Jump to content
IGNORED

Afrika - novo krizno žarište


apostata

Recommended Posts

34 minutes ago, zorglub said:

 

To pouzdano znaš iz iskustva i jedne tradicije francuskog nemešanja u postkolonijalnoj Africi, ili...?


znam da to ne rade već decenijama. 

  • Haha 3
Link to comment

Ovi ne znaju napisati ime svoje zemlje pravilno.

 

Pogledajte gore logo i tekst u pismu.

 

Burkina Faso se pise sa jednim s.

 

Ovima je samo SNS ravan.

 

31 Juli 203. 😂

 

Edited by borris_
  • Haha 2
Link to comment
3 hours ago, djeneralche said:

Makar si potvrdio da je Rusija uneredila Ukrajinu bez da si dodao besmisleni kontekst.

 

Nikad dosta pravedničkog dokazivanja da je nebo plavo a voda mokra :isuse: Kad bi mi samo neko ukazao na te tvrdnje da Rusija nije uneredila Ukrajinu protiv kojih se borite...

 

3 hours ago, djeneralche said:

Samo jos jedna stvar, kako se zove imputiranje motiva i cilja sagovorniku? Odvratna kompleksaška patologija dijaloga? Eto kreni od sebe.

 

Zavisi šta se imputira. Jedna stvar je reći sagovorniku "vezuješ se u čvor nepotrebno da bi demonstrirao nekakvu zamišljenu vrlinu", a sasvim druga "he he, ti bi voleo da Francuska bombarduje Niger, hi hi, hnje hnje".

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, borris_ said:

Sto se tice fr, Niger je 3. dostavljac uraniuma fr iza Kazakstana i Australije sa tendecijom pada (fr je diversikovala dobavljace zadnjih 10 godina). 

 

Niger predstavlja samo 5% globalne proizvodnje uranijuma. (Kazahstan je 45%, poređenja radi; svi ostali daleko manje.)

 

Ipak, EU ga najviše uvozi upravo iz Nigera:

image.png.3aedef3742a324510013872b252705db.png

Link to comment
11 hours ago, BWA said:

Da li ti stvarno misliš da zaslužuješ bilo kakav odgovor, nakon što si već odgovorio umjesto mene?

Laku noć Dragance 

Znaci pogodio sam

 

Edit: način na koji si napisao “planira da ‘interveniše’” je dobar pokazatelj šta ti je bilo na umu.

Edited by dragance
Link to comment

Evo Putin ovih dana izigravao Deda Mraza. Deli besplatno žito afrikancima. Samo što je obuhvatio 6 zemalja, ali ne recimo i Keniju i Etiopiju, gde je u nekim delovima najveća kriza sa hranom. Zgodno je i to što su u ovih 6 i pomenuti Mali i Burkina Faso. Francuzi su se odatle povukli. Wagner uveliko operiše na terenu.

 

ECOWAS pokušava da stane na put ovoj eskalaciji u regionu. Ali i to će Putin i njegovi igrači na terenu proglasiti za ujdurmu zlog zapada.

 

Ne znam koliko će se leba najesti Afrikanci od Rusa, ali razmena sa Rusijom u poslednje 4 godina je u padu. Zato je tu trend teorija zavere da se stvari što više zamagle. Još da ne pominjem opasnost od eskalacije islamističkih grupa.

Link to comment
9 minutes ago, dragance said:

Znaci pogodio sam

 

Edit: način na koji si napisao “planira da ‘interveniše’” je dobar pokazatelj šta ti je bilo na umu.

 

Bedno je i ljigavo to što radiš, čak i po tvojim niskim standardima.

 

Tvrdiš da BWA navija za francusku intervenciju u Nigeru kako bi "potvrdio svoju teoriju o zlim kolonijalistima" i "napravio paralele sa Ukrajinom i Rusijom".

 

Ali normalnom čoveku elementarno upoznatom sa istorijom Afrike nije potrebna nikakva potvrda o zlu kolonijalizma.

 

Normalan čovek se ne nada masovnom stradanju kako bi "napravio paralele" u forumskoj diskusiji.

 

To što ti misliš da tako ljudi rezonuju, to govori više o tebi nego o njemu. 

 

  • +1 3
Link to comment

Dobro, samo ti procesi preraspodele moći se ne razvijaju sami od sebe - oni su simptom sporog ali neumitnog slabljenja stiska.

 

Kina pruža pipke tamo gde joj Zapad ostavi prostora. Ko se već opekao na IMF kreditima, taj će rado probati kineske nepovratne. Ko vidi da NATO nemilice troši džebanu u Ukrajini, taj se odvaži da proba vojni puč u Sahelu.

 

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Weenie Pooh said:

Dobro, samo ti procesi preraspodele moći se ne razvijaju sami od sebe - oni su simptom sporog ali neumitnog slabljenja stiska.

 

Kina pruža pipke tamo gde joj Zapad ostavi prostora. Ko se već opekao na IMF kreditima, taj će rado probati kineske nepovratne. Ko vidi da NATO nemilice troši džebanu u Ukrajini, taj se odvaži da proba vojni puč u Sahelu.

 

 

Ne. Nema prostora. Kina jacha i agresivno istiskuje. Pogledaj juznu Afriku, mnogo pre Ukrajine/

  • Haha 1
  • -1 1
Link to comment
24 minutes ago, dragance said:

Znaci pogodio sam

 

Edit: način na koji si napisao “planira da ‘interveniše’” je dobar pokazatelj šta ti je bilo na umu.

Ti stvarno nista ne kapiraš.

Link to comment
43 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Niger predstavlja samo 5% globalne proizvodnje uranijuma. (Kazahstan je 45%, poređenja radi; svi ostali daleko manje.)

 

Ipak, EU ga najviše uvozi upravo iz Nigera:

image.png.3aedef3742a324510013872b252705db.png

Tacno ali pricao sam o francuskoj. U fr je Niger sada 3. dostavljac poslije Kazakstana i Australije. Bio je na prvom mjestu, sada vise nije.

Link to comment

Naravno, slučajno su tu ruske zastave, Vagnerovci nedaleko i sve što opstruiše demokratiju i mir (da podsetim, Niger je imao redovne izbore i izabrane predstavnike svakakvih fela koji nisu dizali ustanke svakih 5 minuta).

 

Islamisti u Maliju slave.

  • +1 4
  • Tužno 1
Link to comment
41 minutes ago, Bojan said:

Evo Putin ovih dana izigravao Deda Mraza. Deli besplatno žito afrikancima. Samo što je obuhvatio 6 zemalja, ali ne recimo i Keniju i Etiopiju, gde je u nekim delovima najveća kriza sa hranom. Zgodno je i to što su u ovih 6 i pomenuti Mali i Burkina Faso. Francuzi su se odatle povukli. Wagner uveliko operiše na terenu.

 

Upravo je o ovome pricao ovaj iz Obale Slonovace.

Kakav je to ponos kada zavizis od Rusije koja ti daje besplatno zitarice (kao prosijaku - to je rijec koju je upotrijebio) i koja je unistila silose zemlje od koje su te africke zemlje kupovale te zitarice.

Edited by borris_
  • Hvala 2
Link to comment
47 minutes ago, dragance said:

Naravno, slučajno su tu ruske zastave, Vagnerovci nedaleko i sve što opstruiše demokratiju i mir (da podsetim, Niger je imao redovne izbore i izabrane predstavnike svakakvih fela koji nisu dizali ustanke svakih 5 minuta).

 

Islamisti u Maliju slave.

Poslednji pokušaj puca je bio 2021 godine, kaže Vikipedija.

Link to comment
  • aram changed the title to Afrika - novo krizno žarište
×
×
  • Create New...