od niša do mak. granice prava ko strela u dužini od 3 km ;)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...