Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Italija - Ostrva - Sicilija, Sardinija

Featured Replies

Aprišiejtovao bih neki tip za jednodnevni obilazak Etne. Gde tačno ići, šta obući, kako ne platiti previše... Baza nam je Katanija, za par nedelja.
Katanija ti je odlicna baza jer si prakticno pod Etnom. Popnes se autom do zicare. Pri usponu autom vec ces se fascinirati promenom pejzaza i flore tako da od obicnog zelenila, suma i sl. postepeno se dodje do ovoga. Ne gubi vreme na kratere koje imas tu u bazi gde krece zicara jer nisu nista spektakularno i uvek je ogromna guzva vec se odmah penji zicarom.Kad dodjes gore imas dve opcije1. da ides terenskim dzipovima za 10ak osoba2. da nastavis peskePrva opcija nije bas ekonomicna ali te oni odvedu na zanimljiva mesta bez da se mucis pentranjem. Druga (ona koju smo mi izabrali) je ekonomicnija :)) ali jako zanimljiva iako prilicno naporna (zavisi koliko ti se hoda). Nakon 100m posle prve krivine kad se izgubi iz vida stanica zicare cini ti se da si na nekoj drugoj planeti, neopisivo. Vec nakon kilometar mozes da skrenes levo ili desno na napustene kratere gde bukvalano nikog nema i da uzivas u neopisivivom scenariju. Nema lave naravno, na takva mesta je zabranjeno i opsano, ali 8unutrasnjost kratera je crvene boje (umesto crne koja dominira celim pejzazem) i oseca se jaka toplota koja u dodiru s hladnim vazduh stvara dim (maglu) i sve cini jos sugestivnijim.Obavezno ponesi neku jaknu ili topliji dux jer ipak si na vise od 3000 metara bez obzira sto je u Kataniji africka klima, a jako je bitna i obuca, tj. nikako papuce, sandale i sl. vec jako udobne i cvrste patike ili cipele.Ako treba jos koje pojasnjenje samo pitaj.
  • Replies 271
  • Views 473
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Sicilija, kasna 2025. ali sa rent-a-car. @arheolog1981 u jednom trenutku, pre no što smo se odlučili za auto gledao sam razne opcije, jako mi se svidela ideja Rim-Catania, gde voz pakuju na trajekt,

Posted Images

imas niz agencija koji organizuju jednodenvni ili poludnevni izlet na etnu tim terenskim dzipovima po principu dodju po tebe rano ujutru i vrate te na isto mesto. tim cine dva vodicha-vozacha i 4 putnika. poludnevni izlet je do 3popodne i imas piknik a celodnevni je full rucak i vode u vulkanoloski muzej.voze te do gore, ne ragularnim putem nego 'putem lave', totalno off road, najbolje da imash shlem jer cesh lupati glavom po prozorima od neravnog puta i njihove voznje. trip ukljucuje i posetu,ulazak u cassone grota, pecinu od okamenjene lave, gde je obavezan shlem(oni ti daju) i baterlampa.najise dokle te dovezu su krateri silversti, odatle se nazire i skijaska zicara i u blizini je restoran.ovo sve pricam u slucaju da hoces ici oganizovano,kao sto sam ja, iako sam svugde isla po svom, ali za etnu nisam znala kuda ici/sta videti pa sam uplatila (40E poludnevni trip, iz catanie). evo imam ovde nekoliko prospekata za taj trip..timetable busa catania-palermo (22e povratna), catania-siracusa, mape catanie i palerma, cene u prehrambenim diskontima catanie, razne tikete i gluposti, to cuvam godinama pa onda sve odjednom bacim :Dbtw..meni su isto pricali da je jako hladno gore ( i moj savetnik je bio lo zingaro :D i ponela sam vetrovku ali sam sve vreme bila u majici na bretele jer je bilo bas toplo. usput, etna je imala erupciju prethodne noci pa smo imali zadimnjene pejzaze u nekim uglovima i helikoptere s vulkanolozima koji su nadletali i istrazivalinemoj da propustis :)

Edited by InvisibleLight

.

Edited by InvisibleLight

( i moj savetnik je bio lo zingaro :D
<_< Vrati mi moje igracke i ne javljas se vise....
<_< Vrati mi moje igracke i ne javljas se vise....
hocu kad postanes 'visi savetnik'. to je u mojoj profesiji najvise strucno zvanje :Dbtw, ovaj link je vrlo praktican, placa se kreditnom i ne zahteva neko cimanje a moze rasteretiti budzet zarad drugih stvari:http://www.sconton.it/gruppi-acquisto
  • 1 month later...

Evo posto sam se vratio da bacim par utisaka sa Sardinije.Hvala Lo Zingaru i Mancu na preporukama. 524463_10151983624890171_1151209955_n.jpgPlaze su prelepe, cak je i ona gradska sa kristalno prozirnom vodom (da ne spominjem Pelosu, Bombardero i ostale na Maddaleni i Capreri ) doduse Italijani su cudni ljudi pa bukvalno niko ne pliva vec si udju u vodu do ispod kolena i onda sprataju levo desno paralelno sa plazom ili igraju badmington. Cim odem na dva metra dubine vec sam ubedljiv najdalje od svih. Sto i nije toliko lose posto koliko god da moze da bude guzva na plazi (a guzvu sam primetio samo na Pelosi) kada se udje da se pliva nema nikakvih problema309444_10151983630615171_1772315212_n.jpg599595_10151983631855171_255092914_n.jpg375746_10151983668300171_1601074833_n.jpgKlopa je fantasticna: Pogotovu Sa Mandra i prasetina. Vredelo je svakog evra. Cak sam se i malo smorio kada su mi prvo doneli jagnjetinu pre prasetine ali je i ta jagnjetina bila toliko dobra da je nestala u sekundi. A kada sam vec kod evra, iznenadilo me je sto im je hrana jeftinija nego li kod nas a jedno hiljadu puta bolja i ukusnija. Na sve strane su natpisi "Bez Glutena i bez konzervanasa" cak i na najotrcanijim fastfudovima. Na kraju glavne ulice pred stari grad ima jedno mesto koje se zove Milese sa savrsenom fokacom u koju stave prsutu, tunjevinu, rukolu, incune, cluk, kuvano jaje, paradajz i sve to preliju maslinovim uljem i sirecetom. Savrsenstvo za 2.5 evra. I u principu cela Sardinija je bila dosta jeftinija nego sto sam ocekivao.Nazalost Casu Marzu nisam uspeo da nadjem :( svi prodavci na koje sam naletao su mi govorili da ne drze to i da je zabranjeno a lokalci u mi rekli da je to ipak zimski proizvod i da se tesko nalazi leti pa sam morao da se zadovoljim pekorinom sardo ii obicnim Casuom. Korziku, Nurage i Garibaldijev grob/kucu sam ostavio da obidjem neki drugi put posto sam na kraju ipak odlucio da ovo bude manje aktivan odmor a vise otkrivanje sto vise manjih i skrivenih plaza.Inace jedini Srbin koga sam sreo na odmoru je bio neki matori lik iz Rashke koji je prodavao nakit i ogrlice u vodi na Pelosi i koji je odmah pitao iz kog smo sela, kada ce Vlada, kada ce neko da ubije ono govno Dacica, da je Tadic peder bio uvek i da je i trebao da popusi zato sto je poslao Sheleta u Hag. Osim toga sve je bilo prosto savrseno i za svaku preporuku. Kome treba preporuka za smestaj ja sam nasao odlican B&B za 25e po danu po osobi.309343_10151983651770171_454269526_n.jpg382543_10151983664995171_1862638027_n.jpg

Edited by pavllle

  • 5 months later...

Obisao sam je jedrilicom u krug.S coast poprilicno neintresantan i nauticki. i turisticki. Jedino Agrigento i odatle tura po inland recimo Nebrodi i wine regionW coast. Marsala must a odatle na Favignanu,plaze ko iz snova. Takodje inland wine tura.E coast; Raguza (must) kao i Siracusa. Notto ... Taormina, EtnaN coast; Palermo (art) street life ... Cefalu lep ali guzva izvikan. Najsimpaticniji je San Vito del Capo i okolna obala. Iz Milazza idu trajekti za Aeolian island, Lipari koji su super osim za nauticare.

jesi bio na ostrvu pantelleria?

jesi bio na ostrvu pantelleria?
Jesam, ostvo je jako lepo, ali je nauticki frka zbog emigranata. Od Hammameta do Pantellerie 80nm, overnight passage, za tako kratak put su mi dva puta ulazili na brod Guardia Costiera i jednom vojska valjda?I jedni i drugi plove bez svetla. Vidis na radaru da nesto ide prema tebi a ne znas sta!? Frkovito samo tako. Onda jedno 3000w search light na brod, pa tek onda na VHF.Bio samo jedan dan. Jezero u krateru je super. Skuter 10e pola dana.Ne bi preporucio nikome da ide tamo, ni na Lampeduzu, gde je jos gore.

Edited by hefestus

Na Pantelleriji prave fantasticno dezertno vino. Pre nekog vremena sam na italijansku veceru doneo predrkani sauternes i onda je domacin otvorio flasu tog dezertnog vina sa Pantelerije i pobedio. Pri tom nije skupo, cini mi se da je rekao da je cena oko 10 evra u Zabariji.Hefe, gde si naucio da jedris? Mogao bi na posebnoj temi malo da pricas o tome.
Jedrenje; Jos kao dete sa caletom. Imali smo malu 8m jedrilicu koju je cale drzo u Lido di Jesolo (inace je Italijan). Pa smo se tako spustali svako leto do Mljeta i nazad .80tih sklapam iz kita svog prvog Sea Angela.8.5m danas Sea Angel III na Krfu porastao sa koji metar vise, al ne mnogo. Lepo iskustvo se stekne kao crew na nekom drugom brodu. Tako sam logovao 3 Atlantic prelaza, doduse E-W ne obrnuto. Zadnji pre dve godine.Jedan od lepsih momenata u cruising je contact sa opustenim ljudima, lokalcima a pogotovu fellow cruisers. Ogromna vecina cruisera je low buget, nista show off, skupe marine i sl.
  • 2 years later...

Kako je najbolje podeliti 7-10 dana na Siciliji recimo na dva dela, da se pored kupanja i obidje nesto? Nije interes da se vidi ama sve i padne s nogu, dovoljno ce biti nekoliko izleta, a ostalo za drugi put.

Meni bi bilo super da se stacioniramo u Palermu i okolini ali vidim da to nije dobro za duze obilaske pa otud ideja da se mozda uzme smestaj na dva mesta, kao sto je neko na pocetku teme preporucio. Etna nije prioritet jer smo vec bili na vulkanu, videcemo koliko se to uklapa u ostatak price.

Edited by I*m with the pilots

Bolje 1 smestaj i rent-a-car

Plaze i more su super oko Palerma, ali ti realno treba auto.

I sam grad je meni super, ali gledaj da smestaj bude u nekom manjem mestu.

Sa ili bez auta - obavezno Erice i Scopello na zapadu i Cefalu na istoku

Kako je najbolje podeliti 7-10 dana na Siciliji recimo na dva dela, da se pored kupanja i obidje nesto? Nije interes da se vidi ama sve i padne s nogu, dovoljno ce biti nekoliko izleta, a ostalo za drugi put.

Meni bi bilo super da se stacioniramo u Palermu i okolini ali vidim da to nije dobro za duze obilaske pa otud ideja da se mozda uzme smestaj na dva mesta, kao sto je neko na pocetku teme preporucio. Etna nije prioritet jer smo vec bili na vulkanu, videcemo koliko se to uklapa u ostatak price.

Mislim da je najbolje da se smestiš negde oko Catania-e. Onda za videti, Valle dei templi(Agrigento), Etna(Catania) uzmeš žičaru od Rifugio Sapienza u podnožju, Taormina, San vito lo capo(Trapani) gde je izmedju ostalih i plaža Scopello, Cefalu. Najlepša plaža ipak je Spiaggia dei conigli kod Lampeduse(ne znam koliko je to sad ok, jer je sve pretrpano migranitima, Lampedusa im je najčešće mesto za iskrcavanje)., 

Hvala :)

 

Koji je period bolji za kupanje + obilazanje varijantu, juni ili septembar?

Meni Septembar. Manja je gužva, a i dalje je super toplo, i more božanstveno.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.