Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Ih...

Pa da se Vlasi ne dosete... :isuse: 

Bas kao sto je nekada u doba pokojne JNA deonica puta Krusevac - Vbanja bila isto tako pustena u pravac sa sve banderamatm udaljenim od puta preko 100 metara...

I onda mitm autoputem, a oni izvisili, traze li traze, samo trosak tog izravnatog autoputa ide na konto vojske poreskih obveznika...

Da bi bio Svedska, moras da budes - Svedska.

Saab-340-AEW.jpg

 

Iz, izmedju ostalog i ne najvaznijeg, sto igratm koju srpski profesionalni kadrovi i politicari misle da igraju sa nabavkama hardvera po principu sabacke autopijace nije bas tako prosta.

Jeftina ponajmanje, na stranu opcijetm koje sam pobrojao.

Vojno smislena tek nije.

Najstrasniji od svega je nacin razmisljanja, ne samo vojni, nego i javni, pa i forumski: svodi se na raspravu koju je avion bolji :isuse:, ko bi nam dao, a ko ne bi...

Ja sve mislio da su prosla vremena kada vojska :isuse: naprosto napise, trebuje sta joj treba - od morskih i ostalih odmaralista zatvorenog tipa, do konzerve.jpg, a narodtm promptno skoci da joj ispuni zelju...

Jer, vojska jebiga...

Ponadao se da je doslo vreme da se pitamo di su nasi novci, ko i kako i zasto odlucuje kako se oni i za sta trose: ko odlucuje sta se i zasto kupuje, zasto se kupuje s koca i konopca, nesistemski, a cesto ni kompatibilno, kako tehnoloski tako i politicki i strateski...

Da Srbija zna, ima kadrove koji ne samo znaju, nego ce i da kazu sta Srbija hoce, sta Srbija moze i - da se ne lazemo - sta Srbija sme ili ne sme...

 

A uzdati se u parce autoputa koje je vojska trazila, a praviti se corav, gluv i nem na cinjenicu da sve to sprovodi u delo 1 rezim za koji se i pored najbolje volje ne moze da utvrdi postoji li oblast, delic oblasti koja nije negde zasrana znaci odobriti mu moralni kredit na vojnim nabavkama, jer vojska...., a gledati i trpeti sve ostalo je malo pa onako najblaze receno kontradiktorno: ispada bozemeprosti da vucic jedino na vojsci ne pravi sranja...

 

  • +1 3
Link to comment

lutajući aerodrom sa kog oružane snage nanose uznemirujuće udare :wub:

kad opet bude poplava u obrenovcu ili negde ta vojska će ponovo apelovati u dnevniku 2 dal ima ko da uzajmi gumeni čamac lopatu ašov ili krampić mmw

Link to comment

Mislim da ovo treba posmatrati u sklopu nečega drugoga, što nema nikakve veze sa kurčenjem pred lokalnom sirotinjom, kao što je napisao moj veliki prijatelj namenski.

 

Rusija će biti pod velikim sankcijama na duže staze, a Srbija se plašljivo okreće ka EU, tj prema nekoj vrsti sankcija Rusiji. Sve i da ih ne uvedemo (sankcije), sigurno nam neće biti “dozvoljeno” od te EU da kupujemo bilo kakvo oružje od Rusa.

 

Stvaranje nekakvog “saveza” sa Francuskom, tehnološkog zaokreta vojske i svakakve druge logistike/nabavke (ne samo u RV) nije toliko blesavo AKO se uradi kako treba. No, kako imamo posla sa SNS skakavcima i lopovima prve klase, sumnjam u dobar ishod. 

Link to comment
12 hours ago, zorglub said:

 

Nе znam zašto si tako isključiv po pitanju Šveđana, oni svoj proizvod gledaju da prodaju gde god Vašington ne može ili iz nekog razloga baš i ne želi da ima poslednju reč. Brazil, Indija najverovatnije, JAR, Tajland, pa čak i Kanada potencijalno nakon onog pičvajza sa Lokid-Martinom. U najbližem moguće komšiluku Mađari i Česi odavno, i zbog ovoga sam se iskreno i nadao Gripenu.

 

Par godina nakon što su Mađari uzeli gripene na lizing, MO Srbije je poslalo u Švedsku molbu za dostavljanje neformalne ponude ili nešto u tom fazonu. Ono, čisto da im napišu da li bi bili voljni da rade biznis, da li u proizvodnom planu ima aviona za izvoz, tako neke stvari pre nego što bi se prešlo na konkretne razgovore. Nikakav odgovor nikada nije stigao, i to se i danas uzima kao ilustracija svakog budućeg kontempliranja o Gripenu.

 

Uz to Gripen ima švedski motor i softver, izraelski nišanski kontejner, britanski uređaj za elektronsku borbu, EU raketu dugog dometa i nemačku raketu kratkog dometa. Za jednu zemlju koja nije članica EU, ovo je noćna mora kada je u pitanju servisiranje i remontovanje ključnih sistema na avionu. Kod Rafala je manje-više sve francusko, čak i krstareće rakete i vođene bombe, pa ako si dobar sa Francuzima onda ti je i Rafale koji si kupio u dobrom stanju.

  • +1 3
Link to comment

Da, znam za razuđenost komponenata po mestu proizvodnje, ali zaista nisam znao ovo o švedskoj uvređenosti na smrdljive pare balkanske sirotinje. Koji realno može biti razlog za odjebavanje potencijalnog kupca, makar to bila i Srbija? Znajući da im izvoz baš i nije sjajan-bajan.

Link to comment

Ne znam da li su bili uvređeni na balkance, možda su jednostavno na taj način odgovorili Srbiji koliko je politički nepodobna za kupca. Doduše tačno je i da su tada još uvek primenjivali one svoje šatro standarde gde kupci moraju da im budu puni humanističkih vrlina, sada to više nije tako bitno pa bismo možda i bolje prošli da im pošaljemo upit.

 

Kako god bilo, Rafale u F4 verziji šije najnabudženijeg Gripena u svakom smislu, a to što je skuplji... jbg, plati pa se klati. Srbija uz to ima neku tradiciju saradnje sa Francuskom kada je vazduhoplovstvo u pitanju, sa Švedskom baš i ne.

 

Korejski T-50 nije liga u kojoj igra Rafale. To je trenažni avion i laki jurišnik, posmatraj ga kao našeg Supergaleba samo na steroidima. MO Srbije želi da pored višenamenskog aviona nabavi i nove lake jurišnike da zamene Supergaleba i Orla, i to će biti posebna nabavka. Poljaci su svoj kontingent T-50 naručili jer im je zabagovala nabavka veoma sličnog M-346 iz Italije i hitno im trebaju novi trenažeri pošto budže vazduhoplovstvo kao blesavi (F-35).

 

Kada je napredna višenamenska makina u pitanju, Rafale je no brainer za Srbiju. 

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Redoran said:

Uz to Gripen ima švedski motor i softver

Koji je derivat GE F404 te mu pored ostalih vjerovatno treba i američka dozvola za izvoz, a nove verzije će koristiti GE F414 tako da će za njih sigurno trebati američka dozvola.

  • +1 1
Link to comment

Aha, nisam znao ovo za Poljsku i Mastera.

 

T-50 sam spomenuo zbog Gripena, tu je usporedba već i moguća.

 

Što se cene tiče, a jbg, nekad se moralo ući u sve to, ili gasiti RV. Ipak mislim da će nalet i održavanje da boli, a možda se desi i južnoafrički scenario s Gripenima, mislim da su pola flote konzervirali zbog manjka sredstava. Najpovoljniji ishod bio bi da služe kao grčki Fantomi, skoro 50 godina uz apgrejdove.

Link to comment

Po mom amaterskom znanju o avionima, pogotovo vojnim, mislim da je F16 bolji izbor za Srbiju. 

1) to je avion sa jednim motorom, jeftiniji za odrzavanje. Relativno jeftin letni sat u poredjenju sa drugim slicnim letilicama

2) f16 je avion koriscen je u dosta ratova i pokazao se kao pouzdan (i efikasan)

 

Politicki je bitno da se priblicimo SAD, a kupovina aviona je jedan od boljih nacina. 

  • +1 1
Link to comment

Uopšteno, ako izuzmemo air policing, Srbiji lovačka avijacija je potrebna kao kondom u novčaniku mladog tinejdžera. 

Ali da se ja pitam™ kao avio entuzijasta, kupio bih po par rafale, SU-34, od Irana F-14, plus ove 29-tke..  Imali bi jednu od najlepših air izložbi. :D

Link to comment
Po mom amaterskom znanju o avionima, pogotovo vojnim, mislim da je F16 bolji izbor za Srbiju. 
1) to je avion sa jednim motorom, jeftiniji za odrzavanje. Relativno jeftin letni sat u poredjenju sa drugim slicnim letilicama
2) f16 je avion koriscen je u dosta ratova i pokazao se kao pouzdan (i efikasan)
 
Politicki je bitno da se priblicimo SAD, a kupovina aviona je jedan od boljih nacina. 


Komšije Bugari onomad kupili 8 komada, naoružanje i obuku za iste za 1,67 milijardi USD. Avansno plaćenih.

Skupo to približavanje Americi, preskupo, a heroin loš, nikakav.

Rafal je za dve klase bolji avion od Boeing F-16 Falcon i sam radi posao koji rade dva takva.

Uopšteno, ako izuzmemo air policing, Srbiji lovačka avijacija je potrebna kao kondom u novčaniku mladog tinejdžera. 
Ali da se ja pitam[emoji769] kao avio entuzijasta, kupio bih po par rafale, SU-34, od Irana F-14, plus ove 29-tke..  Imali bi jednu od najlepših air izložbi. [emoji3]


Pa da ti onda, kad platiš logistiku i održavanje, ostane za gorivo za dva kruga oko Beograda.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


  • Haha 1
  • Hvala 1
Link to comment
12 minutes ago, Tribun_Populi said:

 


Komšije Bugari onomad kupili 8 komada, naoružanje i obuku za iste za 1,67 milijardi USD. Avansno plaćenih.

Skupo to približavanje Americi, preskupo, a heroin loš, nikakav.

Rafal je za dve klase bolji avion od Boeing F-16 Falcon i sam radi posao koji rade dva takva.



Pa da ti onda, kad platiš logistiku i održavanje, ostane za gorivo za dva kruga oko Beograda.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

 

 

Ja sam računao stajanka, dve pare za air policing ali ako ima i da sve obrne oko BG, carski. :lolol:

Posle neka nabave kakvu fregatu i podmornicu za ove ljubitelje vode. 

Šalu na stranu, budženje u ovu jaku avijaciju nema smisla, mislim super je imati ako imaš, ali očigledno je da svrha gubi smisao ako si siromašna zemlja i/ili nisi u savezu™ +. 

Držati zbog air policinga, tradicije, obuke i to je to. 

Sve ostalo nema smisla, lovačka avijacija je igračka za bogate zemlje. 

  • +1 1
Link to comment




i/ili nisi u savezu[emoji769]


I da nismo, za slučaj rata ili sranja računaj da jesmo. Zato je dobro da bude rafal.

Sve ostalo nema smisla, lovačka avijacija je igračka za bogate zemlje. 


Ko ne hrani svoju vojsku, hraniće tuđu.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, Tribun_Populi said:



 

 


I da nismo, za slučaj rata ili sranja računaj da jesmo. Zato je dobro da bude rafal.



Ko ne hrani svoju vojsku, hraniće tuđu.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

 

 

Ma nemam ja ništa protiv, naprotiv. 

Ali nemamo kapaciteta da avijacijom očuvamo nebo. 

Jedino ako nas napadne Bosna bez Hercegovine. 

Sve ostalo se može pozvati na 5. i polupaće nas... Mislim, videli smo da se zakoni, prava, amandmani mogu tumačiti kako je sili po volji. 

Jedna eskadrila i brdo MANPADS-a i toliko. 

Naravno, možda i grešim i možda su 24 rafe deo nekog velikog plana ali ja to ne vidim. 

Edited by Zaboravan
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...