Jump to content
IGNORED

Afrika - novo krizno žarište


apostata

Recommended Posts

Niger je najmlađa po starosti stanovništva afrička zemlja s medijanom od svega 14,5 godina. Centralnoafrička Republika ima medijanu starosti stanovništva od 14,7 godina, a Čad od 15. U Nigeriji je medijana 17 godina.

 

 

9ioH2Tw.png

 

Edited by vememah
  • Hvala 1
Link to comment
5 hours ago, Venom said:

Američki mediji se uglavnom prave mrtvi, u evropskim udarna vest.

Ejmi Gudman pomenula odnos americkih i generalno medija prema sukobu, a sagovornik kaze kako WP izvjestava kako je Bazum bio pravi bastion demokratije, sto je zapravo totalna laz.

Link to comment
5 hours ago, Venom said:

Američki mediji se uglavnom prave mrtvi, u evropskim udarna vest.

Pa pokrivaju u Americi.

 

NPR je jutros imao prilicno opsiran i objektivan prilog sa ukljucivanjem jednog od lokalnih centralno-africkih dopisnika, docim je WSJ jos u petak imao clanak u kojim lamentira nad nesposobnoscu WH, CIA, te Macrona da ishendluju situaciju, dok Kremljin salje pajser brigade:
 

Niger Coup: How the U.S. Fumbled and Gave Russia an Opening - WSJ

Link to comment

Nemam pojma, bacio sam pogled jutros i nije bilo ničega, a po evropskim medijima u top 5 vesti da je istekao ultimatum i da Niger poziva na odbranu domovine. Palo mi je doduše na pamet da redakcija spava i mrzelo me da proveravam kad je to bilo s ultimatumom, ali evo pogledah opet i NY Times, WaPo, USA Today nula. USA Today je imao neki video prilog jutros, sad ni toga nema.

Link to comment
11 minutes ago, Venom said:

Nemam pojma, bacio sam pogled jutros i nije bilo ničega, a po evropskim medijima u top 5 vesti da je istekao ultimatum i da Niger poziva na odbranu domovine. Palo mi je doduše na pamet da redakcija spava i mrzelo me da proveravam kad je to bilo s ultimatumom, ali evo pogledah opet i NY Times,

Mozda moras biti pretplatnik:

Deadline to Junta in Niger From ECOWAS Leaders Runs Out - The New York Times (nytimes.com)

 

Moje "sveto trojstvo" (NPR/PBS, NYT, WSJ) prilicno dobro pokriva, ali generalno Amerika je samozaljubljena kao sto je Kishore Mahbubani fino primjetio prije par godina.

Link to comment

Na početnim stranama nije bilo ničega. WaPo je čak na telefonu izbacio brifing dana, bilo je svega, ali od Nigera ni pomena. U suštini ne toliko bitan detalj, ali meni zanimljivo.

Link to comment

Po onim mapama koje sam kačio na prošloj stranici, ni huntini saveznici Mali i Burkina Faso, u kojima takođe vladaju hunte, ni Nigerija, koja bi trebalo da čini okosnicu trupa Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS) koje bi mogle da intervenišu radi vraćanja svrgnutog predsednika, ne mogu da se izbore sa islamistima na sopstvenoj teritoriji. Naprotiv, islamisti su sve jači u svim tim zemljama.

 

Nigerska hunta danas odbila da se sastane sa delegacijom ECOWAS-a koja je sletela u glavni grad rekavši da to nije bezbedno jer postoji odijum javnosti zbog sankcija. Delegacija se vratila neobavljenog posla posle, kako nigerijski mediji javljaju, 5 sati boravka na aerodromu.

Edited by vememah
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

^

 

Niger ima 0.

 

Quote

Nigeria has a defence budget of over $3 billion, while its West African neighbour Niger has a defence budget of just $287 million. Nigeria's purchasing power parity [GDP] is over $1 trillion, while that of Niger is just $28 billion. As of 2023, Nigeria has 177 tanks, while Niger has zero. Nigeria has 15,748 armoured vehicles, while Niger has just 728.

https://www.legit.ng/world/africa/1547665-coup-detat-comparing-nigeria-niger-republics-military-strength-5-facts-know/

 

U Nigeru struju barem 4h dnevno ima tipa 20% stanovništva. Tj. imalo je, sad je Nigerija zavrnula onih 70% što im ona isporučuje, pa su ostali na 30% snabdevanja kakvo je bilo pre huntinog puča.

 

Svrgnuti predsednik Mohamed Bazum, koji je u kućnom pritvoru, u članku koji je objavio WaPo tvrdio je da je pre puča 40% budžeta Nigera činila strana pomoć.

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment

Ekonomist objavio rezultate neke ankete sprovedene u Nigeru, uzorak je daleko od reprezentativnog, ali je teško zamislivo da je rezultat u celoj populaciji potpuno obrnut.

 

F3AmhrnWcAEXdnD?format=png&name=small

 

F3AmldOWcAAozuf?format=png&name=small

 

 

 

Edited by vememah
Link to comment
×
×
  • Create New...