Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

On 17.8.2022. at 23:37, beeva said:

Desetine kamiona , reg oznaka UB , vidjam po RS , tegle ugalj.

Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока
 


Upregli su i kamione izvan Uba.
Jedan kamiondžija mi rekao da naredna tri meseca voze ugalj iz RS u Ub.

 

Link to comment

Zaradila je RS, jer uglavnom svi hidropotencijali se nalaze u njih i EP RS ima viskove struje koje izvozi danas prema Srbiji(sto nikada ne bi trebalo da se desi jer bi Srbija morala imati dovoljno struje za sebe) ili prema hrvatskoj.

Takodje RS ima dosta uglja, mada ima toga i Federacija iako iz lokacije Stanari skoro pola eksplatacije ide prema Federaciji.

Cak cujem da da su Madjari zbog podrske RS dobili neke dobre lokacije oko Trebinja za solarne elektrane jer tamo sunca ima koliko volis cele godine a protosra sa losom zemoljom ima isto koliko volis te je idealno za solarke.

 

Da se vratim na Srbiju. Cuo sam sta se desilo u Kolubari i zasto se na kopovima ne vadi dovoljno uglja iako tamo rezervi za srpsku potrosnju ima. Losa geoloska procena novog kopa koji je dao los kvalitet uglja. A zasto je to uradjeno, mozete samo naslutiti.

  • +1 1
Link to comment

Nije samo RS nego i federacija sto znaci BiH (kako se pare rasporedjuju ne interesuje me ali koliko sam shvatio moraju se nahranati oko vise od 100 raznih ministara koliko ih ukupno ima u BiH).

Struja je jeftina, u Hercegovini, koja je puna hidroelektrana (6 ili 7), termoelektrana (Gacko), vjetroelektrana (na Velezu iznad Mostara) a prave se i solarne elektrane (kod Stoca i kako sto si napomenuo kod Trebinja), svi  se svi griju na struju sto nije slucaj za Bosnu. 

  • +1 1
Link to comment

Nije bas da u Trebinju treba nesto puno da se greju. To je mediteranska klima kao i na obliznjoj obali Jadrana. Koliko ima do HN, 30ak km....

Sto se tice hidropotencijala BiH, on je uglavnom skoncetrisan u RS, tacnije na Drini i Vrbasu. Pri cemu RS ima punmo neiskoriscenog potencijala, mislim da koriste svega 1/3 hidro potencijala.

Otprilike 2/3 el.energije iz hidroelektrana u BiH dolazi iz EPRS, ili kako se vec sada zove.

Edited by pasha
Link to comment
2 hours ago, pasha said:

Nije bas da u Trebinju treba nesto puno da se greju. To je mediteranska klima kao i na obliznjoj obali Jadrana.

@pasha, jesi li nekad bio zimi na jadranu-mediteranu? ne u hotelu sa shmensi grejanjem, nego privatno, kod domorodaca? kad nije samo hladno, onda je podmuklo-puzece vlazno hladno. nije veliki minus, vrti se oko nule, ali. ako ne grejes dobro/susis vazduh, ubudjaces se i zardjati, i ti, i sve tvoje, i/ili pazariti neku upalu. pluca, recimo.

jadran se tradicionalno greje - koliko se greje - na drva. fine nove generacije na klime = struju. i pelet. drva i pelet su nebu pod oblake, a i slabo ih ima da valjaju. struja je neizvesna.

zaboravi par suncanih sati po najtoplijem delu vedrog zimskog dana. to je za selfije.

empirijski primer: moj jadranski solarni bojler pocinje da dogreva na struju oko pol. septembra, i prestaje pol. maja.

 

poruka price: najebali smo bez struje. ostaje nam ciganjska furuna - kad je ima, i kad smo doma, da otvaramo skure.

 

poz

Edited by le petit nicolas
  • +1 6
Link to comment

Ovo je iz neke analize za Britaniju, nadam se da je ipak previše pesimistična.

 

Quote

Energy bills [in the UK] are already at their highest levels in at least half a century and are set to nearly triple by early next year, reaching well over £5,000 [per year] for the average household. (...)
Rising bills will push two-thirds of UK households into fuel poverty by January 2023.

https://www.carbonbrief.org/analysis-why-uk-energy-bills-are-soaring-to-record-highs-and-how-to-cut-them/

Edited by vememah
Link to comment
2 hours ago, Meazza said:

Znaci mi Evropljani postajemo treci svet sada?

Mislim da je prvo pitanje zasto je struja tako skupa u trgovanju? Da li je to posledica trenutnih problema u proizvodnji poput: niski vodostaji/akumulacije, remont NE u FR, ... Ili je posledica spekulacija veletrgovaca?

 

EU kao zajednica i pojedimacne drzave ce morati da daju pare (subvencije) za trgovinu strujom. Kao sto se trenutno muva sa cenom gasa. Cena gasa od 3000+usd/1000m3 a prodaje se krajnjem korisniku po ceni koja je "tek" 2 ili 3 puta vece u odnosu na cenu od pre godinu dana. Da se razumemo, tek manji deo nabavke ide to toj "trsisnoj ceni" najveci deo ide po dogovorenim cenama (fiksna ili sestomesecni paritet u odnosu na naftu).

 

Drzavne pare ce se prebaciti u dzepove.(vlasnika) firmi koje posreduju u prodaji struje. Obican narod ce biti super srecan sto ima gas ili struju i nece pitati za  subvencije.

Link to comment

Odlicno putanje.

Cijena struje je povezana sa cijenom plina. Zasto je to tako?

Da bi se moglo trgovati strujom u citavoj EU.

Cijena struje slijedi cijenu plina jer struja proizvedena iz plinskih turbina je posljedna koja se proizvodi kada je potrebno. Prvo se racuna struja iz vjetroparkova, pa onda ostale i na kraju struja iz plinskih turbina. Nije bas jednostavno za razumjeti. 

 

Cijena je takva kava je radi konkurencije koja je trebala da smanji tu cijenu. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...