Jump to content
IGNORED

Zlostavljanje dečaka i muškaraca


Svemir Zeka

Recommended Posts

27 minutes ago, Shan Jan said:

 Znali smo i ranije da su vecina zrtava fizickog nasilja medju odraslima u braku zene i ne vidim kako uvodjenje price o grupama pomaze u tome. Samo dovodi do toga da neko kaze "Hej, ja sam agresor znaci? Ok, snalazi se sama sa svojim problemima onda".

 

 

Nigde veze. Grupe postoje, postoji asimetrija u polozaju zena i mushkaraca u vezama/brakovima koja je vrlo izrazena, ali to shto je 30% ili koliko vec mushkaraca nasilno prema svojim suprugama, to ne znachi da su i ostalih 70% agresori. To niko ne kaze, ali je jasno da ti to tako interpretirash. Kao ako kazemo da postoji femicid onda ispada da su svi mushkarci nemoralni agresivci.

Edited by Mel
Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

@Weenie Pooh dobro si to primetio. Rekao bih da postoje tri doba gde se motivi/tretman drustva razlikuju:

 

3. Odrasli muskarci. Eto i ti upade u tu zamku da je nemoguce za odraslog muskarca da bude seksualno zlostavljan. To sto te neko ne primorava fizicki na nesto ne znaci da radis iz zadovoljstva. Slicno kao deca u pubertetu, manipulacije i pritisci mogu dovesti do konstantnog seksa koji se svodi na iskoriscavanje protiv tvoje volje a ne nesto sto radis iz ljubavi ili zadovoljstva. 

 

Ako nisi primoran - a nisi ni malo dete ili osoba sa posebnim potrebama da budeš izmanipulisan - onda nisi seksualno zlostavljan, žao mi je.

 

Može da bude npr. zloupotreba službenog položaja, ako te šefica nagna a ti kao potajno nisi hteo. Ali to je druga vrsta prekršaja, dakle nemoj se stavljati u istu ravan sa žrtvama koje su bile bukvalno fizički primorane, nije u redu. Odradio si posao preko volje, isto kao što bi odradio da ti je tražila da ostaneš prekovremeno u nekom crunch tajmu, i jebiga sad.

 

Kapiram da zakon to možda gleda isto ili slično, ja prosto ne mogu. Možda sam zbog toga loš čovek, možda treba imati razumevanja i za Golijata kog siluje David, ali jebiga. Odbiti seks je najlakša stvar na svetu ako nisi fizički ugrožen. 

 

Link to comment
40 minutes ago, Mel said:

Nigde veze. Grupe postoje, postoji asimetrija u polozaju zena i mushkaraca u vezama/brakovima koja je vrlo izrazena, ali to shto je 30% ili koliko vec mushkaraca nasilno prema svojim suprugama, to ne znachi da su i ostalih 70% agresori. To niko ne kaze, ali je jasno da ti to tako interpretirash. Kao ako kazemo da postoji femicid onda ispada da su svi mushkarci nemoralni agresivci.

Procenat muskaraca koji prijavljuje neki vid nasilja od strane zena konstantno raste i nije uopste zanemarljiv. Dodaj tome da i dalje postoji stigma da se prica o tome i razlika prestaje da bude toliko znacajna. Evo ti samo par podataka u ovom clanku: https://www.rts.rs/lat/vesti/svet/4843012/evropa-nasilje-muskarci.html. Danas svi mi imamo alate da nanesemo bol drugima, to ko je kakav covek definise da li ce se ti alati iskoristiti. 

 

Kad pricas o asimetriji u polozaju zena i muskaraca u vezama i brakovima mozes li reci na sta mislis?

 

Sa moje strane ja verujem da postoji asimetrija u drustvu u odnosu prema nasilju nad zenama i nad muskarcima i da to treba da se promeni.

 

25 minutes ago, Weenie Pooh said:

Odbiti seks je najlakša stvar na svetu ako nisi fizički ugrožen. 

Za neke mozda nije. No da, svakako se slazem da nije u istoj ravni kao seksualno nasilje gde fizicki primoravas nekog na to.

Link to comment
13 minutes ago, Shan Jan said:

Kad pricas o asimetriji u polozaju zena i muskaraca u vezama i brakovima mozes li reci na sta mislis?

 

Ekstremno fizichko nasilje: zene su mnogo cesce zrtve. Ne samo da su mnogo cesce zrtve, nego i u onim sluchajevima kad su muskjarci zrtve recimo ubistva u braku, razlog nije samo agresija zena nego chesto je u pitanju i zena koja je dugo bila zlostavljana i nije to vishe mogla da trpi.

Finasije: Zene cesce zavrshe u finansijskoj kontroli. To onda ume da bude okidach za mushkarce da u blazoj verziji jedu govna u tezoj zapochnu nasilje, a zena ima slabiji manevarski prostor da se izvuche.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Mel said:

 

Ekstremno fizichko nasilje: zene su mnogo cesce zrtve. Ne samo da su mnogo cesce zrtve, nego i u onim sluchajevima kad su muskjarci zrtve recimo ubistva u braku, razlog nije samo agresija zena nego chesto je u pitanju i zena koja je dugo bila zlostavljana i nije to vishe mogla da trpi.

Finasije: Zene cesce zavrshe u finansijskoj kontroli. To onda ume da bude okidach za mushkarce da u blazoj verziji jedu govna u tezoj zapochnu nasilje, a zena ima slabiji manevarski prostor da se izvuche.

Hvala.

 

Sto se tice prvog mislim da je to samo jos jedan nacin na koji losi ljudi maltretiraju dobre. Nije nemoguce pobeci od toga ali jeste tesko, posebno u neefikasnoj drzavi kakva je nasa. Ovo cesto zahteva podrsku i zastitu drugih muskaraca iz okoline. Jedan takodje cest primer sa druge strane ovakvog ponasanja je kad zena preti da ce uzeti decu i zabraniti ti da ih vidis. Nazalost to se cesto i desava i podrska drzave u takvim slucajevima je takodje vrlo losa. U nasem zakonu je default da se deca dodeljuju jednom roditelju (sto je u 90% slucajeva zena) i nazalost deljeno roditeljstvo je moguce samo ako se oba roditelja sloze. Nadam se da ce to da se promeni u buducnosti.

 

Sto se tice finansija tu se slazem da je nejednaka veza i da svakako treba da se izbegava takva situacija. No, deluje mi da je danas to mnogo redje (pricam o ljudima koji bi umrli od gladi da ostanu sami a ne izgubili stil zivota na koji su navikli). 

 

Svakako mislim da 90% veza i brakova ne stavljaju inicijalno ni jednu stranu u neku prednost.

Link to comment

@Vapad ovo je ono o cemu sam pricao :) 

 

 

Ja jesam vrlo govorljiv i otvoren ali jednostavno to ostaje na intelektualnoj razini ako ne ukljucuje neku akciju ili fizicki dodir. Osecam se bolje kad ujutru zagrlim dragog kolegu na poslu nego posle sat vremena teskih prica kod terapeuta. Kad smo kod zagrljaja, secam se da kad sam poceo da idem na terapiju, pita mene doktorka "sta ocekujes da ja uradim da bi se osecao bolje?", ja reko "pa zagrljaj bi mi znacio", odgovor: "to se ne radi u terapiji". 

 

Fun fact: u kancelariji, izmedju nase dve fotelje uvek stoji sto sa maramicama. Kaze doktorka da je to podsetnik da ljudi mogu da se opuste i isplacu. Iako godinama idem na terapiju i svasta sam iz proslosti ispricao, nisam nikad posegnuo za tim maramicama. I nije da nisam neko ko ne place, jednostavno ne osecam dovoljnu povezanost za to.

 

Slicno je i na grupnoj terapiji gde cesto ljudima mesam imena. Sve mi deluje kao neko mesto za razmenu filozofskih razmisljanja i ventovanje bola. Bas je veliki kontrast u odnosu na posao gde se lako povezem, cesto duboko, sa ljudima sa kojima radim zajedno. U terapiji imam utisak kao da smo preskocili taj deo povezivanja i odmah usli u deljenje emocija i onda to deljenje emocija nema isti efekat.

 

Terapija mi je pomogla da puno toga rasclanim zasto radim i gde gresim ali u smislu nekog osecaja prihvatanja i podrske.. pa ne, tu je feilovala.

Link to comment

Znam za jedan događaj za koji verovatno može da se kaže da je muškarac seksualno zlostavljan.

Radi se o jednom baš zgodnom muškarcu, celu priču sam saznala od njegove sestre sa kojom sam se lepo družila. Posle debakla jedne moje veze, ja sam se sa njom našalila da bi mogla da mi malo provodadžiše kod svog zgodnog brata, jer šta će mu ona matora kalaštura (a zbilja je tada bio sa jednom matorkom, ni blizu njemu, ni po čemu).  Ona se brecnula na mene i rekla "ne, nikako" i onda mi ispričala celu priču.

Kad je njen brat imao cca 17 godina, a bio je krupan i već dosta lepo razvijen, šacovala ga je komšinica od preko 4 banke i spretno uvukla u čari seksa. A sve dok je muž navodno bivao poslovno otsutan. Sve je bilo savršeno, on se zaljubio, odlepio kao tetreb. Onda mu je ona jednog dana rekla da je njen muž potpuno nemoćan u seksu ali da ona nema srca da ga ostavi, naprotiv, ona želi da mu pomogne. Zato mu je predložila da dozvoli da njen muž posmatra njihov seks. On se zgrozio, kao ni govora, ali ona mu je rekla da je on njih već gledao. Valjda kroz neku rupu, tada nije bilo malih nečujnih kamera. I tako ga je kuvala, malo ga navlačila, malo odbijala, dovodila već zaluđenog dečka do ludila, sve dok on nije pristao na muževljevo prisustvo. To je izgleda bio haos, tu je već u nekim situacijama posustala i mladalačka potencija, izgleda da je matorac počeo suviše da se primiče. 

Nekako u to vreme je treća komšinica nešto posumnjala i rekla to majci ovog dečka. Majka naravno odlepila. Sa sve ocem. Preduzeli opasno "prijateljsko" ubeđivanje komšija, da ne bi sve otišlo na sud. Matorka se čak odselila iz zgrade, to je bio uslov roditelja ovog dečka. A nisu ni oni bili radi da sina izlažu koječemu na sudu. Pri tom, oni dosta toga nisu znali, sve je isplivalo kasnije kad je on pukao pod pritiskom. Bilo je tu svega i svačega, više se ne sećam. Teško je on to sve podneo, u to vreme kada sam ja saznala za sve to, on je imao 22 godine a ja 20. On je tada (dakle čak 5 godina posle), bio nesposoban da nađe neku devojku svojih godina ili mlađu, lepio se za matorke, birao je uglavnom intelektualno inferiorne, ko zna šta je on posle u tim vezama tražio. Zato mi je njegova sestra i rekla "no, no".

Prošlo je mnogo godina, ja ne znam baš detalje, sigurno je imao više od 30, oženio se nekom mlađom devojkom i imaju dvoje dece koliko znam. A zapravo ne znam dalje ništa ni da li je on potpuno prevazišao ceo taj horor.

E sad, nekome ova priča može da bude smešna, ali na kraju ni malo nije bila ni smešna ni vesela. Po meni, to jeste bilo zlostavljanje, neiskusan dečko, mnogo iskusnija žena sa tim čudnim brakom i nekim bolesnim namerama.

  • Tužno 3
Link to comment

Biranje intelektualno inferiornih partnera je verovatno iz straha da ne bude ponovo izmanipulisan. Ja znam jednu osobu koja je tako izabrala svog bracnog partnera i nije se usrecila... Nadam se da je ta devojka kul i da imaju srecan brak.

Link to comment
5 minutes ago, Shan Jan said:

Biranje intelektualno inferiornih partnera je verovatno iz straha da ne bude ponovo izmanipulisan. Ja znam jednu osobu koja je tako izabrala svog bracnog partnera i nije se usrecila... Nadam se da je ta devojka kul i da imaju srecan brak.

Ja isto verujem da je to bilo u pitanju.

 

Izgubila sam posle sve te kontakte, tj sa njegovom sestrom , sa njim se nisam družila, ali isto se nadam da je sve ok, mada nije lako tako nešto prevazići, pogotovo kada ti je takva boleština prvo iskustvo.

  • +1 1
Link to comment

 

16 hours ago, dùda said:

E sad, nekome ova priča može da bude smešna, ali na kraju ni malo nije bila ni smešna ni vesela. Po meni, to jeste bilo zlostavljanje, neiskusan dečko, mnogo iskusnija žena sa tim čudnim brakom i nekim bolesnim namerama.

 

O tome pričam, kako je tačno zlostavljanje ako predložiš mladom čoveku seks i on to prihvati? Bilo da muž gleda ili učestvuje, ne zvuči kao da su ga primoravali na bilo šta. 

 

Do kog uzrasta treba štititi zgodne mladiće od matorih kalaštura i cuck fetishista za koje su udate, do osamnaeste? Dvadeset osme? Gde je crta, kad prestaje da bude zlostavljanje i postaje samostalna odluka mladog čoveka da li hoće da učestvuje u "hororu", da li više voli klinke ili milfare?

 

Link to comment
17 hours ago, dùda said:

Preduzeli opasno "prijateljsko" ubeđivanje komšija, da ne bi sve otišlo na sud.



Po kom osnovu, ako je u pitanju momak od 17 godina? 

 

While most European countries set 16-17 as the age of consent, several others, including Malta and Vatican City, require young people to be at least 18 before legally having sex. Europe's lowest age of consent is 14, which applies in countries including Austria, Italy, Serbia, Germany, and Portugal.

Link to comment

Prvo age of consent obicno zavisi i od toga koliko je stara osoba sa kojom se heftas. Drugo ovaj njen muz je gledao pre nego je dobila pristanak od njega. Trece je manipulacija da uradi sta mu ne prija al to se valjda ne kaznjava tako da bih se zadrzao na prva dva.

  • +1 1
Link to comment
41 minutes ago, Shan Jan said:

Prvo age of consent obicno zavisi i od toga koliko je stara osoba sa kojom se heftas.

 

Grešiš, zavisi samo u smislu da se toleriše klincima interno opštenje i kad je jedan od njih ispod limita. Ne zavisi u smislu da se limit progresivno diže što je matoriji partner, to ne bi bilo izvodljivo.

 

Lik od 17 godina je pred zakonom fair game kako god da okreneš. Izuzetak postoji za staratelje i učitelje (morao bi da ima 18), ali za matore komšinice ne postoji.

 

41 minutes ago, Shan Jan said:

Drugo ovaj njen muz je gledao pre nego je dobila pristanak od njega.

 

Gledao muž švalera kako mu jebe ženu, sigurno traumatično iskustvo za jebača koji to nije ni znao :D 

 

Nisam stručnjak ali nema šanse da je to kažnjivo u bilo kom smislu.

 

41 minutes ago, Shan Jan said:

Trece je manipulacija da uradi sta mu ne prija al to se valjda ne kaznjava tako da bih se zadrzao na prva dva.

 

Ubeđivanje nije manipulacija ako ima mogućnost da odbije. Sa tom vrstom "manipulacije" smatra se da osoba određene zrelosti (preko 14) može da se nosi.

 

Mogli su da ga ubeđuju da guzi i komšinicu i komšiju zajedno, ako ga nisu prinudili - a zvuči kao da nisu - onda ništa nisu pogrešno uradili. 

 

Opet, priznajem da bih drugačije gledao na stvari da je u pitanju bio matori komšija i klinka od 17 godina, tu bih verovao da možda postoje elementi prinude. Ali ovako, nema šanse.

Link to comment

Zavisi valjda u slučajevima ako su oboje ispod age of consent,

If a country has no Romeo and Juliet clause and its age of consent of 16, two 15-year-olds who willingly have sex with one another could both be prosecuted for statutory rape.


Ovo da li ih je muž gledao nije jasno ni da li se uopšte desilo ili je ova izmislila da bi momka lakše obrlatila, sve u svemu pre mi deluje da je izvršen pritisak da se nestašni komšije odsele zbog ”šta će selo/zgrada reći” nego što je zaista bilo nekog osnova za tužbu

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...