Jump to content
IGNORED

Strani jezici u osnovnoj školi


jms_uk

Recommended Posts

nije se ni slovenački učio kad nas ni makedonski. a moj prijatelj iz hrvatske s kojim sam se svakog leta družio nije nikad učio ćirilicu. plus, taj predmet se kod nas zvao srpsko-hrvatski a kod njega hrvatski ili srpski.

Link to comment

u moje doba, koje je par godina posle tvog doba su bogami uchili, bez obaveze da koriste, kao i mi latinicu. bosna je chini mi se radila 1-1, jednom ovako jednom onako. a.mi pojedan pismeni u kontra pismu godishnje.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto



  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, gospa buba said:

u moje doba, koje je par godina posle tvog doba su bogami uchili, bez obaveze da koriste, kao i mi latinicu. bosna je chini mi se radila 1-1, jednom ovako jednom onako. a.mi pojedan pismeni u kontra pismu godishnje.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto


 

U BiH se jezik zvao srpsko-hrvatski/hrvatsko-srpski.

Jedne nedelje ćirilica, druge latinica.

Polovina i druga polovina osamdesetih.

  • +1 1
Link to comment

u cg smo za pismene koristili naizmjenicno cirilicu i latinicu, za svakodnevni skolski rad ko kako hoce, s tim da je u nizim razredima sigurno vazila rotacija, bar do 3. ili 4. ali se ne sjecam precizno.

jezik se zvao srpsko-hrvatski, skraceno 'srpski' i to bez ikakve narocite konotacije.

 

u srednjoj skoli naravno bez ogranicenja. 

 

konotacije su dosle tek kasnije. 

u stvari sve sto se sada smatra datoscu i prirodom je nepogresivo stiglo tek kasnije, cak krajem '90ih, a pojacano je posljednjih godina.

Edited by morgana
  • +1 5
Link to comment

Mi smo morali u srednjoj pismene iz srpskog da pišemo ćirilicom, 90-94...

 

Meni je to baš bilo problem, latinicom sam pisao sve od 5 do 8 ,jer smo mogli tako u osnovnoj... Bio mi neviđeni užas, na pismenima se nisam borio sa tim kako da napišem smislen tekst, nego kako da pogodim sva slova i ne ispadnem nepismen... Najgore je bilo sa "i", jebm mu mater, mislim da sam pogađao sa ispod 50%... Kad završim sam išao po tekstu i ispravljao, što se lepo videlo, jer smo pisali hemijskom... Sva sreća, profesor, iako srbenda™, nije mi to uzimao za preveliko zlo,pa sam dobijao nek trojke i četvorke... Ubo sam mu žicu u prvoj godini, kad sam na neku slobodnu temu popljuvao sve političare u zemlji, pa me zapamtio valjda... :)

 

 

Edited by radisa
  • +1 1
Link to comment
28 minutes ago, aram said:

prijatelj iz hrvatske s kojim sam se svakog leta družio nije nikad učio ćirilicu. 

A bit će da je prijatelj više išao oko škole nego u školu 😄 Učila se ćirilica u drugom osnovne (eventualno trećem, nisam siguran 100%) a kasnije je jedino bilo obavezno pisati ćirilicom ispravak pismenog rada iz hrvatskog ili srpskog jezika 

  • +1 5
Link to comment
4 minutes ago, Zis said:

A bit će da je prijatelj više išao oko škole nego u školu 😄 Učila se ćirilica u drugom osnovne (eventualno trećem, nisam siguran 100%) a kasnije je jedino bilo obavezno pisati ćirilicom ispravak pismenog rada iz hrvatskog ili srpskog jezika 

 

Moji drugari (1976., 1978.) iz Hr znaju ćirilicu. Drugarica 1988. ne zna. Ali ovi stariji i čitaju i pišu, sve kul.

Link to comment

Ja sam u osnovnu išla od ‘88 i imala sam u okviru srpskog u jednom razredu (ne sećam se kojem) osnove slovenačkog a u drugom makedonskog jezika.

Srpsko-hrvatski je jedne godine samo devalvirao u srpski i to je bilo iz očiglednih razloga, naravno.

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
Just now, BWA said:

Mi smo jezik zvali es ha. Rjeđe srpski.

 

i u cg se zvao srpsko-hrvatski, niko nije obje odrednice dovodio u pitanje nego smo tj nego su klinci kratili imena predmeta kad god su mogli. tehnicko umjesto opstetehnicko i sl.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
39 minutes ago, Valkyrie said:

Ja sam u osnovnu išla od ‘88 i imala sam u okviru srpskog u jednom razredu (ne sećam se kojem) osnove slovenačkog a u drugom makedonskog jezika.

Srpsko-hrvatski je jedne godine samo devalvirao u srpski i to je bilo iz očiglednih razloga, naravno.

 

jeste li ucili tutunoberacite i moj ocka ima konjicka dva :wub:

 

ne radi mi edit za post, svasta

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...