Jump to content
IGNORED

Burnout


eumeswil

Recommended Posts

1 hour ago, Hermetico said:

EDIT Primetiti ulogu moje žene, ona me često ranije dok sam se sam bacao u burnout pa krene stresni deo uhapsi usred i kaže danas se kupamo na Adi daj mi telefon. Danas idemo u šumu daj mi telefon. Uzimamo mesec dana odmora daj mi telefon... Veliki je faktor što ja nju slušam, jer ja granice sebi da postavljam ne umem. Tako da sam ja sebi najgori šef. Ono što je @harper pisao onaj neki vunderkind menadžer u Africi što je posto premijer ali ko s njim radi prsne za mesec dana. E, to sam ja sam sebi.

 

Ja sam tvoja žena u mojoj vezi :huh:

Link to comment
31 minutes ago, aram said:

pa nije naravno, do sada je bilo da moraš biti kod kuće. bar u mojoj firmi. nisi smeo ni da izađeš do prodavnice, osim ako si javio da sad koristiš pauzu za ručak. neka fora sa osiguranjem, tako su to pravdali...

 

Da ti ne padne cigla na glavu ili nesto slicno, a da moraju da placaju osiguranje jer se dogodilo u toku radnog vremena gde su dolazak/odlazak sa posla pokriveni kao i pauza za rucak, ali ne random odlazak u piljaru. Vode racuna o parama unapred i to temeljno.

 

40 minutes ago, aram said:

i da, nije nebitno, poslodavac NE SME da traži da se home ofiice rad mora obavljati od kuće! što će reći da mogu da odem na more ili planinu i da radim iz hotelske sobe, njega se ne tiče :)

 

 

Zavisi gde se odabere remote ofis (recimo van maticne zemlje), ako se mora imati odredjeni standard u sigurnosti Interneta i poverljivosti podataka, mada su diskovi racunara verovatno interno kriptovani. To ce u buducnosti verovatno zavisti od IT zahteva za sigurnost.

Edited by Moonwalker
Link to comment
42 minutes ago, Moonwalker said:

 

Da ti ne padne cigla na glavu ili nesto slicno, a da moraju da placaju osiguranje jer se dogodilo u toku radnog vremena gde su dolazak/odlazak sa posla pokriveni kao i pauza za rucak, ali ne random odlazak u piljaru. Vode racuna o parama unapred i to temeljno.

 

 

Zavisi gde se odabere remote ofis (recimo van maticne zemlje), ako se mora imati odredjeni standard u sigurnosti Interneta i poverljivosti podataka, mada su diskovi racunara verovatno interno kriptovani. To ce u buducnosti verovatno zavisti od IT zahteva za sigurnost.

 

 

Ovo drugo, ima rešenja. VPN, i najava IT dep. da ćeš se kačiti iz druge zemlje to treba da reši.

 

I nama su pričali da je najveći problem osiguranje, sa vrlo slikovitim primerom gde neko ko radi od kuće uzima pauzu i ode da se tušira, padne u kupatilu i šta onda. Tehnički povreda na radu, a ovamo da je u kancelariji ne bi se tuširao. Onda prošire priču, ako izađeš napolje rizici su veći i tako. Kontam da bi trebao biti mnogo detaljnije biti definisan rad van kancelarije (dakle ne od kuće). Takođe kontam da poslodavci nemaju baš preveliku želju da ulaze u istraživanje i definisanje tih odnosa i da se plaše zloupotreba.

Link to comment
20 minutes ago, Vapad said:

 

 

1. Ovo drugo, ima rešenja. VPN, i najava IT dep. da ćeš se kačiti iz druge zemlje to treba da reši.

 

2. I nama su pričali da je najveći problem osiguranje, sa vrlo slikovitim primerom gde neko ko radi od kuće uzima pauzu i ode da se tušira, padne u kupatilu i šta onda. Tehnički povreda na radu, a ovamo da je u kancelariji ne bi se tuširao. Onda prošire priču, ako izađeš napolje rizici su veći i tako. Kontam da bi trebao biti mnogo detaljnije biti definisan rad van kancelarije (dakle ne od kuće). Takođe kontam da poslodavci nemaju baš preveliku želju da ulaze u istraživanje i definisanje tih odnosa i da se plaše zloupotreba.

 

1. Pod uslovom da je "prijateljska" zemlja. Nisam IT ali moram da znam dosta toga vezanog za svoj posao i ne znam hoce li samo to sto si pomenuo biti resenje, najvece se lova trosi sad na podizanje IT sigurnosti pogotovo sto IT nije samo vezan za poslovne racunare, vec i industrijske potrebe.  A ovo prijateljska  zemljaje postalo prilicno fluidno i cini mi se da ce tako da ostane za duze vreme.

 

2. Ovo sa pandemijom je bilo stanje vise sile i odluke su donosene u hodu. Sreca pa je bilo tehnickih mogucnosti gde jeste. Pitanje kakve ugovore imaju sa osiguravajucim kucama, to verovatno mora da se ispregovara sa ukalkulisanim vecim % rada od kuce. Meni se cini da ce situacije sa tusiranjem i slicnim sto ne bi radio u ofisu biti formalno iskljucene iz polise, radio ili ne radio od kuce ili bilo gde van kancelarije.  Do tada nece da rizikuju velike troskove  i onda teraju.

 

Edited by Moonwalker
Link to comment
2 hours ago, aram said:

pa nije naravno, do sada je bilo da moraš biti kod kuće. bar u mojoj firmi. nisi smeo ni da izađeš do prodavnice, osim ako si javio da sad koristiš pauzu za ručak. neka fora sa osiguranjem, tako su to pravdali...

 

Kako znaju jel si izašao do prodavnice, niste valjda dobili nanogice? :D

 

 

2 hours ago, Moonwalker said:

Zavisi gde se odabere remote ofis (recimo van maticne zemlje), ako se mora imati odredjeni standard u sigurnosti Interneta i poverljivosti podataka, mada su diskovi racunara verovatno interno kriptovani. To ce u buducnosti verovatno zavisti od IT zahteva za sigurnost.

 

U tom slučaju onda se radi na firminom laptopu koji je već pripremljen od strane IT odeljenja, tvoje je samo da otvoriš i nakačiš se već gde ti kažu, nije bitno jel si kući ili na putu/u hotelu ili gde već

Link to comment
36 minutes ago, Time Crisis said:

 

U tom slučaju onda se radi na firminom laptopu koji je već pripremljen od strane IT odeljenja, tvoje je samo da otvoriš i nakačiš se već gde ti kažu, nije bitno jel si kući ili na putu/u hotelu ili gde već

Tako je...

 

Osim kad su paranoični, pa ograničavaju pristup po zemljama... :D

 

 

  • +1 1
Link to comment
52 minutes ago, Time Crisis said:

Kako znaju jel si izašao do prodavnice, niste valjda dobili nanogice? :D

 

Sad je ovo jednim delom  off topic pa cu deo odgovora da smestim u spojler da se ne smara ko ne zeli.

 

Spoiler

U mojoj orvelovstini si opremljen cipovanim karticama koje ti sluze i za logovanje na firmin racunar/softver. Nije nanogica, vec "ogrlica", isto sranje drugo pakovanje.  Iz jedne prostorije ili lendskejpa kad izadjes pa ulazis u sledeci sledi ocitavanje cipovane kartice + ukucavanje sifre ako je van predvidjenog radnog vremena (recimo pole 17h). 

 

Desilo mi se, par mesesci od pocetka pandemije, da sam izasla u hodnik u zgradi gde je neki laboratorijski set up ka toaletu (bila frka), kartica ostala u racunaru, na djavola i mobilni na stolu.  Sva vrata cipovana, jos ova traze i dupli kod, petak pola pet, narod masovno nestaje pred vikend.

 

A u subotu ujutru rezervisan let prvi posle opsteg zatvaranja.  Trebalo je da prvi put od poceta pandemije vidim preostalog roditelja koga je na djavola na pocetku pandemije strefio i slog. 

 

Na srecu  u istoj zgradi se nalizi i prijem paketa krupne robe zapravo skladiste gde je moglo iznutra da se udje bez kartice  Spoljna dupla vrata  (ona skladisna)  se otvaraju preko  upravljackih terminala  slicno kao sto dizalice imaju. I tu malo pipkanja po dugmicima za upravljanje i pracenja nekog jednostavnog HMI (ekran sa grafikom koja daje sliku procesa kome je nepoznato) nadjem nacin da otvorim vrata, blokiram ih (programirana sa tajmerom da se spustaju automatski posle desetak sekundi kao giljotina) da se izvucem iz zgrade. Pronadjem  nekog zalutalog zaposlenog sa odobrenjem na kartici za tu zgradu da mi pomogne da udjem na glavna vrata i do laboratorije, svoje "nanogice" i mobilnog.  
 

Ja imam iskustva izvlacenja sebe iz raznih sranja (realno ovo sam sama zamesila, zaboravila karticu ), iskustva da se snalazim sa uredjajima koji upravljaju procesima. I opet mi nije bilo prijatno. Ali se naucila skola. Sad prvo opipam "nanogicu" pa ostalo.

 

 

 

Tako da je odgovor na postavljeno pitanje u osnovi potvrdan :D. Zna se kad izlazis ili makar moze da se proveri ako se hoce. A onda ako cigla padne, mora da je pala zbog posla inace se lecis o licnom osiguranju.

 

52 minutes ago, Time Crisis said:

U tom slučaju onda se radi na firminom laptopu koji je već pripremljen od strane IT odeljenja, tvoje je samo da otvoriš i nakačiš se već gde ti kažu, nije bitno jel si kući ili na putu/u hotelu ili gde već

 

Tako je samo sto ja mislim, da ce poceti da postavljaju uslove i odakle mozes da se logujes. Daj boze da nisam u pravu.

Edited by Moonwalker
  • Wub 1
Link to comment
2 hours ago, Time Crisis said:

 

Kako znaju jel si izašao do prodavnice, niste valjda dobili nanogice? :D

 

U tom slučaju onda se radi na firminom laptopu koji je već pripremljen od strane IT odeljenja, tvoje je samo da otvoriš i nakačiš se već gde ti kažu, nije bitno jel si kući ili na putu/u hotelu ili gde već


ne znaju, ali ako se nešto desi, budi spreman da snosiš i posledice i troškove...

a na ovo o firminom laptopu mogu samo da se nasmejem - za moju firmu bi to značilo stotinak hiljada laptopova :) 

Link to comment
37 minutes ago, aram said:

a na ovo o firminom laptopu mogu samo da se nasmejem - za moju firmu bi to značilo stotinak hiljada laptopova :) 

 

Firma s kojom često sarađujemo takođe ima 100k+ zaposlenih, da li baš svaki ima laptop nisam proveravao, ali one koje sam imao prilike da sretnem, svi su imali. :)

  • +1 1
Link to comment
56 minutes ago, aram said:

za moju firmu bi to značilo stotinak hiljada laptopova

Pa zašto da ne, ako ima stotinak hiljada zaposlenih - jel moguće da svi furate desktope 2022. godine?

Link to comment
23 minutes ago, papapavle said:

jel moguće da svi furate desktope 2022. godine?

 

pa naravno da je moguće :D 
u home office varijanti se od nas očekuje da radimo na sopstvenom računaru, kao i da se pobrinemo da je on siguran. doduše, mogu da umanjim poresku osnovicu za neku kintu na ime toga...

Edited by aram
Link to comment
42 minutes ago, Mel said:

Rad je stvorio coveka.

A ovaj proxy u Ukrajini da ako nas ne unisti...

 

Mislim da je to klasična pogreška naučnih krugova koji su posmatrali kroz neke svoje naočare :laugh:

Lenjost je stvorila čoveka, da ne trči 12 sati ne bi li izmorio ranjenu zver usavršio je ubijanje, da ne rmbači satima na polju, mašine, etc. lenjost i shvatanje njene prednosti su napravili modernog čoveka, my 5 cents.

 

Ja sam spreman za deep space era

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, papapavle said:

Pa zašto da ne, ako ima stotinak hiljada zaposlenih - jel moguće da svi furate desktope 2022. godine?

 

aha, imam desktop i ogroman ekran, savršeno mi odgovara, laptop retko koristim kući. naravno da ga imam, jer moram da ga imam. doduše supruga ima mnogo bolji, pa me to nervira :D

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...