Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Sekte i prevare

Featured Replies

Ja sve to verovatno gledam sa neke druge strane.

Ja ni ne pokušavam da provalim kako on radi to što radi. Meni je cela poenta da je moguće da neko sa dovoljno treninga i veština može da izmanipuliše našim procesom razmišljanja i zaključivanjem pa i precepcijom stvarnosti.

Nisam uopšte zainteresovan da dokazujem da sam pametniji od Derena Brauna ili Renijera (ili od bilo koga od ljudii koje su izmanipulisali). Ne mogu ni da grantujem da bih ja u nekim kontrolisanim uslovima uspeo da se oduprem njihovim metodama. Možda bi me izmanipulisali a možda i ne bi. Ne znam. Do sada u životu me je moj skepticizam dobro služio.

 

Što se hipnoze tiče, kako god da se zove ono kada on uspava ljude pa ih natera da zaborave koncept broja 7 ili svoje ime (u nekoj od epizoda "hipnozom" leči strahove nekoliko ljudi. Šta god da je to, samo pokazuje koliko su naši mozgovi falični i kako treba da budemo vrlo oprezni kada nečije savete i mišljenja uzimamo zdravo za gotovo.

  • Replies 99
  • Views 17.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • E o ovim raznim mufljuzima u poslednje vreme pričam i stalno se pitam kako je moguće da se ljudima prodaje baš svaka budalaština ali jebemupatka, moguće je. Jedna poznanica na fejsu ( inače recimo da

  • Pa ne, trenutak ranjivosti je u stvari ključ... Ja sam za ovo zainteresovan dosta, jer, kad mi je otac pre 25+ godina  umro i moja mama i moj tada mladi brat (imao je 14-15 godina, ja sam imao 23-24),

22 hours ago, pt 2.0 said:

ahahahaha, nisam ovo znala.

blago mi je iritantan taj lik bio tokom cele serije, sa pikom mog popizda kad on i boni lete avionom, nakon svega što su proživeli, i liku na rasklopljenom stočiću opet neka self-help knjiga sumnjivog naziva. moja misao u sekundi: nikada nećeš naučiti, mali veseljače...

 

indija, koju sam kao ozeblo sunce čekala da se pojavi zbog radišinog nagoveštaja da čekam i vidim šta će s njom biti do kraja se u drugoj sezoni praktično ne pominje. kao u zemlju propala. ima malo katarine koja se raduje i navija pred sudom, ali o maloj guji - ništa.

tako da pojma nemam šta je @radisa hteo da kaže onim "videćemo šta ćeš do kraja misliti o njoj". ne mislim ništa novo, jer se nije desilo ništa gde se ona dalje pominje.

 

mislim da je osnovnu postavku koja je činila da kult iz "Vow" postane i opstane toliko dugo prvi na temi pomenuo Jeremija, a posle i neki drugi: to je pre svega bila multi-level marketing piramidalna šema. za zarađivanje novca držanjem tih centara i samostalnih predavanja. naravno - nakon što i sam uplatiš dovoljno para u te kurseve, odslušaš ih sve, i zaradiš nekakve crtice na nekakvim svilenim šalovima raznih boja. sve MLM šeme su mi oduvek bile izrazito odbojne, ljudi koji me na "prijateljskoj" bazi nagovaraju da kupim nešto što mi u suštini ne treba ili se očekuje da ja budem uvaljivač stvari svojim prijateljima

digresija o ličnom iskustvu sa MLM:

  Reveal hidden contents

pada mi na pamet jedna Amvej porodica that gave me the creeps.

i pada mi na pamet drugarica sa kojom sam prodavala neko vreme Oriflame kozmetiku. ja sam, naravno, propala u tom "biznisu" pre nego što sam i počela, jer mi nije padalo na pamet da svojim drugaricama uračunavam svoju zaradu u cenu tih proizvoda, niti sam bila u stanju da nepoznate ljude smaram kako je nešto super i kako baš SVE to treba da kupe. ja to nisam u stanju da radim, to moja psiha ne podržava. ni komponentu da hvalim proizvod koji nisam probala / jesam probala ali nije ništa spec, ni komponentu da ubeđujem ljude da nešto kupuju što im ne treba.

moja drugarica ne samo da sa tim nije imala nikakav problem, ona je koristila činjenicu da to prodaje da nekako nametne ostalima koje poznaje i sa kojima se druži "obavezu" da od nje bar nešto kupe, i nije se libila da samo o tome davi gde god i u koje god društvo da ode. dogurala je jako visoko na toj MLM piramidi, ali ne znam šta je posle bilo jer smo izgubile kontakt.

naravno, može mi se (s pravom!) reći - aman, ženo, ti nemaš talenta za trgovinu a ona ima - i to je sve. ali nije se tu radilo o trgovini gde sam ja u nekoj prodavnici pa nepoznati ljudi ulaze i traže te proizvode i raspituju se gde je šta. ne, radilo se o tome da ja treba tokom 90-ih, svojim najboljim drugaricama, familiji i drugima u čije kuće odlazim da prodajem nešto i da ih nametljivo ubeđujem u nešto.

komponenta emotivne povezanosti sa ljudima kojima nešto prodajem, a koja se u MLM zapravo eksploatiše, bila je moj stopping power.

 

mene ove teme zanimaju pre svega zbog tehnika manipulacija ljudima, tačnije zbog razvijanja odbrane od tih tehnika, i zbog razumevanja na koje načine one deluju na različite ljude. posebno, zbog odgovora na pitanje šta je to u dnu naših ljudskih bića što na kraju višegodišnjeg mindfuck maltretiranja, bude u stanju da ipak kaže - Jebite se, sad je dosta, odoh da živim!!! ustane i izađe iz Sobe (referenciram se na Vow ali neću da spojlujem)?

šta je naše zdravo jezgro?

koja nas svojstva i okolnosti vode u zagrljaj manipulatorima?

kult zvuči kao 1 ekstremna ekipa i malo ko veruje za sebe da će tamo zabasati, ali mali Kit Ranijeri može biti vaš direktor, muž najbolje prijateljice ili vaš budući dečko, pulmolog vašem detetu, influenser na tw ili popularni nik na nekom forumu. u tom svetlu su ova pitanja prilično relevantna.

 

da li sve žrtve manipulacije ovog tipa treba tretirati isto? 

kako je biti u koži osobe koja prozre manipulatora early on, i onda se on svom snagom svog dijaboličnog uma (uz pomoć sledbenika) obruši na vas? ova me situacija zanima jer sam bila u toj ulozi nekoliko puta u životu, nekad sa manjim nekad sa većim ličnim ulogom. prilično jezivo iskustvo jedne posebne vrste usamljenosti i izluđivanja, sa vazda otvorenim pitanjem: zašto nisi gledala svoja posla?!

 

moj utisak o ovim likovima iz Vow nije da su dominantno bili nesrećni pa došli na kurs ESP, već da su dominantno bili prazni a ambiciozni i u potrazi za prečicom koja vodi do "sreće i uspeha". na liniji sam Srđana Dragojevića, koji koji ne slučajno baš lik tupave Violete smešta u Hare Krišna sektu na kraju filma "Mi nismo anđeli". to je taj profil, to su ti ljudi.

cela NXIVM organizacija je dvoslojna po svojoj suštini. 

prvi sloj, koji već probere žito kojim se da manipulisati od kukolja ljudske solidnosti, jeste ESP kurs i lestvica MLM napredovanja. onaj ko se na te pomije primi, pa još nastavi da ide dalje (na druge module), sigurno je potencijalni kandidat za Renijerijevo mešenje uma.

šta radi ESP?

pod osnovnom parolom "vi se sabotirate od božanstvenog uspeha koji možete postiči svojim pogrešnim uverenjima o sebi" ljudima u glavu ubacuju pomiju od patrljaka psihologije, pogrešnih (šetetnih!) poruka ni na kakvoj nauci zasnovanih i, kao potpuno otvaranje vrata pakla, razvezivanje ljudi od sopstvene intuicije pod parolom da ih razvezuju od pogrešnih uverenja o sebi. ako ubediš čoveka da sebi ne može da veruje, i ako ga ubediš da mora da veruje tebi - postelja za đavola je razmeštena.

ovaj prvi sloj vodila je, i legitimitet mu davala osoba koja je po formalnom obrazovanju medicinska sestra, a po neformalnoj edukaciji hipnotizerka i NLP master. Nensi Selcman. dovoljno neobrazovana da veruje u ta sranja, a dovoljno normalna po svojoj ljudskoj suštini da može da prodaje drugim ljudima ta sranja. ona je bila spikerka Ranijerijevih bulažnjenja tokom 20 godina.

 

drugi sloj je piramidalna šema eksploatacije žena za privatne potrebe Renijerija: prvi sloj piramide su činile isključivo one žene sa kojima je Ranijeri imao seksualne odnose i, sa njihove strane, emotivne, i koje su mu bile bezumno potčinjene.

da bi dijabolični Renijeri mogao da živi u blagostanju nakon što je bio optužen za piramidalnu prevaru i MLM kompanija Consumers' Buyline Inc. koju je vodio propala, morao je da smisli novi, nekažnjiv način da radi istu stvar, jedinu koju zna: prevarni piramidalni sistem. našao je idealnog paravan partnera za to - Nensi Selcman, izmestio na nju formalnu kompaniju (sa njim niko nije hteo da radi), i krenuo da plete mrežu žrtava.

prvo bi eliminisao one psihologije koje su odavale da mogu da ga prozru i koje nisu bezuslovno padale na njegovo ispiranje mozga, gaženje samopouzdanja i rastakanje slobodne volje. kroz celu seriju se provlači motiv psihičke torture, surovog kažnjavanja i proganjanja onih žena koje su ga napustile. 

sve žene koje su bile njegove žrtve, a posle i njegovo oružje protiv drugih žena, imale su identičan majndset:

- bilo im je OK da njihova seksualna veza sa Ranijerijem bude tajna;

- bilo im je OK da budu bezuslovno verne Ranijeriju a da on paralelno bude sa još 5, 10, 20 žena;

- ostajale su u tom statusu go-di-na-ma;

- bilo im je normalno da im on broji kalorije dok ne postanu dovoljno mršave da budu po njegovom seksualnom ukusu;

- bilo im je normalno da rade razne umereno do vrlo užasne stvari drugim ženama koje bi pokušale da se odupru, odu, ili prosto srele drugog tipa za koga bi postale zainteresovane.

meni je već prva crtica za wtf... zapravo je fascinantno kako on, kralj nemorala, njih sve vreme ubija u pojam na temu toga da su one nemoralne i traži da se podvrgavaju kaznama. 

 

prvi sloj je navodno legitimni paravan drugog sloja, koji je čist kult.

 

nisam saglasna sa tezom da svakom može da se dogodi da zapadne u ovaj drugi sloj. u prvi sloj može svako.

 

u prvi sloj u širem smislu zapadnem i ja u npr. situacijama kad me nešto boli, pa mi drugarica kojoj to kažem u usputnom ćasku uvek nudi neka alternativna sranja od kojih se meni diže kosa na glavi. e sad, pošto ja nju volim i pošto sam slina kojoj je jako teško da svaki put ulazi u razgovor da su meni to sranja i da kad me boli idem kod lekara, ponekad dođem u situaciju da nemam snage da se natežem pa za neke najbenignije stvari kažem - ok, probaću.

ili kad slušam druge drugarice koje mi pričaju o reiki metodama ili tako nečemu.

moja jedina odbrana je - ja sam konzerva, ne mogu ja to. sad mi je i super obrana što nemam para.

 

nisam imuna na manipulacije, posebno iz oblasti "tužne ljudske priče". sa druge strane, nikada se nisam primala na instant stvari, laka rešenja ili mislila da sam izuzetan cvetak ili da to moram biti. niti padam na instant voljenja i komplimente, naprotiv - to me čini sumnjičavom. sa treće strane, nesreća, bolest i beznađe ćine ljude manje otpornima na manipulacije.

Evo još malo o ovome

 

 

 

 

 

 

E sad, ja ovo gledma sve iz istih razloga kao ti... Kao što sam rakao, moji najbliži su pokušani da budu uvučeni u sekte trapavo, ali mi smo svi izloženi tehnikama manipulacije, i dosta je dobro znati kakve sve postoje i kako se braniti od toga...

 

Imaš u ovom prvom linku opisano šta je love bombing... Ukratko, kad te neko obasipa pažnjom da bi ostvario to da te navede da radiš nešto što je njemu po volji... Ja sam tome bio izložen pre 17 godina, od strane poslodavca, trrajalo je možda mesec dana, a posle je krenuo mobing, na osmnovu tog lovebombinga... To sam prepoznao tek kasnije da je to ovaj izraz (kad sam gledao dokumentarce), iako sam se tada intiutivno odbranio od toga, na način koji San Jan opisuje gore, tj, ako si osoba koja ima nekakav integritet, verovatno ćeš uspeti da se odupreš... Oterao sma sve u kurac, po cenu nekih materijalnih gubitaka odbacio sve to, jer sma video kuda sve to vodi... No, posle sam imao posledicu, da kad je neko prema meni prijateljski raspoložen, ne uzimam prijateljstvo zdravo za gotovo, nego sam užasno podozriv, što je, jbg, opet problem...

 

Ali sve ove tehnike o kojima gledam u ovim dokumentaricama, doživljavam na sastancima sa ljudima na višem pozicijama po korporacijama sa kojima radim... I to je dosta interesatno, ja na verujemn da su ti ljudi čitali knjige kako se manipuliše ljudima, oni prosto iskustveno i intiutivno znju kako to da rade...

 

Što se tičen NXIVM oni su od početka bili piramidalana šema, to je jasno svakom ko je ikad video tako nešto... Samo umesto da nešto fizički prodaju, oni su prodavali neku kao sreću... Pokušavao sam na youtubeu da nađem dokumetarac gde psiholozi pričaju o metodama koje je Nensi radila ljudima, i u čemiu je tu problem, ali sad ne mogu da nađem... Uglavnom ako se dobro sećam svi su to opisivali kao vemoa nestručno i loše i da ostavlja baš duboke posledce, recimo ono da te teruja da se prisećaš problema iz mladosti da bi se kao oslobodio... To je ogroman no no, koji ubija sampouzdanje ljudi i čini ih ranjivim... Ali to je Nensi i trebalo...

 

Sve u svemu, ovo je baš extreman primer manipulacije, ali divno je što je to sve isplivalo, i što iz svega ovoga možemo da naučimo mnogo toga i da sebi pomognemo da se odbranimo od takvih likova i takvih ljudi...

 

 

 

Edited by radisa

1 hour ago, radisa said:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meni ovaj klip najviše govori o tome koliko je opšte obrazovanje neophodno, način na koji Allison (sva fascinirana) reaguje na razne nebuloze i salate reči je istovremeno i način na koji to radi i većina ljudi, a time se (nesvesno) izlaže svakojakoj manipulaciji i sumnjivim namerama.

Možda do neke mere, ali prevaranti svih vrsta pre ciljaju na emocije publike

I sve žvake koje valjaju imaju istu strukturu. Bilo mi je teško, moj posao je propadao, vremena su bila zla i nisam imao novca da prehranim decu a onda sam otkrio multilevel šemu, motivacionog govornika, malu versku zajednicu ili političku stranku i počeo da radim na sebi..... To svi vi možete biti, jer ste svi divni i superinteligentni i ako radite na sebi, ne za mene ili moj interes, za sebe.

 

Igranje na sujetu, egzistencijalne potrebe, pohlepu i prodaja nade. Svaki Ponzi od početka sveta i veka.

  • Popular Post

Da li je i ovaj forum bio u kultu kad je masovno glasao za Sašu Radulovića, koji je pričao ono što su PPP sledbenici hteli da čuju, a ispostavilo se da nije bilo iskreno nego je samo manipulisao njihovim osećanjima? Njemu glasovi, njima osećaj da ih neko razume.

 

374863_sasa-radulovic_ls.jpg

 

1 hour ago, Venom said:

Da li je i ovaj forum bio u kultu kad je masovno glasao za Sašu Radulovića, koji je pričao ono što su PPP sledbenici hteli da čuju, a ispostavilo se da nije bilo iskreno nego je samo manipulisao njihovim osećanjima? Njemu glasovi, njima osećaj da ih neko razume.

 

374863_sasa-radulovic_ls.jpg

 

Da odgovorim, pod uslovom da ne zaebavas:D osecam se prozvano, jer sam  jednom glasao ovog nesrecnika(bolje tim listicem da sam cistio psece fekalije sa ulice)..ja ne pamtim(ne tvrdim da toga nie bilo), sektasenje i teoerije zavere kod Raduleta u vreme kada smo ga mnogi glasali(pre kovida, antivaksterstva, ne pamtim godinu vise, iskreno)..mislim da ta prica sa antivakserstvom, horoskopima, i drugim sranjima krenula tek tada..ali opet, mozda ja pamtim pogresno..

Edited by Misko

Edited by Patty Lee

1 hour ago, Misko said:

Da odgovorim, pod uslovom da ne zaebavas:D osecam se prozvano, jer sam  jednom glasao ovog nesrecnika(bolje tim listicem da sam cistio psece fekalije sa ulice)..ja ne pamtim(ne tvrdim da toga nie bilo), sektasenje i teoerije zavere kod Raduleta u vreme kada smo ga mnogi glasali(pre kovida, antivaksterstva, ne pamtim godinu vise, iskreno)..mislim da ta prica sa antivakserstvom, horoskopima, i drugim sranjima krenula tek tada..ali opet, mozda ja pamtim pogresno..

 

Ne zajebavam se, ali nisam nikog ni prozivao. Drugo nešto sam hteo da kažem: ljudi su kompleksni i različiti i svi traže nešto što njima treba, a to drugim ljudima može da bude nejasno, jer ljudi su kompleksni i različiti. Meni religija može da bude strana, pa nikad neću biti ciljna grupa bilo kojoj sekti, a možda je i do odgoja gde mi je utisnuto u mozak da su sekte loše i da ih zato izbegavam. Ali imam neke druge tendencije, jer mi nešto drugo treba u životu i neko može vrlo lako da manipuliše sa mnom, a ja to ne primećujem jer se uspešna manipulacija ne primećuje. To može da bude bilo šta, demokratija, ljudska prava, ekologija, briga o životnoj sredini, patriotizam gde nas viši ciljevi, ali ponekad i harizmatične ličnosti motivišu da nešto radimo za njihove ciljeve. U pravu si, Radulovi izleti u ezoterično su došli tek kasnije, ali tu sliku sam postovao više kao šalu. Ali mislim da nije sporno da je ono što je prvobitno dolazilo od njega rezonovalo kod velikog broja ljudi pogotovo ovde, ljudi za koje bih rekao da imaju ispravne ideje i da veruju u nešto više od srpske trange frange političke scene. Ali se ispostavilo da je Radulova priča bila manipulacija i laž. Slično kao i sa praaavom sektom, svaka roba nađe kupca. Deluje mi da ljudi koji postuju ovde misle da su operisani od toga da neko njima manipuliše, ali ne verujem u to.

 

Možda je pravo pitanje za problematiku sekte šta traže ljudi koji su tamo završili i šta su tamo našli, pa su želeli da ostanu. Iz nekog razloga su me društvene mreže baš sad podsetile na stari klasik, film Hardcore, gde protagonista traži nestalu ćerku koja se onda pojavljuje u svetu pornografije i to dosta gadne. Davno sam gledao i nešto mi je mučno da ga opet gledam, ali SPOILER on je pronalazi na kraju i hoće da je vodi kući, ali ona kaže da je tu svojom voljom jer se makar osećala voljeno, za razliku od vremena kojeg je provodila s njim, nezainteresovanim ocem.

 

Meni iz tog ugla gledano deluje da je postojanje sekti prirodna stvar kao što je prirodno da žedna osoba popije čašu vode. Kad ne bude bilo kupaca, neće imati kome da prodaju robu.

18 minutes ago, Venom said:

 

Ne zajebavam se, ali nisam nikog ni prozivao. Drugo nešto sam hteo da kažem: ljudi su kompleksni i različiti i svi traže nešto što njima treba, a to drugim ljudima može da bude nejasno, jer ljudi su kompleksni i različiti. Meni religija može da bude strana, pa nikad neću biti ciljna grupa bilo kojoj sekti, a možda je i do odgoja gde mi je utisnuto u mozak da su sekte loše i da ih zato izbegavam. Ali imam neke druge tendencije, jer mi nešto drugo treba u životu i neko može vrlo lako da manipuliše sa mnom, a ja to ne primećujem jer se uspešna manipulacija ne primećuje. To može da bude bilo šta, demokratija, ljudska prava, ekologija, briga o životnoj sredini, patriotizam gde nas viši ciljevi, ali ponekad i harizmatične ličnosti motivišu da nešto radimo za njihove ciljeve. U pravu si, Radulovi izleti u ezoterično su došli tek kasnije, ali tu sliku sam postovao više kao šalu. Ali mislim da nije sporno da je ono što je prvobitno dolazilo od njega rezonovalo kod velikog broja ljudi pogotovo ovde, ljudi za koje bih rekao da imaju ispravne ideje i da veruju u nešto više od srpske trange frange političke scene. Ali se ispostavilo da je Radulova priča bila manipulacija i laž. Slično kao i sa praaavom sektom, svaka roba nađe kupca. Deluje mi da ljudi koji postuju ovde misle da su operisani od toga da neko njima manipuliše, ali ne verujem u to.

 

Možda je pravo pitanje za problematiku sekte šta traže ljudi koji su tamo završili i šta su tamo našli, pa su želeli da ostanu. Iz nekog razloga su me društvene mreže baš sad podsetile na stari klasik, film Hardcore, gde protagonista traži nestalu ćerku koja se onda pojavljuje u svetu pornografije i to dosta gadne. Davno sam gledao i nešto mi je mučno da ga opet gledam, ali SPOILER on je pronalazi na kraju i hoće da je vodi kući, ali ona kaže da je tu svojom voljom jer se makar osećala voljeno, za razliku od vremena kojeg je provodila s njim, nezainteresovanim ocem.

 

Meni iz tog ugla gledano deluje da je postojanje sekti prirodna stvar kao što je prirodno da žedna osoba popije čašu vode. Kad ne bude bilo kupaca, neće imati kome da prodaju robu.

Slažem se sa svim što si napisao, samo da dodam, u vezi filma koji je klasik, *SPOILER!* da je ćerka pobegla iz rigidne kalvinističke zajednice (takoreći sekte), i da se nakon svega u nju vraća.

U takvoj zajednici odrastao je i scenarista i režiser ovog filma, Pol Šreder, koji je zbog toga prvi film gledao tek sa sedamnaest godina.

Na izvestan način, sličnu priču je ponovio u biografskom filmu "Patty Hearst".

1 hour ago, Venom said:

 

Ne zajebavam se, ali nisam nikog ni prozivao. Drugo nešto sam hteo da kažem: ljudi su kompleksni i različiti i svi traže nešto što njima treba, a to drugim ljudima može da bude nejasno, jer ljudi su kompleksni i različiti. Meni religija može da bude strana, pa nikad neću biti ciljna grupa bilo kojoj sekti, a možda je i do odgoja gde mi je utisnuto u mozak da su sekte loše i da ih zato izbegavam. Ali imam neke druge tendencije, jer mi nešto drugo treba u životu i neko može vrlo lako da manipuliše sa mnom, a ja to ne primećujem jer se uspešna manipulacija ne primećuje. To može da bude bilo šta, demokratija, ljudska prava, ekologija, briga o životnoj sredini, patriotizam gde nas viši ciljevi, ali ponekad i harizmatične ličnosti motivišu da nešto radimo za njihove ciljeve. U pravu si, Radulovi izleti u ezoterično su došli tek kasnije, ali tu sliku sam postovao više kao šalu. Ali mislim da nije sporno da je ono što je prvobitno dolazilo od njega rezonovalo kod velikog broja ljudi pogotovo ovde, ljudi za koje bih rekao da imaju ispravne ideje i da veruju u nešto više od srpske trange frange političke scene. Ali se ispostavilo da je Radulova priča bila manipulacija i laž. Slično kao i sa praaavom sektom, svaka roba nađe kupca. Deluje mi da ljudi koji postuju ovde misle da su operisani od toga da neko njima manipuliše, ali ne verujem u to.

 

Možda je pravo pitanje za problematiku sekte šta traže ljudi koji su tamo završili i šta su tamo našli, pa su želeli da ostanu. Iz nekog razloga su me društvene mreže baš sad podsetile na stari klasik, film Hardcore, gde protagonista traži nestalu ćerku koja se onda pojavljuje u svetu pornografije i to dosta gadne. Davno sam gledao i nešto mi je mučno da ga opet gledam, ali SPOILER on je pronalazi na kraju i hoće da je vodi kući, ali ona kaže da je tu svojom voljom jer se makar osećala voljeno, za razliku od vremena kojeg je provodila s njim, nezainteresovanim ocem.

 

Meni iz tog ugla gledano deluje da je postojanje sekti prirodna stvar kao što je prirodno da žedna osoba popije čašu vode. Kad ne bude bilo kupaca, neće imati kome da prodaju robu.

Ma,sve  okej, malo se i ja salim..pa to, u momentu smo se primili na njega, nismo mi sad videli nekog mesiju, nego nekog minimalno ispravnog(tada se DS i ostala opozicija raspadala i cepkala, stvarno nisi ni imao koga krstenog da glasas, Radule je u tom momentu delovao kao najbolja moguca opcija)..ipostavilo se d aje prevarant, i od tada, nije presao ni cenzus, na vreme ga provalismo..ali, sada imamo Nestora, koji je svoejvrsni sektas i ludak..a sekti, prevaranata, varalica, i lakovernih ovci je bilo i bice, pa i Tramp je na pricu teorija zavera dosao jednom, preti da ce i drugi put..

Edited by Misko

Ne mislim da se prica sa Radulom uklapa u topik, on je lagao i varao, onog momenta kad je provaljen svi su ga napustili. Nije uspeo nikog da natera da radi protiv svoje volje bilo sta. Nestor isto nije sektas u smislu ovog topika, on samo daje ljudima sta oni vec hoce.

9 minutes ago, Shan Jan said:

Ne mislim da se prica sa Radulom uklapa u topik, on je lagao i varao, onog momenta kad je provaljen svi su ga napustili. Nije uspeo nikog da natera da radi protiv svoje volje bilo sta. Nestor isto nije sektas u smislu ovog topika, on samo daje ljudima sta oni vec hoce.

Ne, ali vara i manipulise ljudima, prevarant, i to trenutno vrlo uticajan prevarant...tema su sekte i prevare..

On 11. 2. 2024. at 11:32, Mercuzzio said:

Ja sve to verovatno gledam sa neke druge strane.

Ja ni ne pokušavam da provalim kako on radi to što radi. Meni je cela poenta da je moguće da neko sa dovoljno treninga i veština može da izmanipuliše našim procesom razmišljanja i zaključivanjem pa i precepcijom stvarnosti.

Nisam uopšte zainteresovan da dokazujem da sam pametniji od Derena Brauna ili Renijera (ili od bilo koga od ljudii koje su izmanipulisali). Ne mogu ni da grantujem da bih ja u nekim kontrolisanim uslovima uspeo da se oduprem njihovim metodama. Možda bi me izmanipulisali a možda i ne bi. Ne znam. Do sada u životu me je moj skepticizam dobro služio.

 

Što se hipnoze tiče, kako god da se zove ono kada on uspava ljude pa ih natera da zaborave koncept broja 7 ili svoje ime (u nekoj od epizoda "hipnozom" leči strahove nekoliko ljudi. Šta god da je to, samo pokazuje koliko su naši mozgovi falični i kako treba da budemo vrlo oprezni kada nečije savete i mišljenja uzimamo zdravo za gotovo.


Nismo svi isti, neki su podlozniji manipulacijama a neki su vrlo otporni (primetio se da je prvo onaj madjionicar/showman prvo trijazirao publiku horoskop testom).
Nije moguce svakog hipnotisati - isto vrsta manipulacije  - ako ne predajes kontrolu ne moze ti nista. 

Otpornost na manipulaciju moze da se razvija kao i sve drugo: ako procesiras svoje reakcije na tudje akcije i generalno logicki obradjujes okruzenje.
Naravno bez podilazenja sebi i bez paranoicnih tumacenja - ne dozvoljavas ni sebi da se izmanipulises.

Sto opet ne znaci da moras svaki put da verbalno odreagujes na svaku manipulaciju - suvise ih, bilo bi zamorno - samo ih detektujes i ne predas kontrolu.
Neke manipulacije mozes i svesno da prihvatas. Ali to je opet pod tvojom kontrolom. Nisi realno izmanipulisan.

 

edit: i da, veoma bitno - vezbas se da ni ti ne manipulises druge.

U nazivu topika su izvucene sekte ali tek zvanicne religije su masovni sistemi manipulacije. 
 

Edited by Lucia

Pa dajte neku stvarno satanističku sektu za nas neobaveštene. :(

 

Postoje oni likovi iz Amerike koji su postavili Baphometa u nekoj gradskoj kući, ali to su neke splačine sa roze kosama u patikama na kvadratiće koje se zalažu za ljudska prava i slične budalaštine, nema tu pravih satanista. :dry:

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.