Jump to content
IGNORED

Postoji li ekonomski napredak u Srbiji


Budja

Recommended Posts

3 minutes ago, Zaboravan said:

Nije topic ali moram da pitam, ko nas dere? 

Država kroz poreze, proizvođači, trgovci...? 

 

Trgovci preko svojih marži

Link to comment
On 8.10.2022. at 16:11, Zaboravan said:

Nije topic ali moram da pitam, ko nas dere? 

Država kroz poreze, proizvođači, trgovci...? 

 

Ono što ja pratim svakodnevno je poskupelo zbog pada vrednosti novca, porasta cena energije i smanjene raspoloživosti zbog smanjenja proizvodnje osnovnih sirovina (koja je smanjena zbog neisplativosti, tj ne mogu da podignu cene koliko im je potrebno da ne prave gubitak).

 

On 8.10.2022. at 16:15, Filozof manijak said:

 

Trgovci preko svojih marži

 

Ovo nisam primetio, oni koje znam imaju iste ili niže marže nego ranije.

Link to comment
1 minute ago, Braća Strugacki said:

 

Ovo nisam primetio, oni koje znam imaju iste ili niže marže nego ranije.

 

Meni je indikativno da su cene istih proizvoda naših proizvođača u susednim zemljama jeftinije, kao i cene istih uvoznih proizvoda na pijacama kod preprodavaca, nego kod trgovačkih lanaca kod nas. E sad, verujem da to nije samo zbog precenjenog dinara i kursne razlike, dakle, logično mi je da su marže naših trgovaca bile nenormalno velike pre ove krize. Ako ne žele da im značajno opadne promet, moraće da smanjuju svoje marže.

Link to comment

Ne tvrdim da su marže niske, samo nisam primetio da je iko koga znam povećao marže u poslednjih godinu, pa i duže.

 

Drugo, ne znam na osnovu čega tvrdiš da je dinar precenjen.

Link to comment
1 hour ago, Zaboravan said:

Nije topic ali moram da pitam, ko nas dere? 

Država kroz poreze, proizvođači, trgovci...? 

Cene najpre porastu zbog nestašice ili zbog najave nestašice (u slučaju osnovnih i sporednih životnih namirnica).

Nestašice mogu da budu izazvane prirodnim uzrocima (previše ili premalo kiše, nepogode i slično) ili veštačkim.

 

Mislim da mi trenutno imamo veštački izazvanu nestašicu osnovnih životnih namirnica ali i uticaj mešetara u  lancu interesa između proizvođača i korisnika.

 

Maloprodaja je poslednja u lancu koja po pravilu ima najveće marže od svih u lancu ali je i najređe menja. Maloprodajna cena zavisi od ulazne cene i pripadajućih obaveza prema državi.

 

Dakle, ako se pitaš ko nas dere pogledaj ko stoji između proizvođača sirovine i maloprodaje.

.

  • +1 4
Link to comment

Prošle godine je bilo mnogo problema sa kontejnerskim prevozom. Cene su rasle kontinualno. Sve se čekalo, nije bilo kontejnera, lead time katastrofa. Na kraju godine, Maersk najveći profit ikada. A najteže im bilo, namučiše se u 15h.

 

Sada cene rastu od izvora, rast cena se pravda najviše energijom i nestašicama feedstocka. Automobil koji je pre 4 godine koštao 35k eur, sada je 50+k eur, a ne verujem u veću zaradu proizvođača. Trenutno, manji % sirovina pada, ali samo onih koje imaju sezonski karakter. Sa druge strane, pitanje đubriva ostaje ključno i ako se uskoro ne promeni situacija, ješćemo organsku hranu. Tako da je ne gledam između između proizvođača sirovine i maloprodaje, nego pre njih.

  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, Tale said:

Cene najpre porastu zbog nestašice ili zbog najave nestašice (u slučaju osnovnih i sporednih životnih namirnica).

Nestašice mogu da budu izazvane prirodnim uzrocima (previše ili premalo kiše, nepogode i slično) ili veštačkim.

 

Mislim da mi trenutno imamo veštački izazvanu nestašicu osnovnih životnih namirnica ali i uticaj mešetara u  lancu interesa između proizvođača i korisnika.

 

Maloprodaja je poslednja u lancu koja po pravilu ima najveće marže od svih u lancu ali je i najređe menja. Maloprodajna cena zavisi od ulazne cene i pripadajućih obaveza prema državi.

 

Dakle, ako se pitaš ko nas dere pogledaj ko stoji između proizvođača sirovine i maloprodaje.

.

Ma meni je jasno zašto sada cene idu gore nego pitanje je bilo zašto proizvodi iz SRB po defaultu su jeftiniji u okolnim zemljama nego kod nas. 

Računam negde može distributera da dobije jak popust ali ne može baš sve ili skoro sve. 

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Zaboravan said:

Ma meni je jasno zašto sada cene idu gore nego pitanje je bilo zašto proizvodi iz SRB po defaultu su jeftiniji u okolnim zemljama nego kod nas. 

Računam negde može distributera da dobije jak popust ali ne može baš sve ili skoro sve. 

 

Ako moja fabrika može da proizvede 3000t  keksa, a da na domaćem tržištu proda 1500t, ja bih se potrudio da izvezem ostalih 1500t. Ako to uradim sa nulom, više sam zaradio, nego da sam proizveo samo 1500t. Raspodelio sam fiksne troškove na 3000t umesto na 1500t, u nabavci sam imao veće količine, pa sam snizio troškove i bio konkurentniji/zaradio više. Pored toga, sa trgovcem iz Austrije sam dogovorio barter deal tj kompenzaciju, pa za 400t koje njemu isporučujem po nižim cenama, on mi nabavlja kokosovo i palmino ulje po boljim cenama nego što ja mogu da dobijem. Meni to pomaže oko mog protoka novca, on zaradi malo više nego da plaća novcem. Dešava se i ovako nešto, nije uvek sve jbg ekonomija.

  • +1 7
  • Hvala 2
Link to comment
20 minutes ago, Braća Strugacki said:

Ako to uradim sa nulom, više sam zaradio, nego da sam proizveo samo 1500t.

 

a. Kako ste snizili cenu energije ?

b. Kako je transportovano da bude jeftinije od drugih u okolini?

c. Ko plaća i kako poreze ?

 

te druge polovine,

 

koju ste proizveli tako povoljnijе, sa nulom dodatnih troškova ???

Edited by zmanic
Link to comment

Nisi smanjio sve troškove, nego si smanjio deo troškova. Fiksni troškovi koje imaš i kada ne radiš ništa, učestvuju u ceni proizvoda i sve su veći što ti je manja proizvodnja, ako imaš mnogo zaposlenih, njihov udeo je veći.

 

I nisi povoljnije proizveo drugu polovinu, nego svi sve proizveo povoljnije, ako proizvedeš drugu polovinu.

Edited by Braća Strugacki
  • +1 2
Link to comment
40 minutes ago, Zaboravan said:

Ma meni je jasno zašto sada cene idu gore nego pitanje je bilo zašto proizvodi iz SRB po defaultu su jeftiniji u okolnim zemljama nego kod nas. 

Računam negde može distributera da dobije jak popust ali ne može baš sve ili skoro sve. 

Ima ovo što je @Braća Strugacki pisao ali ima i to da se neki domaći brendovi zapravo i proizvode u pogonima van Srbije. To mora da piše i na deklaraciji.

To znači da nije sve nužno stiglo iz Srbije.

 

Roba koja jeste stigla je stigla sa cenom neopterećenom srpskim porezom ili akcizom pa tako cena napolju zavisi od uvoznih dažbina i marže u lancu. Tu je opet moguće da cena na polici bude niža nego u Srbiji.

Link to comment



Ima ovo što je [mention=4198]Braća Strugacki[/mention] pisao ali ima i to da se neki domaći brendovi zapravo i proizvode u pogonima van Srbije.


I da je tako, to je sve u zemljama CEFTA tako da nema carine, što će reći da su dažbine i niže nego da je ovde proizvedeno.

Štaviše, ako se proizvodi u npr. Makedoniji, cena koštanja (proizvodnje) bi samo mogla biti niža, jer su rad i energenti jeftiniji.

Razlozi su negde drugde (monopoli).

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment

@Tribun_PopuliAko se proizvodi u Makedoniji i prodaje u Makedoniji onda je logično da je isti taj proizvod jeftiniji tamo nego ovde. Ovo bez da upoređujemo cene na policama ovde i tamo u slučaju da smo uvezli iz Makedonije ili izvezli u Makedoniju nešto što je proizvedeno ovde.

Edited by Tale
Link to comment
7 minutes ago, Tribun_Populi said:


 

 


I da je tako, to je sve u zemljama CEFTA tako da nema carine, što će reći da su dažbine i niže nego da je ovde proizvedeno.

Štaviše, ako se proizvodi u npr. Makedoniji, cena koštanja (proizvodnje) bi samo mogla biti niža, jer su rad i energenti jeftiniji.

Razlozi su negde drugde (monopoli).

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 

 

 

Cena proizvoda je ExW 180 dinara i domaćim radnjama se prodaje po 287 dinara. Prosečno vreme naplate ti je 124 dana. Sirovine plaćaš prosečno posle 45 dana od dana fakturisanja. Kredit ti je sad na oko 5%.

 

Po kojoj ceni bi ponudio trgovcu ExW, ako prihvata CIA plaćanje?

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...