January 28, 20251 yr 21 minutes ago, arheolog1981 said: Ja sam počeo da planiram za jun/jul Rim 4 dana pa vozom u Napulj i tamo jedno 4 dana pa avion do Katanije i kombinovano jedno 6 dana Katanija i Sirakuza. Šta ne propustiti na Siciliji u ta dva grada i okolini, za Rim i Napulj sam već pokupio dosta toga na temi Taorminu . To je blizu Katanije. Takodje Castelmola (tu sam jela najbolju picu i zivotu), Savoca i ostala seoca gde je sniman Kum Edited January 28, 20251 yr by Sandradjer
June 17, 20251 yr On 5. 9. 2024. at 15:34, raskopcani said:@Lo ZingaroEvo me iz Zingara za aerodrom.Pustam auto i letim veceras.Djelim iskustva kad dođem sebiI jesu li se "slegli" utisci?
June 17, 20251 yr 2 hours ago, Frank Pembleton said:I jesu li se "slegli" utisci?EvoEto, ko jučer da je bilo...Avion trst catania, odmah preuzeli rent a car i zalutali po centru grada... došlo mi nakon pola sata da stanem na sred ceste i zaplacem..ne znaš tko od kuda bije, a nije da se nisam navozio po Italiji...Žena ima strah od letenja, dao joj jedan helex da je umiri , kaže daj još jedan ne radi...poslje toga bezivotno tijelo i dvoje djece s kilavom navigacijom jedva se izvukoh i umjesto prvotnog plana da se dignemo do Taorrmine odmah zapalio za Sirakuzu. Smještaj na 10 minuta pješke od grada, idealno za obilazak grada, a i za izvući se vani.Tokom dana , kako je bio pakao , išli na lokalne plaže... Jedna prednost je što sam odmah do app imao caffetteriu gdje moretti od 0,66 bila 2.20 e a lokalni penzosi mi davali upute za gradske plaže uokolo...Predvečer izbacili plastične stolice na trotoar dok bih cekao da se dame istusiraju, uz malo muke sve se kapili,.Oni trst zamišljaju kao borovu sumu. Inače to drzi lik iz Bangladesa a penzosi uzimaju sami pivo i dodaju klopu.Arenela je bila po mom ukusu više grota, nego pjeska, ostale su baš pješčane klasične talijanske plaže i avola, kao lijep gradić a ima i plaže.. obišl noto, ragusu...sve što se dalo za 4 dana. Uglavnom gdje god da odeš ne možeš faliti.U samoj sirakuzi, pijaca je obavezna, svako jutro, doručak galama, pjevaju sviraju, ludaciPeti i šesti dan agrigento uz obavezno valle dei templi a turske skale me baš i nisu odusevile, gomila turista da bi se slikao na bijelom kanenu. Zato bolje otići malo dalje niz obalu zapadno, zaista pustos beskrajne plaže a malo ljudi.Tu me inače odradio mafijas, uzeo sobu s doručkom onda kad sam ušao kontaktira me kao otkaci booking pa nećeš plaćati proviziju.Kada sam otkazao i on otkazao doručak, kaže nema ga sutra, a da zna gdje sam parkirao, jer me vidjelo pola njegove rodbine baš na vrhu agrigenta...jbg.Nakon toga palermo, odsjeli u carini, sve sam poslusao od iskusnog forumskog zabara.. 3 , 4 dana u i oko palerma premalo...najdalje stigao do cefalua...10 dan nazad za trst.Sva nabrojana mjesta su za preporuku posjetiteljima..klopa po restoranima od dobre do izvanredne, na pijacama ne ponovljivo.. nakon dva dana trubis, psujes i pokazujes srednji prst dok se prestrojavas iz 6 u 7 traku od predvidenih 3 na zaobilaznicama i tako..Pay my dues....
June 26, 2025Jun 26 Popular Post FavignanaOvo je moglo i na Sicilijanski topik ali ja Favinjanu ipak dozivljavam kao posebno ostrvo.Ako izuzmemo Sardiniju i stotine njenih plaza koje zasluzuju opis, jedno od lepsih mora prethodnih sezona mi je bilo ovo na ostrvu Favignana. Nedavno sam citao da Nolan trenutno snima Odiseju na ovom ostrvu pa me nateralo da se podsetim na neke stvari.Jedini nacin da se dodje na ostrvo je brodom ili trajektom iz Trapanija. Prevoz auta trajektom je dozvoljen ali totalno besmislen s obzirom na velicinu i infrastrukturu ostrva. Najpametniji izbor je let do Trapanija i trajekt do Favignane. Ako ste autom, pametnije je platiti parking u Trapaniju i ostaviti ga tamo do povratka. Na ostrvu je prakticno obavezno rentiranje skutera koji vam dozvoljava da u kratkom roku stignete na bilo koju stranu ostrva i natenane obidjete sve moguce plaze i uvale, kao i tvrdjavu na njavisem vrhu.Jedino naseljeno mesto je istoimena Favignana gde se nalazi 90% smestaja. Nekadasnje selo u kom su ziveli pretezno radnici u fabrici tunjevine i ranije oni koji su radili u kamenolomima. Mesto je neizbezno leglo turista sa svim mogucim restoranima, kaficima i sl ali je vecernja setnja u masi ipak prijatna.Bez obzira sto se radi o ostrvu koje je bilo naseljeno i Grcima i Fenicanima i Rilmljanima i Arapima i Normanima u raznim istorijskim periodima ono je poznato po 3 najvaznije stvari. Prva je turizam zbog prelepog svetlo tirkiznog mora. O njemu cu kanije poseban post.Druga su ostaci kamenoloma iz kojih se vadio najkvalitetniji kamen tuf kojim su se gradile najlepse palace na Siciliji. Kolicina kamena izvadjenog vekovima je impresivna i vremenom je potpuno pretvorila pejzaz i obalu ovog ostrva. Cesto se putem moze naici na rupe velicine omanjeg stadiona s strim liticama koje su danas pretvorene u baste. Na par plaza postoje ogromne pecine u koje mozete da se sklonite u najtoplijem delu dana. Treca je slavna fabrika tunjevine iz 19 veka koju je napravila slavna i tragicna familija Florio koja je bila najbogatija u Siciliji i prva u svetu patentirala tunu u konzervi s uljem. Pre toga su je svi pravili i prodavali u soli. Tonara (fabrika tune) je danas pretvorena u zanimljiv muzej koji objasnjava kako su se nekad mamila jata tune (jel se bese kaze jato?) u plicak pred fabrikom i onda zatvarlo mrezom i macetama ubijala tuna. Plus ceo proces, kuvanja i cuvanja u konzervama. Oni su patentirali i kljuc kojim se vrteci otvara konzerva. I danas postoji mala lokalna proizvodnja tune u konzervi i moze se kupiti u lokalnoj prodavnici. U mestu postoji lik koji pravi sendvice sa svezom tunom i pistacima. Ogromni komad od 20kg stavi na plocu gde sece direktno komadice koje pece. Fantastican ukus za svaku preporuku. Tik u tonaru je i mala gradska plaza gotovo uvek prazna jer se svi razidju po ostrvu s cistom vodom jedinim kaficem koji sam obicavao obilaziti na jutarnjoj kafi.
June 26, 2025Jun 26 Popular Post Sto se plaza tice pomenucu one najvaznije mada se moze stati uz more gde hoces i na mnogo mesta biti bukvalno sam.Cala Azzurra je ona s najvecom guzvom jer Italijani bez peska unutra i vani ne mogu da zive. Ima nesto malo stena ali je prilicno monotona. Boja je karipska, nema filtera.Cala Rossa najveca i najkompleksnija zbog nezgodnog prilaza. Skuterom se stize na vrh litice i onda polako spustanje na dole kroz marsovski isklesane stene. Uvek ima dosta ljudi ali je ogromna i uvek mozes biti izolovan sto na kopnu sto u vodi. Ulaz u vodu je malo otezan zbog klizavih stena ali je unutra pravi raj s pescanom podlogom i prelepom tirkiznom transparentnom vodom. U povratku na vrhu litice se nalazi lik koji cedi sveze pomorandze koje su pravi melem nakon napornog penjanja.Bue Marino je molja omiljena plaza. Prakticno direktno sa stene se skace u doboko more. Razni tonovi plave boje su fantasticni a kad skocite u vodu sa naocarima ili maskom bukvalno se nalazite u akvarijumu okruzeni raznobojnim morskim biljkama i ribama. Tesko opisivo, treba probati. Ostale plaze, manje vise. Sedam dana na ostrvu je optimalno.
June 27, 2025Jun 27 Ima li neko preporuku za neki rent-a-car koji ne dere baš baš za tamo, kraj septembra, Catania.Ovo što gledam je horor od cena, btw, ne bih ostavljao veliki depozit i uzimao 3rd party osiguranje nego bi sve kod istih - I know, sweet summer child...
June 27, 2025Jun 27 2 hours ago, Vapad said:Ima li neko preporuku za neki rent-a-car koji ne dere baš baš za tamo, kraj septembra, Catania.Ovo što gledam je horor od cena, btw, ne bih ostavljao veliki depozit i uzimao 3rd party osiguranje nego bi sve kod istih - I know, sweet summer child...Ne znam gde gledas, ali za kraj septembra mi se cini skroz ok.https://www.skyscanner.it/carhire/results/95673893/95673893/2025-09-22T11:00/2025-09-28T11:00/30Ja sam proslog avgusta u samom piku placao 30€ na dan za 20 dana sto je realno mnogo bez ikakvog dodatnog osiguranja. Deposit je bio €250Verovatno si vec kupio avionske karte ali eto da opet napomenem da ne preporucujem let do Katanije zbog vulkana koji se u poslednje vreme precesto budi. Ja sam prosle godine preziveo previse stresa zbog zatvaranja aerodroma i otkazanih letova. Srecom me nije zakacilo ali je bilo bukvalno lutrija jer dani pre i posle mog leta su bili katastrofalni sa stotinama otkazanih letova. Od sad se drzim samo Palerma, Trapanija i Komiza. Edited June 27, 2025Jun 27 by Lo Zingaro
June 27, 2025Jun 27 Nema sta da tražiš preko, ovo što je napisao iskusni zabar 5 e, gore dole...ovisi koji auto tražiš...Meni je bio oko 30...35 e , garancija kartica....Samo pazi da je na tvoje ime a ne od žene ili nekog drugog...tko vozi taj daje svoje podatke...dodatno ako hoćeš da te netko zamijeni...osigurao sam ga full9 hours ago, Vapad said:Ima li neko preporuku za neki rent-a-car koji ne dere baš baš za tamo, kraj septembra, Catania.Ovo što gledam je horor od cena, btw, ne bih ostavljao veliki depozit i uzimao 3rd party osiguranje nego bi sve kod istih - I know, Edited June 27, 2025Jun 27 by raskopcani
June 27, 2025Jun 27 Ma, mi letimo za Kataniju (znam znam, sad znam :D)I našao sam strava ponudu, 30e dan sa svim full covered, ali mi je isticala kartica, a bas zbog ovog, na čije ime, ko šta, mora ista kartica, dok sam zamenio, sad je 50tak e full... i nisam pametan da li da čekam septembar da vidim da li će padati opet :/
June 27, 2025Jun 27 31 minutes ago, Vapad said:Ma, mi letimo za Kataniju (znam znam, sad znam :D)I našao sam strava ponudu, 30e dan sa svim full covered, ali mi je isticala kartica, a bas zbog ovog, na čije ime, ko šta, mora ista kartica, dok sam zamenio, sad je 50tak e full... i nisam pametan da li da čekam septembar da vidim da li će padati opet :/
February 24Feb 24 Evo me u Palermu, dosli preksinoc na par dana. Dosta je poseban grad, treba doci i videti taj kombo lepote i raspada (neka zdanja koja bi bez po muke bila medju najlepsim zgrada u nekim drugim zemljama se raspadaju, i to decenijama, bar tako izgleda). Ove glavne znametitosti su tek poseban trip, dakle ono sto se zove arapsko-normanska arhitektura (a zapravo sa jakim vizantijskim pecatom). Uglavnom su to, ali ne samo, katolicke crkve koje jako lice na pravoslavne ili na dzamije. Nego. ima neko neke preporuke bilo kog tipa, a da se ticu samog grada? Vec smo obisli neke pijace (Capo i Ballaro) i vecinu glavnih znamenitosti. Dakle, nesto off the beaten track ili neka antikvarnica, ili sta znam, neki restoran. Mislili smo da pravimo neke izlete, makar do Cefalua, ali zapravo mrzi nas, mala deca, let tamo i nazad je vec sasvim dovoljan izazov.
February 24Feb 24 2 hours ago, Kampokei said:Evo me u Palermu, dosli preksinoc na par dana. Dosta je poseban grad, treba doci i videti taj kombo lepote i raspada (neka zdanja koja bi bez po muke bila medju najlepsim zgrada u nekim drugim zemljama se raspadaju, i to decenijama, bar tako izgleda). Ove glavne znametitosti su tek poseban trip, dakle ono sto se zove arapsko-normanska arhitektura (a zapravo sa jakim vizantijskim pecatom). Uglavnom su to, ali ne samo, katolicke crkve koje jako lice na pravoslavne ili na dzamije.Nego. ima neko neke preporuke bilo kog tipa, a da se ticu samog grada? Vec smo obisli neke pijace (Capo i Ballaro) i vecinu glavnih znamenitosti. Dakle, nesto off the beaten track ili neka antikvarnica, ili sta znam, neki restoran. Mislili smo da pravimo neke izlete, makar do Cefalua, ali zapravo mrzi nas, mala deca, let tamo i nazad je vec sasvim dovoljan izazov.
Create an account or sign in to comment