Jump to content
IGNORED

Strani jezici u osnovnoj školi


jms_uk

Recommended Posts

Snimio neki lik s Karićeve akademije čak i dokumentarac.

 

Quote

FILM STEFANA KRASIĆA “SOLČENCE ZAHAJA” NAGRAĐEN NA XXIX FILMSKOM FESTIVALU “ZLATNI VITEZ 2020.“ U MOSKVI

Dokumentarac „Solčence zahaja“, čiju režiju i scenario potpisuje naš Stefan, je priča u kojoj protagonista filma Ana Hofman, kreće u potragu za poreklom najpoznatije slovenačke narodne pesme “Solčence zahaja”, onog trenutka kada spoznaje da to uopšte nije slovenačka, a pogotovo ne narodna pesma.

https://akademijaumetnosti.edu.rs/film-stefana-krasica-solcence-zahaja-nagraden-na-xxix-filmskom-festivalu-zlatni-vitez-2020-u-moskvi/

 

 

Quote

Tragajući za odgovorom na pitanje kako je moguće da pesmu Solčence zahaja, koja je u Srbiji jedna od najpoznatijih slovenačkih narodnih pesama, u Sloveniji niko nije čuo, Nišlijka Ana Hofman, etnomuzikološkinja koja radi u Ljubljani, pokušava da sazna i kakav odnos ljudi danas imaju prema socijalističkoj prošlosti, a njeno istraživanje biće ekranizovano u dokumentarcu.

 

 

Edited by vememah
Link to comment

Није ме мрзело да гуглам, елем изгледа да се код мене у школи на Нбг-у и даље учи Руски језик, колико видим Енглески, Немачки и Руски.

 

Кад сам ја ишао својевремено било је Руски 3-8 а Енглески 5-8 разреда. Очито су убацили и Немачки, Енглески вероватно иде од првог а Руски је можда изборни немам појма причам напамет.

Edited by johan nagel
  • +1 1
Link to comment
31 minutes ago, johan nagel said:

Није ме мрзело да гуглам, елем изгледа да се код мене у школи на Нбг-у и даље учи Руски језик, колико видим Енглески, Немачки и Руски.

 

Кад сам ја ишао својевремено било је Руски 3-8 а Енглески 5-8 разреда. Очито су убацили и Немачки, Енглески вероватно иде од првог а Руски је можда изборни немам појма причам напамет.

Prvi strani jezik se uči od prvog do osmog razreda, to je najčešće engleski. Drugi strani jezik se dobija u petom razredu kao obavezni izborni predmet, tj. obavezno je da imaju drugi strani jezik a biraju koji zavisno od toga kojim kadrom raspolaže škola (nemački, ruski, francuski, španski, italijanski).

  • +1 1
Link to comment
55 minutes ago, I*m with the pilots said:

Mi smo imali nemački od 3. razreda a engleski od 5. i nije mi bilo jasno zašto je engleski onda bio "glavni" a ne nemački. Zna li neko?

 

mozda iz istog razloga da ste u BG uopste imali dva strana jos u osnovnoj...

Link to comment

Iz ove perspektive, bezveze mi je sto su Slovenci, Makedonci i kosovski Albanci morali da uce SH u skoli, a mi njihove jezike simbolicno ili (uglavnom) bas nikako. Od ova tri ubedljivo najvise volim makedonski, mene citanje tog jezika naglas opusta, potpuni je hit.

 

Sta bi sa spanskim u osnovnim skolama? Kao da je bila prica da se postepeno uvodi, ali nemam utisak da je nesto zazivelo.

Link to comment
11 hours ago, djordje geprat said:

batalio sam pisanje ćirilicom kada sam u V razredu počeo sa engleskim u školi. a i zbog dopisivanja sa bratom iz zagreba. inače smatram fantastičnim što imamo ćirilicu, ponosan sam na to. u kontaktu sa strancima objašnjavam im da imamo 1 glas - 1 slovo. kod čitanja, uopšte ne konstatujem na kome pismu je tekst.

Kako objašnjavaš strancima da na latinici nemamo princip 1 glas - 1 slovo, pa tako imamo n imamo j ali nj nije n+j, već neki sasvim treći glas koji ima dva slova?

Link to comment
36 minutes ago, ObiW said:

Kako objašnjavaš strancima da na latinici nemamo princip 1 glas - 1 slovo, pa tako imamo n imamo j ali nj nije n+j, već neki sasvim treći glas koji ima dva slova?

pa jednostavno im kažem da je srpska ćirilica savršena a srpska latinica za  malo :). da su dž, nj i lj nedostatak latinice.

 

nekom prilikom sam dao primer "misisipi"

Spoiler

 

 

Link to comment

Taj princip jedan glas jedan znak sam po sebi nije savrsen. Moj drugar Italijan kad je bio u poseti kaze jao vi govorite "taljatele". A ja ga pitam "ok, a kako inace treba?". A on me zacudjeno gleda i kaze "taljatelle". I stvarno, to duplo L oni tako i izgovaraju. To me nagnalo na razmisljanje da li je nama princip jedan glas jedan znak zapravio malo ogranicio melodijsku strukturu jezika, jer mi osim dva "j" u superlativu nikad nemamo dva uzastopna ista slova, a ona kao sto vidimo na primeru italijanskih taljatela uglavnom imaju jasnu funkciju.

Link to comment
22 minutes ago, Kampokei said:

Taj princip jedan glas jedan znak sam po sebi nije savrsen. Moj drugar Italijan kad je bio u poseti kaze jao vi govorite "taljatele". A ja ga pitam "ok, a kako inace treba?". A on me zacudjeno gleda i kaze "taljatelle". I stvarno, to duplo L oni tako i izgovaraju. To me nagnalo na razmisljanje da li je nama princip jedan glas jedan znak zapravio malo ogranicio melodijsku strukturu jezika, jer mi osim dva "j" u superlativu nikad nemamo dva uzastopna ista slova, a ona kao sto vidimo na primeru italijanskih taljatela uglavnom imaju jasnu funkciju.

A šta će nam dva uzastopna ista slova kad mi takve glasove nemamo u jeziku? Niti reči koje takve glasove sadrže

Superlativi prideva su složenice izvedene spajanjem dve reči. 

fali nam slovo za glas za dz (ne dž) :D

  • +1 1
Link to comment
55 minutes ago, Kampokei said:

Taj princip jedan glas jedan znak sam po sebi nije savrsen. Moj drugar Italijan kad je bio u poseti kaze jao vi govorite "taljatele". A ja ga pitam "ok, a kako inace treba?". A on me zacudjeno gleda i kaze "taljatelle". I stvarno, to duplo L oni tako i izgovaraju. To me nagnalo na razmisljanje da li je nama princip jedan glas jedan znak zapravio malo ogranicio melodijsku strukturu jezika, jer mi osim dva "j" u superlativu nikad nemamo dva uzastopna ista slova, a ona kao sto vidimo na primeru italijanskih taljatela uglavnom imaju jasnu funkciju.

 

Pa da li je? Taj princip jedan glas jedan znak je relativno skorasnji, kakva nam je bila melodijska struktura pre toga?
ili mislis nekoliko pozajmljenica bi nam bilo melodicnije?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...