Jump to content
IGNORED

Gender identity


Svemir Zeka

Recommended Posts

Trangender osobe u sportu su uglavno muskarci koji prelaze u zenske kategorije kako bi dominirali i ostvarili rezultate pa na konto toga namakli kintu i to je najveca budalastina, napravite pored muške i ženske i trans kategoriju pa nek se takmice do mile volje ali garantujem da u tom slučaju neće biti ni deseti deo takmičara u toj kategorija kao što ima sada u ženskoj.

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Dnaralaske said:

Nadam se da se slažemo da nalozi sa jasnom agendom (identifies" as a girl), koji često prenose događaje izvučene iz konteksta ili manipulišu:

MOGU da stvore lažnu sliku o trendu, i manje su relevantan izvor informacija.

 

"Nalozi sa jasnom agendom" ne stvaraju "lažnu sliku". Štaviše, poželjno je da svoju poziciju zauzmu jasno i otvoreno (umesto da glume neutralnost) jer tako je manja šansa da ljude obmanu. Ako znaš šta ko misli po određenom pitanju, lakše ćeš zauzmeti sopstvenu poziciju umesto da budeš privučen tuđoj na mala vrata.

 

Reduxx Magazine je otvoreno TERF publikacija. To ih ne čini "manje relevantnim" izvorom informacija, naprotiv.

 

Fact check je sam netačan, jer kao što se u nizu objašnjava trans lik jeste izdominirao i jeste postavio rekord. To što ga je kasnije oborila druga trkačica u drugoj trci ne menja ništa.

 

1 hour ago, Dnaralaske said:

Sa druge strane, da li bi vam smetale transgender osobe u ženskom (ili muškom) sportu kada bi taj sport bio kategorizovan tako da donekle eliminiše biološke razlike, na primer kao u školskim takmičenjima po uzrastu, ili u boksu po težini?

 

Nisam siguran kako misliš da se eliminišu biološke razlike?

 

Od dva boksera u istoj težinskoj klasi, uvek će prednost imati onaj sa XY hromozomima u odnosu na onog sa XX.

 

Isto važi i za dva npr. atletičara istog uzrasta. Ta vrsta kategorizacije već postoji, npr. ne može 20-godišnji fudbaler da igra u U-16 timu.

 

Upitna je samo kategorizacija po polu. Ako nju ukineš, tj. redefinišeš tako da se razmatra samo identitet a ne biološka realnost, ne vidim kako je moguće tu razliku eliminisati.

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Moća said:

Trangender osobe u sportu su uglavno muskarci koji prelaze u zenske kategorije kako bi dominirali

Ovo. Nisam video ni jednu vest gde se neko zalio na trans osobe u muskom sportu. Ovo je nefer prednost i ja ne razumem kako su ti trans takmicari ok sa tim sto rade.

 

Drugi problem je bezbednost. Muskarci koji se identifikuju kao zene i dalje imaju pisu i u proseku su daleko jaci. Ja ne znam ko bi bio ok da pusti cerku da ide u istu svlacionicu sa njima. Cak i za one koji su u nekoj fazi fizicke tranzicije meni ne bi bilo svejedno.

Link to comment

@Weenie Pooh ne znam kako se kvotuje pa splituje kvot... Uglavnom, uopšte se ne slažem sa prvim delom, mada možda samo ne posmatramo istu stvar. CIlj takvih naloga je da obmanu javnost da bi sproveli agendu, kao Levijatan na primer. Imam osećaj da pišem nešto očigledno, i ne kapiram gde je nerazumevanje, znam samo da osećam neku nepravdu kad se na taj način stigmatizuju neke (uglavnom ugrožene) grupe iz mržnje ili finansijskih interesa. A u ovom slučaju je jako teško zauzeti neku poziciju jer informacija imam minimalno, a ovakve uopšte ne pomažu.

 

Sa drugim delom se delimično slažem, takva kategorizacija bi bila besmislena. Pitanje je bilo hipotetičko, pošto kategorizacija služi da bi se neke razlike eliminisale, pa me zanima šta motiviše ljude da se bave ovom temom. Verujem da neke motiviše nepravda, dok neke druge mržnja. A sumnjam da će ženski sport biti preplavljen transgender oportunistima osvajačima prvih mesta, pre će se uvesti neka kategorizacija nego da to postane realnost.

  • +1 1
Link to comment

@Dnaralaske ja imam utisak da se namerno guraju te neke kontraverzne teme cisto da se ljudi glozu. Za trans osobe ima puno bitnijih tema od takmicenja u profesionalnom sportu a o njima se ne prica uopste.

  • +1 3
Link to comment

Mozda relevantno za ovu raspravu - a mozda i ne:

https://en.wikipedia.org/wiki/Jaiyah_Saelua

 

Quote

Jaiyah Tauasuesimeamativa Saelua (born July 19, 1988) is an American Samoan footballer who plays as a center back for the American Samoa national team.

 

Saelua is a faʻafafine, a third gender present in Polynesian society. She is the first openly non-binary and trans woman to compete in a FIFA World Cup qualifier.

 

Mozda je resenje za citav ovaj cirkus barem sa sportske strane da se kreiraju dve kategorije takmicenja - "open" za svakoga bez obzira na genetiku i samoidentifikovanje (i mozda cak i tolerantnija na koriscenje supstanci za poboljsanje performansi, posto se cini da svet svakako neminovno klizi ka tome), i druga ekskluzivno za osobe sa XX hromozomima i bez ikakve hemije.

Pa kom opanci tom i dzeri...

Link to comment
5 minutes ago, Dnaralaske said:

@Weenie Pooh ne znam kako se kvotuje pa splituje kvot...

 

Samo lupiš enter dva puta tu gde hoćeš da splituješ.

 

5 minutes ago, Dnaralaske said:

Uglavnom, uopšte se ne slažem sa prvim delom, mada možda samo ne posmatramo istu stvar. CIlj takvih naloga je da obmanu javnost da bi sproveli agendu, kao Levijatan na primer. Imam osećaj da pišem nešto očigledno, i ne kapiram gde je nerazumevanje, znam samo da osećam neku nepravdu kad se na taj način stigmatizuju neke (uglavnom ugrožene) grupe iz mržnje ili finansijskih interesa. A u ovom slučaju je jako teško zauzeti neku poziciju jer informacija imam minimalno, a ovakve uopšte ne pomažu.

 

Razlika je u tome što ti uočavaš agendu samo na jednoj strani, a ja računam da agendu ima svako. 

 

Ako usvojiš ovaj drugi pogled na svet i medije, bićeš zahvalan onima koji svoju agendu ne kriju i ne uvijaju, jer te za razliku od onih drugih ne prave na budalu. 

 

"Ugrožene grupe", u ovom slučaju trans omladina, nisu primarno izložene stigmatizaciji već eksploataciji. Forsiranje ovog trenda je isplativo za struku™ koja se tranzicijama bavi kao i za medije kojima je fenomen interesantan; ali cenu ne plaćaju oni već klinci sa problemima kojima se ne pruža potrebna socijalna ili psihološka podrška, već se upućuju na hormonalna i hirurška rešenja™. 

 

5 minutes ago, Dnaralaske said:

Pitanje je bilo hipotetičko, pošto kategorizacija služi da bi se neke razlike eliminisale, pa me zanima šta motiviše ljude da se bave ovom temom. Verujem da neke motiviše nepravda, dok neke druge mržnja. A sumnjam da će ženski sport biti preplavljen transgender oportunistima osvajačima prvih mesta, pre će se uvesti neka kategorizacija nego da to postane realnost.

 

Ali kakvu novu kategorizaciju je uopšte moguće uvesti i zašto, ako se ignoriše postojeća i sasvim funkcionalna kategorizacija? Zašto izmišljati novu rupu na saksiji pošto smo staru, da prostiš, začepili?

 

Meni lično ženski sport uopšte nije bitan, ali kapiram da mladim ženama i njihovim roditeljima jeste. Da ne žele da se prećutno guraju u grupu takmičara nižeg reda, i da će pre prestati da se bave sportom nego što će se sa tim poniženjem pomiriti. 

 

Dakle nije problem u eventualnoj poplavi zlatnih medalja za trans osobe - problem je u neizbežnom odustajanju mase devojčica koje ne žele da se takmiče za počasno drugo mesto, niti žele da im lomi kosti protivnička košarkašica™. To je velika šteta, jako tužan ishod bi bio.

 

(U američkom sportu dodatna stvar je u sportskim stipendijama koje su jedina prilika za mnoge devojke da upišu prestižnije škole. Da li misliš da je pošteno tu priliku im oduzeti kako bi se umesto njih upisao lik koji se juče dosetio da promeni ime i počne da nosi maskaru?)

 

 

  • +1 2
Link to comment
29 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Samo lupiš enter dva puta tu gde hoćeš da splituješ.


E, hvala.
 

29 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Razlika je u tome što ti uočavaš agendu samo na jednoj strani, a ja računam da agendu ima svako. 

 

Ako usvojiš ovaj drugi pogled na svet i medije, bićeš zahvalan onima koji svoju agendu ne kriju i ne uvijaju, jer te za razliku od onih drugih ne prave na budalu.


Ovo ne kapiram, nije binarna stvar. Svi imaju agendu ali Informeru verujem 5%, RTS-u 15, a N1 70%. I nemam problem da me neko napravi na budalu, ne bi mi bio prvi put, čini mi se da takav gard prema svetu čoveku donosi više štete nego koristi. I stavljanje svih u isti koš isključuje gomilu faktora koji mogu da budu korisni kod procene verodostojnosti.

 

29 minutes ago, Weenie Pooh said:

"Ugrožene grupe", u ovom slučaju trans omladina, nisu primarno izložene stigmatizaciji već eksploataciji. Forsiranje ovog trenda je isplativo za struku™ koja se tranzicijama bavi kao i za medije kojima je fenomen interesantan; ali cenu ne plaćaju oni već klinci sa problemima kojima se ne pruža potrebna socijalna ili psihološka podrška, već se upućuju na hormonalna i hirurška rešenja™. 


Sve se slažem, jedino što se ovde na topiku u linkovima uglavnom radi o stigmatizaciji.

 

29 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ali kakvu novu kategorizaciju je uopšte moguće uvesti i zašto, ako se ignoriše postojeća i sasvim funkcionalna kategorizacija? Zašto izmišljati novu rupu na saksiji pošto smo staru, da prostiš, začepili?


Ne moramo, sumnjam da postoji potreba, ali moraćemo ako problem bude takav kakvim ga opisuješ? Očigledno je nejasna trentuno, čim postoje ovakvi slučajevi. I naravno da je nepošteno ako nisu slične startne pozicije, ne verujem da iko tvrdi suprotno.

  • +1 1
Link to comment
50 minutes ago, Radoye said:

Mozda relevantno za ovu raspravu - a mozda i ne:

https://en.wikipedia.org/wiki/Jaiyah_Saelua

 

 

Mozda je resenje za citav ovaj cirkus barem sa sportske strane da se kreiraju dve kategorije takmicenja - "open" za svakoga bez obzira na genetiku i samoidentifikovanje (i mozda cak i tolerantnija na koriscenje supstanci za poboljsanje performansi, posto se cini da svet svakako neminovno klizi ka tome), i druga ekskluzivno za osobe sa XX hromozomima i bez ikakve hemije.

Pa kom opanci tom i dzeri...

Ima i ona zanimljiva ideja da se problem dopinga u sportu resi paralelnim takmicenjima gde je sve dozvoljeno od dopinga. Malo off ali taj doping je bas problem, svi to rade manje ili vise, bolje ili lose skrivaju, obesmislilo je puno takmicenja a traje sve to duze nego sto smo mi zivi.

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Ovo. Nisam video ni jednu vest gde se neko zalio na trans osobe u muskom sportu. Ovo je nefer prednost i ja ne razumem kako su ti trans takmicari ok sa tim sto rade.

 

Drugi problem je bezbednost. Muskarci koji se identifikuju kao zene i dalje imaju pisu i u proseku su daleko jaci. Ja ne znam ko bi bio ok da pusti cerku da ide u istu svlacionicu sa njima. Cak i za one koji su u nekoj fazi fizicke tranzicije meni ne bi bilo svejedno.

Možda malo off, ali lično poznajem Sašu Čađo. Djevojka je odličan sportista, reprezentativac, osvajač olimpijske medalje. Igrala je sa nama basket, ali 1 na 1 protiv mene ne može da prebaci 3-4 poena, a ja sam random lik iz naselja. Trenirao sam basket, ali ništa posebno niti vanserijski, druga liga.

Edited by Jesper23
  • +1 1
Link to comment
25 minutes ago, Shan Jan said:

Ima i ona zanimljiva ideja da se problem dopinga u sportu resi paralelnim takmicenjima gde je sve dozvoljeno od dopinga.

Nešto kao Nba,Nfl,MLb,Ufa....:rolleyes:

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
23 minutes ago, Jesper23 said:

Možda malo off, ali lično poznajem Sašu Čađo. Djevojka je odličan sportista, reprezentativac, osvajač olimpijske medalje. Igrala je sa nama basket, ali 1 na 1 protiv mene ne može da prebaci 3-4 poena, a ja sam random lik iz naselja. Trenirao sam basket, ali ništa posebno niti vanserijski, druga liga.

 

Slicno iskustvo - ulicni basketas i to ne narocito dobar, sto bi se reklo da popuni broj, imao sam priliku da igram i protiv muskih i protiv zenskih vrhunskih kosarkasa/ica. Protiv zenskih sam bio dominantan otprilike koliko su muski mene izdominirali.

Sto naravno ne znaci da nijedna zena ne moze da se nosi ravnopravno s muskarcima u sportu - postoje svuda izuzetci - ali generalno biologija jeste neumoljiva.

Link to comment

stanite, jel ozbiljno postoje ljudi koji misle da neko menja pol i uzima hormone isključivo kako bi dominirao u ženskom koledž plivanju:blink:

  • +1 1
  • Haha 1
  • Hvala 1
Link to comment

Naravno da da iz prostog razloga sto ce dobiti odlicnu stipendiju na vrhunskom koledzu i sigurno i masne marketinske ugovore.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...