Jump to content
IGNORED

Post-covid


Svemir Zeka

Recommended Posts

13 minutes ago, Milosh76 said:

 

Da se nadovezem... Pocelo gusenje, brzo zamaranje, puls u mirovanju preko 90, u laganoj setnji oko i preko 100 (pametni sati meri puls nije 100% tacno, ali ona oseca da se umara i da joj bubnji u grudima), pritisak u grudima. Otisla juce kod pulmologa... RTG dobar, krvna slika+crp+ ddimer dobri, dobila je pumpicu kao za asmaticare i jos 2-3 leka koja joj olaksavaju disanje. Sledeceg utorka holter 24h u sredu kontrola kardiolog i pulmolog.

 

Mora da miruje, da se ne zamara, da pije lekove i cajeve... radice od kuce i dalje.  Dijagnoza, postkovid 1/1... kazu klasicni simptomi, s tim sto pulmolog misli da je problem srce, a ne pluca. A opet uradila je UZ srca i bilo je sve kako treba.

 

Idemo dalje.

Ja sam, hvala na pitanju, dobro

 

Pisala sam jednom, bilo mi je tako, vrlo slično, po subjektivnom doživljavanju u oktobru prošle godine. A nisam pre toga imala kovid, tj.bila sam bolesna godinu i po pre toga. Iste pretrage radila, otprilike su mi i nalazi bili slični, samo nešto niži puls i pritisak, ali to lečim od ranije. 

 

Važno je da su ti nalazi u redu, i da je odradila sve što može, kao i da ima terapiju. I da miruje, odmara. 

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Milosh76 said:

Koliko ti je trajalo?

 

Kratko, oko desetak dana - dve nedelje. 

Rekli mi da su možda i napadi panike :sad: ili već neke somatizacije stresa. Ali i post kovid upisali. Međutim, ja inače imam svu tu terapiju, i pumpicu, tako da sam uradila kontrolu (generalku) kod svojih lekara, oni mi rekli da sam u redu i da se ne opterećujem. Meni je i to bilo dovoljno, pa mi je uskoro bilo bolje. 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Meni je bilo isto ovako što Miloš opisuje.

Puls u nebesa u stanju mirovanja, stezanje u vratu, umaranje kad samo pomislim na hodanje, probadanje u grudima itd.

I definitivno su bili napadi panike/anksioznosti.

 

Čak sam zbog tog "gušenja" radio i UZ štitne žlezde, a preventivno jeo brazilski orah (on kao reguliše njen rad).

A da ne spominjem 4 UZ srca i 6x EKG za 3-4 meseca.. jer sam svaki put mislio da neću preživeti noć.

Rezultati su bili ok, tako da je problem u najvećoj meri bio u glavi.

 

Rešen je korišćenjem CBD ulja, i razgovorom sa stručnim licima.

Neki forumaši su takođe pomogli, što porukama što nekim tekstovima i knjigama, i na tome im hvala.

  • +1 5
Link to comment
11 minutes ago, Have_Fun said:

Meni je bilo isto ovako što Miloš opisuje.

Puls u nebesa u stanju mirovanja, stezanje u vratu, umaranje kad samo pomislim na hodanje, probadanje u grudima itd.

I definitivno su bili napadi panike/anksioznosti.

 

Čak sam zbog tog "gušenja" radio i UZ štitne žlezde, a preventivno jeo brazilski orah (on kao reguliše njen rad).

A da ne spominjem 4 UZ srca i 6x EKG za 3-4 meseca.. jer sam svaki put mislio da neću preživeti noć.

Rezultati su bili ok, tako da je problem u najvećoj meri bio u glavi.

 

Rešen je korišćenjem CBD ulja, i razgovorom sa stručnim licima.

Neki forumaši su takođe pomogli, što porukama što nekim tekstovima i knjigama, i na tome im hvala.

 

Da, jasno. Dobro je da si prebrodio i dobio neke uvide. Ja se i inače družim s paničnim napadima, znam ih ko zlu paru :D pa sam bila uverena da sam ovladala za 20 godina otakd ih vučem (srećom sve ređe), pa sam mislila da se neće desiti da se toliko istripujem da će me srce ubiti i da ću umreti na sred ulice, a da ne prepoznam da je panični napad. Ali, eto, sve je moguće.....

 

Štitnu ti uvek ispitaju kad te jednom u život počnu ovakvi simptomi, pa ako je isključe, kasnije ne moraš više njom da se baviš, ako nemaš i neke druge related simptome.

  • +1 3
Link to comment

Multi-organ impairment and Long COVID: a 1-year prospective, longitudinal cohort study

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2022.03.18.22272607v1

 

Ostecenje organa kod 59% pacijenata nakon godinu dana. Najcesce 'blago'.

Utvrdjeno putem MR.

 

(I kod osoba bez simptoma, i kod onih koji i dalje imaju simptome).

 

Prosek godina 45.

 

Samo 13% je bilo inicijalno hospitalizovano.

 

Standardne biohemijske pretrage su  normalne, osim, kod nekih - LDH, CK, MCHC i holesterola.

 

Zakljucak: "3 od 5 ima ostecenja na jednom organu, 1 od 4 na dva ili vise."

 

 

 

Ja spadam u ovih 1 od 4. 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Tužno 2
Link to comment

Лонг ковид, бар по оном доступном до сада, има најразличитији спектар напада на системе у телу. Готово да је неухватљив за дефинисање.

Link to comment
16 hours ago, kipo said:

Koja ostecenja su u pitanju, ako bi podijelio?

 

Pluca, srce, slezina, jetra.

 

Verovatno i vise, al se ne vidi na standardnim pretragama. Dijagnostika je ozbiljan problem.

 

30+ godina. Intenzivni treninzi 4x nedeljno pre virusa.

 

Godinu dana, svi simptomi su ostali. 

A ostecenja su se vremenom pojavila, nisu postojala na inicijalnim pregledima.

 

 

 

 

  • Tužno 8
Link to comment

Jbg, frka je znam, ali covjek se nauci da kvalitetno i dugovjecno zivi sa svim. Osjecaj da si satjeran uz zid i bez lepeze izbora je sigurno najtezi, ali sa 4 intenzivna treninga sedmicno si ocigledno fajter, tako da ne sumnjam da ces se izboriti sa svim. Stay strong!

  • +1 3
Link to comment

Meni je trebalo barem mesec i po dana, realno 2 da se oporavim skroz od zamora koji se dugo zadržao. Nisam radila na kraju nikakve post kovid preglede. Sada sam OK.

  • +1 4
Link to comment
On 29.3.2022. at 15:46, Shitgenstein said:

Meni je trebalo barem mesec i po dana, realno 2 da se oporavim skroz od zamora koji se dugo zadržao. Nisam radila na kraju nikakve post kovid preglede. Sada sam OK.

 

Ali odradi ih posle nekog vremena, vidi sta su sve pisali ljudi ovde.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...