Jump to content
IGNORED

Klimatski aktivisti


Venom

Recommended Posts

10 minutes ago, Shan Jan said:

Sad vec lupas. Pogledaj bilo koji poll o podrsci pokretu bilo gde i nadji jedan gde vecina ljudi ih podrzava.


A da, i to je sve zavera desnicarskih medija :rolleyes:

 

Nema nikakve zavere, samo mućenje vode za besvesne iz čistih interesa. Nisi odgovorio ni na jedno pitanje jer ne možeš. A ti se brini za decu *

 

* restrictions apply

Link to comment
56 minutes ago, Braća Strugacki said:

ovi kvazi ekolozi su govna, a jedino su veća govna oni koji ih mrze

Šta smo mi kojima ih je žao?

Link to comment

preskrolovala sam nekoliko strana, ne zamerite, nego, htela da se uključim u ovu raspravu oko mesa

 

ne zam šta se dešava u prvom svetu, ali znam kako je u ovom našem, drugom

 

elem, u selu u kome poslednjih godina provodim po pola godine, svake godine je sve manje krava i ovaca

 

na visoravni koja je u blizini, a na kojoj su nekada pasle desetine hiljada grla stoke, sada ima možda koja hiljada

 

selo sve više zarasta, ne kosi se, nema potrebe jer nema stoke, dakle livade se ne tore, trava se ne kosi, i onda postaje sva nikakva, makija dolazi do kuća 

 

to je hercegovina, pretpostavljam da je tako i u srbiji, sad se pitam, ko je ovde lud :dry:

 

ed.

hoću da kažem da se za ove krave i ovce ništa posebno nije uzgajalo, leti bi pasle, a čuvale su se njive koje bi se kosile pa je stoka zimi živela od sena

nikakvu drugu hranu ta stoka nije jela

Edited by dùda
  • +1 1
  • Tužno 2
Link to comment

Ne znam sta te cudi, u tom smeru ide civilizacija.

Goveda ce da se hrane u fabrikama, tako je profitabilnije.

Ono sto jos treba da te zabrine je rapidan pad tehnicke kulture, ove nove generacije sijalicu ne znaju da promene (vecina), ne znam ko ce da radi majstoriju za 20 godina, npr pokvari ti se masina, ili treba nesto da omalterises, ko ce to da radi ?

Znam gomilu ljudi koji su izvrsni majstori, znaju sve po kuci, od igle do lokomotive da poprave, jedini je problem sto su 60+.

Njihova deca su fakultetlije, ne znaju slavinu da zamene.

Pametnom dovoljno.

 

Link to comment
8 minutes ago, brusli said:

Ne znam sta te cudi, u tom smeru ide civilizacija.

pa eto, vidim da ne ide u dobrom smeru

 

ovamo livade propadaju, a na drugoj strani se arče silni resursi da se prehrani neka stoka po fabrikama 

Link to comment

To o cemu pricaju @brusli i @dùda je direktna posledica drzavnih odluka. Znam puno seljaka koji su klali krave muzare jer im se ne isplati vise. Takodje i kad bi bilo jeftinije da se ves masina popravi a ne kupi nova ljudi bi to i radili. 

Link to comment

Ima poslova gde mora i majstor.

Nakon 20 godina, popustila ona spojna creva na klozetskim školjkama.

 

eno ga, majstor upravo lupa, može da se sretne još uvek i neki mlađi (relativno), ovaj koji je trenutno kod mene u kući ima cca 50 godina

Link to comment

Poljoprivreda/majstorija je djavolski tezak posao, sa nesigurnom zaradom, zavisis od vremena i zdravlja, mnogo je lakse i sigurnije ici na IT ili tako nesto.

Eto zasto propadaju sela i majstorija, nema tu mnogo mudrosti.

Drzava ne moze mnogo tu da uradi, u smislu da nesto pomogne, nece ljudi time da se bave.

U stvari mogla bi kad bi ukinula sve poreze, omogucila im besplatno penziono i zdravstveno, tj da im bruto bude neto, da im plati iz budzeta odmor, a i tada je pitanje da li bi ljudi hteli da se time bave, ima danas mnogo laksih zanimanja, npr infuenser :).

I kao slag na tortu liberalizacija trzista, daj paprike iz Albanije, luk iz Azerbejdzana, meso iz Argentine, i kako nas seljak  dobro i sigurno da zaradi.

Moze neku organsku proizvodnju da pokusa, ali to je nesigurno do zla boga.

A zahteva i ledja da pucaju, zato brale bolje u lejzibeg, klizno radno vreme, privatno zdravstveno, penziono, 25 dana odmora plus vikendi slobodni i tako do pemzije.

 

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

To o cemu pricaju @brusli i @dùda je direktna posledica drzavnih odluka. Znam puno seljaka koji su klali krave muzare jer im se ne isplati vise. Takodje i kad bi bilo jeftinije da se ves masina popravi a ne kupi nova ljudi bi to i radili. 

Evo meni su bas skoro popravljali masine za ves i susenje vesa, izaslo me dosta manje od novih, a majstor mi rece da sam miran par godina.

Majstor je tu negde oko 6 banki, zali se da ne moze da postigne, i ne moze da nadje nekog mladjeg kao pomocnika.

 

Link to comment
18 hours ago, brusli said:

Evo meni su bas skoro popravljali masine za ves i susenje vesa, izaslo me dosta manje od novih, a majstor mi rece da sam miran par godina.

Majstor je tu negde oko 6 banki, zali se da ne moze da postigne, i ne moze da nadje nekog mladjeg kao pomocnika.

Ja kad sam zadnji put hteo da popravljam ves masinu rekao mi da je jeftinije da kupujem novu. Ja bih rekao da ves masine moraju da postanu jos dosta skuplje da bi se ljudi mlatili sa majstorima koje ne mogu da nadju. Slazem se da majstora nema ali to je zato sto svi idu na Zapad i ne vidim buducnost gde ce majstor u Srbiji biti mnogo jeftiniji od onog na Zapadu dok je tako. 

 

Stvari moraju da postanu mnogo skuplje da bi se ponovo napravio ekosistem majstora. A ima smisla da postanu skuplje samo ako ce da duze traju a to se nece desiti jer firmama vise odgovara da imaju ovaj planed obsolescence. 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Video sam skoro komentar: interesantno kako niko za ove proteste zemljoradnika ne govori 1) maltretiraju običan svet 2) to neće ništa postići 3) imaće kontra efekat

 

Izgleda da su metode ipak prihvatljive, zavisno ko ih sprovodi.

 

240129063740-exp-france-farmer-protests-

  • +1 2
Link to comment

Jbg ljudima je lakse da se razumeju sa nekim ko se muci da prezivi (kao sve vise ljudi danas) nego sa nekim ko ima vise altruisticke ciljeve poput spasavanja planete. Lepo ja kazem, Stop Oil treba da usmeri kampanju ka politicarima i bogatim kapitalistima, na njih su vec ljudi dovoljno besni a realno oni su i glavni razlog sto sve ide u q slasni.

  • +1 1
Link to comment

Drugim rečima nije problem u metodama, nego u ljudima. Odnosno šta god da urade biće kritikovano. To uostalom vidimo na ovom topicu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...