Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

pa i super galeb bi bio bolji presretač od bilo kog drona, barem onih dronova za koje znamo, siguran sam da lockheed - martin´s skunk works uveliko testira bespilotne lovce mnogo boljih karakteristika od klasičnih aviona u area 51 :D

Edited by gone fishing
Link to comment

Naravno da cemo uskoro imati dronove istih ako ne i boljih karakteristika od sadasnjih lovaca (nece biti limitirani covekom i njegovim limitima). No, taj ce verovatno kostati slicno ko moderan avioncic pete generacije. Ali me zanima, da li je nekome palo da se napravi neki low budget dron koji bi imao potrebne karakteristike za air polocing. Taj dron bi imao neverovatno veliki trzisni potencijal.

Link to comment

Naravno da cemo uskoro imati dronove istih ako ne i boljih karakteristika od sadasnjih lovaca (nece biti limitirani covekom i njegovim limitima). 

 

Definisi "uskoro". Ako mislis "za 20 godina", onda si mozda u pravu.

 

Trenutni borbeni dronovi su nastali tako sto su prepravljeni izvidjacki dronovi da mogu da nose naoruzanje. Oni su stoga jako ograniceni. Dobri su za rokanje meta po avganistanskim zabitima i tako to, njihova korisnost u "pravom" ratu je upitna. Bilo kakva krstena PVO bi ih oduvala s neba, tako se bar meni cini (spori su, nisu okretni vrlo, itd.).

 

Trenutno se razvijaju borbeni dronovi (UCAV) namenski projektovani za jurisnicke zadatke, dakle nesto sto bi moglo da se koristi zapravo u klasicnom ratu. Medjutim svi su fokusirani na to sto sam rekao, napad ciljeva na zemlji (ili vodi). Nijedan nije zamisljen kao lovac, branilac i osvajac vazdusnog prostora. Primeri ovakvih projekata su BAE Taranis, Dassault nEUROn, MiG Skat, Boeing X-45, Northrop Grumman X-47B, itd.

 

Za tvoje pitanje, vrlo je upitno da li danas moze da se razvije dron za air policing a da on zapravo bude jeftiniji sveukupno od lakog lovca.

Link to comment

Sve u svemu, vrlo lep "poklon" Rusa, kao i obično. Treba 180-200 miliona eura da bi se ti "pokloni" doveli u stanje da budu uopšte korisni, tj. da budu nešto drugo osim kako Dačić reče leteće kante.

Kao i obično ruski pokloni koštaju više nego da se kupi 10 korišćenih F-16 sa pretposlednjim blokom opreme.

Link to comment

Pa ja lepo pominjah Rumune, oni baš to kupili od Portugala, otprilike slične starosti kao i ovi MiGovi što su, uz nužni američki kongresni amin. Stigli im pre tri meseca.

 

Pogledaj malo koliko to košta.

 

http://www.janes.com/article/64152/romania-receives-its-first-f-16-fighter-aircraft

 

Evo, da se ne mučiš, ceo posao vredi 181 milion € za devet jednoseda i tri dvoseda, i to je Blok 15, dakle tehnologija iz 1980. kao i naši migovi. Za podizanje na Blok 60, ako je uopšte izvodljivo, treba ohoho para (reda veličina 50 miliona € po avionu).

 

via CZ-M53 TT

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Sve u svemu, vrlo lep "poklon" Rusa, kao i obično. Treba 180-200 miliona eura da bi se ti "pokloni" doveli u stanje da budu uopšte korisni, tj. da budu nešto drugo osim kako Dačić reče leteće kante.

Kao i obično ruski pokloni koštaju više nego da se kupi 10 korišćenih F-16 sa pretposlednjim blokom opreme.

Ne biva.

Sasvim je opravdano imati sumnju, ali pričati o nekim F je u zoni "eee da su nam Rusi dali s300 99-te."

Na papiru ovo je najbolje što je Srbija mogla dobiti/realizovati, 29tke su idealan poklon za ove pare.

Link to comment

Hrvatska je bolje prosla sa Apacima, oni bar lako mogu da se modifikuju u crop dustere ako zatreba usevima.

sa 29kama to ce tesko da ide.

Teško će ići i sa apačima u cro.
Link to comment

Kao i obično ruski pokloni koštaju više nego da se kupi 10 korišćenih F-16 sa pretposlednjim blokom opreme.

 

 

Jako tesko. Cak i da sami avioni manje kostaju (a ne kostaju, vidi sta pise Tribun gore), trebalo bi potrositi brdo para u srpskom slucaju da se nase RV prilagodi tim avionima (od logistike, naoruzanje, rezervnih delova, pa na dalje) da i se izvrsi obuka pilota.

 

I na kraju, u ovom trenutku nam Ameri to jednostavno ne bi prodali (niti dozvolili nekom trecem da nam proda).

Link to comment

^^Slabije će biti da su Apači (AH-64D). U pitanju je OH-58D Kiowa, obični utility helicopter za transport/medevac/SAR, koji se po potrebi može naoružati. Modernija gazela, štobse reklo.

 

Što se tiče rumunskih šesnaestica, dugujem izvinjenje, nisu u pitanju prve verzije ( A i B ) već MLU (mid-life upgrade), najsličnije američkim Block 50/52. Dakle čistokrvni višenamenski lovci, osposobljeni da nose AIM-120C AMRAAM od v-v raketa. Tako da su oni napravili dobar posao za te pare.

 

E sad, ostaje da vidimo šta mi dobijamo za 200 miliona €, da li će to biti remont i podizanje svih 10 MiGova na M standard, u kom slučaju smo i mi napravili dobar posao, ili običan remont i produženje resursa u kom slučaju ih nije ni trebalo uzimati.

 

via CZ-M53 TT

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Što se tiče rumunskih šesnaestica, dugujem izvinjenje, nisu u pitanju prve verzije ( A i B ) već MLU (mid-life upgrade), najsličnije američkim Block 50/52. Dakle čistokrvni višenamenski lovci, osposobljeni da nose AIM-120C AMRAAM od v-v raketa. Tako da su oni napravili dobar posao za te pare.

 

E sad, ostaje da vidimo šta mi dobijamo za 200 miliona €, da li će to biti remont i podizanje svih 10 MiGova na M standard, u kom slučaju smo i mi napravili dobar posao, ili običan remont i produženje resursa u kom slučaju ih nije ni trebalo uzimati.

 

via CZ-M53 TT

E, tako. Dakle, F-16 blok 50/52(pretposlednji upgrade) kompletno refurbished i sa punim resursima, 12 aviona za manje od 200 miliona.

 

Srbija dobija 6 MIG--29, najstariji paket, sa prepotopskom opremom, ne zna se koliko će se to platiti, ne zna se koliko još imaju(ako imaju) resursa, i predvidja se da će se upgrade i remont(odmah remont?!?!) platiti 180-200 miliona. Kad se na to doda ono što će se sam poklon platiti, to ide na preko 200 miliona.

Pri tome se nije računalo na arsenal municije koji će morati da se kupuje za to(ako se radi upgrade). Koliko će to da košta.

 

Dakle, uzeće  bukvalno leteće kante, na koje treba potrošiti barem 300 miliona da bi se doveli u upotrebljivo stanje. A to će da potroše nikad, pošto se te pare nemaju. Dakle, samo su uzeli gomilu krša koji će stajati u hangaru i truliti, ili biti kanibalizovan za delove za ona dva MIG-29 koji mogu da lete.

 

A Rusi će to da broje kao veliki poklon i za to da traže nešto.

 

To sve pod uslovom da od svega toga bude nešto, jer ponavljam, učesnicima u tom "poslu" ne verujem ništa.

Link to comment

E, tako. Dakle, F-16 blok 50/52(pretposlednji upgrade) kompletno refurbished i sa punim resursima, 12 aviona za manje od 200 miliona.

 

Srbija dobija 6 MIG--29, najstariji paket, sa prepotopskom opremom, ne zna se koliko će se to platiti, ne zna se koliko još imaju(ako imaju) resursa, i predvidja se da će se upgrade i remont(odmah remont?!?!) platiti 180-200 miliona. Kad se na to doda ono što će se sam poklon platiti, to ide na preko 200 miliona.

Pri tome se nije računalo na arsenal municije koji će morati da se kupuje za to(ako se radi upgrade). Koliko će to da košta.

 

Dakle, uzeće  bukvalno leteće kante, na koje treba potrošiti barem 300 miliona da bi se doveli u upotrebljivo stanje. A to će da potroše nikad, pošto se te pare nemaju. Dakle, samo su uzeli gomilu krša koji će stajati u hangaru i truliti, ili biti kanibalizovan za delove za ona dva MIG-29 koji mogu da lete.

 

A Rusi će to da broje kao veliki poklon i za to da traže nešto.

 

To sve pod uslovom da od svega toga bude nešto, jer ponavljam, učesnicima u tom "poslu" ne verujem ništa.

 

zastavnik Dzemo rula.

Link to comment

Ne, prosto je ovde izgleda isuviše interesa uključeno, pa su se aktivirali i spavači i pljuvači i dušebrižnici i svi drobe i svi sve znaju, a nigde prave informacije.

 

Za 181 milion € su Rumuni dobili od Portugalaca 9 njihovih F-16 A MLU i 3 B MLU. Dakle solidni višenamenski lovac. Uz to su dobili i standardizaciju softvera, obuku dela mehaničara i 9 pilota i tehničku podršku/održavanje na licu mesta za dve godine. Nisu dobili:

-rezervne delove

-naoružanje.

 

Plus se radi o avionu koji prvi put uvode u operativnu upotrebu, dakle koštaće ih mnogo, mnogo više od toga da bi ga doveli u stanje pune operativne sposobnosti.

 

Plus, kao što ti je već naveo Hazard, to je cena za Rumune, a određuju je Ameri koji prvo odobravaju transakciju. I nikad ni za koga nije ista cena.

 

Ono što sam uspeo da iskopam u vezi našeg dila, jeste da je cifra od 180 do 230 miliona € koja se pominje ustvari cifra celokupnog ulaganja u naoružavanje i opremanje VS. Dakle, u taj iznos bi trebalo da uđu i troškovi nabavke PVO sistema Buk M2 i Tunguska, kao i nabavke četiri helikoptera H145 od Airbus-a.

 

Evo i izvora: http://bmpd.livejournal.com/2338635.html

 

Od opreme za MiGove pominje se naoružanje i novi radar, kao i njihov remont. Obzirom da pominju integraciju RVV-AE (R-77) očigledno da neće biti ništa od M standarda, već će to biti podizanje svih na S odn. 9.13 i to je to.

 

Dakle radi se o znatno manjoj cifri za njihovo opremanje, tako da to u neku ruku i jeste džabe dobijeno, obzirom na to koliko bi za bilo kakvu drugu varijantu morali da platimo.

 

 

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...