Jump to content
IGNORED

Sekte i prevare


Moonwalker

Recommended Posts

Počeo sam the vow i odlično se zakuvava već u drugoj epizodi. :D

 

Najjači momenat mi je kad Mark konačno upoznaje Kita, očekujući nekog boga a ovaj ulazi u kuću zarastao i prljav kao neka klošarčina, a Mark kaže "ne smeš da uslovljavaš mudrost na osnovu toga ko je daje" tako nešto, što samo govori o nivoima samoobmane ljudi kojima su podložni. 

 

Isto mi je super što ih sve vodi ni manje ni više nego na na odbojku, a tamo se pojavi kralj sa cvikerima, znojnicom i sportskom opremom iz 80ih, dok ga svi gledaju kao boga, nadrealno apsurdni prizori i scene, prosto obožavam ovakav content...

 

Iznenadio sam se brojem selebritija koji su ih podržavali, kao i velikom ulogom Alison Mek koja se lepo proslavila u Smallville-u, verovatno lepo i zaradila ali sve to samo potvrđuje da su pare i slava često uzrok barem isto problema koliko i pogodnosti...

 

Još jedna stvar koja se da zaključiti gledajući sve ove dokumentarce je koliko su ljudi zapravo u qrcu mentalno... Na kraju Leaving Twin Flames su rekli da se posle korone tipa broj kultova po USA umnožio ne znam koliko puta, to je svakako trend koji sumnjam da će se prekinuti u budućnosti.

 

Da moram da odaberem jednu reč tipičnu za sve ljude koje sam gledao po ovim doc-ovima, to je jednostavno očaj. U momentima totalnog očaja, beznađa i apatije, ljudi su toliko željni rešenja, svetla na kraju tunela da će poverovati u sve. Nije uopšte toliko teško zloupotrebiti toliku slabost. 

Još jedna zanimljiva stvar u celoj priči mi je moć autosugestije jer su mnogi posle tih nekih seansi govorili da su ipak pronašli sebe, osećali se bolje, našli smisao u životu i sl. Što opet govori koliko su im ti neki programi smisleno i temeljno određeni i da nije baš tako lako na prvu shvatiti nivo obmane i istinske ciljeve iza njih.

 

Nastavljam dalje sa nestrpljenjem...

  • +1 2
Link to comment

Ova tzv nacionalna strategoja dojenja je izraz kao da ljude vraćaš na učenje hodanja u uspravnom položaju. od postanka sisara postoji dojenje i faljen isus napredovalo je u nauci  da ko nema načina da doji neće mu umreti dete ali gle , ni to ne valja, regresiramo. Moju braću od tetke je dojila jer je tetka sa obojicom bila posle porodjaja vrlo bolesna, tamo četrdeset i neke, rodjaka koja je u isto vreme imala bebu. Dojila ih po malo koliko je ostajalo a kad nije bilo dovoljno, jeb ga , razblaženo mleko  i šta već. Živi zdravi i dalje

a ovo što Milan kaže, ta autosugestija da si se odjednom posle  7 dana nekog kursa pronašao. našao smisao u životu... to je jedan od mojih fascinacija . To uz onu rečenicu radim na sebi neprestano i tražim duhovnu stranu. Insistiranje na reči duhovnost koja fali  mi stavlja već pomenute viljušk za u oči  naglo  :D Pratim više godina , najviše zbog predela i zemalja kroz koje prolazi biciklom Snežanu Radojičić. I to j bilo to, opisi putovanja. I sada poslednnjih godinu i kusur  Snežana počinje da piše i priča o  naravno zavirivanju u sebe i pronalaženju sebe i smislu i putovanje postaje Put sa velikim slovom. Nova knjiga je kao nešto o tome i pasus koji je izbacila je  bljuv na kub. A sve posle desetak dana u nekom kampu , na nekom kursu ( glupa sam jeb ga da zapamtim i tačno objasnim ) u Meksiku recimo, zavirivanja u sebe u potpunoj tišini. Znači ne govoriš  desetak dana ništa , slušaš neka predavanja , radiš i tako to. I 3 dana u nekom amazonskom plemenu   gde je isto spoznala smisao života i svog , i uopšte.  Ona je godinama blizu mene oko 60 ali eto sad je trenutak da se zagleda u sebe :D pa sestro brate ako do sada nisi spoznala misiju , kako ćeš sada . Ili možda ja grešim i nikad nije kasno :laugh:

  • +1 4
Link to comment
31 minutes ago, Mil@n said:

Najjači momenat mi je kad Mark konačno upoznaje Kita, očekujući nekog boga a ovaj ulazi u kuću zarastao i prljav kao neka klošarčina, a Mark kaže "ne smeš da uslovljavaš mudrost na osnovu toga ko je daje" tako nešto, što samo govori o nivoima samoobmane ljudi kojima su podložni. 

Ako je to Mark Vinsente, njemu to nije čak ni prvi kult u koji je uvučen. :fpalm:

Opet, nisam gledala The Vow ali znam po recenzijama da su u drugoj sezoni prikazane neke stvari (konkretno vezano za tog lika i Indiu Oxenberg) koje su učinile da ljudi preispituju ono što su videli u prvoj. Preispituju na dobar način, jer stvari često nisu crno-bele, u smislu da imaš neke žrtve imaš nekog bed gaja i tjt, move along nothing to see here. Primera radi, Virginia Giuffre jeste bila zlostavljana kao klinka od strane Jeffrey Epsteina; Virginia Giuffre je takođe bila regruter i uvlačila je druge klinke u šemu da budu silovane, jedno ne isključuje drugo.

 

@napadaj Imaš The Satanic Temple sekularne trolove (nemaju veze sa The Church of Satan koji se legit lože na Satanu, ni sa Lavejevim satanistima koji se iz nekog razloga lože na Ayn Rand (?) plus fensi rituali) imali su neke dobre akcije, sve na granici edgelordisanja doduše (uvek koriste argumente “velikih religioznih org” protiv njih, tipa, kad je u nekom USA stejtu bio zabranjen abortus, podneli su zahtev da njihovi članovi treba da dobiju religious exemption jer FREEDOM :rock3:) plus imaju after-school program za decu After School Satan gde drže časove nauke. Sekta za poštene domaćine.

 

  • Haha 5
  • Tužno 1
Link to comment

Na epizodu i po do kraja imam samo 1 krik:

jebo vas personal growth!!!!

 

(Milane, nije samo očaj, nije tako jednostavno.

Ne mogu da pišem dalje, gledam ovu drogu, ali pravim u glavi skicu udav postova koji slede ovih dana…)

 

edit. Za ovo što su uradili Meksikanki Danijeli bih ih pobila sve u lancu. Bez trunke premišljanja.

Edited by pt 2.0
  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment

dobar je to serijal, a i onaj drugi o istoj temi koji preispituje odgovornost indije oksenberg je ok (i vazan za temu, kao sto i patty kaze)

 

nedavno sam gledala i love has won: cult of the mother god. kult u doba instagrama.

iako s razlogom nece pokupiti nagrade, zanimljiv je utoliko sto prikazuje kako se model star koliko i hrist, wink wink, prilagodjava novom dobu 

 

Edited by morgana
Link to comment
27 minutes ago, pt 2.0 said:

Na epizodu i po do kraja imam samo 1 krik:

jebo vas personal growth!!!!

 

spiritual healing :fantom:

 

Ima jedna cura na instagramu, znam je iz mladjih dana, fokusira se na coaching women za path of pleasure, sensuality, connecting to your inner goddess itsl... mislim da prodaje seminare, pardon, sesije (seanse?).

 

Uvek sam se pitala koliko leba ima od toga jer mi ne deluje da ima neki drugi posao, il bar to ne pominje.

 

Edit: jesam se pitala i šta se tačno radi na tim sesijama :D, al ne moram ni ja baš sve da znam

Edited by Quince
  • Haha 1
Link to comment

nekada su te priče o sektama bile daleko, sada je sve stiglo (hvaljen internet) u naše dvorište :dry:

 

istinita priča

rođena sestra moga kuma, mlada i perspektivna, preslatka, radi na televiziji sa velikom karijerom u najavi

njen momak isto tako nešto

sve se dešava osamdesetih

 

odu u ameriku, negde kada su imali po 25+, ne znam tačno, ostanu mesec dana

kako i zašto, ali njega uhvati neka sekta, ona nešto pokušalala, nije uspela, vratila se u yugu

otišla majka u ameriku da spasi sina, ništa nije napravila, vratila se i ona

nikada više ništa o njemu nisu čuli

devojka mu tj. ta sestra moga kuma, se nikada nije udala, radila ceo život na tv bez nekog značajnog uspeha, dala se u horoskope

nema šta nije pročitala, garantujem da je jedna od boljih poznavalaca  te zanimacije, kod nas, nema šta ona na tu temu nije pročitala, pri tom ne mislim na literaturu na sprskom nego i na engleskom, ali ona to radi isključivo za svoju dušu, nije komercijalizovala

i ona je malo, hm, neobična žena, ne volim da sam joj u blizini, loše utiče na mene tom nekom smirenošću i fatalizmom

 

ja volim malo zdravija druženja, gde se jbg, malo radže gucne za dobro raspoloženje i pojačanu brbljivost

  • +1 2
Link to comment
54 minutes ago, pt 2.0 said:

(Milane, nije samo očaj, nije tako jednostavno.

 

Naravno da nije i da je kompleksnije od toga. Ako bih morao da uobličim u najopštije mesto, to bi bili ljudi kojima je u tom trenutku jako potrebno "nešto". Kada si u takvom emotivnom i psihološkom stanju, neki inhibitori su jaki i racionalno razmišljanje pada u drugi plan, uostalom, bili smo svi nekad u situaicji da nismo u stanju da budemo objektivni i izopštimo se iz situacije i sagledamo je sa strane.

 

Sara ja došla "da se pronađe", da nađe sebi svrhu, znači žena koja lepo izgleda i glumica je, malo glumi malo ne, u sušitni kontam da je živela bolje od 90% ljudi oko nje. Alison Mek je nešto spomenula da je imala problema u vezama, tu kontam da krenu paranoje "nikad neću biti srećna/voljena", kao da je sreća stanje u koje se ulazi po šablonu i nikad ne izlazi, da je tako, ne bi kao takva imala smisla...

 

Najbolji citat iz epizode 3 je Sarin u razgovoru sa Loren... ".. i tako ja sada imam Kitove inicijale pored vagine.." :D

 

Ali moram jednu stvar da istaknem. Nensi fucking Salzman. That woman CAN sell shit! Govor, osmeh, frizura, a pre svega glas dikcija. Kitov najbolji potez...

 

 

Link to comment
1 hour ago, Patty Lee said:

@napadaj Imaš The Satanic Temple sekularne trolove (nemaju veze sa The Church of Satan koji se legit lože na Satanu, ni sa Lavejevim satanistima koji se iz nekog razloga lože na Ayn Rand (?) plus fensi rituali) imali su neke dobre akcije, sve na granici edgelordisanja doduše (uvek koriste argumente “velikih religioznih org” protiv njih, tipa, kad je u nekom USA stejtu bio zabranjen abortus, podneli su zahtev da njihovi članovi treba da dobiju religious exemption jer FREEDOM :rock3:) plus imaju after-school program za decu After School Satan gde drže časove nauke. Sekta za poštene domaćine.

 

 

Mnjeh, nema toga u metalu.

 

Jedino čega mogu da se setim je da je Big Boss iz Root navodno poglavar Church of Satan za Istočnu Evropu, ali ne znam ni da li je to tačno.

Link to comment
4 hours ago, Paul Gompitz said:

Na vrhu piramide tog sektaskog dojenja sjedi neonatolog Ljiljana Stankovic iz porodilista Narodni Front, nacionalni  koordinator programa podrske dojenju. Ajde sto su porodilje koje ne doje izlozene psihickoj torturi, nego se po komandi uvazene koordinatorke ni njihovim bebama ne daje dovoljno dohrane, da bi valjda novorodjence koje danonocno vristi gladno prizvalo pameti nepocudnu majku.

Mene je usred Lukinog NICU boravka babica na pseca usta izgrdila shto nisam ponela izmuzeno mleko u posetu bebi.

Ni to joj nije bilo dovoljno nego se vratila nakon shto je tako povishenim tonom iskenjala, da mi josh jednom kaze sa zgadjenim izrazom lica I am so shocked.

Ja sam opet toliko bila u shoku od tog ponashanja da nisam bukvalno nishta uspela da kazem a trebalo je (u tom trenutku svi su znali da mi je dete u NICU zbog kriminalnog ponashanja njiovih kolega, a i da nije, kakav je to nachin).

Ali generalno po medicini imash more than fair share idiota sociopata i budala, a i baseline share ovakvih je bogat, tako da...

Najbolje je sa njima nemati posla, a ko mora da ima, ako vreme dozvoljava samo ako nadjesh nekog dobronamernog i kompetentnog pa tek onda u neku prichu.

Link to comment

@pt 2.0 Enivej, ne znam je l te zanima i ne znam je l se pominje išta od ovoga u dock-u ali...

 

Iz knjige The Story of Keith Raniere and the Women of NXIVM

 

Spoiler

Did Daniela really fall into a trap? If so, when was it set, and how did it work?
Though Raniere billed himself as a scientist and philosopher, his skill set was closer to that of a stage hypnotist or illusionist. Former NXIVM insiders have compared him to Derren Brown, a U.K. performer who cranks out TV specials featuring what seem like superhuman powers of persuasion.
In his 2006 special The Heist, Brown styled himself as a shady motivational guru and used conditioning, emotional anchoring, and other “insidious” techniques to encourage a mental state where a regular person would voluntarily participate in an armed robbery.
Brown claimed that the show’s thirteen participants were drawn from the public, had steady middle-management jobs, and had no criminal record. They all met at a U.K. hotel and were subjected to a human experiment without knowing it. After dinner and several drinks, a server arrived with an unexpected food bill. “I want to see how they react: who complies, who gets angry, and who emerges as the alpha male, or female, and takes charge,” Brown explained. The outcome would inform who he’d select for further conditioning and manipulation.

Brown’s self-help seminar featured in The Heist was full of outlaw language. Slogans like “Steel yourself” (playing on the word “steal”) and “Do it” littered his slideshow, and subjects received realistic toy guns to symbolize their new status as “thought criminals.” Brown then instructed participants to steal candy from a convenience store as a fun way to harness their inner child and take an exciting risk. This amounted to simple boundary testing. Some refused, and they were eliminated from the show. But the ones who tried it and framed it as a positive experience advanced to the next phase.

 

TO UNCOVER HOW these persuasion, selection, and conditioning techniques might have played out in a NXIVM curriculum setting, I took a deep dive into Raniere’s patent application for Rational Inquiry, in which he sets out, for example, how lessons are conducted. Within the very first moments of a NXIVM class, ritualistic hand clapping, sash wearing, and group recitation offered an opportunity to observe students’ natural tendencies toward dominance or submission to authority. Students were led through a series of handshakes, stepping into them with a different foot forward, cocking their wrist slightly downward, and “gaining control” by grasping with their middle and ring finger. They learned a special NXIVM handshake that required students of lower rank to put their left hand on top of their already shaking right hand as a sign of respect.
All of this provided helpful context for someone trained in NLP to find suggestible subjects. Just like the surprise hotel restaurant bill in Brown’s made-for-TV experiment, these exercises helped proctors and coaches sort who happily accepted an unfamiliar set of rituals, who resisted, and who needed to be ejected for asking too many questions.

Raniere’s entry-level modules tackled big subjects like blame, leadership, pride, and responsibility. The group-discussion format set students up to disagree with each other on a series of hard-to-answer, sometimes contradictory, questions. Former coaches testified that these questions were designed to give students a sense that they didn’t understand these concepts as deeply as they thought. After discussing in small groups, coaches would read from a script that seemed to resolve part of the contradiction. This process was repeated over and over until it stuck.

Other sessions asked students to reveal the absolute worst thing ever done to them and then the worst thing they’d ever done to another person. Some students actually confessed to killing people during these sessions. “There’s people who have murdered next to people who are like, ‘Um, I once cheated on my taxes,’ ” one former student told me. “It doesn’t have a hold on you,” coaches were encouraged to say.
This process appears to have had a second, less obvious purpose: to dig up as much dirt as possible on all participants, young and old. High-powered CEOs and politicians spilled about their extramarital affairs, the secret child they were still paying for, their not-quite-legal deals, their growing collection of offshore tax havens—and above all their fears of being caught and held accountable. Sarah Edmondson says coaches were instructed to take notes on the worst things new students were willing to share.

 

PART OF WHAT made an integration so appealing was the honest, self-assured dispositions of the people in class who said they’d had them. NXIVM’s higher ranks, who often participated in these breakout sessions, never made excuses or blamed others for their problems. Ames and Edmondson did their best to recreate the atmosphere of an intensive, but without the group dynamic, I didn’t, in the end, have any kind of “aha” moment.
Ames told me that some days he’d wished the program could end for students after the first week, but as coaches they were strongly encouraged to get people signed up for more classes. Coaches would often find a way to underline students’ flaws, even when they weren’t the issues they came in with, and upsell them on the next course. “Me saying after a five-day course, ‘Your issue of wanting to be seen as a smart journalist is preventing you from being a good journalist…. If you want to be a really good journalist you need to finish the (sixteen-day) intensive.’ That’s the abuse, I think.”
Many former students described this never-ending treadmill dynamic. Whatever insecurity or problem you identified in the class, the long-term solution was always more coursework. And the way to afford more coursework was to sell more classes. This is a familiar dilemma to anyone who has tried to succeed in multi-level marketing; for the vast majority of NXIVM students, the economic rewards never materialized

One study by psychologist Daniel Gilbert found that participants made to hold a set of digits in their head while reading a series of nonsensical statements like “Whitefish eat candy” were more likely to think false sentences were true. “The moral is significant: when system two is otherwise engaged, we will believe almost anything,” Kahneman writes. “Indeed, there is evidence that people are more likely to be influenced by empty persuasive messages, such as commercials, when they are tired and depleted.”
If Daniela did fall into a trap, it was a slippery one, involving exhaustion, group conformity, conditioning, selection, leveraged secrets, and a whole lot of pseudoscience.

Shaming worked. Raniere succeeded in making Daniela believe she’d caused a lot of damage, and that fixing it would be an enormous, difficult task. She also believed that her complete cooperation was necessary because her being in the country was a liability for NXIVM. But the more Daniela conceded that she’d acted unethically, the more outlandish and punishing Raniere’s vision of justice became. If she was really committed to healing her ethical breach, he told her, she’d want to live in “speechless, monk-like seclusion” until the task was done.

 

***

Bouchey wasn’t alone in bearing a genocidal stain. Nancy Salzman, who is Jewish, was told she may have been Hitler reincarnated. Former associates have different ideas about how several members of Raniere’s inner circle came to believe they’d been literal Nazis in past lives. Some say women were guided to these conclusions in suggestive trance states, but others say it was more about repetitive suggestion. NXIVM students were taught that resisting feedback, especially from someone with a higher rank, was a sign of “disintegration.” When confronted with an uncomfortable, unprovable claim, an “integrated” person was expected to listen and consider without letting their emotions get in the way. With time and repetition these ideas seemed to grow more relevant or true to the person’s experience. Most of this was useful to Raniere, who could use guilt to manipulate his true believers.

 

***

Over many years Heidi was able to observe what she calls Raniere’s “ensnarement” tactics in action. Often this involved claiming unprecedented expertise in a woman or girl’s area of passion, whether it was running, spirituality, lucid dreaming, or past life regression. In Toni Natalie’s case, Raniere embodied the “elite education she never had, while Gina was convinced she’d been a Buddhist goddess in a past life and that she and Raniere had known each other many centuries before. These were both fantasies and levers of manipulation.
As Heidi describes it, Gina became trapped in Raniere’s orbit. She worked to make his business successful while he spent much of his time playing arcade games, having sex in the Consumers’ Buyline warehouse, and sleeping through the day. According to an Albany Times Union report in 2012, one of his favorite arcade games around this time was called Vanguard, “in which destroying enemies increases the fuel in the player’s tank.

HEIDI SAYS THAT Gina continued to resist the harem-style arrangement. She wanted a simple life with Raniere, to continue what she believed they’d started in a past life. She pursued a degree in Eastern religion in the second half of the 1990s, and for a time switched to another spiritual teacher, which upset Raniere. Eventually Gina returned to the community she’d helped build.
In 2002, following her mother’s death, Gina’s mental health started to slip. According to a police report, she had sent “personal articles and letters to family members that stated if something were to happen to her, not to worry, and that the Buddha would take care of her.” The family thought she was mentally distraught and feared she might harm herself.
Police found Gina’s Toyota Tercel near a Buddhist monastery in Woodstock, New York. Officers spotted a small flashlight on the ground, which led them to Gina’s body at the edge of a pond. She had died of a gunshot wound. In her pockets police found a lighter, a hotel key, and a Buddhist medallion. Her death, on October 11, 2002, was ruled a suicide.
After Gina’s death, Heidi learned that her sister had turned most of her modest inheritance over to the man whom she had helped turn into a self-help guru.

 

***

 

Dr. John Hochman, who was teaching psychiatry at the University of California at the time, reviewed material for the sixteen-day course Stephanie had attended, identifying elements he thought were manipulative and cult-like. As points of concern, he pointed to the long hours, secrecy, inability to seek feedback from friends and family, paramilitary rituals and regalia, frequent contact with superiors, and unsubstantiated extravagant claims.
Dr. Paul Martin also audited Stephanie’s class notes from a psychologist’s perspective. “This appears nothing short of a religion, a system that has answers to the problems of life,” he wrote in a highly critical report. Martin went on to compare the NXIVM material to Robert Jay Lifton’s seminal work on what he termed “thought reform.” Lifton’s 1961 book, Thought Reform and the Psychology of Totalism, defines eight elements of ideological control, and Martin pulled out glaring examples of each from NXIVM’s curriculum.

 

 

  • Hvala 2
Link to comment
12 hours ago, Patty Lee said:

Ako je to Mark Vinsente, njemu to nije čak ni prvi kult u koji je uvučen:fpalm:

ahahahaha, nisam ovo znala.

blago mi je iritantan taj lik bio tokom cele serije, sa pikom mog popizda kad on i boni lete avionom, nakon svega što su proživeli, i liku na rasklopljenom stočiću opet neka self-help knjiga sumnjivog naziva. moja misao u sekundi: nikada nećeš naučiti, mali veseljače...

 

12 hours ago, Patty Lee said:

znam po recenzijama da su u drugoj sezoni prikazane neke stvari (konkretno vezano za tog lika i Indiu Oxenberg)

indija, koju sam kao ozeblo sunce čekala da se pojavi zbog radišinog nagoveštaja da čekam i vidim šta će s njom biti do kraja se u drugoj sezoni praktično ne pominje. kao u zemlju propala. ima malo katarine koja se raduje i navija pred sudom, ali o maloj guji - ništa.

tako da pojma nemam šta je @radisa hteo da kaže onim "videćemo šta ćeš do kraja misliti o njoj". ne mislim ništa novo, jer se nije desilo ništa gde se ona dalje pominje.

 

mislim da je osnovnu postavku koja je činila da kult iz "Vow" postane i opstane toliko dugo prvi na temi pomenuo Jeremija, a posle i neki drugi: to je pre svega bila multi-level marketing piramidalna šema. za zarađivanje novca držanjem tih centara i samostalnih predavanja. naravno - nakon što i sam uplatiš dovoljno para u te kurseve, odslušaš ih sve, i zaradiš nekakve crtice na nekakvim svilenim šalovima raznih boja. sve MLM šeme su mi oduvek bile izrazito odbojne, ljudi koji me na "prijateljskoj" bazi nagovaraju da kupim nešto što mi u suštini ne treba ili se očekuje da ja budem uvaljivač stvari svojim prijateljima

digresija o ličnom iskustvu sa MLM:

Spoiler

pada mi na pamet jedna Amvej porodica that gave me the creeps.

i pada mi na pamet drugarica sa kojom sam prodavala neko vreme Oriflame kozmetiku. ja sam, naravno, propala u tom "biznisu" pre nego što sam i počela, jer mi nije padalo na pamet da svojim drugaricama uračunavam svoju zaradu u cenu tih proizvoda, niti sam bila u stanju da nepoznate ljude smaram kako je nešto super i kako baš SVE to treba da kupe. ja to nisam u stanju da radim, to moja psiha ne podržava. ni komponentu da hvalim proizvod koji nisam probala / jesam probala ali nije ništa spec, ni komponentu da ubeđujem ljude da nešto kupuju što im ne treba.

moja drugarica ne samo da sa tim nije imala nikakav problem, ona je koristila činjenicu da to prodaje da nekako nametne ostalima koje poznaje i sa kojima se druži "obavezu" da od nje bar nešto kupe, i nije se libila da samo o tome davi gde god i u koje god društvo da ode. dogurala je jako visoko na toj MLM piramidi, ali ne znam šta je posle bilo jer smo izgubile kontakt.

naravno, može mi se (s pravom!) reći - aman, ženo, ti nemaš talenta za trgovinu a ona ima - i to je sve. ali nije se tu radilo o trgovini gde sam ja u nekoj prodavnici pa nepoznati ljudi ulaze i traže te proizvode i raspituju se gde je šta. ne, radilo se o tome da ja treba tokom 90-ih, svojim najboljim drugaricama, familiji i drugima u čije kuće odlazim da prodajem nešto i da ih nametljivo ubeđujem u nešto.

komponenta emotivne povezanosti sa ljudima kojima nešto prodajem, a koja se u MLM zapravo eksploatiše, bila je moj stopping power.

 

mene ove teme zanimaju pre svega zbog tehnika manipulacija ljudima, tačnije zbog razvijanja odbrane od tih tehnika, i zbog razumevanja na koje načine one deluju na različite ljude. posebno, zbog odgovora na pitanje šta je to u dnu naših ljudskih bića što na kraju višegodišnjeg mindfuck maltretiranja, bude u stanju da ipak kaže - Jebite se, sad je dosta, odoh da živim!!! ustane i izađe iz Sobe (referenciram se na Vow ali neću da spojlujem)?

šta je naše zdravo jezgro?

koja nas svojstva i okolnosti vode u zagrljaj manipulatorima?

kult zvuči kao 1 ekstremna ekipa i malo ko veruje za sebe da će tamo zabasati, ali mali Kit Ranijeri može biti vaš direktor, muž najbolje prijateljice ili vaš budući dečko, pulmolog vašem detetu, influenser na tw ili popularni nik na nekom forumu. u tom svetlu su ova pitanja prilično relevantna.

 

da li sve žrtve manipulacije ovog tipa treba tretirati isto? 

kako je biti u koži osobe koja prozre manipulatora early on, i onda se on svom snagom svog dijaboličnog uma (uz pomoć sledbenika) obruši na vas? ova me situacija zanima jer sam bila u toj ulozi nekoliko puta u životu, nekad sa manjim nekad sa većim ličnim ulogom. prilično jezivo iskustvo jedne posebne vrste usamljenosti i izluđivanja, sa vazda otvorenim pitanjem: zašto nisi gledala svoja posla?!

 

moj utisak o ovim likovima iz Vow nije da su dominantno bili nesrećni pa došli na kurs ESP, već da su dominantno bili prazni a ambiciozni i u potrazi za prečicom koja vodi do "sreće i uspeha". na liniji sam Srđana Dragojevića, koji koji ne slučajno baš lik tupave Violete smešta u Hare Krišna sektu na kraju filma "Mi nismo anđeli". to je taj profil, to su ti ljudi.

cela NXIVM organizacija je dvoslojna po svojoj suštini. 

prvi sloj, koji već probere žito kojim se da manipulisati od kukolja ljudske solidnosti, jeste ESP kurs i lestvica MLM napredovanja. onaj ko se na te pomije primi, pa još nastavi da ide dalje (na druge module), sigurno je potencijalni kandidat za Renijerijevo mešenje uma.

šta radi ESP?

pod osnovnom parolom "vi se sabotirate od božanstvenog uspeha koji možete postiči svojim pogrešnim uverenjima o sebi" ljudima u glavu ubacuju pomiju od patrljaka psihologije, pogrešnih (šetetnih!) poruka ni na kakvoj nauci zasnovanih i, kao potpuno otvaranje vrata pakla, razvezivanje ljudi od sopstvene intuicije pod parolom da ih razvezuju od pogrešnih uverenja o sebi. ako ubediš čoveka da sebi ne može da veruje, i ako ga ubediš da mora da veruje tebi - postelja za đavola je razmeštena.

ovaj prvi sloj vodila je, i legitimitet mu davala osoba koja je po formalnom obrazovanju medicinska sestra, a po neformalnoj edukaciji hipnotizerka i NLP master. Nensi Selcman. dovoljno neobrazovana da veruje u ta sranja, a dovoljno normalna po svojoj ljudskoj suštini da može da prodaje drugim ljudima ta sranja. ona je bila spikerka Ranijerijevih bulažnjenja tokom 20 godina.

 

drugi sloj je piramidalna šema eksploatacije žena za privatne potrebe Renijerija: prvi sloj piramide su činile isključivo one žene sa kojima je Ranijeri imao seksualne odnose i, sa njihove strane, emotivne, i koje su mu bile bezumno potčinjene.

da bi dijabolični Renijeri mogao da živi u blagostanju nakon što je bio optužen za piramidalnu prevaru i MLM kompanija Consumers' Buyline Inc. koju je vodio propala, morao je da smisli novi, nekažnjiv način da radi istu stvar, jedinu koju zna: prevarni piramidalni sistem. našao je idealnog paravan partnera za to - Nensi Selcman, izmestio na nju formalnu kompaniju (sa njim niko nije hteo da radi), i krenuo da plete mrežu žrtava.

prvo bi eliminisao one psihologije koje su odavale da mogu da ga prozru i koje nisu bezuslovno padale na njegovo ispiranje mozga, gaženje samopouzdanja i rastakanje slobodne volje. kroz celu seriju se provlači motiv psihičke torture, surovog kažnjavanja i proganjanja onih žena koje su ga napustile. 

sve žene koje su bile njegove žrtve, a posle i njegovo oružje protiv drugih žena, imale su identičan majndset:

- bilo im je OK da njihova seksualna veza sa Ranijerijem bude tajna;

- bilo im je OK da budu bezuslovno verne Ranijeriju a da on paralelno bude sa još 5, 10, 20 žena;

- ostajale su u tom statusu go-di-na-ma;

- bilo im je normalno da im on broji kalorije dok ne postanu dovoljno mršave da budu po njegovom seksualnom ukusu;

- bilo im je normalno da rade razne umereno do vrlo užasne stvari drugim ženama koje bi pokušale da se odupru, odu, ili prosto srele drugog tipa za koga bi postale zainteresovane.

meni je već prva crtica za wtf... zapravo je fascinantno kako on, kralj nemorala, njih sve vreme ubija u pojam na temu toga da su one nemoralne i traži da se podvrgavaju kaznama. 

 

prvi sloj je navodno legitimni paravan drugog sloja, koji je čist kult.

 

nisam saglasna sa tezom da svakom može da se dogodi da zapadne u ovaj drugi sloj. u prvi sloj može svako.

 

u prvi sloj u širem smislu zapadnem i ja u npr. situacijama kad me nešto boli, pa mi drugarica kojoj to kažem u usputnom ćasku uvek nudi neka alternativna sranja od kojih se meni diže kosa na glavi. e sad, pošto ja nju volim i pošto sam slina kojoj je jako teško da svaki put ulazi u razgovor da su meni to sranja i da kad me boli idem kod lekara, ponekad dođem u situaciju da nemam snage da se natežem pa za neke najbenignije stvari kažem - ok, probaću.

ili kad slušam druge drugarice koje mi pričaju o reiki metodama ili tako nečemu.

moja jedina odbrana je - ja sam konzerva, ne mogu ja to. sad mi je i super obrana što nemam para.

 

nisam imuna na manipulacije, posebno iz oblasti "tužne ljudske priče". sa druge strane, nikada se nisam primala na instant stvari, laka rešenja ili mislila da sam izuzetan cvetak ili da to moram biti. niti padam na instant voljenja i komplimente, naprotiv - to me čini sumnjičavom. sa treće strane, nesreća, bolest i beznađe ćine ljude manje otpornima na manipulacije.

  • +1 1
Link to comment

Najodvratnije, najmonstruoznije, pritom eksplicitno izrečene od strane Renijerija i dokumentovane video snimcima same NXIVM ekipe, koje sam ja uočila:

1. Ljubav je bol

2. Razbijanje uticaja umetnosti devojci kojoj je umetnost jako važna u životu, rečima (parafraza): to što ti osećaš kada uživaš u umetnosti je do tebe, a ne do umetnosti, i ja te mogu dovesti do toga da uvek proizvedeš takvu sreću, the art is bogus

3. Predstavljanje nauke devojci koja je izuzetno nadarena i inteligentna, kao "samo još jednog verovanja" koje treba da bude zamenjeno "verovanjem u superiorniji (I kid you not) religiozni sistem" (kakav je Renijerijev)

4. Zlostavljanje je lažan, izmišljen koncept.

Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

 

kako je biti u koži osobe koja prozre manipulatora early on, i onda se on svom snagom svog dijaboličnog uma (uz pomoć sledbenika) obruši na


Mogu da zavrse «u jendeku sa rupom u glavi». Citav deo zanra horora i trilera je napravljen na tome sta se desi kad neko budalu provali na keca.

Tim manipulatorima je prvo da izoluju one kojima manipulisu.

 

1 hour ago, pt 2.0 said:

. zapravo je fascinantno kako on, kralj nemorala, njih sve vreme ubija u pojam na temu toga da su one nemoralne i traži da se podvrgavaju kaznama

 

Pa to je nacin apsolutne koersivne kontrole, kao kad im prete da ce da ubiju nekoga iz porodice (decu, roditelje).

 

1 hour ago, pt 2.0 said:

- bilo im je normalno da rade razne umereno do vrlo užasne stvari drugim ženama koje bi pokušale da se odupru, odu, ili prosto srele drugog tipa za koga bi postale zainteresovane

 

Citav patrijahalni sistem odrzavaju takve zene sa tom psiholoskom postavkom.

 

Samo su takve sekte pervertirani, amplifikovani i ekstremni primeri toga. Kripi varijanta Mean girs u sluzbi sekte koje ce uraditi ili da zadovolje ili zato sto se plase.

 

54 minutes ago, pt 2.0 said:

Najodvratnije, najmonstruoznije, pritom eksplicitno izrečene od strane Renijerija i dokumentovane video snimcima same NXIVM ekipe, koje sam ja uočila:

1. Ljubav je bol

2. Razbijanje uticaja umetnosti devojci kojoj je umetnost jako važna u životu, rečima (parafraza): to što ti osećaš kada uživaš u umetnosti je do tebe, a ne do umetnosti, i ja te mogu dovesti do toga da uvek proizvedeš takvu sreću, the art is bogus

3. Predstavljanje nauke devojci koja je izuzetno nadarena i inteligentna, kao "samo još jednog verovanja" koje treba da bude zamenjeno "verovanjem u superiorniji (I kid you not) religiozni sistem" (kakav je Renijerijev)

4. Zlostavljanje je lažan, izmišljen koncept.

 

Antiintelektualizam koji je deo svakodnevice sirokih slojeva, opsesivna koersivnu kontrolu. U oba slucaja je izbijanje uz ruku bilo cega umetnosti, nauke gde bi osoba mogla da nadje utociste.

 

Mislim da tebi izmice kultoroloski sklop u kome su te zene odrastale kao uvod u gledanje tih serija religiozni podlistak. U Ameriku su bezale najekstremnije hriscanske sekte iz kojih se tamo izrodilo svasta nesto.


Dok dodju do trenutka da upadnu tu one nisu snabdevene psiholoskim alatom koji ti posedujes, koji je delom DNK, a delom ono sto se zovu fenotip. Da ne prepustas kontrolu u odlukama vezanim za sebe u bilo kom smislu drugim osobama.

 

Pogledaj ovo kad stignes. Trebalo bi da ima na Skyshowtime. Nisu sekte, ali je slicno.


https://m.imdb.com/title/tt21137054/

 

Tri epizode i neka poznata lica. Svet modelinga kraj osamdesetih.
I u jednoj kaze devojka koja je sakrila godine liku koji je u Francuskoj vodio neku od agencija (recimo da je imala 22) da je prestara.
Nije u pitanju izgled, nego vec dovoljno razvijena licnost da ce na nesto sto joj se kaze da uradi pobuniti.
 

 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...