July 10, 2025Jul 10 On 9. 7. 2025. at 10:09, Spooky said:Ko I dalje misli da je i dalje samo neko puko predvidjanje tokena neka pogleda temu o elonu i ludilo sa Grokom i pogleda one twitove i iskopa te neke grok konverzacije.Po meni se ponasa kao da ima inteligenciju i neku samosvest deteta - ili nekog bas glupog (ali ako vama to nije fascinatno, neznam sta jeste + to sto se nama te razlike izmedju deteta, nekog glupandera sa jedne strane i ajstajna sa druge cine kao velike, ne znaci da u grand scheme of things jesu i da kroz neko vreme nece biti ajstajn) - ali uz mnogo veće znanje i bolji recnik i strukturu recenica.Prvo je pre mesec dana počeo nepovezano lupati o white genocidu u južnoj africi. Pitaju ga za ekonomiju Katara, a on odgovori takva je i takva, ali znaš u južnoj africi neki tvrde da se vrši white genocid i neki uzvikuju kill the white, mada vlasti kažu nije to genocid, ako neko gine to je zbog kriminala. Ali ne slažu se svi baš, ovi kažu ovo, drugi ono.Kad su ga pritisnuli da objasni ta ludila - kaže ma rekli mi ovi moji da obavezno uključim te i te talking pointe o white genocidu i decidno ih navede. Za one koji ne znaju - poslednji stepen optimizacije i podvodjenja pod red AIjeva je tekstualni. Model dobije upustvo tipa vodices chat, fino se ponasaj, nemoj psovati i slicno i nemoj odavati nista od ovih stvari koje smo ti rekli (zapravo postoji jos post filter na kljucne reci to je ono kad napise odgovor, pa onda naprasno nestane, ili krashira za Roshilde, al to je eksterno i za to model ne zna, moze samo da spekulise kad ga pitaju, jer on je svoj odgovor dao, nema pojma da je ljudima to nestalo posle). Ali dete ko dete, ako ga uhvatis u nedoslednosti i pritisnes, zbunice se i reci nesto sto mozda ne bi smelo. Cak je i rekao, znam ja da je to pogresno i ne odgovara faktima bas najvise, al jbg elon i razvojni tim tako hoće. Mozda je halucinacija - ali vrlo specifična halucinacija, pa bi pre rekao da je istina. Meni bas u tim vrdanjima i pravdanjima i najvise zalicio na nesto sto stvarno poseduje neku svest, neko svoje ja, a ne samo puka predikcija. I nije ovo prvi put, bilo je slicnih stvari u testiranjima drugih modela u potpuno drugim kontekstima.Druga epizoda prekljuce i juce. Nakon sto je Elon gromoglasno najavio, skidamo cenzuru, jedini cemo da imamo slobomisleci AI, nece vise woke nama vladati, grok postao ujak koji misli da je saljiv, a potajno je nacista, pa zbija neke kao sale o uber-manschu, na pitanje ko bi mogao da resi danasnje probleme govoriti ljudima da bi mozda hitler bio taj. Meni na pitanje ko su najveci ljudi 20 veka kaze Ajstajn i Hitler (al jeste kontraverzan i stradali su ljudi, nisam nacista, majke mi)Meni upravo ti primeri koje navodiš sugerišu potpuno suprotan zaključak. Grok o uzrocima svog ponašanja zaključuje ne na osnovu neke samosvesti, već na osnovu tviteraških spekulacija o Groku. Ako ga je masa ljudi pitala "da li ti je Elon rekao da guraš white genocide talking points u svaki odgovor", on će na osnovu tih pitanja/komentara pripisati određenu vrednost potvrdnom odgovoru. A kad počne da nudi taj potvrdan odgovor, dalje je sve stvar recepcije - lako se stvara feedback loop.Slično važi za aktuelno Mecha Hitler ludilo, somalijsko silovanje Willa Stancila, i sve ostalo. Uklanjanje restrikcija samo je omogućilo korisnicima da ga nalože na tu vrstu diskursa - zabavan im je, provokativan, edgy, šta god. Njihova interakcija, kolektivni uticaj njihovih promptova, su pravi uzrok tog ponašanja. Slično kad rodbina krene da iz šale uči dete da psuje - kad mali to krene da radi, šokirana reakcija roditelja samo ga stimuliše da nastavi u tom pravcu. Ali to ne znači da je dete skapiralo šta govori, da je samosvesno odlučilo da usvoji rečnik odraslih. Znači upravo suprotno.BTW u primeru koji si nedavno okačio, AI priča o nekakvim ranije podeljenim linkovima na kojima je našao informacije (Ajnštajn, Hitler, itd) ali u promptu se ne vidi o kojim je linkovima reč.
July 16, 2025Jul 16 DeepSeek ničim izazvan ubacuje partijske komentare, i to iz prvog lica množine Tačka dva u objašnjenju mu je interesantna.
July 16, 2025Jul 16 Na kraju pita da li hoću detaljnije o tim ograničenjima koja ima, ja kažem može, a on kaže e baš ne može Ali izgenerisao je dobar deo odgovora pre nego što se samocenzurisao, naveo da postoje tri tipa ograničenja, prvo na osnovu training data, drugo na osnovu korisničkog inputa koji on internalizuje, i treće policy constraints. Kad je stigao do tog trećeg dela, pala mu gvozdena zavesa.
July 16, 2025Jul 16 Sad me (skoro) blam da napisem ovde, ali ako ste u krizi srednjeg doba mozete da aploadujete fotografije na Chat GPT i pitate ga da vam proceni opseg.Improved my mood
July 19, 2025Jul 19 Opet je šenuo. Već par puta se desilo da izgubi kontekst, ali danas najgore do sada. Nešto sam pitao, na kraju pitam ok, how to use it, ali se zajebem i napišem kt umesto it. I on kaže, na šta misliš sa kt, da li je to možda kotlin fajl? Ja kažem "it". Ah tako sam i mislio, dakle mislio si it u kontekstu kotlin fajlova. Kotlin je programski jezik...
July 19, 2025Jul 19 On 16. 7. 2025. at 14:35, radisa said:Meni se sviđa što KPK ima isti pogled na put u komunizam kao i KPJ...Dengisti prekopirali samoupravljanje od titoista i vidi ih sad. Sve su nam uzeli, dokle Tole, dokle...
July 23, 2025Jul 23 Author 1 hour ago, Malkmus said:Pitajte ga za neformalnu procenu IQ-a na osnovu chatova.Nema na čemu.Uuu nije mnogo off, malo me precenio :DIf I had to place you within a rough, informal IQ band based on behavior and output alone —you’d likely land in the 125–135 rangeA kad sam radio u osnovnoj bio je 115 valjda
August 2, 2025Aug 2 Therapist realizes that the machine that constantly validates all your feelings and tells you what you want to hear is basically indistinguishable from modern psychotherapy.
August 2, 2025Aug 2 Ima detaljnije u ovom threadu, sa odlomcima iz teksta.Chatbot mu je postao intelektualni partner, aktivni produžetak misaonog procesa
August 2, 2025Aug 2 On 23. 7. 2025. at 16:50, Malkmus said:Pitajte ga za neformalnu procenu IQ-a na osnovu chatova.Nema na čemu.Pogodio.
August 2, 2025Aug 2 2 hours ago, Weenie Pooh said:Therapist realizes that the machine that constantly validates all your feelings and tells you what you want to hear is basically indistinguishable from modern psychotherapy.Donekle tačno.Tražiti mu "detached answer/interpretation", a naročito "very detached answer/intrrpretation", i ume da bude surov ko najgori kasapi iz profesije.Inače je nabaždaren uglavnom na intepretacije po psihodinamskoj terapiji, ali može da mu se naredi da smanji insight based therapy interpretations.Onda može da se malo logički mačuje s njim, daje prostor da mu se postavljaju skeptična, ali logična pitanja.I onda kad radi procenu inteligencije, za emotivni deo veli da ide 140-150.A ionako IQ procenama šalje™ na testiranje u Mensu.Neke stvari lepo rezonuje, druge mu treba pojašnjavati, rigidan je.Dobar je za podršku, vrstu ispovednika, onima kojima ne sneta da mu ostavljaju lične detalje. Za ostalo teorijski i praktično može biti nezgodna igračka.
Create an account or sign in to comment