Jump to content
IGNORED

Pronađi me/Amber Alert


Zaboravan

Recommended Posts

19 minutes ago, *edited by mod said:

Kakvo je to koristoljublje gde otmeš dete i ubiješ ga za dva ipo sata? Nešto mi tu ne štima. Užasno baš, a mislio sam da će biti ok ovaj put.

 

i meni je bilo cudno

bio sam ubedjen da je pedofilija u pitanju

ovo su spekulacije, pa kao takve ih i uzmite

kazu i da je otac na razgovoru u policiji

 

Spoiler

Во недостиг од повеќе детаљи и официјална прес-конференција на МВР и на Јавното обвинителство, јавноста наголемо шпекулира за убиството на детето кое ги потресе сите во Македонија и во регионот. Наводно, според пишувањата на дел од медиумите, избеганиот осомничен е Љупчо Палевски, лидер на партијата Трета, кој е иницијатор на случајот, а целта била да се изнудат пари од семејството на девојчето. Палевски наводно е избеган во Турција. Во дел од медиумите се објавени и имињата на други двајца осомничени, еден од Штип, а друг од Велес.

 

 

 

edit: cerka ubijenog penzionera/frizera kaze da ne moze da kaze da joj je otac bio bogat covek

 

Вања и Панче никогаш во животот не се познавале, ниту пак се сретнале. Тоа за „Фокус“ го откри неговата ќерка Македонка.

 

Spoiler

Ниту татко ми, ниту било кој од нас го познавал девојчето лично. Јас сум во полициска станица, уште не знам ништо, освен тоа дека татко ми бил пронајден мртов, закопан. За тоа дека мотивот за убиството бил користољубие, првпат слушам од вас, од новинарите. Не сум го прочитала соопштението од МВР, но можам да кажам дека татко ми никогаш не бил богат човек, затоа и терминот користољубие не знам што значи. Во станица сум, не можам ништо повеќе да кажам, бидејќи и јас немам детали – истакна ќерката.

Како потсетување, Панче го немало од 22-ри номеври, од средата, но исчезнувањето било пријавено во полиција на 24-ти ноември, во петокот. Неговиот автомобил беше пронајден целосно опожарен пред неколку дена во скопско.

Како што дознава „Фокус“, и телото на Вања, која била убиена од истите лица како и Панче, било закопано, во околината на Скопје. Околу мотивот – користољубие, кој е наведен во соопштението на МВР, а кој предизвика бурни реакции од јавноста која бара објаснување, за какво користољубие може да станува збор кога се работи за дете и за пензионер, првичните неофицијални информации се дека станувало за обид да се дојде до пари од родител на Вања, во нејзиниот случај, а пак во случајот со Панче, да се дојде до пари од лица поврзани со него.

 

Edited by cedo
Link to comment
10 hours ago, *edited by mod said:

Kakvo je to koristoljublje gde otmeš dete i ubiješ ga za dva ipo sata?

 

Nazalost krenu stvari po zlu u pravom zivotu mnogo cesce nego po filmovima/serijama. Mozda je probala pobeci i ovi se uspanicili. Tesko ce se ikada sve saznati.

  • +1 1
Link to comment

auf ... sad kazu, zvanicno, da je otac bio ukljucen u kidnapiranje sa ciljem iznudjivanja para od majke

pravi film, juznoamericki, al nema Denzela Washingtona (Man on Fire)

kakvu sansu imas kad imas roditelja idiota

 

Spoiler

„Како што веќе сте запознаени, мотивот е користољубие при што,според првичните сознанија, едно од лицата во договор и со знаење на член од семејството го организирало извршувањето на кривичното дело со цел да се изнудат пари од мајката на малолетничката од која понатаму сите инволвирани би имале парична, односно материјална корист“, информира министерот за внатрешни работи

 

Edited by cedo
  • Tužno 5
Link to comment

ne verujem da mu je to bila namera, ali mi je sad jasnije zasto su bile dve prijave za nestanak

jedna od majke a jedna od oca (tako sam mislim procitao negde)

majmun je sigurno  prijavio cim su mu rekli da je ubijena

pas mater

Link to comment

i sad, citajuci sve ovo

pretpostavljam da su majku kontaktirali za pare

a majka je prijavila nestanak

i dete je ubijeno odmah (2 i po sata posle otmice)

i otac je prijavio otmicu

i pretrazivali su okolinu skoplja pre neki dan

 

policija je imala operativna saznanja od pocetka ali steta je vec bila napravljena

kakav kreten mora da budes da oraganizujes iznudu od zene otmicom deteta

  • +1 1
  • Tužno 2
Link to comment

Posto ne razumemm makedonski, pogledala sam neke nashe vesti. Katastrofa. Ovi kazu da su je ubili jer je izasao taj alert i svi su je trazili, pa se uspanichili.

Rodjeni otac javio kidnaperima kad je dete krenulo napolje.

Da se sve zavrsilo 'najbolje', pa sama cinjenica da ce neko dete da ti stavi u vrecu, pa koji je to monstrum...

  • +1 4
Link to comment
3 minutes ago, Mel said:

Posto ne razumemm makedonski, pogledala sam neke nashe vesti. Katastrofa. Ovi kazu da su je ubili jer je izasao taj alert i svi su je trazili, pa se uspanichili.

Rodjeni otac javio kidnaperima kad je dete krenulo napolje.

Da se sve zavrsilo 'najbolje', pa sama cinjenica da ce neko dete da ti stavi u vrecu, pa koji je to monstrum...

 

kako se nisu uspanicili za coveka iz velesa

nema tu leba, i to je otac morao da zna

Link to comment
Just now, cedo said:

 

kako se nisu uspanicili za coveka iz velesa

nema tu leba, i to je otac morao da zna

 

Otac da je znao ne bi to uradio, ako ne zbog deteta onda zbog sebe, svakako nije planirao da zavrshi u zatvoru.

Mnogo je opasnog olosha oko nas. Pa eto chak i u Makedoniji.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...