Jump to content
IGNORED

Afrika - novo krizno žarište


apostata

Recommended Posts

1 hour ago, borris_ said:

Kakav je to ponos kada zavizis od Rusije koja ti daje besplatno zitarice (kao prosijaku - to je rijec koju je upotrijebio) i koja je unistila silose zemlje od koje su te africke zemlje kupovale te zitarice.

2% (i slovima 2 procenta) zitarica izvezenih iz Ukrajine tokom trajanja rata isporuceno je, pod komercijalnim uslovima, u africke zemlje.

Ostatak, 98% (i slovima 98 procenata) je regularno trgovanotm od strane za to specijalizovanih i nadaleko poznatih kompanija, uglavnom zapadnog pedigrea...

Na stranu sto baratanje ponosom nema bas mnogo smisla kada je u pitanju glad...

 

Rusi jesu, ponavljam jesu usrali motku agresijom na Ukrajinu po mnogo, mnogo osnova, ali tovariti im - mada jeste prilika - krivicu za glad u Africi koja hronicno gladuje je ipak em malo mnogo, em da se Vlasi ne dosete ko je Afriku doveo dokle je doveo...

 

Edit: BTW, Ukrajina je cini mi se, a lako je proveriti, 7 (sedmi) svetski proizvodjac zitarica, ispred nje su neka Kanada, SAD, Rusija, itd, itd..., nece biti da samo od Ukrajine zavisi ishrana gladne Afrike.

Ili ce biti, ali za potrebe propagandnog talambasanja?

Edited by namenski
  • +1 6
Link to comment
Quote

65% of the wheat exported through the Black Sea Grain Initiative reached developing countries. Maize was exported almost equally to developed and developing countries.

 

The United Nations World Food Programme (WFP – the largest humanitarian organisation in the world) also shipped wheat from Black Sea ports. As of July 2023, the programme had bought 80% of its grain stock from Ukraine, up from 50% before the war. Over 725 000 tonnes of wheat left Ukrainian ports to Ethiopia, Yemen, Afghanistan, Sudan, Somalia, Kenya and Djibouti during the implementation of the initiative.

 

Ceo tekst

 

 

  • Haha 1
Link to comment
5 minutes ago, Bojan said:

 

OK je tekst, osim, recimo tvrdnje:

Quote

Keeping Ukrainian grain flowing remains crucial for global food security.

Koja, naprosto, nije tacna.

Na stranu sto EU organtm propusta da napomene da se distribucija kolicina koje se navode isla preko kompanija koje sam pomenuo i sto su zitarice, ma i preko UN - inace jedan od uslova za uspostavljanje zitnog koridora - bile komercijalno pokrivene da ne kazem placene.

Ali preko posrednikatm...

U Off-u smo, jebiga :), ali tek rasciscavanja nekih pojmova radi: uspostavljanje zitnog koridora je uspelo da cenu ukrajinskih zitarica odrzi konkuretnom, na nivou takozvanih svetskih cena: to je i bila osnovna ideja jer se za skupo ukrajinsko zita niko - uz svu podrsku Ukrajini - ne bi uhvatio za dzep.

Do opsteg skoka cena je uobicajeno doslo zbog nemalog poremecaja kakav je svaki rat, ovaj posebno: u tom smislu Rusija jeste krivac za poremecaj na trzistu, ali, otprilike isto onoliko koliko bilo koja bliskoistocna zemlja za skok cena nafte kada se na Bliskom istoku zapuca.

 

BTW, ne zakukavaju dzabe paori po EU glede najava da ce se morati da krene sa izvozom ukrajinskih zitarica kopnenim metodama, a to sto brod za zitaricama iz Ukrajine otplovi direktno u neku africku luku uopste, nikako ne znaci i da ce paretm kojima je to zito placeno ici istim putem.

 

Ne bih ja ni sa koje strane previse insistirao na prekopavanju raznih tokova i interesa u ovim rabotama, previse je tu prljavstine, muljanja, prilika zapropagandno manipulisanje... :) 

  • Hvala 1
Link to comment

OK. Onda je do interpretacije. Ja sam prvobitno shvatio da je 98% ukrajinskog žita završilo u stomacima Evropljana i Amerikanaca, a samo 2% kod Afrikanaca.

 

Zapravo to žito verovatno ide nekim već ustaljenim veletrgovinskim kanalima, gde su možda uglavnom evropske firme posrednici. Ali žitni sporazum valjda i ne predviđa da će se tim žitom trgovati na drugi način od onoga kako je to rađeno pre rata u Ukrajini. Gore se pominje neka količina od 33 miliona tona ukupno otpreljenog žita od početka sporazuma. Program za hranu UN je otkupio 725.000. To je oko 2%. Da li iz Odese ide i rusko žito ili samo ukrajinsko?

 

Link to comment
2 hours ago, Mel said:

 

Ne. Nema prostora. Kina jacha i agresivno istiskuje. Pogledaj juznu Afriku, mnogo pre Ukrajine/

 

.

 

Nisam siguran da je tako. Moj utisak je da zapad sopstvenim rukama i svojom politikom pravi taj prostor. Kamila dodje u africku drzavu, sleti na aerodrom koju su izgradili kinezi, dovezu je po autoputu koji su izgradili kinezi..i i odrzi govor u kongresnom centru koji su poklonili kinezi, u kome zatrazi da se odreknu kineza. Meni to ne lici na pametnu politiku.

 

 

Ovaj video je najjasniji primer zapadne politike, u stvari odgovor Namibijskog predsednika Norbertu Lamertu...dovoljno je prvih cetiri minuta, video ima titl ..Namibija je jos kakva takva demokratija, cak sa gay paradama...

 

 

 

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

 Nemoj da se ljutiš, ali očigledno da ti se razvoj telepatije i sposobnosti čitanja misli kompenzuje padom razumevanja srpskog.

 

Ajde? :D 
Moze li još pokoja uvreda na finjaka, da dopunim katalog?

 

Puč i pokušaj puča nije isto. A to o telepatiji., dovoljno sam čitao dotičnog na istoj temi ranije oko protesta, kao i na Ukr-Rus temi pa da vidim za koga se brine.

Edited by dragance
Link to comment
7 minutes ago, barba said:

 

.

 

Nisam siguran da je tako. Moj utisak je da zapad sopstvenim rukama i svojom politikom pravi taj prostor. Kamila dodje u africku drzavu, sleti na aerodrom koju su izgradili kinezi, dovezu je po autoputu koji su izgradili kinezi..i i odrzi govor u kongresnom centru koji su poklonili kinezi, u kome zatrazi da se odreknu kineza. Meni to ne lici na pametnu politiku.

 

 

Ovaj video je najjasniji primer zapadne politike, u stvari odgovor Namibijskog predsednika Norbertu Lamertu...dovoljno je prvih cetiri minuta, video ima titl ..Namibija je jos kakva takva demokratija, cak sa gay paradama...

 

 

 

 

Videla sam vec negde taj video. Ne znam bash shta bi odatle trebalo da zakljuchim, sem da je Kina ushla u prostor koji je ranije bio iskljuchivo nemachki.  Sve ovo ostalo, deluje kao da predsednik poruchuje dve stvari, prvo sad radim sa Kinezima, drugo neki lokalni populizam za poene kod kuce.

Link to comment
1 minute ago, Mel said:

 

Videla sam vec negde taj video. Ne znam bash shta bi odatle trebalo da zakljuchim, sem da je Kina ushla u prostor koji je ranije bio iskljuchivo nemachki.  Sve ovo ostalo, deluje kao da predsednik poruchuje dve stvari, prvo sad radim sa Kinezima, drugo neki lokalni populizam za poene kod kuce.

 

.

 

Naravno da mozemo da imamo razlicite percepcije gledajuci isti video. Ipak ne radi on sad sa kinezima, nemacki krediti visestruko prevazilaze kineske kredite u Namibiji. Radi se o odnosu zapada i s druge strane Kine  prema tim drzavama, niko ne voli lekcije  pokazivanje prstom na ono sto se zeli .

 

.

Link to comment
48 minutes ago, dragance said:

Ajde? :D 
Moze li još pokoja uvreda na finjaka, da dopunim katalog?

 

Puč i pokušaj puča nije isto. A to o telepatiji., dovoljno sam čitao dotičnog na istoj temi ranije oko protesta, kao i na Ukr-Rus temi pa da vidim za koga se brine.

Nije bila uvreda, bila je šala, što samo potkrepljuje moj komentar. Pročitaj šta si napisao, nisi spominjao uspešne pučeve nego pobune. Ja sam ti napisao da je pokušaj puča, dakle jedna vrsta pobune bila pre dve godine.

Link to comment
36 minutes ago, barba said:

 

.

 

Naravno da mozemo da imamo razlicite percepcije gledajuci isti video. Ipak ne radi on sad sa kinezima, nemacki krediti visestruko prevazilaze kineske kredite u Namibiji. Radi se o odnosu zapada i s druge strane Kine  prema tim drzavama, niko ne voli lekcije  pokazivanje prstom na ono sto se zeli .

 

.

 

Ovaj neki novac od Kineza ima, jer me niko ne moze ubediti da ga je tako 'suknuo' nemachkom diplomati chosto da bi bilo e ala mu je rekao.

 

A ovo samo govori da nema nekog nebranjenog prostora. Nemci su tu prisutni i oni bi da ostane kako je bilo, a Kinezi ochigledno pokusavaju da uspostave svoje prisustvo i ojachaju svoj uticaj tamo. Inache shto bi se prepirali.

Link to comment

Ok, za mene neuspešna pobuna nije isto što i pobuna. Prvenstveno, zato što je mali broj ljudi učestvovao u tome, koji su potplaćeni sa strane (znamo već koga).

 

Na kraju krajeva, nebitno je jer je do sada parlamentarni sistem dobro funkcionisao za Afričke standarde, a zemlja je bila prilično solidna u poslednjih x godina. 
 

Pocetak sranja u Ukrajini je signalizirao nemire u drugim krajevima sveta. Svako iz sopstvenih razloga, a malo ima dodira sa željama autohtonih žitelja. Bilo da se radi o Nigeru ili nekoj drugoj zemlji.

Link to comment
8 minutes ago, Mel said:

Ovaj neki novac od Kineza ima, jer me niko ne moze ubediti da ga je tako 'suknuo' nemachkom diplomati chosto da bi bilo e ala mu je rekao.

 

A ovo samo govori da nema nekog nebranjenog prostora. Nemci su tu prisutni i oni bi da ostane kako je bilo, a Kinezi ochigledno pokusavaju da uspostave svoje prisustvo i ojachaju svoj uticaj tamo. Inache shto bi se prepirali.

 

Ovo je jako uprošćeno gledanje na stvari - kao, Kinez sipa pare u džepove Namibijcu da izgura Nemca. 

 

Zapad skoro pola veka drži Treći svet na kratkom štapu, sve vrste pomoći i ustupaka su uslovljene na milion ponižavajućih načina, a nezadovoljstvo samo tinja. Tu ostanu samo mehanizmi prinude na saradnju, što finansijske što vojne, a kad i oni zakažu onda i poslednjoj budali postaje jasno da je car go, pa traži alternativu.

 

Kini je dovoljno da tu alternativu ponudi, u vidu investicija koje sebi može relativno lako da priušti. Dakle nikakvo "agresivno istiskivanje" nije na delu, samo lagano korišćenje trenutka koji je nastao kao posledica višedecenijskog kolapsa neoliberalnog pseudo-kolonijalnog menadžmenta. 

 

  • +1 6
Link to comment
  • aram changed the title to Afrika - novo krizno žarište
×
×
  • Create New...