Jump to content
IGNORED

Grejanje


salerokada

Recommended Posts

@morgana U stvari nabavka TA peći samo za jednu zimu za dogrevanje je skupa.

Ima raznih grejnih tela npr uljani radijator ili čak one male grejalice na pijaci koji rade posao za dogrevanje.

TA peći su zgodne za manji račun za struju kada ih puniš noću. Ali su velike (zauzimaju prostor) i skupe samo za jednu zimu.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, salerokada said:

@morgana U stvari nabavka TA peći samo za jednu zimu za dogrevanje je skupa.

Ima raznih grejnih tela npr uljani radijator ili čak one male grejalice na pijaci koji rade posao za dogrevanje.

TA peći su zgodne za manji račun za struju kada ih puniš noću. Ali su velike (zauzimaju prostor) i skupe samo za jednu zimu.

 

da, da, ta pec je odlicna ako u stanu ima mjesta za nju, kabasta je, i ovo sto kazes - ako ce da sluzi dugorocno. 

mislim da je radijator bolje rjesenje od malih grijalica, one su uglavnom slabasne, mada za neku manju prostoriju mogu da posluze, koristim ih u kupatilu. isuse vazduh, to im je mana.

 

hvala :)

 

 

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Filozof manijak said:

I teške u pm kad se unose ili iznose iz stana. Čak i bez oni h šamotnih cigli.

 

plus što uopšte nisu jeftine. čak ni polovne.

Link to comment
5 hours ago, Filozof manijak said:

I teške u pm kad se unose ili iznose iz stana. Čak i bez oni h šamotnih cigli.

 

Pa dobro, ne bi je Morgana unosila. :laugh:

  • Haha 2
Link to comment
  • 3 weeks later...
Ima neko iskustva sa norveskim radijatorima i preporuku za neki konkretan model?
 

Jesi dobro razmislio?
Meni ortak uzeo te neke i kaže da je to daleko od onoga što se reklamira.
Kaže dogrevanje da, jedino grejno telo ne.



....shiit has hit the fan.
  • +1 1
Link to comment

u fazi razmisljanja sam... najverovatnije nece biti u upotrebi cele zime... a i ta opcija grejanja na cvrsto gorivo + dogrevanje u najhladnijem periodu je jedna od varijanti

Link to comment
16 hours ago, cartman said:

Ima neko iskustva sa norveskim radijatorima i preporuku za neki konkretan model?

 

imaju moja sestra i zet. u prošlom stanu su ih imali, a kad su se preselili odlučili su se opet za taj vid grejanja(jedini)


rovex je firma, po njihovim rečima najvažnije je odrediti jačinu radijatora za prostor(ići na jači) i postaviti ih tamo gde oni kažu(visina i pozicija)

 

i to je to

 

 

e

njima je to jedini vid grejanja, imaju klimu al se ne greju na nju, i vrlo su zadovoljni

Edited by kud u maglu Simoviću
  • +1 1
Link to comment

ima ih moja tetka u stanu, šta reći, em su bili skupi, em srču struju kao kvarcne peći

- prošle godine je ugradila inverter klimu i račun za struju u zimskim mesecima se prepolovio :happy:

- kao dodatan bonus norveških radijatora bih dodao konstantno, naizmenično uključivanje i isključivanje, tipa grejači rade 30s, pa se isključe 40s, pa se opet uključe itd, e sad to ne bi bio problem da pri radu te žice ne vibriraju i proizvode zujanje

- to zujanje nije problem dok se gleda tv ili radi komp ali kada se sve isključi i poželite da spavate, u tišini a tu tišinu narušava zujanje iz radijatora, a vi još niste počeli da gubite sluh :D jedino rešenje je isključivanje istog ili nabiti sir u uši :laugh:

Link to comment

U prošlom stanu sam imao klime i norveški radijator. Norveški je prvo bio u dnevnoj sobi koja je imala oko 40 kvadrata i nije bilo šanse da ugreje, iako je to bio najjači model. Posle sam ga prebacio u spavaću i tamo je lepo grejao pred spavanje i tokom noći, tako da mislim da nije loše rešenje za prostore koji imaju do 20 kvadrata i u kojima se ne boravi tokom celog dana.

 

Čisto da pomenem - nakon premeštanja, dnevnu sam gledao inverterom, ali ni to nisam voleo - isušuje vazduh, duva, ne akumulira... Onda sam lepo doterao TA peć i tek je to bila prava stvar. Nikad ne bih menjao TA za inverter ili norveški radijator.

  • +1 4
Link to comment
17 hours ago, cartman said:

Ima neko iskustva sa norveskim radijatorima i preporuku za neki konkretan model?

 

imao sam i više od 20 godina dok sam živeo u gepratovoj. u tri sobe 1500, 1200 i 900 W. jednostavan dizajn, 2 u grejača. proizvođači elind, elektronuks i neki finci. račun za struju je bio egal sa komšijama i njihovim etažnim grejanjem. i smo bili zadovoljni, poneki put je nerviralo ovo što je gone fishing napisala a je zamastio. meni sute tri grejalice zagrevale stan (58 m2)

1 hour ago, kud u maglu Simoviću said:

imaju moja sestra i zet. u prošlom stanu su ih imali, a kad su se preselili odlučili su se opet za taj vid grejanja(jedini)
rovex je firma, po njihovim rečima najvažnije je odrediti jačinu radijatora za prostor(ići na jači) i postaviti ih tamo gde oni kažu(visina i pozicija)

i to je to

njima je to jedini vid grejanja, imaju klimu al se ne greju na nju, i vrlo su zadovoljni

to

1 hour ago, gone fishing said:

ima ih moja tetka u stanu, šta reći, em su bili skupi, em srču struju kao kvarcne peći

- prošle godine je ugradila inverter klimu i račun za struju u zimskim mesecima se prepolovio :happy:

- kao dodatan bonus norveških radijatora bih dodao konstantno, naizmenično uključivanje i isključivanje, tipa grejači rade 30s, pa se isključe 40s, pa se opet uključe itd, e sad to ne bi bio problem da pri radu te žice ne vibriraju i proizvode zujanje

- to zujanje nije problem dok se gleda tv ili radi komp ali kada se sve isključi i poželite da spavate, u tišini a tu tišinu narušava zujanje iz radijatora, a vi još niste počeli da gubite sluh :D jedino rešenje je isključivanje istog ili nabiti sir u uši :laugh:

boldovano je tačno.

za diskusiju je visina računa jer ovo se uključuje kako je gore napisano. prednost je što ti nije komad nameštaja, ne treba ti servisiranje kao za klimu, ne diže prašinu s poda kao TA peć, ne duva ti za vrat kao klima. onda je to bilo bagatelno po ceni sada vidim da je pensi pa je i cena adekvatna.

  • Hvala 1
Link to comment

Ja imam na Tresnji jedan Atlanic F119 (1500W). 

Moje iskustvo, uzeti u obzir specificnost vikendice koja je zimi ledara, je mesovito.

Ekvivalentna kvarcna grejalica brze zagreje vazduh u prostoriji. 

Radijator je bolji za odrzavanje temperature, ili kada ga ukljucimo pre podne i on do uvece lepo zagreje sobu (oko 15m2). U nocnom rezimu lepo odrzava temperaturu.

Moguce je da moje uskustvo ima veze sa konstrukcijom radijatora. On ne pravi visoku temperaturu zato je vreme zagrevanja duze.

 

Mislim da je TA pec najbolje resenje. Trosi struju nocu, kada ke jeftinija struja, i drzi toplinu ceo dan. Najtoplija je ujutro kada covek ustaje i kada je najhladnije. 

  • Hvala 1
Link to comment

Hvala svima na odgovorima !

 

I meni je TA pec bila jedna od ideja (narocito sto vec imam par komada "na stanju") ali mi zauzimaju mnogo prostora u vec malom prostoru a uz to i krvare oci koliko se ne uklapaju u sobu . Na stranu sto nema sanse da ih leti izbacujem u garazu jer su teske tonu i po .

Temperatura ce biti manje vise konstantna (namestim termostat u jesen i u prolece ugasim) a sobe su cirka 18, 12, 10 kvadrata plus hodnik i kupatilo koji su znatno manji

zujanje nije problem jer uglavnom svi spavamo ko klade :)

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...